Létezik a fehér lyuk? |

2023 ж. 13 Қыр.
185 112 Рет қаралды

Támogasd a munkámat a Patreon oldalán:
/ urkutatasmagyarul
Csatornatagként előbb láthatod az új epizódokat, ráadásul reklámmentesen nézheted őket! Ezen felül extra tartalmak is várnak rád:
/ Űrkutatás magyarul
Lehetséges, hogy tényleg léteznek fehér lyukak is, melyek nem elnyelik, hanem kiköpik magukból az anyagot?
Ha igen, miként kell elképzelni őket és hogyan azonosíthatunk egyet?
A videókban elhangzó muzsikák:
• Az Űrkutatás magyarul ...

Пікірлер
  • A következő rész szóljon az antianyagról. Engem érdekel a téma bővebben.

    @blackbrain8547@blackbrain85478 ай бұрын
    • ​@@PepeeeeeeeJaja. Antianyag = anyag csak minden kvantumszáma negált. De azért van itt egy kis bökkenő. Ha egyenlő mértékben keletkezik mindkettő, akkor hogyhogy csak anyagot látunk a Világegyetemben? Hol az antianyag? Vagy mégis van valami a mélyben? Talán mégis megérne egy videót?

      @v1l1k3@v1l1k38 ай бұрын
    • @@v1l1k3 Nem úgy volt hogy csak kezdetben voltak nagyjából kiegyenlítve aztán az anyag végül kioltotta? Folyamatosan keletkezik valamilyen formában az antianyag?

      @skeet6570@skeet65708 ай бұрын
    • Engem azért érdekel, hogy ha anyag és antianyag tiszta energiává válik találkozáskor azt hogy kell elképzelni. Mi az egyáltalán hogy tiszta energia? Mellesleg ha a kettő találkozásából tiszta energia jön, akkor ha a semmibe tiszta energiát pumpálunk, miért nem jön létre anyag és antianyag? Habár valószínűleg erre a tudósok sem tudják a választ

      @Throrma@Throrma8 ай бұрын
    • @@skeet6570 az anyag nem oltja ki, hanem egymást oltják ki. Az antianyag is és az anyag is eltűnik

      @Throrma@Throrma8 ай бұрын
    • @@Throrma Ez világos, de amelyik többségbe kerül valamilyen módon az végeredményben kioltja a másikat. Így értettem

      @skeet6570@skeet65708 ай бұрын
  • Egy kis helyesbítés: a -3² ebben az alakban -(3²) lesz, ami pedig -9, ezért ez úgy lesz helyes, ha (-3)² alakban írjuk.

    @abeljakabzalanffy@abeljakabzalanffy8 ай бұрын
  • Tudom, hogy szőrszálhasogatás... mégis leírom. Definíció szerint a 9 négyzetgyöke az CSAK a plusz három. Definíció: Egy nemnegatív valós szám négyzetgyöke az a nemnegatív valós szám, amelynek a négyzete az eredeti szám. Definíció alapján úgy van, hogy az sqrt(9)= ? műveletnek a megoldása az kizárólag a plusz három. Viszont az x^2=9 egyenletnek két megoldása van. még hozzá az ismert módon, hogy négyzetgyököt vonunk mindkét oldalból és -3,+3 lesz a két megoldás x-re. No mindegy... Szőrszálhasogatás és nehéz megérteni, hogy ennek mi értelme van... talán sokszor semmi, de ez egy ilyen definíciók alapján működő tudományos csatorna. szóval gondoltam leírom.

    @GorPius673@GorPius6738 ай бұрын
    • Ez nem szőrszálhasogatás, hanem fontos pontosítás/kiegészítés! Köszi!

      8 ай бұрын
    • Nem szőrszálhasogatás, hanem precíz.

      @kovacsizabella5620@kovacsizabella56208 ай бұрын
  • Szia! Egy apró tévedésre szeretném felhívni a figyelmed: antigravitáció nem csak matematikailag létezik, hanem a valóságban is. Sőt nagyon is fontos szerepet töltött be a big bang utáni pillanatokban (infláció), amikor a Higgs-mező egy olyan - úgymond - negatív nyomású állapotban volt, hogy az a téridőt irgalmatlan mértékű tágulásra kényszerítette, tehát az anyag gravitációsan "taszító" jellegű volt. Pontosabban szólva a gravitációt nem önmagában a tömeg csinálja, hanem az energia-impulzus tenzor, amelyben az anyag sűrűsége mellett helyet kap az anyag impulzusa, nyomása, stb. Ezek együttese határozza meg a téridő görbületét, ami hétköznapi körülmények között "vonzó" hatásúnak láttatja magát. Persze ez nem jelenti azt, hogy hamarosan antigravitációs légdeszkákon fogunk közlekedni :) Az anyag csak ilyen egzotikus körülmények között tud negatív nyomású lenni, amit laboratóriumi körülmények között vajmi kevés esélyünk van reprodukálni :) Persze még sok itt a kérdőjel. A sötét energia mibenlétére egyelőre csak keressük a választ, de azt tudjuk róla, hogy gyorsuló tágulásra készteti az univerzumot, ami független az univerzum anyagának viszonylagos homogén eloszlásából fakadó egyenletes tágulástól (az ált rel Friedmann egyenletei). Figyelmedbe ajánlom Dávid Gyula (ELTE Fizika tanszék) előadásait (Polaris és/vagy AtomCsill): www.atomcsill.elte.hu/dgy_at_Polaris.inc.html Ezek az előadások alapból borzasztó érdekesek, ha szeretnél mélyebben elmerülni a kozmológiában :) A másik pedig egy kis pontatlanság: annihiláció esetében fotonok formájában sugárzódik szét a rendszer energiája méghozzá úgy, hogy az az impulzus megmaradás elvét ne sértse: tehát egy foton pár keletkezik egymással 180 fokos szöget bezárva (a rendszer inercia-rendszeréből nézve). Az "átalakul energiává" kicsit misztikusan hangzik :) További jó munkát a videóidhoz, csak így tovább ;)

    8 ай бұрын
    • Köszi a kiegészítést, természetesen mindkettőben igazad van! Én úgy értettem, hogy nincs olyan anyag, ami képes lenne az antigravitációs taszításra. A sötét energia viszont valóban úgy működik, hogy a garvitáció ellenében gyorsítja az univerzum tágulását!

      8 ай бұрын
  • Entrópia🤔 Várom az epizódot!

    @KORCSOG1@KORCSOG18 ай бұрын
    • szintén!

      @Steve-by5xp@Steve-by5xp8 ай бұрын
  • Szuper téma, szuper videó és rád jellemzően nagyon érthető magyarázatok! Ez alkalommal is gratulálok a videóhoz! Ettől függetlenül kibicelnék is egy kicsit 🙂 Az eseményhorizont mögött nincs értelme szökési sebességről beszélni (szerintem még szemléltetési céllal sem) Nagyjából két ötletünk van rá, hogy mi történhet az eseményhorizont mögött. A téridő 1. a szingularitásba görbül, 2. összeomlik és fogalmunk sincs, hogy az milyen lehet. Az első esetben tökmindegy milyen sebességre gyorsítunk bármit - feltételezve, hogy a téridőből nem léphet ki - a görbült téridőt követve törvényszerűen visszatér a szingularitásba. A foton, azaz a fény is, függetlenül attól, hogy rá egyáltalán nem is hat a fekete lyuk gravitációja, hiszen a tömegvonzás képletét a fotonra nem is lehet felírni. A második esetben (talán!) egyáltalán nem is létezik tér és idő sem, ennek megfelelően mozgás sem. Az eseményhorizont mögé került részecskék soha nem is érik el a szingularitást (már ha egyáltalán beszélhetünk szingularitásról az összeomlott téridőben) mert ahhoz mozogniuk kellene, ami téridő nélkül valószínűleg lehetetlen 🙂

    @Mr00C001@Mr00C0018 ай бұрын
    • Tök jókat írsz. Ha meglesz a kvantumgravitáció elmélete, majd okosabbak leszünk. Addig találgatunk.

      @v1l1k3@v1l1k38 ай бұрын
  • Fúhhh, én ezt az epizódot rettentően élveztem!!! ❤🤩 Köszi az új infókat! Irtó érdekes volt ❤

    @Abygel90@Abygel908 ай бұрын
  • Ha azt feltételezzük, hogy az eseményhorizont mögött a fénysebességnél gyorsabb fizika létrejöhet, az azt jellenti, hogy az idő iránya megfordul, tehát visszafelé halad. Ezt mi kívülről sosem tudjuk megvizsgálni, mivel azt kell feltételeznünk, hogy az eseményhorizontnál az idő hozzánk képest nem telik, megáll (így az eseményhorizont elérése külső szemlélőhöz képest végtelen időbe telik). Az eseményhorizont mögött viszont úgy tapasztaljuk -az idő visszafele "folyása" miatt-, mintha a fekete lyuk egy fehér lyuk lenne, hiszen minden anyag kifelé áramlik -mint a film amit visszafele játszunk le-. Így minden fekete lyuk fehér lyuk is egyben, relatívitás kérdése az egész. Onnantól már a biliárdasztalos és Vögelhauser Istvános példa nem is olyan elképzelhetetlen dolog. :)

    @DraxGraphics@DraxGraphics8 ай бұрын
    • Érdekes gondolat, de ha valami eléri a fénysebességet, akkor az végtelen tömegű lesz, ami azonnal tönkre vágná a teret, ill. az Univerzumot. Tehát, ha valami gyorsabb a fénynél, akkor az eredendően mindig is gyorsabb volt. Ilyen részecskék a tachionok, amik a múlt felé, fordított irányban haladnak a téridőben

      @sandortamas172@sandortamas1728 ай бұрын
    • @@sandortamas172 Ez csak akkor igaz, ha van tömege. Ha a tömeg energiává alakul az eseményhorizonton, akkor nem lesz végtelen. A tachionok meg egyenlőre elméleti részecskék.

      @DraxGraphics@DraxGraphics8 ай бұрын
    • @@DraxGraphics Ez nyilvánvaló, pontosabban nyugalmi tömegnek kell lennie, ami a fénysebességnél végtelen. Ekkor a végtelen tömeg végtelen nagyságú gravitációs teret hozna létre, ami összeroppantaná az Univerzumot. A fotonoknak nincs nyugalmi tömege. A tachionokról még tényleg keveset tudunk, nagyon érdekes téma, az is lehet, hogy összefüggésben van az élettel, vagy a látnokok működésével /már amelyik nem csaló /.

      @sandortamas172@sandortamas1728 ай бұрын
  • Csak egy apró kis részlet... A videóban, ha hivatkozol egy régebbi részre, akkor felugróra lehetne linkelni. (Köszönöm a remek tartalmakat)

    @csimicsifiricio@csimicsifiricio8 ай бұрын
  • 13:45 "a bizonyíték hiánya, nem a hiány bizonyítéka" klasszikust idézve :D

    @KisDre@KisDre8 ай бұрын
  • Remek rész volt! Köszönöm Pista nevében is :D

    @1222feca@1222feca8 ай бұрын
  • Az is lehet hogy majd minden 1 fekete lyukban végzi, és a fehér lyuk az amit mi ősrobbanásnak hivunk.

    @VRGJozsef@VRGJozsef8 ай бұрын
    • már 20 éve ezt mondom😊

      @DjSoma55@DjSoma558 ай бұрын
  • Iszonyat jók ezek a videók,köszönöm,hogy foglalkozol ezek elkészítésével

    @LLehel-rj3ob@LLehel-rj3ob8 ай бұрын
  • Biztosak vagyunk abban, hogy a fehér lyukból antianyag lövellne ki? Lehet, hogy a fekete lyukban a szingularitás létrehoz egy olyan szintű entrópiát, aminek a túlildalon kibocsátott formáját semmilyen módon nem tudjuk detektálni, és talán meg is haladja a mi érzékelési lehetőségeinket (és persze az általunk készített műszerekét is). Hülyeség?

    @HypatiaStudy@HypatiaStudy8 ай бұрын
  • 4:37 ...a Csillagkapu Parancsnokság arra használja az esemény horizontot hogy csapda ejtse a Replikátorokat....😁😁😁

    @bagoistvan3182@bagoistvan31827 ай бұрын
  • Szerintem ez is fantasztikusan érdekes, nagyszerű videó. Köszönöm szépen!

    @gaborcsima9120@gaborcsima9120Ай бұрын
  • Nagyon jó volt, rég volt a csatornán ennyire érdekes rész!

    @bekomman@bekomman8 ай бұрын
  • Köszönjük, nagyon jó videó!

    @napierdekes@napierdekes8 ай бұрын
  • Köszönöm a videót. 15 éve mondom, hogy véleményem szerint a feketelyuk egy másik univerzumban fehérlyukként viselkedhet. A multiverzumok közti átjárók.Féreglyukról szó sincs ez esetben. A fizikusok többsége csak kiröhögött :)

    @gaborpreda6399@gaborpreda63998 ай бұрын
  • Nagyon szépen köszönöm 💪😎 Már nagyon vártam ilyen összefoglalót. Imádom, köszönöm 😊

    @csabamolnar-No.1@csabamolnar-No.18 ай бұрын
  • Érdekes téma! ❤ Köszönöm! 😍

    @marinanagy4125@marinanagy41258 ай бұрын
  • Érdekes videó volt! Az antianyagot egy doksifilmben valahogy úgy magyarázták, hogy az ősrobbanás során az anyag és antianyag eloszlása nem volt egyenletes, így nem semmisítették meg teljesen egymás. Elméletileg létrejöhettek csomósodások. Így előforduhat, hogy az univerzum egy része anyagból, a másikrésze pedig antianyagból áll. A tágulás miatt pedig ezen "csomósodások" folyamatosan távoldnak egymástól. Így emiatt maradhatott fent a világegyetem.

    @0utslder@0utslder8 ай бұрын
    • Elmélet Logikus Nem lehetetlen 🤷‍♂️ de ezt valahogy úgy érzem, még néhány ezer évig nem lesz képes az ember se cáfolni, se bizonyítani

      @Throrma@Throrma8 ай бұрын
    • Volt már mindenféle elmélet arról, hogy hová tűnt az antianyag, ahogy múlik az idő, úgy jönnek erre újabb elméletek. Volt olyan is, hogy volt olyan részecske (nem is egy, kettő) egyik ellentétesen gravitált, ez okozta a felfúvódást, és a másik az vonzotta az antianyagot, meg vonzódott az elsőhöz, Ketten így kisöpörték az antianyagot a kauzális horizonton túlra, elhúztak, ezért nem látjuk őket ma. (részecskegyorsítókban elég demokratikusan, egyenlő arányban keletkezik az anti meg a normál anyag, ezért az a feltevés, hogy nagy bumm során is így volt, de hogy ez mára hová tűnt, azt még nem igazán tudták megmagyarázni)

      @istvantorok4819@istvantorok48198 ай бұрын
    • Az antianyagot látnánk. És a belátható univerzumban nem látjuk. (Nem te meg én, hanem aki direkt azt keresi.)

      @zoltansinka7521@zoltansinka75218 ай бұрын
    • @@zoltansinka7521 nyilván a látható részen kívülre gondolt De igen, ha lenne csomósodás 13 milliárd fényéven belül, azt valószínűleg már felfedezték volna

      @Throrma@Throrma8 ай бұрын
    • elöbb irtam valahova ugyanezt, szoval @@Throrma lehetséges lenne de cp sértés miatt a különbözik az anyag az antianyagtol (60as évek felfedézése), a nagyságrendi különbség 10^-9, ami megegyezik a mai átlagos anyagsürüséggel (1milliárd fotonra 1 proton jut)

      @csababorbely3453@csababorbely34538 ай бұрын
  • Köszönöm! Nagyon érdekes!

    @jozefnovak7750@jozefnovak77508 ай бұрын
  • A fekete lyukak körül nem mindig van akkréciós korong, bár a képeken így ábrázolják, mert különben egy sötét semmi lenne a kép. Másképpen, a fekete lyukak nem folyamatosan nyelnek el anyagot. Csak akkor, ha van valami olyan közel, ami nem tud megszökni a gravitációs vonzásából. Ez azért érdekes, mert ha visszafelé gondolkodunk, akkor fehér lyuk nem mindig bocsájt ki anyagot. Tehát úgy nézne ki, mintha egy pontól néha-néha egy rendkívül forró plazma halmazállapotú anyag kifröccsen és korong alakban szétterül a forgástengelyre merőlegesen. És van pár olyan dolog a csillagászatban, amire nem találunk magyarázatot. Ilyen pl. az FRB-k (bár lehet, hogy magnetárok okozzák). De akár egy ilyen fehér lyuk kitörésből is származhat ilyen gyors, nayg energiájú rádiókitörés. Szóval lehet, hogy ott vannak kint, csak még nem tudjuk, hogy pontosan mit is látunk. Szerintem. De én nem vagyok asztrofizikus. Azt viszont tudom, hogy minél többet ismerünk meg minket körülvevő világról, annál biztosabb, hogy nagyon keveset tudunk róla. Király rész volt!

    @darumisi@darumisi8 ай бұрын
  • Nagyon érdekes ez az elmélet, köszi, hogy bemutattad! Az kérdés ötlött fel bennem, hogy vajon hány évtized (vagy évszázad?) kell ahhoz, hogy az MI olyan szintre fejlődjön, hogy képes legyen a relativitáselmélethez hasonló, komplex elméleti fizikai tételek megalkotására?😅

    @norbeartist@norbeartist8 ай бұрын
  • Ez nagyon jó! Ahogy hallgattam,folyamatossan agyaltam mivel tudnék bele kötni. Viszont a következő mondatban belebuktam😀 Jól csinálod ezt a műfajt😀

    @zoltanivanics2700@zoltanivanics27008 ай бұрын
  • 😊👍👍🙏Nagyon jó és érthető volt . Több hasonló müsor kellene .

    @DjKunci@DjKunci5 ай бұрын
  • Tudtommal vannak elméletek a párhuzamos univerzumok létezéséről

    @mrpeterson3735@mrpeterson37358 ай бұрын
  • Ismét egy kifogástalan epizód.

    @egyednorbert6034@egyednorbert60348 ай бұрын
  • Jólvan. Akkor ez is olyan mint a rézfaszú bagoly. 🤣

    @valkyriedark7356@valkyriedark73568 ай бұрын
    • Talán még a szaga is hasonló! :)

      8 ай бұрын
    • @ Ki tudja? Ugyan az a baj ezzel is. Még senki se látta, de már sokan beszéltek róla, hogy mi az igazság? Na azt meg senki se tudja! 🤣

      @valkyriedark7356@valkyriedark73568 ай бұрын
  • Megint valami ujjat halottam érdekes volt. Köszönöm ❤

    @benczezoltan145@benczezoltan1458 ай бұрын
  • Nagyon jó videó! Az univerzum egy csoda. Köszi

    @SpencerHillFanXXL@SpencerHillFanXXL8 ай бұрын
  • Imádom. Nagyon jó videó lett. Köszi! :))

    @justaguy6217@justaguy62178 ай бұрын
  • Mi van akkor, ha a mi univerzumunk valójában egy másik univeryum fekete lyuka vagyis ha el tudnánk érni a mi világunk peremét akkor átlépnénk egy másik univerzumba. Persze nem tudunk mert ahhoz gyorsabban kellene haladjunk a fénynél és át kellene lépni az eseményorizontot. no persze ez igaz a mi fekete lyukainkra is. Minden fekete lyuk egy másik univerzum ami tágul és a belsejében létrejön ugyanaz ami a miénkben. Ha beleesel szétesel és a te építőanyagaid az ottani világ építőanyagai lesznek és így tovább és így tovább. Vagyis a mi ősrobbanásunk egy másik univerzumban bekövetkezett szupernovarobbanás és egy ottani fekete lyuk létrejötte. Egy végtelen körforgás, az anyag nem vész el csak átalakul. Bár lehet ezt már valaki korábban leírta csak én nem olvastam végig a kommenteket. Ez egy ötlet se fizikus nem vagyok se csillagász. CSak eljátszottam a gondolattal.

    @jozsefrobertsehr1359@jozsefrobertsehr13598 ай бұрын
  • Ezt az elméletet még sosem hallottam és marha érdekes. Nagyon jó témákat hozol fel :)

    @opolczer@opolczer8 ай бұрын
  • Köszönjük!

    @Cino25222@Cino252228 ай бұрын
    • Én is köszönöm!

      8 ай бұрын
  • Köszi, ez nagyon jó lett. Az entrópiához ajánlom a Veritasium The Most Misunderstood Concept in Physics videóját. De van egy érzésem hogy nem mondatam újat. :)

    @mmmyke1784@mmmyke17848 ай бұрын
  • Szia! Tervezel anyagot kèszíteni a legismertebb, legkönnyebben, akár fènyszennyezett helyről is felismerhető, megkereshető csiilagkèpekről? Èn szívesen látnèk ilyen wpizódot.

    @Legolandere@Legolandere8 ай бұрын
  • Hihetetlenül jók az animációid na meg a narráció is! Kíváncsi vagyok, vajon mikor hallunk hírt a fehér lyukakkal kapcsolatosan a NASA-tól? (ha hallunk egyáltalán)

    @editbalazs349@editbalazs3498 ай бұрын
  • Remek videó!

    @gergojuhasz7852@gergojuhasz78528 ай бұрын
  • Akkor lehet hogy az ősrobbanás egy fehérlyuk?

    @janosveres3763@janosveres37638 ай бұрын
    • Én is erre gondoltam. Fehérlyukak világegyetemeket hoznak létre. Szerintem.

      @zspe6465@zspe64658 ай бұрын
    • Így van és mind3n pillanatban újabb és újabb születik ez a MultiVerzum ami a szellem Létezés ami az ÖnValója mind3nkinek és mindennek EGY SÉG TUDAT iSTeNnek is mondhatnánk avagy vele együtt SáTáNnak de az + - a lét meg 0. semMInden vagyunk MI emberek EGO FUEGO teljes energia Lényegében 1 elég jó motiváció h ez vagy szemben a tükörből - késve - visszabambuló figurával ellentétben. Minden lehetséges :)

      @bertalanbarkanyi5122@bertalanbarkanyi51228 ай бұрын
  • Szia ,arra gondoltam hogy esetleg az ősrobbanásnál egy végtelen sürű fehér lyuk tőrt ki,és így jött létre az energia és tér?

    @gergelymlinko5969@gergelymlinko59693 ай бұрын
  • Szia! Mi lenne ha pl. 2 fekete lyuk van és annak van 2 fehér lyuk ( kivezetésként) ez a 2 fekete lyuk összeolvad. Akkor 1 fehér lyuk lesz a kivezetése vagy mind a kettő lesz egyszerre? Előre is köszönöm a választa

    @balazsmore3950@balazsmore39508 ай бұрын
    • Ez az, amire nehéz válaszolni...

      8 ай бұрын
    • @ áh, akkor erre még várni kell..

      @balazsmore3950@balazsmore39508 ай бұрын
    • @@balazsmore3950 Igen még egy pár milliárd évet várni kell, mert még a teremtő nem teremtett fehérlyukat, csak feketelyukat. :-))))

      @akos.geller@akos.geller8 ай бұрын
  • Fogalmam sincs, létezhet-e ilyen égitest, de most, hogy már egy éve fent van a Webb, óriási felfedezések váratnak magukra és talán pont ezzel szúrunk ki egyet, ki tudhatja? Örülök, hogy ez a kor végre egyre izgalmasabbá válik.

    @AndrewBlackpaw@AndrewBlackpaw7 ай бұрын
  • Ahogy - azt hiszem - A mag című filmben elhangzik egyik tudóstól a másiknak: - Mondja szépen utánam! Fingom sincs! Na így állunk ezzel a témával. :)

    @adamkoran@adamkoran8 ай бұрын
  • Következő videó szóljon Vogelhauser Istvánról

    @mazloumkobani2392@mazloumkobani23928 ай бұрын
    • Támogatom!

      @szakacsdenes4520@szakacsdenes45208 ай бұрын
  • Tyűűű ez nagyon jóó volt 🥰 sztem elöbb találunk, értjük meg a fehér lyukat, mint megértjük a nőket :D

    @Superberci@Superberci8 ай бұрын
    • Ritka, mint a fehér holló! De így belegondolva te sosem fogod megérteni a nőket!

      @tamasmarosvolgyi9634@tamasmarosvolgyi96348 ай бұрын
  • Szia, rendszeresen nézem videóidat, fantasztikus ahogyan konyhanyelven képes vagy elmagyarázni mindent úgy hogy megértse mindenki! Lenne egy elméletem. Vannak fekete lyukak amik valamiért sokkal de sokkal nagyobbak mint azt fel tudjuk emberi elmével fogni Én úgy gondolom hogy mi van akkor ha rengeteg kicsi apró fekete lyuk kapcsolódik nagy fehérlyukhoz Mint pl a galaxisok közepén lévőkhöz. De lehet nagy hülyeség😂😂

    @Kakas-xx9py@Kakas-xx9py8 ай бұрын
  • Az osrobbanas mint feher lyuk? Ha bebizonyosodik, kerem a Nobelt 😆

    @topic1432@topic14328 ай бұрын
    • Ott nem volt semmi anyag, csak energia. A számítások szerint egy visszafelé működő fekete lyuk anyagot bocsájt ki és fényt.

      8 ай бұрын
    • @ De nem most volt arról is szó elméletben hogy ha az anyag és antianyag találkozik akkor energia lesz belőle? Ha ez egy planck idő alatt, (vagy eleve ekkor még nehéz értelmezni az időt) történt, akkor az olyan mintha tényleg csak energia lett volna a kezdő anyagot nem is látva.

      @KisDre@KisDre8 ай бұрын
    • @ Ez is csak egy be nem bizonyított elmélet, mért állítasz be a témában elképzeléseket valóságnak? Ezek a válaszaid nem tudományosak, pusztán feltételezés. Tudomány majd akkor lessz belőle, amikór ezeket az elképzeléseket be is bizonyítják. Így, nagyon félre tájékoztatod a mai fiatalokat.

      @akos.geller@akos.geller8 ай бұрын
    • @@akos.geller Az ősrobbanás nem elmélet, hanem bizonyított tény. Minden megfigyelésünk, minden mérésünk, minden matematikai és fizikai modellünk azt mutatja, hogy nem lehetett más folyamat kezdetben. Azért, mert Te nem vagy elég felvilágosult, mert nem olvastál, tanultál eleget, mert félretájékoztattak, vagy csak mert nehéz a tudományban hinni, attól még az ősrobbanás tény.

      8 ай бұрын
    • @ Az ósrobbanás pusztán csak feltételezés, és nem bizonyított tény ! Lehet hogy a videóid alatti kommentszekcióban a tanulatlan, és naív a téma iránt érdeklódöket félre tudod vezetni, de ezekem a tájékozatlan embereken kívül mást már nem. Erre mondják azt, hogy az internet álltal, így hülyűl el a világ, és ebben te is komoly szerepet játszol, de ezt csak elitélni tudom. Nem csak én, de még Dr Orosz László is ( Szegedi fizika tanszék ) nevetőgörcsöt kapna ha ezt hallaná, hogy a nagy bumm elmélet bizonyított. Az igaz, hogy az ósrobbanás mint feltételezést próbálják bizonyítani, de eztl a feltételezést, hogy ósrobbanás még mindig nem tudták bizonyítani, ezért csak feltételezés maradt. Továbbá, ha az ősrobbanás csak feltételezés szintjén mozog, akkor a nagy reccs is szintén feltételezés, és semmi több!!! Szerintem veled komoly problemák vannak a tudomány, mint meghatározást illetően, mert nem vagy képes felfogni mi az elmélet, és mi a tudomány. Persze nem tehetsz róla, mert a természet fizikát azt meg kell tanulni, és nem elképzeléseket beállítani tényként. Szerintem hadjuk is, mert innentól fogva, a mi kommunikációnk, csak süketek párbeszéde volna.

      @akos.geller@akos.geller8 ай бұрын
  • Sötét anyagról is lehetne majd videó, ha gondolod, de ezt a témát is szeretem!

    @csabakallai3830@csabakallai38308 ай бұрын
    • Meg a sötét energiáról is.

      @zspe6465@zspe64658 ай бұрын
    • Meg a sötét dimenziókrol is. :-)))

      @akos.geller@akos.geller8 ай бұрын
  • 5:11 A √9=x és a x^2=9 két különböző egyenlet. Elsőnek 3 az eredménye, utóbbinak +-3. Amikor ismeretlenen elvégezzük a gyökvonást, akkor jelenik meg a +-. A √9=x -nél ilyet nem teszünk. Ennek 3 az eredménye, nem -3 és nem +-3. A gyök kilenc egy konstans, hárommal egyenlő. Nem minusz hárommal. Persze alkothatunk olyan matematikát is, ahol 3=8 vagy √9=+-3.

    @ViktorBilecz-pc4ub@ViktorBilecz-pc4ub2 ай бұрын
    • Én még úgy tanultam, hogy valaminek a négyzetgyöke az valójában +/-, hiszen a példádnál maradva -3² ugyanúgy 9, mint +3². De már nagyon rég volt, lehet, hogy rosszul emlékszem?

      @zeha2546@zeha2546Ай бұрын
  • Nagyon gyors vagy!

    @stevengeorge2357@stevengeorge23578 ай бұрын
  • Nem lehet, hogy maga az az "ős-tojás", amiből az ősrobbanás során az általunk ismert univerzum objektumai kiszóródtak 13.8 milliárd évvel ezelőtt, az is egy fehér lyuk? Semmi sem tudja megközelíteni, csak a fény sebességénél gyorsabban, hiszen tágul a világegyetem, tehát a múltba kellene visszamennie mindennek, ami meg akarná közelíteni.

    @szabolcsjobbagy30@szabolcsjobbagy308 ай бұрын
    • Pont ezt akartam írni, de megőztél. Nekem is ez az elképzelés tetszik a legjobban! Gergő?

      @Ddavebowman@Ddavebowman8 ай бұрын
    • Ahogy már többeknek írtam, akik ezt felvetették; az ősrobbanásnál semmilyen anyag nem létezett, kizárólag energia, így a hagyományos értelemben vett anyagokádó fehér lyuk biztos nem lehetett.

      8 ай бұрын
    • @ Köszi szépen, bár ez már számomra egy kicsit "magas", hogy semmilyen anyag nem létezett :), azt gondoltam, hogy ez egy oda-vissza váltakozó folyamat az univerzumban: sok-sok milliárd évig tágul, aztán lelassul a tágulás, megáll és utána sok-sok milliárd évig szűkül, sűrűsödik, majd egy "tojás" (fekete lyuk?) minden anyagot beszippant magába, majd újabb "ősrobbanás" következik, és megint tágulni fog az univerzum, és így tovább, váltakozva.

      @szabolcsjobbagy30@szabolcsjobbagy308 ай бұрын
  • Énnekem a videó nézése közben az jutott eszembe, hogy lehet ebből a fehér lyukból 1 van és ontja magából az anti anyagot/ gravitációt ami nem "anulál" és amiatt puffad az univerzum :D

    @BPeti96HUN@BPeti96HUN8 ай бұрын
  • Örülök hogy végre van magyar tartalom ebben a témában

    @K.K_xd@K.K_xd8 ай бұрын
  • Szia! Púlzárokról is csinálhatnál minimum ilyen hosszúságut! Köszönjük!

    @chrisp4028@chrisp40288 ай бұрын
    • Egy ilyet? kzhead.info/sun/nJexd7CPr6ZnmoE/bejne.htmlsi=VHpL9-stFoSJwgAF

      8 ай бұрын
  • 5:26 -nál mínusz három négyzetéténél Szerintem zárójelet kellett volna alkalmazni: (-3)^2=?

    @anacat4880@anacat48808 ай бұрын
    • Nem csak az a baj, de még az is, hogy definíció szerint a 9 négyzetgyöke az CSAK a plusz három. Definíció: Egy nemnegatív valós szám négyzetgyöke az a nemnegatív valós szám, amelynek a négyzete az eredeti szám. Definíció alapján úgy van, hogy az sqrt(9)= ? műveletnek a megoldása az kizárólag a plusz három. Viszont az x^2=9 egyenletnek két megoldása van. még hozzá az ismert módon, hogy négyzetgyököt vonunk mindkét oldalból és -3,+3 lesz a két megoldás x-re. No mindegy... Szőrszálhasogatás és nehéz megérteni, hogy ennek mi értelme van... talán sokszor semmi, de ez egy ilyen definíciók alapján működő tudományos csatorna. szóval gondoltam leírom.

      @GorPius673@GorPius6738 ай бұрын
    • @@GorPius673 Hát igen, azért kell a definícióban előírni, hogy az eredmény nemnegatív, mert az algebrai megoldás negatív eredményre is vezethet, amely kivenné a négyzetgyököt a függvények közül, definíció szerint. De a világban nem minden szimmetrikus. A nő és a férfi sem, mint tudjuk.

      @gregor_man@gregor_man8 ай бұрын
  • Üdv Lehet hülyeséget mondok de én olyat hallatom, hogy a fehér lyukak lehetnek azok a bizonyos Ős robbanás bár teljes mértékben ez is csak egy elmélet de bele lehet gondolni, hogy van benne valami .

    @safetheworldjakabule7932@safetheworldjakabule79328 ай бұрын
    • Ezt az elméletet én is hallottam, hogy lényegében egyetlen fehér lyuk van az univerzumban, az pedig az ősrobbanás.

      @ynnegaf@ynnegaf8 ай бұрын
    • @@ynnegaf És most lehetne nyomni a multiverzum témát 1000-rel szerintem de annyira nem szeretnék semmit túl dramatizálni vagy netán tán veszekedést szítani 🤔😁🫡

      @safetheworldjakabule7932@safetheworldjakabule79328 ай бұрын
  • 👌👍 Ha örökké élnék sem jutna eszembe ilyesmi.

    @bandibunko1359@bandibunko13598 ай бұрын
  • HA létezik fehér lyuk, ami ontja magából az anyagot, ami a fehér lyuk körül ott marad és kering körülötte, ami miatt UGYAN ÚGY nézne ki, mint egy Fekete lyuk.... Nem lehet, hogy a sok ezer/tízezer "fekete lyuk" nem is mind fekete lyuk, hanem sok közülük fehér lyuk?

    @Szeesz0@Szeesz08 ай бұрын
  • jó lett :)

    @messziroljott1516@messziroljott15168 ай бұрын
  • Remek tema, remek munka, Te pedig kituno tanar vagy Gergo!

    @VodkaFanClub@VodkaFanClub7 ай бұрын
  • Nemrég a James Webb talált egy helyet az űrben ahol semmi sincs. Lehet az is egy fehér lyuk maradéka?

    @gabrieltanka7833@gabrieltanka78338 ай бұрын
  • Létezik fehér lyuk és fekete is de belül mindegyik rózsaszín és csodálatra méltó

    @tibih9535@tibih95358 ай бұрын
    • Piros mibt a VÉR ÉS TŰZ nem pink

      @bertalanbarkanyi5122@bertalanbarkanyi51228 ай бұрын
    • @@bertalanbarkanyi5122 Olyan fajta is van 🤣

      @tibih9535@tibih95358 ай бұрын
  • Az nem lehet hogy egy-egy fehér lyuk egy-egy ősrobbanás máshol?

    @CsabaFulmer_15@CsabaFulmer_158 ай бұрын
  • Nekem a fehér lyukról mindig az ősrobbanás jut eszembe🤔 Mármint hogy az volt az

    @teckferi@teckferi7 ай бұрын
    • igsz

      @sovegjartogabor4369@sovegjartogabor43697 ай бұрын
  • Szia! Nagyon jó lett ez a videód is, viszont van egy olyan kérdésem, hogy honnan jött ez a név, hogy Vogelhauzer Mitmár István? Csak azért kérdezem, mert nagyon jó!

    @szakacsdenes4520@szakacsdenes45208 ай бұрын
    • Fogalmam sincs! :) Olyan nevet akartam, ami biztosan nem létezik.

      8 ай бұрын
    • @ Melléfogtál, mivelhogy te megkreáltad ezt a nevet, mostmár létezik, és bárki felveheti még hivatalosan is, a vezetéknével egyöütt. :-))))

      @akos.geller@akos.geller8 ай бұрын
  • Egy szupernova-robbanás kicsit hasonlit egy fehér lyukhoz. Igaz hogy nem antigravitáció okozza, de olyan erővel dobja ki magából az anygot, hogy még a benne kialakuló fekete lyuk sem tudja visszatartani

    @nocapoca5313@nocapoca53138 ай бұрын
  • De hát léteznek párhuzamos világok. Quinn Mallory meg is járt párat, csak jöttek a Kromaggok és menekülnie kellett... Egyszer haza is jutott, csak bezsírozták a kiskaput és nem tudta, hogy hazaért...🤣

    @alcanthallas@alcanthallas8 ай бұрын
    • Ez jó! 🤣

      @peterivan9187@peterivan91878 ай бұрын
  • Szia! Véleményem szerint az anyagok alakulása és átalakulása cirkulál! Mit gondolsz erről?

    @chrisp4028@chrisp40288 ай бұрын
  • A téma rajongóinak ajánlom Markovics Botond Felfalt kozmosz című most megjelent sci-fi regényét. Zseniális!!!

    @bencefugedi5361@bencefugedi53618 ай бұрын
  • Érdekes téma

    @Zsolti__@Zsolti__8 ай бұрын
  • Szia Gergő / Sziasztok Mindenki Egy pöppet hosszúra és agyrohasztóra sikeredett, de aki elolvassa és megérti annak érdekes lehet. Ezen videó hatásásra előjöttek olyan ötletek amiken még jó pár évvel ezelőtt gondolkoztam,(most vagyok 19) úgy gondoltam leírom, hátha valakinek egy jó ötletet ad vagy ne adj isten letudja vezetni logikusan elméletben, esetleg elindít benne hasonló gondolatokat. Csak egy elmélet, semmilyen alapja nincsen, most jutott eszembe. Mi van akkor ha a valóban tartozik minden feketelyukhoz egy fehérlyuk csak a az egy olyan világban ahol az idő visszafelé halad. Valahogy úgy lehet elképzelni, mint egy számegyenest sík térben. felül van a feketelyuk alatta pedig fehér társa a feketelyukba beérkező anyag kimegy a fehérlyukon, és elindul a története időben visszafele. (Ha multiverzumban gonolkodunk, akkor minden feketelyukas univerzumnak, mint a mienké van egy ugyan olyan fehérlyukas párja, ami az univerzum végétől kezdődik és az ősrobbanással ér véget (ahol akár változhatnak az univerzumok "polusai" és így ebből (amiben jelenleg élünk) válna a fehérlyukas, és fordítva)) Ez akár, elméleti síkon megoldást jelenthetne a múltba való utazásba is: Bemész egy feketelyukba 2020-ban, kijössz a fehér társán ugyan úgy 2020-ban viszont visszafele indulnál el az időben, valószínűleg csak úgy mint megfigyelő (tehát nem tudnál bele avatkozni, csak felfognád, hogy mi történik) és életed véget érne a születésedkor, ha csak nem tudnál valahogy bemenni egy fehérlyukba és visszajönni a ide ebbe az univerzumba. Vagy valamilyen szerkezettel kijátszani azt az univerzumot (vagy nem is kéne semmi ilyensmi mert nem vonatkoznának rád az adott univerzum szabályai mivel sima anyagból lennél (lentebb megérted)) és, ha nem is tudnál beleavatkozni továbbra sem de a te életed haladna előre, és élethosszodtól függően akár több évtizedet is visszautazhatnál akár a rendszerváltásig akár a világháborúkig stb (EBBŐL VALAKI AKINEK RENGETEG PÉNZE VAN CSINÁLJON EGY FILMET XD) VAGY Ugyan ezen az alapelven haladva (tehát minden feketelyukas univerzumnak van egy fehérlyukas párja) megoldás lehetne az antianyag problémára is, mert így a fehérlyukas világegyetemben nem lenne sima anyag, hanem csak anti.

    @latelay7546@latelay75468 ай бұрын
    • Nagyszerű okfejtés. Inkább az első verzió lenne a megoldás, ugyanis az antianyag megegyező tömeggel ergo gravitációs hatással bír mint a sima anyag, így a gravitációs hatása is megegyező. Nem antigravitál végül is. De az idő visszafele folyása már érdekes gondolat szerintem.

      @DraxGraphics@DraxGraphics8 ай бұрын
    • @@DraxGraphics Onnan jutott eszembe az Idő megfordítása, hogy ha a gravitáció lassítja az idő folyását a tér görbítésével, (innentől úgy képzelem a téridőt mint egy tölcsért, melynek alján csücsül a hatalmas tömeg) akkor ha a feketulyukaknak van valamiféle olyon hatása mely át tudja szakítani ezt a hálót, ott ha nem is megfordul az idő folyása, de legalább megáll, hiszen nincsen amin (téridő nem szétválasztható dolog, de ha ezt rosszul tudom kérlek javítsatok ki) tovább haladjon az idő. Abban az esetben ha valamilyen oknál fogva nem megszakad a tér és az idő, hanem megtekeredik (két tölcsér a szűk részével egymásnak fordítva és a kettő találkozásánál egy rövid szakaszon megtekerve) akkor az is megtörténhet, hogy megfordul az idő, illetve a téridő szövete.

      @latelay7546@latelay75468 ай бұрын
  • Elég nagy tiszteletlenség Nessajtól hogy még nem csinált Űrkutatás magyarul videót a reacts csatornán. :)

    @Hamutarto@Hamutarto8 ай бұрын
  • Ok. De miből van az energia? Nagyon érdekel, király a videó! ❤

    @kistinka@kistinka7 ай бұрын
    • Hát abból, ha megeszed a rántott húst petrezsejmes krumplival, az majd ad elég energiát. :-)))

      @akos.geller@akos.geller7 ай бұрын
  • Szerintem össze függésben lehetnek ezek a dolgok valahogyaz ős robbanással.

    @gaborvaradi1567@gaborvaradi15678 ай бұрын
  • Tulajdonképpen bármi létezhet. Olyan dolog is ami teljesen szembemegy az emberek által alkotott elméletekkel.

    @xp777levi@xp777levi8 ай бұрын
  • 4:20-nál mekkora időt ölelhet át az az animáció? Le a kalappal az azt végző csillagászok előtt, hogy egy ilyen szép megfigyelést végeztek! Engem ledöbbentett, hogy milyen gyorsan keringenek a tömeg körül a csillagok.

    @zoltanhuszar@zoltanhuszar8 ай бұрын
    • Csupán néhány nap!

      8 ай бұрын
  • Szóval akár az ősrobbanás is lehetett egy fehér lyuk. Létezett, de már nincs 🙂

    @CsabaSzurovcsekNewcomer@CsabaSzurovcsekNewcomer8 ай бұрын
  • Valójában ahogy azt mondtad a matematikában 2-megoldás van pozitív és negatív ha a négyzetre emelést vagy szorzást nézzük. mi van abban az esetben ha 2-fekete lyuk mint 2 negatív szám összeolvad és lesz egy pillanatig egy pzitív szám vagyis egy fehér lyuk..... érdekes elgondolás nemde?

    @kzskzs7179@kzskzs71798 ай бұрын
  • Egy kérdés mert én úgy tudom hogyha bekövetkezik egy szupernova robbanás és a robbanás után ott maradó magnak legalább 3 naptömegűnek kell lennie hogy fekete lyukká omolhasson és a videóban úgy hangzott el hogy sok naptömegű fekete lyuk van a tejút rendszerben?

    @hubanyeste9655@hubanyeste96554 ай бұрын
    • Töb millió fekete lyuk van a galaxisunkban.

      4 ай бұрын
  • Ha egy test antigravitacioval rendelkezik, akkor negativ tomege kell, hogy legyen, ha negativ a tomege akkor az antigravitacios testnek nem kene gyorsabban haladnia a fénynél? Es a fénynél nem lehet gyosrabban haladni

    @ps3kontroller126@ps3kontroller1268 ай бұрын
    • Fénynél matematikailag nem lehet gyorsabban haladni. A kibocsájtó tárgytól állandó a sebessége. Ha abszolút állandó lenne a sebessége akkor az űrben egy állandó poziciót, koordináta rendszert lehetne megállapítani. De nem lehet.

      @stevengeorge2357@stevengeorge23578 ай бұрын
    • Én úgy tudom, hogy a fénysebességet nem lehet elérni, de azt senki nem mondta , hogy nem lehet annál gyorsabban haladni. A sebesség eleve relatív. Mihez képest? Még azt is el tudom képzelni , hogy folyamatosan zuhanunk és azért érezzük a súlytalanságot. Fényél lehet gyorsabban haladni, ha 1. meghajlik a fény gravitációs hatásra, te pedig egyenesen haladsz. 2. Ha meghajtod a teret és így megelőzöd a fényt.

      @Adamyno@Adamyno8 ай бұрын
    • A negatív tömegű test is vonz. A gravitáció nem tud taszítani. F=m*a. Ha a képletme negatív tömeget írsz és taszítást, azaz negatív gyorsulást akkor a két negatív kiejti egymást. (-m) *(-a) = m*a = F

      @v1l1k3@v1l1k38 ай бұрын
    • @@AdamynoJééééézusom. Itt a káros eredménye annak a rengeteg fiatalkori Sci-Fi film nézésnek. jaja, meghajtod a teret, mi??? A fény valóban meghajlik gravitációs hatásra, ezt az efektust hívják a csillagászatban gravitációs-lencsének, de ettől még a fény sebessége ugyanúgy állandó marad, független attól hogy mekkora utat kell hogy bejárjon. A fénynél nem lehet semmi gyorsabb ami tömegel rendelkezik, és aminek tömege van az még a fénynek a sebességét sem érheti el ! A térhajlítás az kizárólag a regényírók fanáziájában létezik, ezzel a tudomány még elméleti szinten sem foglalkozott komolyan.

      @akos.geller@akos.geller8 ай бұрын
  • amúgy igaz, hogy a -3 négyzete is 9, azonban nemcsak a másodfokú, ill. páros fokú polinomoknál igaz ez. Tegyük fel, a 27 köbgyökét keressük; a megoldások 3, -1.5+(3*sqrt(3)/2)i és -1.5-(3*sqrt(3)/2)i, ezek háromszöget rajzolnak ki; így azt a bizonyos sugarú kört (ami az adott szám n-edik gyökével egyenlő) a megoldások x (eleme N+) részre osztják fel a Re-Im koordinátarendszerben, ezért csak a páros gyököknél van egymással szemben (180°-kal elfordulva) megoldás, így lesz kettő (+ és - megoldása) a páros kitevőjű gyökvonás esetén de fehér lyukak szerintem csak az anti-univerumban léteznek, ahol az idő is visszafelé megy

    @gulbeturbo@gulbeturbo8 ай бұрын
  • Nem vagyok nagy szakértő. De az anulált nem úgy kell ejteni hogy annihilál?

    @lacikovacs498@lacikovacs4988 ай бұрын
    • Hát, ennek én sem vagyok nagy szakértője...

      8 ай бұрын
  • Fehér lyuk. Mhmmm. Az univerzum pedig fénysebességgel szűkül, köszönhetően a Világos Anyagnak és a Világos Erőnek. /Hát, nagy tudatmódosító, a Világos... Sör!/ Nagyon jó videó volt, köszönöm! Várom a következőt és csak így tovább!

    @tamasd7511@tamasd75118 ай бұрын
  • Sziasztok! Nagyon jó volt köszönöm! Egy buta felvetést ha megengednél? -Nem lehet hogy a legutóbbi fehérlyuk volt az ősrobbanás?😊

    @boczorattila8545@boczorattila85458 ай бұрын
    • Nem, az ősrobbanásnál nem volt anyag, csak energia. A fehér lyuk elképzelése szerint viszont egy ilyen égitest anyagot lövell ki magából.

      8 ай бұрын
    • ​@Azért én megkérdezném tőled, hogy a puszta energia hogyan nyilvánul meg anyag nélkül?

      @v1l1k3@v1l1k38 ай бұрын
    • @ És a feketelyuk belsejében nem alakulhat át tiszta energiává, végül is a feketelyuk belsejében felbomlik az idő és a tér összes törvénye, meg a gravitáció mértékének növekedésével a mi idő időnkhöz viszonyítva egyre lassabban telik az idő, például az akkréciós korong a mi szemszögünkből sokáig fennmarad, de az eseményhorizontól megfigyelve a másodperc töredéke alatt beszívja a gravitáció, az oké, hogy a fény nem szabadulhat ki, de az oda belépő anyagra még jobban hathat a gravitációs központ időtorzító hatása, tehát lehet, hogy nem telt elég idő, hogy létrejöjjenek a fehérlyukak? 🤔

      @peterivan9187@peterivan91878 ай бұрын
  • 9-nek a gyöke 3, még véletlenül sem -3. Ha x^2=9 gyökére vagyunk kíváncsiak, akkor az is 3, de x lehet 3 és -3 is.

    @totuhun@totuhun8 ай бұрын
  • És ha a fehérlyukak úgy létezhetnek - csak és kizárólag - a párhuzamos valóságban (ami ugyan itt létezeik, csak másik síkon) , hogy ott gyakorlatilag az idő visszafelé halad? Amolyan "tükör valóságnak" is fel lehetne fogni. 🤔 (ez már lehet túl Sci-Fi...)

    @aronmolnar8648@aronmolnar86488 ай бұрын
  • Az utolsó kérdésedre reflektálva : Bármi létezhet amit az univerzum törvényei lehetővé tesznek. :)

    @Keiichii83@Keiichii838 ай бұрын
  • Amikor írtad, hogy -3^2=9 az így nem igaz, hiszen először a négyzetre emelést kell elvégezni (-3^2=-9), helyesen így lenne: (-3)^2=9

    @maths3239@maths32398 ай бұрын
    • Ebben a matematikusok is vitáznak, hogy a -3 -at hogyan is kell értelmezni. Két felfogás létezik. Valaki láthatatlanul bezárójelezi, valaki nem. Ez hasonlít a törtvonalra. Ott sem teszel ki zázójelet, mégis úgy számolsz, mintha ott lenne. Ízlés kérdése, de a videóban a mondanivalója azt hiszem érthető volt.

      @v1l1k3@v1l1k38 ай бұрын
  • üdv 2023.09.15. Köszönet. 🙏

    @tivcsiszlavitsek8281@tivcsiszlavitsek82818 ай бұрын
  • Csak egy ugrás a hiperugró űrbálna!

    @andorbencsik9758@andorbencsik97588 ай бұрын
  • Szerintem az univerzum olyan nagy,hogy ami létezhet az létezzik is.

    @nemnemigenigen@nemnemigenigen8 ай бұрын
  • az antianyag is a gravitációs vonzás alapján alkothat meg térbeli testeket, nem lehet egy taszítás folyamatát alapul vevő jelenség alkotó eleme. vagy nem vagyok képben

    @sza6966@sza69668 ай бұрын
  • Nem lehet hogy az ősrobbanás egy fehér lyuk volt?

    @user-cs1kw1ep4f@user-cs1kw1ep4f7 ай бұрын
    • Ott nem áramlott ki amyag, csak tiszta energia volt kezdetekben.

      7 ай бұрын
    • Igen, de a videoban is elhangzik hogy anyag antianyag találkozásakor energia keletkezik és azóta is tartunk a nulla entrópiától a végtelenig amit viszont egy fekete lyuk mai ismereteink szerint gyakorlatilag újra lenulláz. Perzse nem volt anyag ami kölcsönhatásba léphetett volna az antianyaggal de lehetett jelen olyan folyamat a keletkezéskor amiről még nem tudunk mondjuk a sötét anyagnak volt egy saját anyagtól független ősrobbanása.

      @user-cs1kw1ep4f@user-cs1kw1ep4f7 ай бұрын
    • minden nap egy fehérlyuk ... a fekete lyuk is csak egy koncepció .. nincs olyan hogy valamibe valami eltunne anélkül hogy máshol ne manifesztálódjon .. spirálgalaxisokban ez az ősminta . .van egy elnyelő centipetális jelleg meg egy centrifugális jelleg ... yin yang .. örvény a lefolyóban .. hurrikán .. mind egy spirál a középpontban meg üres .. de nem nyel el semmit .. csak épp ott mozdulatanság meg üresség van ... a lefolyón lemenő víz se tunik el .. csak épp a csatornába köt ki ... az anyag is olyan .. hogy minden fényből van .. az x ezer éves kibányászott kőszén azaz a növényzet ami annak idején nőtt kifele fotoszintézissel a földből .. aztán összepresélődött ... minden ami éghető az fényből van ... és fotoszintézisből .. a kovencionális kozmológia nagyrésze baromság ... azaz sci-fi .. a földön adott kisérleti körülmények közt elvégzett eredmények az egész világegyetemre való vonatkoztatása .... egyáltalán nem valid info amit az univerzumról ma tudni lehet .. "dehát a tudomány fejlődik" ma ezt mondjuk .. holnapután meg majd valami mást .. és akkor az lesz a helyes .. és hülye az aki akkor majd azt mondja .. amit ma a tudomány állít ... lásd a föld lapos ... bár ma már laposföldhívő is van megin bőven .. mint a középkorban ...

      @DeepEchosASMR@DeepEchosASMR7 ай бұрын
  • Semmi más mint intergalaktikus átjárók!

    @charlienyikos1564@charlienyikos15648 ай бұрын
  • Létezik a fehér lyuk. Hiszen maga az Ősrobbanás is pont egy ilyen jelenség volt. Minden anyagot kidobott magából. Átjáró egy másik univerzumba.

    @mihalytoth1904@mihalytoth190427 күн бұрын
    • Az biztos, hogy az ősrobbanásnál nem volt gravitációs taszítás. Szóval biztos, hogy nem egy fekete lyuk ellentéte volt.

      27 күн бұрын
  • Én jártam Bécsben fekete lyukba, 50 euro volt....valóban mindent elnyelt...

    @lajosszabo2750@lajosszabo27508 ай бұрын
    • Szerintem @tibih9535 is valami ilyen helyen járhatott. :)

      @marketing3720@marketing37208 ай бұрын
  • Ismét egy kiváló video, gratulálok. Nem tervezel egy részt Stephen Hawkingról? Nekem nagy kedvencem, nagyon sokat köszönhetünk neki a fekete lyuk témában. (És sok másban is, azt hiszem.)

    @tamastoth7503@tamastoth75038 ай бұрын
    • Nyugi, már rég a listán van az 'öreg'! ;)

      8 ай бұрын
  • Nagyszerű epizód ismét köszönjük! A fekete lyukakról bátorkodom javasolni egy másik előadást is, ha valakit érdekel esetleg: m.kzhead.info/sun/pbiogcuZoH-vZ4U/bejne.html

    @kukelattila@kukelattila8 ай бұрын
    • Ágival mindig bátorkodhatsz, imádom a csajszit! :)

      8 ай бұрын
    • @bíztam benne, hogy nem lesz bántó a javaslat :)

      @kukelattila@kukelattila8 ай бұрын
KZhead