CHAPEA - Az egy éves Mars-szimuláció |

2023 ж. 3 Мам.
80 179 Рет қаралды

Támogasd a munkámat a Patreon oldalán:
/ urkutatasmagyarul
Egy Marsot megcélzó személyzetes misszió legalább 2 éves küldetés lenne, és nem tudjuk pontosan, hogy egy ilyen hosszú szegregáció, milyen hatással van a munkavégzésre, az együttműködésre, vagy úgy egyáltalán az emberi teljesítőképességre.
Épp emiatt idén nyáron egy új kísérletet indít az Amerikai Űrhivatal, hogy ezekre a kérdésekre választ kapjon; négy önkéntest zárnak be egy marsi laboratórium szimulátorba, ahol kereken egy évet fognak eltölteni, de lássuk pontosan miről is van szó!
A videókban elhangzó muzsikák:
• Az Űrkutatás magyarul ...

Пікірлер
  • Ha már említetted a növénytermesztési teszteket, igazán készíthetnél egy teljes epizódot, hogy milyen eredményeket hoztak a kísérletek az űrállomásokon. Zöldségeket a magról elvetéstől egész a termések hozásáig tudtak már termeszteni. És nem tudom mennyire nyílvanosak az állatkísérletek, de mivel mind a fenntarthatóságot célozza meg, talán elfogadott is. Például a tojásból kikeltett fióka volt köztük, aminek vizsgálták a nulla gravitációban a repülésre képes kifejlődését és az nagyon érdekes lehet.

    @scubazola@scubazola Жыл бұрын
    • Nulla gravitációnál nem is annyira a repülés a problémás, mint inkább a leszállás. :) :)

      @pirosszirom8998@pirosszirom8998 Жыл бұрын
  • A kérdésre válaszul: én gyakorlatilag évek óta így élek. 😂 Ami felvet egy szempontot: mi lenne, ha olyan jelölteket választanának, akik évekig így dolgoztak, kis csapatban, távmunkában. Oké, hogy kimozdulhattak bevásárolni stb., de mégis jellemző az életükre ez a dolog. Mindjárt egész más preferenciák hátterével néznének szembe a kihívással.

    @merion297@merion297 Жыл бұрын
    • Lehet, hogy a covid-lockdown egy globális Mars-szimulációs teszt volt :D

      @gabortoth4277@gabortoth4277 Жыл бұрын
  • Tudom, hogy negyedannyira se vagyok képzett vagy okos mint a kísérletet előkészítő emberek, mégis lenne néhány észrevételem. 1. nagyon szuper, hogy marsi bázist próbálják szimulálni majd 1 évig, na de a legjobb esetben is 6 hónapos utazással mi lesz? Számomra már ott fals a kísérlet, hogy egyből a marsi bázisra teszik őket be. Pedig egészen más, hogyha egy néhány négyzetméteres űrhajóban utazol 6 -8 hónapot a Marsra és utána vár rád még 1 év, mintha egyszer csak a Marson találod magad, na meg mi lesz a visszaúttal? 2. Komolyan Monopolyt tettek be nekik? :D Az egyik legnagyobb barátsággyilkos játékot? Annyi jó társas játék van amiben tényleg együtt tud szórakozni az egész társaság, a Monopoly szerintem a létező egyik legrosszabb választás, garantált az összeveszés és konfliktus. Ezt egy pszichológus, hogy nem veszi észre? Nekem egy kicsit úgy tűnik, hogy vannak még dolgok amiket át kéne gondolni.

    @Pet1er@Pet1er Жыл бұрын
    • én azt olvastam hogy az első marsi utazok ugy készülnek hogy nem térnek vissza a földre többet:) ez vagy 10-15 éve volt (már ekkor megkezdödött az ürhajosok kivaálsztása amugy, tehát kb tizenéves korban) gondolom azota puhitották a dolgokat:) egyébként nem tudom hogy állnak a centrifuga megoldással sem, nem angoyn hallani rola, amivel ki lenne pipálva a sulytalanság problémája, bár ehhez ajánlatos minél nagyobb ürhajo összeszerelni, az meg csak a föld légkörén kivül lehetséges....ezt kiváltani max ugylehetne ha addig olyan meghajtást raknak össze amivel sokkal gyorsabban lehet haladni, de mivel a spacex már a kanyarban érzi magát a marsi utazással kapcsoaltban , nemhiszem h nagyon tudnak változtatni a mai meghajtásokon.

      @csababorbely3453@csababorbely345311 ай бұрын
    • A társasjátékokon én is megütköztem. :D A Catan sem egy modern darab, de az még hagyján a Monopolyhoz képest. Egyébként ha meg már társasjáték, akkor evidens, hogy "A Mars terraformálása" vagy "A Mars terraformálása: Árész expedíció" lenne az ideális társasjáték nekik. :D

      @jozsefelek562@jozsefelek56210 ай бұрын
    • Valószínűleg éppen ezért tették be, mert barátsággyilkos.

      @tbzsolt4226@tbzsolt42268 ай бұрын
    • @@tbzsolt4226 Szerintem is. A kísérlet célja pont az efféle konfliktusok kezelésének vizsgálata.

      @user-ff7tk7hf5u@user-ff7tk7hf5u5 ай бұрын
    • Látom más is arra gondolt, hogy a Mars terraformálása játék hiányzik. XD

      @kaerlo203@kaerlo2033 ай бұрын
  • Számomra kifejezetten érdekes a gondolat, amit a videó utolsó 5 percéhez fűznék hozzá mint kiegészítés, mégpedig, hogy az éles marsi küldetések során a bezártság és egyéb mostoha körülmények mellett szerintem a legkritikusabb kérdés az a magukra utaltság lesz. Az a gondolat, a tudat, hogy bármi nemvárt is történik, bármivel is szembesüljön a résztvevő csak magára és a csapatára számíthat (bár a földi egységek szolgálhatnak "jó tanácsokkal" mérnöki/orvosi javaslatokkal ha a kommunikáció nem sérül az adott probléma okán), a csapat végső soron mégis a saját maga ura lesz és ez a tudat jelentősen kihatással lehet a véleményem szerint a teljesítményükre / együttműködési készségükre. Ezért ha csak a videóban elhangzottakra alapozva kellene véleményt alkotnom erről a kutatásról akkor semmiképpen sem mondanám 100%-osnak (nyilván hasznos adatokat/tapasztalatokat ettől még szerezhetnek) , ahogy a videóban is elhangzott a kísérletet bármikor befejezhetik/probléma esetén azt megszakíthatják. Persze nyilván már nem a Stanfordi börtönkísérletek és az ehhez hasonló emberi jogokat semmibenéző kutatások világában élünk. És természetesen én se gondolom komolyan, hogy ha mondjuk a kísérlet során valaki "halálosan" rosszul lenne akkor természetfotósokat megszégyenítő módon hagyják csak meghalni a kísérletben résztvevőt, de összességében az éles küldetések során sem tudnának mit kezdeni, az ember a csapatára lenne utalva és ez az ilyen kritikus helyzetben szerintem mindig összegyúrja a csapatot! A témáról ennyit, a videó viszont továbbra is hozza a már megszokott minőséget, köszi érte!

    @davidtapai3123@davidtapai3123 Жыл бұрын
    • Azt a mentális nyomást egész biztos nem tudják szimulálni, amikor tényleg tudatában lesznek annak, hogy nincs visszaút, és a Föld csupán egy kék "csillag" lesz az égen... már ha épen látszani fog. Talán hasonló mentális terhelést élhettek meg 1400-as években induló felfedező hajók legénységei. Nekiindulni a végtelennek tűnő óceánnak úgy, hogy fogalmad sincs meddig tart és hova fogsz eljutni.

      @darumisi@darumisi Жыл бұрын
    • Ez egy alapkísérlet, ami eredményesség esetén a megfelelő irányban továbbfejleszthető. Az általad vázolt pszichikai terhelések amelyek majd a Marson, a Földtől való óriási távolság miatt adódnak, vagyishogy gond esetén nem lehet "kiszállni a buliból", nyilván komoly stresszt jelentenek. A kutatókra vár még a feladat, hogy kidolgozzák a módszereket, az ilyesmi terhelések leküzdésére. Személy szerint, javaslom, vigyenek majd magukkal kutyát. :)

      @pirosszirom8998@pirosszirom8998 Жыл бұрын
    • Én is pont erre gondoltam, teljesen igazad van. Esetleg úgy lehetne ezt tesztelni, hogy egy mélytengeri kamrában tesztelnék őket, majd néhány hét után a tudtuk nélkül hirtelen eljátsszanák, hogy elromlott a kommunikáció, így magukra vannak utalva. De közben persze minden rendszer működne. De mondjuk akkor is biztosan ott lenne a tudatukban, hogy na elromlott, akkor biztosan nem sokára jönnek és megjavítják...

      @Throrma@Throrma Жыл бұрын
    • @@pirosszirom8998 Vagy guminőt...

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
    • A sci-fi irodalom már foglalkozott a problémával. Két elbeszélés is feldereng, amely ehhez hasonló, de sok éves elzártsági kísérletet ír le, mindkét esetben az volt a csavar, hogy aki megtört, és a halálba akart menekülni, azt kiemelték a kísérletből a titokban dolgozó megfigyelők. Sokan töprengtek már efféle helyzeteken. Eszembe jutott @Throrma ötletére válaszul egy nagyon régi tévéfilm, A bunker, Zsoldos Péternek, a magyar sci-fi nagy alakjának a történetéből készült. Ha jól emlékszem, a föld alatti, az alkalmi beszédkapcsolat kivételével teljesen elszigetelt bunkerben egy tucat önkéntest zárnak össze, valami kísérlet ürügyével, majd eljátsszák nekik, hogy odafent közben kitör az atomháború, és figyelik a viselkedésüket. Itt is valami hasonlót képzeltem el annak biztosítására, hogy az alanyok kellően elvágva érezzék magukat a civilizációtól. Én igenis lehetségesnek tartom a kegyetlenségig elvinni a kísérletet, mert a tapasztalatok értékesek lennének szélsőséges helyzetekről is, és a humanizmusnak is korlátot kell szabni olykor, fontosabb érdekeket szem előtt tartva. Valamelyik korai szovjet űrhajós által írt önéletrajzi könyvben olvastam, hogy velük is végeztek ilyen próbákat a felkészülés során. Bezárták őket egyedül egy kis zajszigetelt szobába, könyvek és társasjáték nélkül, aztán lássuk, meddig bírja. Annyit tudtak, hogy ha ki akarnak jönni, akkor ezzel feladják. Azt hiszem, egy hét körüli ideig bírták a legjobbak. Tulajdonképpen Jim Lovell és Ed White is próbára volt téve, amikor két hétig voltak fenn egy icipici Gemini űrkabinban, ahol kábé csak egy nagyot nyújtózkodni tudtak, persze ők kapcsolatban voltak a földi irányítással, ott az volt a cél, hogy épségben kibírják, akkor még ez volt az egyetlen mód a súlytalanság élettani hatásainak vizsgálatára.

      @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
  • Szóval ez lesz a következő Való Világ :D

    @bendeguznagy1312@bendeguznagy1312 Жыл бұрын
  • Videójátékozhatnak, mondjuk kezdetnek egy CS 1.6 dust2 pályán, B falon átlőnek és már verni fogja az ideg mindet.

    @forwardZmusic@forwardZmusic Жыл бұрын
  • Épp most olvastam el (többedjére) A marsit Andy Weirtől. :) Köszönöm a jól összerakott, informatív videóidat!

    @AndrewTheTwelfth@AndrewTheTwelfth Жыл бұрын
  • Hűha! Remek összefoglaló volt! 🤗😍 Köszönöm! ❤

    @marinanagy4125@marinanagy4125 Жыл бұрын
  • Nagyon nagyon érdekes! Köszi!

    @lallerkiraly@lallerkiraly Жыл бұрын
  • De érdekes, én kipróbálnám, kíváncsi lennék! Köszönjük a sok infot, még nem gondoltam rá, hogy ilyen is létezhet, de logikus. :)

    @Yanae44@Yanae44 Жыл бұрын
  • Üdv ismét megnézve köszönet 2023.05.17.🙏

    @tivcsiszlavitsek8281@tivcsiszlavitsek828111 ай бұрын
  • Ismét köszi, én biztos passzolnám a projektet :)

    @botisaghy3388@botisaghy3388 Жыл бұрын
  • Köszönöm szépen hogy van csatorna tagság nem rég fizettem ki és most nézem meg a jutalmakat nagyon tetszenek és biztos hogy jövő hónapban is be fogom fizetni 😊

    @gamersx55@gamersx55 Жыл бұрын
    • Örülök, hogy tetszik, köszi! :)

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • Köszönöm szépen a nagyon részletes űrkutatással kapcsolatos témákat.A Mars utazással kapcsolatosan már eddig is voltak szimulációk,de úgy látom,hogy magával az utazással nem foglalkoztak még igen komplexen.Arra gondolok,hogy kéne egy 3 részből álló utazást megkísérelni,mégpedig úgy,hogy fél évet eltölteni pl az ISS-en,utána leszállás a szimulációs földi bázisra,és ott is fél év legalább.Utána újra fölszállás az ISS-en kialakított "Mars modulra",megint fél év,mint "hazatérés a Marsról",és utána leszállás a Földre.Lehet,hogy elsőre ez túl bonyolultnak hangzik,de a Marson sem várnák orvosok az űrhajósokat,és igen valószínű,hogy súlytalansági űrhajóval fognak repülni először.Szerintem egy ilyen összetett kísérlet igazán megmutatná,hogy tényleg érdemes-e komolyan belefogni az emberes Mars küldetésekbe.

    @imrebanrevi5308@imrebanrevi5308 Жыл бұрын
  • Na még egy szinvonalas videó köszönjük szépen! Azt hogy be válalnám e az nagyon sok mindentöl függ, a mostani munka helyemen is kell a csapat munka és itt is vannak olyanok akikkel nem szívesen dolgozom együtt illetve vannak akik velem nem szívesen dolgoznak együtt. Ezért én azt mondom hogy atól függ kik azok akiket össze zárnak.

    @matevecsei5774@matevecsei5774 Жыл бұрын
  • nagyon érdekes videó :]

    @dryft7906@dryft7906 Жыл бұрын
  • 15:14 Azért ez erős túlzás: bőven vannak olyan emberek, akik tisztában vannak vele és vállalják is, hogy egyedül tudnak hatékonyan dolgozni. Adják ki neki a feladatot, aztán hagyják békén, el fogja végezni legjobb tudása szerint önállóan, egy csapattal való együttműködés, kommunikáció csak hátráltatja, miközben érdemi előnnyel esetében nem szolgál. Viszont ami érdekes ebben a csapatjátékos témában, hogy az, hogy valaki mennyire csapatjátékos, elsősorban nem az ő egyéni tulajdonsága, hanem az őt körülvevő csapaté, hiszen alapvetően az alapján mérik, hogy mit mondanak azok, akik együtt dolgoznak a vizsgált személlyel, hogy mennyire szeretnek és tudnak együtt dolgozni vele. Simán lehet pl. hogy valaki abszolút minden tulajdonsággal bír, ami alapján jó csapatjátékos lehetne: kompromisszum kész, maximálisan kiveszi a részét a feladatokból, vagy akár még túl is teljesít, de közben bármikor bárkinek a rendelkezésére áll, érzi a felelősségét az egész csapat iránt és szükséghelyzetben bárki számíthat rá, de van valami a személyiségében, ami az őt körülvevő csapat többsége számára zavaró, ellenszenves (vagy akár csak a testében, pl. olyan ferde az orra, ami zavaró látvány a többieknek, ezért nem szívesen néznek rá), akkor ott ő rossz csapatjátékosnak lesz minősítve, míg ha olyan csapatba kerül, ahol ez a tulajdonsága senkit nem zavar, ott mindenki vele tud és szeret a legjobban együtt dolgozni.

    @Zilahi-Branyi_Laszlo@Zilahi-Branyi_Laszlo Жыл бұрын
  • Nyugtassatok meg, hogy 12:30-nál nem csak én kezdtem el húzogatni az egeret😂Ismét szuper videó lett!

    @markgesztesi4142@markgesztesi4142 Жыл бұрын
    • Észre sem vettem! Nem is értem, hogyan került oda! :)

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • én mást kezdtem húzogatni

      @user-gp4bw8uk7u@user-gp4bw8uk7u Жыл бұрын
  • Először is köszi ezt a videót is! Válaszolva a kérdésedre a végén: meglehetősen aszoc vagyok, így gyakorlatilag csak attól függ, hogy ki az a másik három, és hogy van-e legalább 1..2 négyzetméteres, kellően elingerszegényíthető (elsősorban: csendes) személyes terem, ahová vissza tudok vonulni időnként. (Az nem baj, ha ezt nem tehetem meg bármikor, de legyen periodikusan betervezett énidő.)

    @gcsonka73@gcsonka73 Жыл бұрын
  • Ez a szimuláció kicsit a Való Világra emlékeztet azzal a különbséggel, hogy gondolom nem nyilvános és nincs kiszavazás. :-) Ja, meg egy kicsit tovább tart.

    @lacischeitz4598@lacischeitz4598 Жыл бұрын
    • De valoszinuleg a "nyertes", miutan kijott a "villabol", itt is rogton celeb es musorvezeto lesz :D

      @dogvessz@dogvessz Жыл бұрын
    • Csak a való világban pont olyan embereket keresnek, akik keverik a kakát, mert abból van a nézettség. Itt meg értelem szerűen pont az ellenkezőjét.

      @Throrma@Throrma Жыл бұрын
    • @@Throrma Egy ilyen műsort én még néznék is talán. (Sokan mások is.)

      @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
  • jó lett :)

    @messziroljott1516@messziroljott1516 Жыл бұрын
  • Szerintem 2 párost kellene küldeni akiket egy fal választ el, és csak időkorlátokkal vagy nagy baj esetén beszélhetne egymással a 2 páros. Így nincs esély arra hogy valakit kiközösítsenek ami aztán sok baj forrása lenne.

    @homloklebenyterapia9790@homloklebenyterapia979011 ай бұрын
  • Bevállalnám ! Lehet mondani, hogy nagy az ember szája ! De valamennyire ismeri magát az ember, a korlátait és ha lehetne jelentkezni nem gondolkoznék :D

    @farkaszoltan1819@farkaszoltan181911 ай бұрын
  • Volt kollégám, aki bedolgozott az Európai Űrügynökségnek, 2017-ben a hibernáció fejlesztéséről beszélt...

    @torvaldlangstorm5629@torvaldlangstorm56294 ай бұрын
  • Nem kellene 8-10 méteres modul, elég lenne a modulokat egy 20 m-es cső végére tenni, és az így kialakított sulyzót megpörgetni!

    @oreg1965@oreg1965 Жыл бұрын
  • Egy dolog jutott eszembe, nagyobb esély van egy ilyen kísérlet sikerességére, ha olyan emberekkel kísérleteznek, akik egyedülállók és nincs gyerekük. Így hogy nem köti őket plusz érzelmi szál kinti világ felé, sokkal jobban tudnak koncentrálni a küldetésre, esetleg a bent lévő emberrel kapcsolatot létesíteni. Kicsit fura hasonlat, a Stockholm-szindrómát hoznám fel erre.

    @tamaskajfis3649@tamaskajfis3649 Жыл бұрын
    • Ezt továbbgondolva, akkor küldjenek árvákat. :)

      @pirosszirom8998@pirosszirom8998 Жыл бұрын
  • Üdv köszönet 2023.05.04.🙏

    @tivcsiszlavitsek8281@tivcsiszlavitsek8281 Жыл бұрын
  • Catan társas? Engem megvettek kilóra, jelentkezek. :) Viccet felretéve... Rendkívül várom, a kutatás nyilvános eredményeit. Abból remélem lesz videó jövőre. :)

    @dNUKERb@dNUKERb Жыл бұрын
    • Valaki tuti haza akar majd jönni, mert hetest dobott nyerő helyzetben 😂 Ráadásul ha jól tudom, ez pont már a szétszedhetetlen, fix térképes változat, nesze neked izgalom. Jobb lett volna az alapjáték vagy két normálisabb kiegészítővel (Tengeri utazó meg mondjuk a lovagos). Bár lehet, hogy pont azért van ez odarakva, hogy teszteljék az űrhajósok monotóniatűrését 😅

      @ferenclovasz8604@ferenclovasz86044 ай бұрын
  • Szegények, adhattak volna nekik jobb társasokat is :D Azt hittem adja magát a Mars Terraformálása :D

    @Guenhwyvart@Guenhwyvart Жыл бұрын
  • Érdekes a téma, engem is jó ideje foglalkoztat a hosszú idejű űrutazás problémaköre. Amit nem említettél ebben a videóban az a hosszú út alatt az emberi szervezetet bombázó különféle sugárzások káros hatásai. Tudom, hogy vannak megfelelő anyagok, amik védelmet nyújthatnak, de kérdéses, hogy erre megfelelően fel tudnak-e készülni? Ami még érdekes probléma lehet, az az űrhajó mérete, mivel a hosszú út alatt is szükséges a megfelelő testedzések elvégzése, plusz valamivel foglalkozniuk is kell út közben, tehát a kutatások/kísérletek elvégzéséhez is kell megfelelő környezet.

    @Norbert_Szabo@Norbert_Szabo Жыл бұрын
  • Sziasztok, imádom az űrrepüléssel kapcsolatos híreket, témákat. De ezt az embereket a Marsra dologot én sohasem értettem. Miért nem elég szuper egyre jobb és jobb robotokat felküldeni, minek oda ember? Borzasztó ott élni a mostani videó is bizonyítja, hogy milyen nehéz kiválasztni oda több millió emberből párat aki alkalmas lehet oda. És ha később születik ott pár gyerek a távoli jövőben? Na ők aztán úgy fel fognak lázadni hogy mindent megtesznek, hogy a Földre vissza tudjanak jönni még akkor is ha addigra le lesz harcolva a Földünk. Bármikor egyszerűbb lesz lakni a Földöna következő évszázadokban mint a Marson.

    @mmmyke1784@mmmyke1784 Жыл бұрын
    • Alacsony Föld körüli pályán sem sokkal jobb a helyzet, mégis több, mint 20 éve folyamatos ott is az emberi jelenlét. Nem szabad elfelejteni, hogy a robot róverek remek munkát végeznek a Marson, de egy négy fős személyzet egy hét alatt el tudná végezni az ősszes kutatást amit eddig az összes róver végzett a Marson.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Ez nagyon igaz. Reméljük az emberes tudományos küldetések kockázatát is erdményesen lecsökkentik arra szintre, hogy ez megérje.

      @darumisi@darumisi Жыл бұрын
    • Javaslom figyelmedbe az Expanse (A terseg) nevezetu konysorozatot, de ha nem szeretsz olvasni, akkor sorozat is van ugyanezzel a nevvel, ami 100%-ban koveti a konyveket. Ott is kb ez a tema, hogy van a Fold, kolonizalva van a Mars es van egy az urben keringo/forgo urallomas, es ez ugymond frakciokra bontotta az emberiseget. Persze van benne mas csavar es bonyodalom is, de az is nagy szerepet jatszik benne, amire Te hivod fel a figyelmet ;)

      @dogvessz@dogvessz Жыл бұрын
    • @@dogvessz nagyon köszi nem hallottam még róla, mindenképp megnézem!

      @mmmyke1784@mmmyke1784 Жыл бұрын
    • Ja és annyi, hogy ha lesz is a következő pár évtizedben emberes marsexpedíció, akkor nem fognak gyerekek születni, az biztos. Hosszú távon, ha meg már a kolonizálásról beszélünk akkor meg nem mindegy? Hány ország van most, ami kolónia volt? Ha meg több tíz-száz ezer ember lenne a Marson, nyilván kellene ott is egy hierarchia. Az ISS-en is van. Mint egy sima hajón is.

      @Throrma@Throrma Жыл бұрын
  • Szinte kizártnak tartom, hogy a marsi utazás lélektani hatása földi körülmények között szimulálható. A résztvevők a 3d nyomtatott házak ellenére sem tudják elfelejteni, hogy itt vannak a földön és a falon túl ott a kinti világ. Hogy bármi feladat, amit kapnak az értelmetlen és semmi jelentősége nincs, hogy hogy sikerül megoldani. Szerintem egy ilyen szimuláció lelki megterhelése sokkal nagyobb, mint egy igazi bevetésé.

    @gaborhertelendy9428@gaborhertelendy942811 ай бұрын
  • Az első mondaton nagyon jót nevettem, és mennyire igaz! Én próbára tenném magam ezzel az egy éves küldetéssel. Ugyanakkor csak az emberes tudományos küldetéseknek látom a valóságalapját a Marson. Bár az is jó kérdés, hogy egy ilyen expedíció mennyi tudományos eredményt tud felmutatni a jelentős kockázatok mellett, és ugyanezen a költségen mennyi robotos küldetést lehetne végrehajtani? Nem tartom lehetetlennek, de nehéz elfogadni azt, hogy pusztán lakóként valaki elutazik egy olyan helyre ahol legalább 1000-szer rosszabb életkörülmények vannak, mint a Déli-sarkon.

    @darumisi@darumisi Жыл бұрын
    • Igazad van, a humanoid robotoké a jövő. Egyszer majd ők fogják benépesíteni a Marsot, és küldik a Földre a ritka ásványokat.

      @pirosszirom8998@pirosszirom8998 Жыл бұрын
    • OFF: neked hogy van a többiekénél normálisabb felhasználói neved?

      @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
  • 13:20 Erről az jut eszembe mikor megfúrták az ISS-t... :D Amúgy én szívesen, ingyé is elutazok bármelyik misszióra 100%-ban egyedül is, kellően gyűlölöm ugyanis a jelenlegi emberiséget, jó volna egy kis távolságot tartani. Hol is lehet jelentkezni? xD

    @i_hate_you_tube_rewind_2014@i_hate_you_tube_rewind_2014 Жыл бұрын
    • mi ez a név xd

      @boti...333@boti...333 Жыл бұрын
    • @@boti...333 nem szerettem meg a rewindot és gondoltam poén lesz. 😀

      @i_hate_you_tube_rewind_2014@i_hate_you_tube_rewind_2014 Жыл бұрын
    • @@i_hate_you_tube_rewind_2014 igazából.... az is. XDXDXD

      @boti...333@boti...333 Жыл бұрын
  • Én szívesen megprobálnám az egészet, maga a teszt is egy rendkivüli dolog lehet, de az, hogy marsi körülményeket utánzó környezetbe hosszú időt eltölteni. De minden esetre megprobálnám.

    @almoshalasz3884@almoshalasz3884 Жыл бұрын
  • Egy baj van csak ezekkel a kísérletekkel, az alanyok tudják mikor van vége, hogy álkörnyezet, hogy folyamatosan megfigyelik őket, és hogy nincs veszélyben az életük. Hiába csinálnak ilyen tanulmányokat, annyit tudnak meg hogy bezártság alatt, kontrolált körülmények közt, hogy viselkedünk.😃

    @kzsotl1@kzsotl1 Жыл бұрын
    • Pont ez a célja ennek a projektnek, nem a félelem érzet szimulálása

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • Jaja. Inkább kellett volna őket egy óceán alatt létesített bázisra pakolni. Ott ha gebasz van, akkor gebasz van, nem pedig egy szimuláció vége felirat :)

      @tiborfarkas7581@tiborfarkas7581 Жыл бұрын
  • A Startalk-ban volt erről szó vagy egy-másfél éve, ahol azt magyarázta a kutató hölgy, hogy teljesen mindegy, hogy a küldetések tagjai házasok (szétválasztva), szinglik, vegyes vagy homogén neműek, egy biztos: idővel mindig lesz szex. :)

    @TamasSztojka@TamasSztojka Жыл бұрын
  • F1 vs űrhajózás: arányaiban is kíváncsi lennék a számokra. Mert például Kínában is sokkal többen halnak meg évente, mint Magyarországon.

    @csabapapp8481@csabapapp8481 Жыл бұрын
    • Egy kicsit almát a körtével a probléma. Az F1-ben a nyolcvanas évek elejéig a garantált arány két pilóta/év volt. Aztán sokkal biztonságosabb lett az egész, '85 óta talán csak négyen haltak meg (de Angelis, Ratzenberger, Senna, Bianchi). A két űrsikló (14 fő) pont már azután veszett oda, amikor az F1-ben már senki nem igazán.

      @ferenclovasz8604@ferenclovasz86044 ай бұрын
  • Egy jópár éve láttam egy filmet, ahol hasonló szimulációt kezdtek el. Sajnos nem találtam meg, jó eséllyel egy ZS kategóriás film, viszont összevetném a valósággal. A filmben egy földalatti helyre küldik az asztronautákat, mindennel ellátva, kommunikáció nélkül, hogy ~x (10

    @EndreVarga_rnd@EndreVarga_rnd Жыл бұрын
    • Sajnos nekem nem rémlik a film, de ha valakinek beugrik, írja meg, engem is érdekelne!

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul “400 nap”/“400 days” szerintem, de olyan leírást vagy képet, ami alapján biztosan állíthatnám, nem találtam.

      @EndreVarga_rnd@EndreVarga_rnd Жыл бұрын
  • Üdvözletet. Én csak egyetlen egy dologra vagyok kíváncsi a többire mindig kapunk választ. Hogy mi a helyzet a szexualitással? Hosszú hetek, hónapok, évek, telnek el szóval ezek a dolgok elkerülhetetlenek hogy két ember közt függetlenül nemtől kialakuljon valamilyen vágy.

    @csabavolecz820@csabavolecz820 Жыл бұрын
  • A kísérlettel alapvetően több gond is van amit már mások itt kommentben kifejtettek, de ami a legnagyobb gond, hogy túl nagy lakóteret kaptak! Mindenkinek van saját szobája ahova elvonulhat, de a Marson biztos nem lesznek ilyen bőkezűek a négyzetmétereket illetően! Akkor lett volna valós a dolog ha mondjuk csak 2 hálószoba van 4 emberre így együtt kellene aludniuk emeletes ágyakon!

    @vezertrojai@vezertrojai11 ай бұрын
  • Nagyon tartalmas videó! Az jut eszembe, hogy amikor gyerek voltam, számolgattam, hogy hány éves leszek, amikor 25 év múlva ember száll le a Marsra. 😀

    @TheBaan@TheBaan Жыл бұрын
    • Látod, örök fiatal vagy! :)

      @teremtsmeltoeletet@teremtsmeltoeletet Жыл бұрын
  • ha van net, hűtő, konditerem és tűzhely, én éveket el tudok tölteni bármilyen környezetben :D

    @TheKiakiraly@TheKiakiraly Жыл бұрын
  • Én bevállalnám. Egyrészt azért mert kíváncsi lennék hogy bírnám, másrészt mert érdekesebb mint sok más munka.

    @VarDom07@VarDom07 Жыл бұрын
  • Van itt pár probléma: 1. Nem tartalmazza az odaút 8 hónapnyi összezártságát, egy sokkal kisebb térben. Mire megérkeznek ehhez a kísérlethez, már fizikailag sem és mentálisan sem lesznek ilyen állapotban. 2. Ebben a kísérletben adottnak veszik az infrastruktúrát. Azt ki építi meg? Azok hol fognak lakni, élni? 3. Mivel mindvégig tisztában vannak vele, hogy nincsenek valós veszélyben, és a próblémák is mesterségesek, így ez egy teljesen hamis kísérlet. 4. Minek a tartalék személyzet? A valós életben kieső személyzet nem pótolható. A maradék személyzetre hárul minden. Meghamisít mindent, ha új emberek mennek a kísérletbe, új színt, új történetet víve oda... És végül a mars utazásról: a videóban elhangzik, hogy a személyzetet cserélik fél évente, hogy ne szenvedjenek maradandó egészségkárosodást. Mindezt a földi mágneses védőburok alatt. Akkor hogyan utazik bárki oda és vissza, ami minimum 2 év, mindezt kitéve a létező legdurvább sebességű részecskékből álló sugárzásban? És itt jön a "majd a tudomány addigra megoldja..." Nem fogja. A pénz nem a mars utazásra, hanem katonai fejlesztésekre megy. A mars utazás a varázsszó, amivel nyílnak a zsebek....

    @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
    • Nem a félelmet szeretnék szimulálni, hanem a hatékony munkanvégzést gátló tényezőket feltérképezni.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul A félelem igenis meghatározó tényező mindenben. Már kiskorban arra nevelnek, hogy a testi épségedet féltsed, és ez minden munkavégzést befolyásol.

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
    • Persze, hogy fontos! Én csak azt mondtam, hogy nem ezt fogják vizsgálni a jelenlegi kísérletben.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Én meg azt, hogy akkor ez nem ad valódi válaszokat....

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
    • @@jakabgipsz4788 Dehogynem, csak nem erre a kérdésre

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • Sziasztok, csendes szemlelokent kerdezem, hogy hogyan akarunk az urben messzire jutni, ha az emberi szervezetre 1ev utan a visszafordithatatlan karosodasok aranya ennyire magas? Vagy ezeket a hatasokat pl a marsi es a holdi gravitacio mar kepes ellensulyozni? Alkalmas a mai tudomany es egeszsegugy arra, hogy az ilyen hosszutavu karosodasok ellensulyozasara kepes rendszert egy idegen planetan is kialakithassa?

    @konigmonika@konigmonika Жыл бұрын
    • A kisebb gravitáció már képes ezt ellensúlyozni.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • A Marson a nehézkedés a földi 37%-a, ami bőven elég a csontritkulás, izomgyengülés megállításához. Csak az utat kell kibírni, de ennyi még megy.

      @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
  • En a multkor futottam bele egy videoba, amin egy szamomra meglepo egeszsegugyi problemarol beszeltek, amit a hosszas sulytalansag okoz, a viccesen "space eyes" neven hivatkoztak ra

    @zoltanimre6160@zoltanimre6160 Жыл бұрын
  • Szia. Az űrállomáson hogy oldják meg a borotválkozást és a hajnyírást?😅

    @akoskardos7758@akoskardos7758 Жыл бұрын
    • Ugyanúgy, csak a borotvát nedves törülközőkbe törlik, a hajnyíróra pedig egy porszívót csatlakoztanak a vágáskor.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • Szerintem eszak koreaiakat kéne küldeni mivel az egész életük egy parancs szóból áll ők biztos a kedves vezetőjük parancsát még a halálba is követnek.

    @zsolnaikaroly4256@zsolnaikaroly425610 ай бұрын
  • Azon gondolkoztam sokáig, hogy lehet-e fejen állni az űrben, milyen érzés lehet forgolódni az űrállomáson. Olyan, mintha csak állnál vagy sétálnál itt a Földön vagy esetleg érzik-e hogy a fejükbe áramlik a vér? Érzik-e az űrhajósok, ha pl. bukfenceznek egyet? De egyáltalán van-e értelme bukfencről beszélni, amikor ők minden irányban a fejüket érzik felül? Nem látják a dolgokat fejjel lefelé?

    @aladin0095@aladin0095 Жыл бұрын
    • A forgást persze ők is érzékelik, behunyt szemmel is. A súlytalanság bekövetkezésekor a vér a fejükbe tolul, hiszen a keringési rendszerünk normál nehézkedési állapotra van tervezve, ezért is olyan piros az arcuk sokszor, tudtommal vérnyomásszabályozó gyógyszereket is használnak vagy használtak a kellemetlenség enyhítésére.

      @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
  • Házaspár kamion sofőröket lehet össze zárni évekre.

    @domegold1@domegold1 Жыл бұрын
  • Be! És úgy gondolom, még a hasznomat is tudnák venni, nem csak azért, mert Gépész - és Villamosmérnök is vagyok és mert mind a két területen letettem már több mindent az "asztalra", ha nem mert rendkívüli kreativitással rendelkezem, a helyben található anyagokból, alkatrészekből, eszközökből.

    @viktorspeier776@viktorspeier776 Жыл бұрын
    • Add be nekik az önéletrajzod Viktor!

      @hungaricusmaximus1280@hungaricusmaximus1280 Жыл бұрын
  • Egy angol csatornán láttam, hogy a több éves utazásra kiválasztottaknak ki kell venni az egyik veséjét, vakbelét, ki kell húzni az összes fogukat, epehólyagot, prosztatájukat illetve a méhüket el kell távolítani. Mert ha ezek begyulladnak az úton akkor vagy meghalnak vagy kioperálják, kihúzzák saját maguknak.

    @lajos3980@lajos3980 Жыл бұрын
    • Badarság

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Egészen addig badarság amíg az ember vakbele be nem gyullad valahol a Mars körüli pályán. Még azt el tudom képzelni, hogy valaki egy fájós begyulladt fogat kíhúzza magának de egy vakbélgyulladást műteni kell. Bár ki tudja lehet, hogy orvosok fognak menni a Marsra és ők majd ott műtögetik egymást xDDDD

      @lajos3980@lajos3980 Жыл бұрын
    • A tüdejük is begyulladhat. Azt is ki kell szedni?

      @mazloumkobani2392@mazloumkobani2392 Жыл бұрын
    • Ezt a kockázatot vállalniuk kell

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul A rizikót minimálisra kell csökkenteni. Nem fogják elengedni 2 évre az űrhajósokat úgy, hogy nem húzzák ki a fogaikat vagy nem veszik ki a vakbelüket. Ez tény erről vannak műsorok az interneten.

      @lajos3980@lajos3980 Жыл бұрын
  • 18:42 Huh de ciki lehet ott jancsival foglalkozni 😅

    @Dymon32@Dymon32 Жыл бұрын
    • Színvonalas komment!

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Elnézést, annyira remek videói és részletes információk, hogy csak ez jutott eszembe annyira figyeltem a remek "előadásra" ❤️ Avagy folytathatom a témát?Volt anno az egyik azt hiszem űrhírek epizódban említve, hogy szabályozást/protokolt alkottak az űrbeli közösülés ellen annak veszélyei miatt. Lehet a masztubációnak is nem kutatott berendezésre/egészségre ártalmas/káros vonatkozása?

      @Dymon32@Dymon32 Жыл бұрын
  • BE! 🙂

    @nyadpics@nyadpics Жыл бұрын
  • Egy rövidke kérdés. A mesterséges gravitációnál említett szerkezet alapelve forgás. Ha kb 2 órán át fekszik benne valaki, hogyhogy nem szédül el?

    @botiiiii2754@botiiiii2754 Жыл бұрын
    • A forgás pontosan olyan hatást kellt, mint a gravitáció, a lényeg, hogy vagy csukva legyen a szeme, vagy legyen egy monitor, ami vele együtt forog.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • A magyar börtönökben akár 16 embert is összezárnak egy szűk zárkába, évekre, bármiféle válogatás nélkül. Felfogja egyáltalán valaki min megy keresztül egy érzékeny és intellektuális ember ilyen körülmények között, miközben tőle 100 méterre, a falakon kívül talán egy parkban üldögélnek, vagy mint Vácon, félmeztelen lányok kerékpároznak?

    @zeyyarlan8306@zeyyarlan8306 Жыл бұрын
    • Hát nem kell olyat tenni , hogy börtönbe keljen menni . Ennyi .

      @attilatorok2388@attilatorok2388 Жыл бұрын
    • @@attilatorok2388 Ha valaki az "Ennyi." formulával fejezi be a mondanivalóját, az mintegy kinyilatkoztatásszerűen próbálja meg lezárni azt, amit mondott. Általában ez egy elég biztos jele annak, hogy kerüli a szembesülést azokkal a tényezőkkel, amelyeket az alattomos vagy primitív észjárása kihagyott a következtetési láncolatból. Útmutató börtönlátogatáshoz: Bárki, vagy csaknem bárki börtönbe kerülhet. A törvény nem egyenlő az igazsággal, nem válogat a vele szembekerültek között, s akár úgy is szembekerülhet valaki a törvénnyel, hogy szándékában sem állt szembekerülni azzal. A börtön nem javítja meg az embereket. A börtön azt teszi tönkre az emberekben, ami a legértékesebb, s a börtönben azok mennek tönkre a leginkább, akik a legértékesebbek. Csak azért, mert keresztülsétálsz a börtönön nem fogod tudni, hogy milyen elítéltként élni. Ezt sokszor azok sem tudják, akik őrökként és nevelőtisztekként ott töltik az idejük jelentős részét. Annak, akit börtönbe zártak a börtön nem egy hely a világból. Annak a börtön maga a világ.

      @zeyyarlan8306@zeyyarlan8306 Жыл бұрын
  • Én azt mondanám a jelentkezőknek, hogy nem szállhatnak ki, és hasonló, a majdani valósággal egyező feltételeket, hogy az is nyomassza őket.

    @h734802@h734802 Жыл бұрын
  • Voltam kollégista. Easy lenne😂

    @gaborkapalo7058@gaborkapalo7058 Жыл бұрын
  • Azt, hogy hányan haltak meg az űrben, nem hiszem, hogy a forma 1 el kéne összehasonlítani, ahol régen pár év alatt többen meghalhattak, mint eddig az űrben összesen.

    @laszlobiro5976@laszlobiro5976 Жыл бұрын
    • Nem, ennél sokkal közelebb van a két végeredmény, ha CSAK a Forma-1-et nézzük, és nem a motor-sportokat egyben.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • "Mi lenne ha az odaúton a személyzet összeveszne?" Össze fog veszni, emberek lesznek ott is, de valószínűleg nem a küldetést fogja befolyásolni. Párommal is összeveszünk mégsem robban fel a ház :D Megbeszéljük.

    @Inspactah1@Inspactah111 ай бұрын
  • Óóó én nagyszerű lennék űrhajósnak, mert folyamatosan és megbízható viselkedésre vagyok képes.... Mindenkit egyformán tudok gyűlölni a végtelenségig és tovább!🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂

    @zuzottherekomplexum@zuzottherekomplexum Жыл бұрын
  • 12:30 Az a baj, hogy akkor számított, DE most is számít, csak máshogy, hiszen pozitív diszkrimináció is diszkrimináció.

    @JZ0ver@JZ0ver11 ай бұрын
  • És mi lesz a szexel mert ahol össze zárnak nőket és férfiakat 2 évre ott lehetetlen, hogy ne kerüljön sor rá.

    @nemnemigenigen@nemnemigenigen Жыл бұрын
    • Erdekes felvetes es bevallom, en is ugy gondolom, hogy a testi szuksegletek elhanyagolhatatlanok, legyen az ferfi vagy no. Bar szerintem ez nem igazan szempont, ugyanis ezek az emberek a szakma csucsat jelkepezik, akik valoszinuleg mindent feladnanak vagy mar fel is adtak azert, hogy ott lehessenek, szoval valoszinuleg siman felre tudjak tenni a vonzalmaikat, vagyaikat, hogy csak a cel es a misszio legyen a szemuk elott, nem pedig a kollega hatso fertaja :)

      @dogvessz@dogvessz Жыл бұрын
    • Transz nőket kell küldeni ! Persze négerek legyenek, ez fontos! Direkt írtam négert, mert a fekete, meg a színes mást jelent nekem homofób, rasszista, bunkónak !

      @-sila-@-sila- Жыл бұрын
    • Ki lehet bírni. Házasokat kell felküldeni. Ami visszatartja őket: a hűség

      @mazloumkobani2392@mazloumkobani2392 Жыл бұрын
    • @@mazloumkobani2392 Hűséges akkor is lehet, ha a párja itthon marad...

      @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
    • @@gregor_man az, hogy házasokat kell küldeni, nem azt jelenti, hogy párt kell küldeni

      @mazloumkobani2392@mazloumkobani2392 Жыл бұрын
  • Vannak már konkrét számítások, tervek a Marsra szállító űrhajóról? Mint például hány fős lesz a legénység vagy mennyi ideig lesz képes a sebességét növelni, mekkora sebességgel fog közeledni a célhoz. A gravitáció hiánya tárgyát képezte a videónak. Korábban már esett róla szó, hogy a gyorsulási erő helyettesítheti a nehézségit. Kérdésem az konkrétan, hogy ezen gyorsulási erő hány percig fog a személyzet rendelkezésére állni, lehet e ezt tudni?

    @istvanszekely4842@istvanszekely4842 Жыл бұрын
    • Ezek a NASA legfrissebb tervei, de véleményem szerint a SpaceX külön utakon fogja őket beelőzni. kzhead.info/sun/nMqTn6iBoomAeq8/bejne.html

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul 11:11-től válik aktuálisan érdekessé. Ahogyan én látom, gyorsulási erők a teljes utazás alatt hatni fognak a legénységre. A kérdés most már az, mekkorával? Annyi bizonyos, hogy nem egyformával a röppálya különböző pontjain. Ezt úgy lehetne a hajóban a földi gravitáció imitálására használni, hogy a kabint, esetleg az egész hajót plafonnal mindig az ellipszis középpontja felé kellene fordítani. Hogy ez mennyire működne, azt ki lehet számolni. Nyilván az okosok már meg is tették.

      @istvanszekely4842@istvanszekely4842 Жыл бұрын
    • Az utazás folyamán szinte végig súlytalanságban lesznek, kivéve a hajtóműves korrekciók alatt.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • Ha ion hajtóművet használnak, akkor az utazás teljes időtartama alatt lehet gyorsulás/lassulás. Akár úgy is beállíthatják a rendszert, hogy induláskor 1G, majd mire célba érnek, 0,4G, így az űrhajósok már hozzászoknak útközben a marsi gravitációhoz. Andy Weir jól összeszedte A marsi című könyvéhez a háttéranyagot, érdemes elolvasni.

      @LeonCLeoni@LeonCLeoni Жыл бұрын
    • @@LeonCLeoni Ez jól hangzik, de tudtommal az ionhajtómű jó hatásfokának kicsi teljesítménye az ára. Nincs kétségem a felől, hogy a tüzelőanyag elegendő lenne oda és vissza is. Ám az 1G gyorsulás az űrhajó gigantikus tömegével hozzá igazodó tolóerőt is feltételez.

      @istvanszekely4842@istvanszekely4842 Жыл бұрын
  • mi lett a mars 500 eredményeivel? vagy a jelenleg is régóta futó sivatagi kísérlettel?

    @GisRewentlow@GisRewentlow Жыл бұрын
    • Már több ilyen kísérletet is lefolytattak, mindegyikből tanulmányt készítenek.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • én bevállalnám. mellesleg egy ilyen témájú valóságshow-t simán lehetne csinálni bármikor. még csak sokba sem kerülne szerintem. van film amiben földalatti szimulációban vesznek részt, csak időközben valami a felszínen pusztítást végez. a címére nem emlékszem. itt konkrétan a mars500-at ismétlik meg.

      @GisRewentlow@GisRewentlow Жыл бұрын
    • A Mars 500 esetében tapasztaltak hangulatingadozást és ingerültséget, ezenkívül alvászavarokat és csökkent fizikai aktivitást is, de igazából mentálisan és egészségügyileg is a normálisnak tekinthető határokon belül maradtak. Bár úgy tudom, az egyik tag nagyon megszenvedte az alváshiányt. Nagyon jól kommunikációs stratégiát dolgoztak ki és végül is eredményesen megbírkóztak az elszigeteltség hatásaival. 520 napos kísérletet nem kellett megszakítani, a vegyes nemzetiségű csapat minden nehézséggel megbírkózott.

      @darumisi@darumisi Жыл бұрын
  • Az embert mindig valamilyen motiváció hajtja. Valamilyen "leg" ami olyasmire készteti ami veszélyes, unalmas, halálos lehet. Ilyen a "Mars-expedíció is. Az elsőket még értem, mert ők elmondhatják és az emberi történelem aranybetűkkel fel is jegyzi, hogy ők elsők. De mi van azokkal akik már messze nem az elsők, már csak dolgozni mennek oda? Évekig ott vannak az unalomban, veszélyben, azaz, bár a motivációs fizetés még ott van, de cserében rövid életükből évekkel fizetnek azért, hogy elmondhassák: jártam a Marson. Na és? Teszi fel a kérdést a Földi ember, mert már nem számít olyan nagy dolognak, hisz ével óta megszokott dolog. Példaként hozom a most aktuális dolgot: az Ukrán-Orosz háborút. Mára már kezd belesimulni a hírháttérbe, azaz, mindennapossá válik, hogy naponta emberek százai halnak és élnek borzalmas körülmények között. Mindkét félnek teljes erőbedobással kell azon dolgoznia, hogy a hírek, ha tupírozva is, de naponta eljussanak a mindenbe belefásult tartalom fogyasztó elé. Így járna a Mars-expedíció is. Érdekes-érdekes, de menjen oda a f...om.

    @istvanfarmerama5217@istvanfarmerama5217 Жыл бұрын
  • Ez mind szép, és jó, de vajon élesben mi lesz, ha az ember csak egy kéklő fénypontot lát a sok ezer csillag között, hogy lám, amúgy ott lakunk. A szimulációban ott a boldog tudat, hogy a földön vagyunk, és ha vége, felülök a buszra, és megyek haza. Azért a marsról komplikáltabb hazajönni...nem tudom, a hold misszió résztvevőit mennyire vizsgálták, hogyan hatott rájuk ez a tudat.

    @balazsbalint5528@balazsbalint5528 Жыл бұрын
    • Ide is megírom, nem a félelmet szeretnék vizsgálni, hanem, hogy képes-e néhány ember hatékonyan összezárva dolgozni.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul ez világos, csak tovább gondoltam egy kicsit. Kíváncsi lennék, mondjuk az Artemis küldetésnél figyelik-e majd...

      @balazsbalint5528@balazsbalint5528 Жыл бұрын
    • Azt gondolom, nem sokkal veszélyesebb egy Hold utazás, mint egy út az ISS-re, és szerintem a majdani Mars missziók sem lesznek veszélyesebbek. Ha baj van, vagy megoldják, vagy meghalnak és ezt minden űrhajós most is tudja.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul okés, csak sose került élő ember ilyen messze a földtől. Valahol olvastam erről, hogy ki tudja, mit vált ki az, hogy nincs vizuális kapcsolat a Földdel, mert olyan messze van. Na mindegy, ki tudja, a mi életünkben megvalósuk-e...

      @balazsbalint5528@balazsbalint5528 Жыл бұрын
  • Ha egy Marsi utazás ilyen bonyolult, akkor a Jupiter és Szaturnusz holdjaira és az Uránuszra és Neptunuszra történő utazás szinte lehetetlen.

    @Wither_Volan@Wither_Volan Жыл бұрын
  • Az oroszoknál voltmár egy 24 hónapos elyen küldetés Együtt mülödés szempontjából tudom hogy én jó lennék, most is olyanokkal is dolgozok együt akiket legszivesebben amit meglátom megölném a lehető legbrutálisabb módon, de lenyelem azt a bizonyos békát s konfliktus mentesen együtt tudok dolgózni velük is...

    @pantocsekistvanz7577@pantocsekistvanz7577 Жыл бұрын
  • Az Artemis I küldetés pont azt foglalja magába, hogy (csúcstechnológiai gépekkel) még így is nehézkes a Holdraszállás(Amennyiben volt?). Akkor ez most, hogy is van? Az 196.. években Amerikának sikerült a Holdra szállnia 6x, de hogy? 2023-ban csak Hold közeli pályára sikerült eljutni, hogy? Nem Trollkodom, csak józan paraszti ésszel megvizsgálom a lehetőségeket? Az 1. Holdraszállásnál "elméletileg" a leszállóegység visszatér a Hold keringőpályára állt Főegység"be". Mivel nem tudom mivel korrigálták a "Fő" egység pályáját ezért azt sem tudom, hogy a felszálló egység, komoly koordinációs, navigációs műszerek nélkül ezt hogy hajtotta végre?

    @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • Nagyon sokan nem látják át a dolgokat, emiatt pedig jogosan jutnak téves következtetésre. Épp emitt jött létre a csatorna, amiben már többször elmeséltem, mi a külömbség a két korszak között. Böngéssz nyugodtan a videóim között, de azt ne várd, hogy újra és újra ugyanazt írjam meg a kommentekhez.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Böngészek..., böngészek, de még mindig nem találok magyarázatot arra, hogy a mostani tech.-l jó pár év mire sikerül, pedig 60 éve sikerült! Nem akarok trollkodni, de a választ még a videóidban sem találom. Talán, ha bemutatnád az akkori pályaelemző, rádióhullámos vezérlést(most nehogy azt mond, hogy manuálisan szálltak le a holdra (lefejelem magam és Te is tudod, hogy ez kivitelezhetetlen(lsd.: kínai apróság))🤭

      @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • @@andrasdemeter6477 Ahogy mondtam, nekem nem feladatom meggyőzni másokat. Egyáltalán nem érdekel, hogy valaki elhiszi-e, vagy sem. Senkinek nem fogok bizonygatni a dolgot.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul 😒

      @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
  • A hold küldetés (mennyi időbe kerül?) miért is lenne jobb, mint a Mars küldetés?? Ne hallgassatok Ilonyra. Nem kell a Marsra szállni elég a holdra!🤩

    @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • Holdra szállás nélkül biztos nem jutunk el a Mrasig. Ezért most még csak a Hold a cél.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • 🐈‍⬛

    @SANYISZTAL@SANYISZTAL Жыл бұрын
  • Egy atom tengeralattjáró legénységét nem kérdezték meg? Szerintem nekik van rutinjuk.

    @lacikeri3102@lacikeri3102 Жыл бұрын
    • Pont az lenne a lényeg, hogy kevés emberi érintkezés lesz, nem tudnak majd másokkal beszélgetni, mert nem lesz más a környéken

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • Biztos lehetsz benne, hogy részletes vizsgálatok eredményei állnak hegyekben a tengeralattjárók tapasztalatairól. Nyilván figyelembe is veszik őket. Nem szorulnak a mi ötleteinkre.

      @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
    • @@gregor_man Hát ebben azért nem vagyok olyan biztos. Ugya az Apollo 1 incidens is megelőzhető lett volna, ha hallgattak volna a magas légköri ballonosok tapasztalataira. Az atom tengeralattjárókon sok ember van összezárva nagyon sokáig, nagyon szűk helyre. Garantáltan tudják a tutit minden szempontból.

      @lacikeri3102@lacikeri3102 Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Ahogy egy tengeralattjáró is szűk, izolált környezet. Én simán vállalnám a 2 éves utat, a 30perces kommunikációs késleltetést, ha lenne magánszféra. Ezek a kutatások is ezt hozták ki hogy ez a legfontosabb. Tengeralattjárókon ellenben nincs, mégis működik, tehát baromira értenek ehhez mind a kiválasztásnál, mind az orvosaik, mind a parancsnokok, meg a kiképzők is legalább 100 éves tapasztalattal a hátuk mögött.

      @lacikeri3102@lacikeri3102 Жыл бұрын
  • 1 kérdés: A Hold körül miért nem lehet 1 ISS-szerű űrállomást telepíteni (Te tudod, Én tudom)?

    @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • Ez lesz a Gateway, már folyamatban van az építése

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • Jó, de a Formula 1-ben a 80-s évekig 2 évente minimum volt egy halálos baleset.

    @leventekalocsai8113@leventekalocsai8113 Жыл бұрын
    • Na ez az, míg az űrhajózásban nem, pedig évi 6-8 futam volt, ahogy átlagosan 6-8 rakétaindítás is.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • Ajjaj.... Catan meg Monopoly... pont a 2 legjobb játék annak tesztelésére, hogy egymásnak ugrasszanak embereket 😂😂

    @Throrma@Throrma Жыл бұрын
    • Még egy Rizikó kéne, és dedikált a baj! :)

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul 😆😆 ja tényleg, még az hiányzik

      @Throrma@Throrma Жыл бұрын
  • Szerintem a covid miatt sok ember megtapasztalta az elszigeteltséget.

    @blackbrain8547@blackbrain8547 Жыл бұрын
  • Bevállalnám, de.... nos... izé... mindig megfigyelnek.... a WC-re még a király is egyedül járt 🤣 azt hiszem egy évnyi székrekedést nem bírnék ki🤣

    @rolandkiss5160@rolandkiss5160 Жыл бұрын
  • Űrutazás Netflix Edition. Innentől kezdve mindig kell egy nő, meg egy afro a csapatba, mert az úgy PC. Ha ötvözik a kettőt úgy a legjobb...

    @zsolttamba6649@zsolttamba6649 Жыл бұрын
  • Van egy pont ezen alapuló "horror" film is😅

    @noemics.5885@noemics.5885 Жыл бұрын
  • Ez érdekes, és már törtem rajta a fejem. Valójában párhuzamosan minimum két csoport kéne. Indok: Igazándiból nem is az az igazi információ, ami az összes csoportban megtörténik, bár az is az, hanem ami csak az egyik csoportban mi történik meg. A dolgok reprodukálhatósága és értékelhetősége kerülne kritika alá.

    @arpadszeiff@arpadszeiff Жыл бұрын
    • Utóirat: Volt egy jópofa film evvel kapcsolatban. Egy teljes család ragadt valahol ott, és később jöttek értük. De valami gyanús lett a mentő expedíciónak. Csak a férfi öregedett. Kiderült, hogy a felesége és gyermekei meghaltak, és a férfi programozott magának robotokból egy családot. De ők nem jöhettek vele, mikor eljöttek érte. A film zárójelenete, hogy a hátra hagyott robot család programoz magának egy apát. Ha valaki ismeri és tudja a címét, kérem írja le.

      @arpadszeiff@arpadszeiff Жыл бұрын
  • 1 kérdés: Miért a mars? A hold nincs közelebb(?), az a ~180000 km miért nem jó arra, hogy teszteljék a (9,81 m/s) - gravitációs erő hányadát az emberi illetve növényi szervezetekre .🤔

    @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • 180 000 km?

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Bocsi, csak "1" szám, de ha kellene utána nézek, de te ezt már tudod. Pont nem a számokról, hanem a lehetőségekről beszéltem. Ez érthető?

      @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • @@andrasdemeter6477 A Hold a mostani cél, nem a Mars. A Földön pedig az együttműködést vizsgálják.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul És mégis a Mars misszióra tesztelik az embereket. "A Földön pedig az együttműködést vizsgálják". Amennyiben 196.. -ban sikerült a holdra szállni a kérdés amit feltettem még nem kapott választ? Az Iss-n vannak emberek? Hány hónapot töltenek 1gyütt? Az nem elég pszihológiai teszt?

      @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • @@andrasdemeter6477 Az ISS-en szükség esetén van gyors menekülési lehetőség. Félúton a Marsra azért ez már másképp néz ki. Ha az ISS-en lesz pl. vakbélgyulladásod, viszonylag hamar elkerülhetsz egy kiváló orvoscsapat keze közé a műtőbe, mielőtt perforálna. A mélyűrben ez kb halálos betegség. Még ha lesz is sebész a fedélzeten, akkor is rizikós.

      @LeonCLeoni@LeonCLeoni Жыл бұрын
  • Azért sajnálom hogy a 117. epizód nem HALO-s lett XD

    @Hurkas@Hurkas9 ай бұрын
  • 6x sikerült 50 (vagy több) évvel ezelőtt. Kérdés: miért halasztják? Oké, értem én, hogy van ez + az, de eddig még mindig nincs válasz a kérdésre??🤐

    @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • Mit halasztanak?

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul A Marsa szállás miért kiemelt?

      @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • @@andrasdemeter6477 Mi az hogy kiemelt? Nem hiszem, hogy az lenne.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Akkor a kísérlet az miről szól?🤫

      @andrasdemeter6477@andrasdemeter6477 Жыл бұрын
    • @@andrasdemeter6477 Tényleg nem értetted meg a videót? Arról, hogy képes-e egy marék ember összezárva hosszútávon hasznos munkát végezni

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • Én ott nem tudnék 24 órát ott ülni, nemhogy 1 évet.

    @levi_1460@levi_1460 Жыл бұрын
  • Mindig 25év .............. a fúziós erőmű meg mindig már csak 50év 🙂

    @gaborfeher741@gaborfeher741 Жыл бұрын
  • Szerintem az túlzás, hogy a korai űrhajósok kiválasztása során szempont lett volna, hogy fehérek legyenek a kiválasztottak, inkább egyszerűen így adódott. Hiszen az ötvenes években elég esélytelen volt, hogy egy néger vadászpilótának álljon, akkor még a fehérek éttermébe sem mehettek be, még a tanulási esélyeik sem nagyon voltak meg. Szimplán nem volt beválogatható néger, így fel sem merült a probléma. Túl sok indián pilótának sem voltak kénytelenek nemet mondani, úgy sejtem. Mondjuk, a kelet-ázsiaiakról nem tudnám, mennyire voltak akkor kirekesztve, de az tény, hogy nem látunk közülük senkit a régi tablókon. Az Interkozmoszban ment fel vietnámi, 1980-ban, lehet, hogy elsőnek.

    @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
    • A NASA újságban hirdetett toborzásában szerepelt, mint kitétel

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Ez érdekes, sosem hallottam róla, pedig azóta már felkaphatta volna ezt az Amerika-ellenes vagy fehérellenes közvélemény. Akkor ezek szerint nem titkolták, mi a céljuk. Hát, azóta sokat változott a világ.

      @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
    • @@gregor_man Az űrügynökség nyiltan vállalja ma már, hogy valóban kirekesztő volt a NASA legelején. Igyekeznek ezt a hibá többet nem elkövetni

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul Hát, igyekezetben tényleg nincs hiány. :-)) De amíg úgy mennek a dolgok, ahogy a videódban nagyon hangsúlyozod is, hogy a píszít nem a válogatás kárára művelik, addig végül is tökmindegy, hogy milyen színű az űrhajós. Csak egy kicsit nehéz ezt elhinni. Majdcsak megszokjuk.

      @gregor_man@gregor_man Жыл бұрын
  • "Lesz egy nő és egy színes bőrű személy is" Ha pont az a személy egy színes bőrű nő lesz az, kettő az egyben.. A megfogalmazásra talán érdemesebb lesz azért odafigyelni, mert az algoritmus nem alszik és tanul is. Legyen Ázsia, Afrikai, Afroamerikai, Eszkimó,

    @peltarlendori7027@peltarlendori702711 ай бұрын
  • Volt már egy 1 éves az amerikai sivatagban folytatott ember kisérlet!

    @bezen61@bezen61 Жыл бұрын
    • Több is volt, hosszabb is volt, de ennyire komplex talán még sehol.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul ok, értem! Azt hittem hogy a NASA jobb keze nem tudja hogy mit csinál a bal.😄

      @bezen61@bezen61 Жыл бұрын
    • @@bezen61 Az elég kellemetlen lenne. Egyébként a videóban is elmondtam, hogy volt már ilyen korábban

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul bocs nem tudtam végig nézni! De a cím alapján olyan újdonságnak tűnő volt!

      @bezen61@bezen61 Жыл бұрын
    • @@bezen61 Imádom, amikor valaki úgy próbal kijavítani valakit, hogy meg sem nézi, elhangzik-e a dolog a videóban! Sokat elárul a szerzőről! :)

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
  • Bevállalnám ha napi 14 óra Grand Theft Auto 6 lehetne és nem szólnának bele 🤪😀😀

    @SinisterStrangeMCU@SinisterStrangeMCU Жыл бұрын
  • Gyenge poén, de a "Mars terraformálás" társast is magukkal "viszik" ? :D 🤔🤔

    @adamszucs258@adamszucs258 Жыл бұрын
  • Szerintem a monipoly jó választás, meg tudják figyelni, ki hogy viseli ha kibasznak vele, illetve jobban megtudjak figyelni kinek mennyire fejlett az érzelmi intelligenciája.

    @ferencvarga4078@ferencvarga4078 Жыл бұрын
  • Bár megterhelő lehet az egy esztendőn át tartó elszigeteltség, de ha mindvégig képesek szem elött tartani a magasztos fenkölt célt..akkor semmiség az egész. Remélem idövel lejjebb esik a mérce és a kevésbé Qualifikált személyek számára is elérhetőbbé válik ezen álomnak a résztvevöjévé válni.

    @starenharkon4265@starenharkon4265 Жыл бұрын
  • Lehet hülye kérdés, de mi van ha szexelni akarnak, súlytalanságban az milyen lehet 🤷🤣🤣🤣

    @no.theciloobest9868@no.theciloobest9868 Жыл бұрын
    • Könnyű. :)

      @pirosszirom8998@pirosszirom8998 Жыл бұрын
    • Kicsit szada-mazó, mert oda kell szijjazzák magukat valamihez 🤣🤣🤣

      @tiborfarkas7581@tiborfarkas7581 Жыл бұрын
  • 2 év szex nélkül? Biztos nem lesz kellemes 😄

    @szdavidpollen2709@szdavidpollen2709 Жыл бұрын
  • mondjátok hogy roszra gondolok, de közel 2 év nó fapp hát elég necces.

    @GenDrameron@GenDrameron Жыл бұрын
  • Nemártana introvertált embert küldeni oda

    @akacsaman@akacsaman10 ай бұрын
    • Mármint,én se vagyok az teljesen,de egy félévet vagy egy évet biztosan bírnák jó körülmények között pár emberrel.

      @akacsaman@akacsaman10 ай бұрын
    • Csak az a kérdés,hogy ők bírnának-e engem 😂

      @akacsaman@akacsaman10 ай бұрын
  • Nem világos? A Marson 10000 MI-vezérelt robot fog dolgozni mielőtt az első ember érkezne.

    @Slaci-vl2io@Slaci-vl2io Жыл бұрын
    • Nekem nem világos.

      @urkutatasmagyarul@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
    • @@urkutatasmagyarul A cél a bányászat, kísérletek, végsősoron profit. Túl nagy befektetés és kockázat embert felvinni, miközben robotot lehet százával és már vittek néhányat (Perseverance)

      @Slaci-vl2io@Slaci-vl2io Жыл бұрын
  • Potyondi Edina videója alapján mi magyarok eleve alkalmatlanok vagyunk. Fúrnánk a csapattagokat és a földi vezetést is.

    @Habszburg@Habszburg Жыл бұрын
KZhead