Lekapcsoltam a közcélú hálózatot, eddig bírtam! - Olvasd el a leírást is!

2023 ж. 1 Жел.
32 410 Рет қаралды

Az eredeti terv az volt hogy egy 5 napos full offgrid tesztet csinálok, de sajnos az időjárás másképp gondolta és csak két napig volt kedvező időjárás.
Ebben a videóban egy izgalmas tesztet hoztam el nektek, ahol egy 5.6kW-os invertert és egy 200Ah akkumulátort tesztelünk teljesen szigetüzemű rendszerként. A kérdés, amit megpróbálok megválaszolni: meddig képes ellátni elektromos árammal egy normál házat, ha lekapcsoljuk a közcélú hálózatot? Vagy ott, ahol alapból nincsen semmilyen villamos hálózat.
Nos ez nagyon összetett dolog, nagyon sokat számítanak a felhasználói szokások, a fogyasztók teljesítménye. Kicsit olyan ez mint az étel, ahány ház annyi szokás, úgy hogy most a saját tapasztalataimat osztom meg veletek.
Technikai infó: PV teljesítmény 4.5kW
Inverter: Easun-Igrid 5.6kW (On/Ofgrid)
Akkumulátor: Easun IBattery 48V 200Ah
Közcélú hálózat: Lekapcsolva
Teszt kezdete 2023.11.27
Teszt vége: 2023.11.30
Ellátott fogyasztók, teljes ház normál felhasználás. Hűtőgép, számítógép, mosógép, világítás, tv, mobil eszközök, melegszendvics sütő, stb stb.
Összességében normál körülmények között nekem kényelmesen elég egy ekkora rendszer, főleg tavasztól őszig amikor nagyon sokat süt a nap. A téli borongós időszak még egy ekkora rendszernél is necces lehet.
Tipp:
Ilyen akkumulátort, valamint mindenféle napelemes eszközöket az alábbi Weboldalon tudtok vásárolni.
easunpower.hu/
Spanok csatornái: @mikrosilver @MikRobi @MagadUram @nepazarolj @rajmundzoltanilles7597 @tanyacsenol @lacusbarkacs1784 @chrisp4028

Пікірлер
  • Szepi! Nekem teljes szigetben meg a ház 🏡 öko . 5 éve Üdv

    @froliantretzmuller@froliantretzmuller5 ай бұрын
  • Ez menő volt, köszi a videót :)

    @pulsarxp@pulsarxp5 ай бұрын
  • Az érem két oldala: remek kísérlet arra, hogy meddig maradhatunk függetlenek a Nagy Testvértől, - egy átlagos háztartást illetően. Vészhelyzetre (ami remélhetőleg nem jön el) - mire képes a rendszer. Az érem másik oldala valóban a költség. Mennyibe került ezt kiépíteni (berendezés, karbantartás, munkadíjak). Ezek után kiszámolható a a megtérülés és az, hogy érdemes-e belevágni (gazdaságilag). A látott felszerelések igazi hozzáértésről tanúskodnak....nekem tetszett a videó, arra a célra választ kaptunk amiről a cím szólt. Köszönet érte. Ám a zizgő hangyaháborús részeknél mindig összeugrott a gyomrom, mert reflexből az jutott eszembe , hogy a laptopnak annyi.....😞

    @imre2784@imre27845 ай бұрын
    • Már a videóból látszik, hogy mennyi eszköz kell hozzá, és itt, tényleg nem érdemes gagyit venni, azaz nem olcsó egy ilyen rendszer kiépítése!

      @peterv7902@peterv79025 ай бұрын
  • Köszi a videót. Egy hasonló rendszeren gondolkozom én is .Nem lepett meg ,hogy nem sikerült a teszt. Nekem arra jó volt ,hogy lássam jól kalkuláltam ki mire lesz szükségem.

    @jozsefnyitrai9372@jozsefnyitrai93725 ай бұрын
  • Tetszik köszi a videót

    @sanyiszerzo3355@sanyiszerzo33555 ай бұрын
  • Most nincs kedvem számolgatni és sehol nem láttam ilyen kalkulációt. Egy ilyen rendszerben élettartamra számolva mennyibe kerül 1 kWh? Érzésre 200-300Ft között lehet. Ezt csak kényszerből vagy hobbiból van értelme csinálni a mostani helyzetben. Persze, ha valaki vészmadárkodásból az egy külön történet.

    @user-bo8qq6nd5z@user-bo8qq6nd5z5 ай бұрын
  • Szerintem egyszerű a dolog, honnan kezded és mid van! Mondjuk 0 ami van,hálózat bekötés nem lesz ingyen,napelemes rendszer sem. Mondjuk felejtsd el,hogy van hálózat,és már meg is van mihez kezdhetsz,sziget! Mondjuk már van hálózatod,akkor kölsd az árát egy szünetmentesre,a maradékot meg amire akarod. Nálam a természet lágy ölén sziget van,1db 410w panel egy inverter töltésvezérlővel,alap dolgokra elég. Aki szigetet akar annak nagyon sok pénz kell vagy meg kell változtatni a gondolkodásmódját,mert nincs korlátlan áram mennyiség!

    @ervinsolyom1058@ervinsolyom10585 ай бұрын
  • Jó lenne nagyon, de ezek a hangyák háborúja vágások kb. nézheztetlenné teszi:-(

    @davidklug5339@davidklug53395 ай бұрын
    • fülessel néztem a videót, a második ilyen vágás után kezdtem anyázni, mert fájt tőle a fülem....

      @VagiPeti@VagiPeti5 ай бұрын
  • jó kis esettanulmány... ...gondolkoztál már azon, hogyan folytatnád? teszemazt bővítenél esetleg? vagy csinálnál olyan tesztet+videót, ahol durvább fogyasztókat nem használtok? (pl melegszenyó, hajszárító, fűtőszálas cuccok, porszívó nem mennek?)

    @joanyadhatan@joanyadhatan5 ай бұрын
  • Az én gondolatom az, hogy ez a napelemes-szigetesdi annak való aki a tükörrel szemben állva be meri ismerni, hogy nem a megtérülés miatt csinálja hanem egy jópofa, kreatív (és főleg drága) hobbi. Én ezt megtettem és azóta élvezem minden percét :-) Megfigyeltem még, hogy akinek ilyen van az egyik szeme mindig a rendszeren van: mennyi a termelés, átkapcsolt -e, hány % az aksi, bekapcsolhatom -e?...a legtöbb embernek ez fájna, mert csak létezni szeretne miközben a rendszer spórol neki. Zöldek is vagyunk persze miközben félrenézünk amikor a szigetüzem mellett be kell röffentenünk a parapetes gázkonvektort vagy a cserépkályhát mert ahogy mondtad is a világ összes akkuja is kevés egy elektromos fűtés kitermeléséhez. Valahol a visszacseppentés mentes rátermelős műfajban látnék megtérülés szagú fantáziát ha ebben az eon és társai is partnerek lennének. A videóid klasszak amúgy és így tovább....éppen a napkapcsolódat rakom össze :-)

    @sipdav55@sipdav555 ай бұрын
    • Nem feltétlenül igaz. El lehet rá sok pénzt is költeni, de kb. 2millióból rakta össze magamnak napelemekkel együtt. Ez kb. 6év alatt visszahozza az árát nálam, utána már ingyen van.

      @lacikeri3102@lacikeri31025 ай бұрын
    • @@lacikeri3102 sok minden múlik azon, hogy mit számolsz hozzá a rendszerhez. Szűken a napelemeket, a kapcsolódú elektronikát és szükséges átalakításokat milyen mértékben. Illetve a felhasználási hely adottságain. Elhiszem, hogy van egy ideális állapot amikor ez teljesül. Nálam pl. a napelemek árának megfelelő árat kellett alu konzolokra, optimalizálókra, nagy távolságú vezetékezésre...stb...Azt is észrevettem, hogy "evés közben jön az étvágy" jeligére ha kiépítesz magadnak egy ilyen rendszert nem állsz le. Hirtelen fontos lesz a wifis kismegszakító, ats, monitorozó cuccok és nincs vége a dalnak a sose :-) Szóval úgy korrigálom, hogy sok embernek nem érheti meg a buli de biztosan van akiknek igen.

      @sipdav55@sipdav555 ай бұрын
  • ez melyik mérőóra a TOMZN-től? tudnál adni egy linket? köszi.

    @MrLarryl79@MrLarryl795 ай бұрын
  • Légyszíves erről a cucckombóról egy áttekintő anyagot készíts, a beállításokról csepptöltés max töltés meddig hogyan mi az ami ajánlott stb! Köszönöm!

    @tsada2973@tsada29732 ай бұрын
  • Az inverter rendesen töltötte azt az akkut? Nézted napközbe?

    @Daditss@Daditss5 ай бұрын
  • Tiszta "Sziget fesztivál!" Király, mint mindig!

    @Mela_Pipi@Mela_Pipi24 күн бұрын
  • Nálunk a leghosszabb célzott áramszünet 8 nap volt (februárban, igen gyenge fényviszonyok között). Két tervezett Eon-os áramszünetet "összenyitottunk". A rendszer 1 kW napelem, 2 kW szigetinverter, és használt akkumulátorok (3 kWh?). Fontos, hogy ilyen kicsi rendszer, mert a nagyobbak sok nélkülözhetetlen, túl nagy, pont rosszkor működő fogyasztót tartalmaznak! Éjszakára mindig lekapcsoltuk az egészet az inverter önfogyasztása miatt: 7-8 órát ki kell bírnia mindennek áram nélkül. Egyszer (napos délelőtt) még mostunk is meleg vízről. A végén magasabb töltöttségen végeztünk, mint ahogy elkezdtük, közben volt alacsonyabb is. Igazából csak azért hagytuk abba, mert untuk a sok kapcsolgatást, nyaklámpázást. De minden működött, semmiben nem szenvedtünk hiányt. Előtte már volt több hálózati áramszünet télen, azon gyakoroltunk. Alapvetően gyakorlat kérdése.

    @istvandrdory6735@istvandrdory67355 ай бұрын
    • Igen, picit kompromisszumos a dolog. Sokan ott buknak bele, hogy ugyan azt az életvitelt akarják tovább mintha lenne rendes közcélú is.

      5 ай бұрын
    • Azért azt látod, hogy a modern technológia segítségével kb 80 évet dobtad vissza magad és a családod a komfortot tekintve. Éjjel nincs áram, akkor mosunk, amikor lehet és (modern)gyertyával világítasz, mert a villanyt felkapcsolni luxus.

      @csomyy@csomyy5 ай бұрын
    • @@csomyy Ez butaság. Nekem automatizálva van az energia kezelése. Ha lemerült az akku észrevétlenül visszakapcsol a hálózatra, de ez csak a téli hónapokban van. Persze az igaz, hogy nem hülyéknek való. Bölcsész diplomával, lehúzós cégekkel valóban nem éri meg. De én okos vagyok. Nekem 6év a megtérülés legrosszabb esetben, és nem csak a lakásom áramszükségletét, de az autóm töltését is kényelmesen megoldja, ahogy nyáron a klíma is korlátlanul üzemelhet, nem kell spórolni vele. Átmeneti időben pedig a fűtés is ingyen van. Amikor meg nem optimális a rendszer akkor pont ugyan úgy működik mint neked. Tehát inkább javítja az életminőséget és komfortot. Az hogy Szepi egy ideiglenesen összedugott rendszerrel kézzel kapcsolgat ebben a videóban nem jelent semmit. Ha megnézed a korábbi videóit szénné van neki is automatizálva minden, oda és vissza is.

      @lacikeri3102@lacikeri31025 ай бұрын
    • 8 nap áramszünet? Ez valami tanya???

      @gaborlukacsik8154@gaborlukacsik81544 ай бұрын
  • Ha kisüt a nap akkor most télen sincs gond, de legutóbb volt 5 egymást követő nap amikor csak ilyen 1-2kWh jött le a napelemeimről. Máskülönben 15kWh megvan még most is. De ha spórolok az árammal akkor talán ki lehetne hozni 5napot is. a 10kWh akkupakkomból.

    @lacikeri3102@lacikeri31025 ай бұрын
  • Csak félve kerdezem hogy össz koltsegbe mennyi? Mert havi 210kw nem lepem át sőt még a 100 se hogy térülne a befektett pénzem. Durván 3000-3500 villanyszámla. Ha 3'000'000 ft es csak 3000 szamolok akkor 41 év. Igaz addigra kitudja hol lesz a tarifa.

    @matejanos2677@matejanos26775 ай бұрын
  • Üdv. Mindenkinek. 4 éve használok szigetüzemű rendszert , egy 5,5 Kw ost és egy 3 kw ost lithium akkumulátorokka. A nagy rendszeren 10 kw akkumulátor van a kicsin 6 kw. Február tol november ig simán elviszi a házat. Csak a december január mikor hálózati áramot is kel használni. ( Borús napok esőzés köld havazás alacsony nap járás ) . Én soha nem számoltam a megtérülést sőt még azt sem hogy mennyibe kerül apránként összeraktam a rendszert ahogy volt pénzem és nem bántam meg . köszönöm.

    @jozsefzab773@jozsefzab7735 ай бұрын
    • az ha nem számoltad akkor hiba, már ha elérhető a vezetékes áram, mert akkor lenne rálátásod hogy hány évtizedig tudnád a vezetékes áramot használni folyamatosan, télen nyáron. Na és persze esetedben sem tudjuk hogy konkrétan mit is "visz el a házban" a rendszered.

      @Geb5626@Geb56265 ай бұрын
    • A jelenlegi helyzetben nem tudom, hogy lehet-e egyáltalán megtérülést számolni. Rángatják az áram árát (is), és a jelenlegi ár biztosan nem a végleges, ennél valószínűbb csak magasabb díjak lesznek, ha elkezdenek vele igazán játszani. A beépített napelemek, inverter, akku eszközök is használódnak, de avulnak is, mert egyre olcsóbbak és jobb eszközök jönnek. A tartósságuk másik kérdés. Aki támogatásból (szinte ingyenből) építette ki, annak biztosan megéri, de azon túl kérdéses.

      @rtamasmail@rtamasmail5 ай бұрын
    • @@rtamasmail napelemek jól bírják, még a 20-30 éves napelemek is mennek most is kapacitásuk 70-80%-át hozva. Még 2012 körül volt egy cikk arról, hogy anno Németországban 1000 háztartásba épült ki napelemes rendszer valami pályázat útján, és 25 év után felkeresték őket, hogy hogyan muzsikál most. Akik szerencsésebbek voltak, azoknál még az inverter is a felszereléskori volt, a gyártó 15-20 évet vállalt rá, és volt, amelyik 25 év után is működött. A napelemek mindenhol 70-80% körül mentek de hát azt mondták, ameddig megy nem cserélik, merthát már ingyen termel, behozta bőven az árát, akiknél invertert kellett cserélni ők se jártak rosszul. És hát 30 év alatt a fejlődés a napelemeknél se állt meg. Mondhatn isima napelemes rendszernl kb. kifizeted 10 évre előre a villanyszámládat ha mostani árakon számolsz. Akksi pakkal már drágább, de ha emelkedik az áram ára akkor a megtérülés viszont csökken.

      @Adani12345@Adani123455 ай бұрын
    • @@Adani12345 Jó ez volt 25 éve, az akkori technika akkori áron sokkal drágábban, mint ma. Azóta gyakorlatilag tömegcikk lett a napelemes rendszerekből, teljesen laikusan kérdezem, egy mai rendszer is fogja bírni 25 évig? Ha 25 év alatt egyszer kell cserélni invertert, meg akkukat, akkor mikor térül meg? Persze, költői kérdés volt, áramfogyasztástól függ.

      @gaborlukacsik8154@gaborlukacsik81544 ай бұрын
    • Nincs itt hiba, mindenki arra költ amire akar, a gond az amikor azt tolják az ember arcába hogy ez milyen jó hogy ingyen van, meg megtérül meg SPÓROLSZ vele, mert ez nem igaz, miközben csak a telepítő cégeknek, vállalkozóknak jó mert mocskos nagy pénzt keresnek rajta más kisvállalkozáshoz képest pár év alatt 100-200Millió van a bankszámlán. Azért mert mekkora munkadíjjal is dolgoznak? 1 nap alatt telepítenek egy rendszert 3-4 ember kb 1.5Mft 1 nap.. abból lehet a dolgozóknak (akik szerelik) is marha jó fizetést adni napi 40.000ft ot kb

      @gaborcsorba2543@gaborcsorba25434 ай бұрын
  • Köszönet a megosztásért.! Gondolom ebben klímás ház fűtée ilyesmi nem volt benne.

    @gyenisattila1069@gyenisattila10695 ай бұрын
    • Klíma egy egység napi min 5kW és akkor még nem hasznaltad nagyon. Nyáron persze hűtésnél jó lehet, de télen amikor igazán szükséges lenne akkor kizárt. Persze 5-10KW napelem szórt fényben is tud talán 500-1000W-ot de akkor még csak a klíma megy alhagon. :(

      5 ай бұрын
  • Köszi a tartalmat! Ha engedélyeznék, akkor egy geotermikus rendszerrel lehetne elkerülni a blackout-ot, de ahhoz, hogy gőzturbinás generátort üzemeltessünk, jó mélyre kéne jó drágán fúrni. A "lehűlt víz" meg mehet fűtésre télen. :)

    @huskotabago@huskotabago5 ай бұрын
    • Termálvíz sincs mindenhol... Ha van, akkor meg 300-350 m körül kezdődik kb. az a vízadó réteg, amivel már lehetne valamit kezdeni. Sok helyen 65 C fokos a maximum amit fe lehet hozni. Az önmagában gőzturbinához nulla. Fűtésre tökéletes. Szóval, a gondolat szép, de nem élhető. Ha megmondom, hogy menni lenne a kútfúrás ára, ami csak a becsövezett kút ára, abban nincs sem akna, sem gépészet, lehet, hogy azonnal el is felejtenéd az egészet. :D

      @HappystitchKft@HappystitchKft5 ай бұрын
    • @@HappystitchKft Azért én is utána néztem ám ennek, és aki annyira elkötelezett, hogy saját szigetüzemben, önfenntartásban gondolkodik, az tényleg belevágna, ha kapna rá engedélyt. Nyilván tömegesen ez nem lehetséges (főleg jogilag), de Magyarország területén elég sok helyen elérhető termálvíz Hévíztől Budapesten keresztül Hajdúszoboszlón át Szentesig, szóval az akár 150 C fokos "víz" is adott, kb 2-2,5 km mélyről. (Szentesen ~1700 m mély kút ad akár 87 C fokos vizet). Ha valakinek (esetleg egy közösségnek) van pénze, és az apokalipszisre készül (vagy primőrt akar termelni), annak ez megoldás lehet :)

      @huskotabago@huskotabago5 ай бұрын
    • @@huskotabago Apokalipszis esetén helló van árammal is. Eleve hogyan termelsz élelmet üzemanyag és gépek nélkül? Visszaesel a 200 évvel ezelőtti szintre, ahol reggeltől estig a földeken dolgoztak, nyáron a kánikulában húzták a kaszát hajnatól estig, meg kapáltak egész nap. Nem volt traktor, kombájn, permetszer, gyomírtó, gombaölőszer. Ha egy kis húst is akarsz enni, az állatokkal is lesz munka, meg nekik is meg kell termelni az élelmet. Másik része, ha odajön csak 40 cintányér vagy akár nem c, akiknek kellenek a holmijaid, akkor mit csinálsz. Nem sokáig tudod halogatni az átadás-átvételt. Arra meg, hogy 10 évben egyszer egy este nem lesz áram, bőven elég egy kis aggregátor is. Vagy az se.

      @gaborlukacsik8154@gaborlukacsik81544 ай бұрын
  • Jó ez a színes fogyasztásmérő, tetszik, nem is drága. A folpack mellett kapott levegőt, vagy csak a tetejére raktad. Nálam volt villany leó, pedig már nem 89-91 van. De áramszünet volt ami ritka.

    @peltarlendori7027@peltarlendori70275 ай бұрын
    • Csak a karc miatt kapott fóliát, nem kell levegő az akkunak teljesen zárt mint egy tengeralattjáró. :D

      5 ай бұрын
    • A Tartalék 5kWht is bevethetted volna...

      @epitotelecom6852@epitotelecom68525 ай бұрын
  • Nagyon köszönjük a videót! Szuper volt a kisérlet. A rajz majd érdekelne. @Imre2784 igen, igazad van, de mondjuk az érem másik oldala, ha elmegy az áram, és Te meg tudod magadnak oldani, akkor a beruházásod abban a pillanatban megtérül.... :-) Legalábbis a többiekhez képest, akik sötétben ülnek, fáznak. További jó munkát és perzse várjuk a videókat!

    @szandras2524@szandras25245 ай бұрын
    • Mikor ment el napokra az áram utoljára? Vagy egy egész estére? Itt egy kis faluban az ország közepén, nem emlélszem, hogy mikor volt olyan, hogy órákig nem volt áram. De ha ettől tartanék, hogy egyszer egész este nem lesz áram és áram nélkül nem tudnék mit csinálni, akkor vennék inkább egy kis aggregátort aprópénzért.

      @gaborlukacsik8154@gaborlukacsik81544 ай бұрын
  • Hello Szepi! Egy átlagos családi ház (100m2) hozzávetőleg mennyibe kerül egy ilyen szigetüzemű rendszer? Köszönöm!

    @andrasnagy4974@andrasnagy49745 ай бұрын
    • Tapasztalataim szerint olyan 3-4KW napelem a minimum. Ha egyfazisú hálózatod van akkor min egy 5-6kW inverter is kell. Akkuból min 200Ah! De ekkor még nem számoltunk mondjuk egy két hetes felhős idővel. Tavasztól őszig, viszont szakít :) mindenféleképpen megfontolandó, de mindig az az adott igények a mérvadóak.

      5 ай бұрын
    • Alapból nem éri meg annyira drága és soha nem térül meg. A sziget üzem ott releváns, ahol nem elérhető a vezetékes áramszolgáltatás. A családi házad 3-4kw-os napeleme kizárólag egy alap felhasználást (átlagos berendezések/fogyasztók a lakásban) tesz lehetővé a házadban fűteni már nem tudsz vele.

      @Geb5626@Geb56265 ай бұрын
  • Kedves Szepi, van egy szigetüzemem egy Isolar SML III 5,5KW inverterrel. Ebben az inverterben nincs kommunikációs port. Szeretném bővíteni a rendszert egy 10KW-os LiFePO4-es akkupakkal /olyannal, mint a videóban/... A kommunikációs port nélkül is tudja kezelni a LiFePO4-es akkupakkot az inverter?

    @paleogeneration2815@paleogeneration28154 ай бұрын
    • Igen. Abban az esetben csak annyi lesz a különbség hogy az akkun fogod látni a paramétereket. Az akkubank belső elektronikája megoldja a dolgot. :)

      4 ай бұрын
    • @ Köszönöm a választ…akkor belevágok!

      @paleogeneration2815@paleogeneration28154 ай бұрын
  • #Mikroszilver Ha szeretnék neki kuldeni tesztre inverterteket, hogyan érem el? A 70/és száma nem kapcsolható, mas elérhetőséget nem ismerek.

    @laszloblue3611@laszloblue36115 ай бұрын
    • Kapcsolat fülön szeritnem van valami kontaktja, én sem tudom az elérhetőségét.

      5 ай бұрын
    • @ Azért köszönöm. 10 sekundum alatt írtam a legutóbbi tartalom alá, de törölve lett. Pedig 2-3 motyo (MPPT lett volna feladva, köztük 60A ami nem csak bemutatásra, de összehasonlításra is jó lett volna a Make Sky Blue, és a Pow MR mellé, ami szintén 60A. Én nem tudom bemutatni hitelesen, hiszen nem szakmám, míg csavarhúzó OKJS tanfolyamra sem jártam. :)

      @laszloblue3611@laszloblue36115 ай бұрын
  • Szabad tudni, hogy az 5600W-os inverter miért oldott le 3500W-on? Ez nem derült ki a videóból

    @GeriSoftStudio@GeriSoftStudio5 ай бұрын
    • Az nem 3500W volt,hanem közel 4700W csak a mérőn nem reál tájm a frissítés. Az akkub belső BMS-e tiltott le ami normális jelenség. A folyamatos kisütőáram 50A lehet, de 100A-ig jó az ember.

      5 ай бұрын
  • Télen még ha villanyfűtés van az is közrejátszik, inverteres klímát ill. fűtőpanelt meddig bírná? Meg milyen erős akksi és napelem kell, hogy azt is elvigye a hátán?

    @Adani12345@Adani123455 ай бұрын
    • fűtő klímával próbáltam egyszer. 230Ah-s 48V LFP akkuval 8 órán át ment a klíma úgy hogy nem töltötte semmi az akkut. A világítás, számítógép, TV, router is ment közben, de azok nem fogyasztanak sokat.

      @lacikeri3102@lacikeri31025 ай бұрын
    • @@lacikeri3102 Egy napra az elég is lehet. Ha minden árammal megy, melegvíz, fűtés akkor is így elég lehet. Családi házban fűtést meg lehet oldani/rásegíteni kályhával fával fűtve úgy pláne.

      @Adani12345@Adani123455 ай бұрын
    • @@Adani12345 Igen. Bár nekem olyan 0 fokig hatásos a klímás fűtés, az alatt már nincs elég teljesítménye. (jó fajta, de elég régi a cucc) -2fokban már be kell kapcsolni a gázkazánt, de rásegítésnek a felesleges napenergiával még mindig jó tud lenni egy tiszta napon, mert gyorsan megkeringeti a meleg levegőt, így jobb a hőérzet is.

      @lacikeri3102@lacikeri31025 ай бұрын
    • @@lacikeri3102 nekem csak villanyfűtésem van ( 3 emeletes társasházi lakás Budapesten) a gáz nincs bevezetve, mással nem lehet itt fűteni. Hőszivattyús inverteres kílma van a két szobában és működik kiválóan mindig még -10 fokban is, nyilván többet eszik akkor de megy, sosem volt baj vele. Konyhában fűtőpanel a falon, fordőben egy elektromos törölköző szárító az tulajdonképpen egy olajradiátor, de azt szinte sose használom. Ami még opció lehet gáz nélkül csak villanynál elektromos padló vagy falfűtés, szinte hangtalan és nem kell hozzá kazán, igaz lasabban is melegít, az más kérdés mennyire tekeri az órát, 55nm2-en is érződik a számlán ha egyszerre kell mindenhol fűteni. Igaz a két klíma H órán van ami most a 210kw-os kvóta miatt jó, mert külön értendő a fűtésre és minden másra. A kisszobát csak akkor fűtöm, ha vendég jön, a konyhában csak akkor fűtök ha ottvagyok.

      @Adani12345@Adani123455 ай бұрын
  • Hó van már három hete a tetőn lévő népteleneken. Nincs termelés csak napi egy-két kw!

    @vercingetorix264@vercingetorix2645 ай бұрын
  • Mennyibe került ennek az egésznek a kivitelezése 0% támogatás kedvezmény nélkül?

    @csabacs8757@csabacs87575 ай бұрын
  • A napelemek száma és az egész pakkocska + szerelvényeknek az ára hiányzik a kisérlet megitéléséhez. Köszi a vidit.

    @zoltantalmacsi3361@zoltantalmacsi33615 ай бұрын
    • Nem számolom, nem is érdemes.

      5 ай бұрын
    • minimum 5 de lehet 10 millió ft alapból de attól nagyban függ hogy milyen fogyasztókat használsz a lakásban. A videóból úgy tűnik, hogy egy nagyon alap felhasználás történik a házban

      @Geb5626@Geb56265 ай бұрын
    • @ Igen, már én is tudom. Szerencsére én csak kis 2.5KW ost csináltam. Pénztemetőnek bizonyúlt. Amig a tárolás nem lesz töredéke a mostaninak addig az áramellátás szünetelése céljából érdemesebb, persze nyilván családiházas környezetben, egy tiszta szinuszos, öninditós aggregátort beszerezni ami áramkimaradás esetén automatikusan indul. Amit írtam az átlag embereknek és nem a tanyavilágban élőknek valamint a hobbi napelem "szerelmeseihez" szólt. Üdv.

      @zoltantalmacsi3361@zoltantalmacsi33615 ай бұрын
    • @@Geb5626 Ha figyelmes voltál akkor elmondtam, hogy miket használtam. :) Fűtés kivételével minden erről ment. Abban igazat adok neked, hogy egy erőgép rendszer az sok pénzbe kerül. :(

      5 ай бұрын
    • @ értelek én, de akkor is azt mondom, hogy ez hosszútávon sem megtérülő beruházás mert magasak a bekerülés költségei és jelen pillanatban ez számít.12,5 kw-os rendszert rakattam fel a tetőre aminek a bekerülési költsége 5 millió volt. Mivel ezt használom fűtésre, így kb 10 év lesz a megtérülés ideje, ha minden jól megy és nem változtatnak a törvényeken. Hiába tennék fel akkumulátort is, előrébb nem lennék mert annak költsége minimum 1 millió ft lenne. A napelemes dolog ott játszik ahol nem elérhető a közszolgáltatás de ott is csak korlátozottan mert a költségek irreálisak a kinyert energia mennyiségéhez képest.

      @Geb5626@Geb56265 ай бұрын
  • 20% alá nem nagyon merítjük a liion-life akkukat mert hamar tönkre fognak menni..... + az inverter bms kombó sem volt jól beállítva hogy így kiszopta a kakaót 😮

    @janossztancsik1551@janossztancsik15515 ай бұрын
    • 20% alatt még nem lesz probléma, a kritkus feszültség alá pedig nem is engedi az elektronika meríteni, hamarabb letilt, már 20 éve is így működtek az akksik. Anno a Nokia mobilom akksijával csináltam teszteket, mikor le lett cserélve 4 év után a régi mobil, annyira le volt merülve, hogy be se kapcsolt már rákötve egy led-es izzót még órák múlva is világított. Elektronika letilt ha a cellák feszültsége kritikus szint alá megy.

      @Adani12345@Adani123455 ай бұрын
    • Jellemzően úgy kell méretezni a rendszert hogy átlagos használat mellett ne merítse nagyon le, de ettől még ki lehet használni ha épp szélsőséges az időjárás. Ettől nem csökken észrevehetően az élettartam ha évente pár alkalommal megtörténik.

      @lacikeri3102@lacikeri31025 ай бұрын
  • Ennek az egésznek semmi értelme sincs szerintem. Miért? Két fő opció van amiért az emberek ilyen rendszert építenek. 1 Függetlenedés a hálózattól 2 Gazdasági megtérülés Gyakorlatilag a 2. opciót már rögtön ki is lőhetjük ugyanis egy átlagos, nem árammal fűtő háztartásnál sohassem térül meg a befektetés. A függetlenedés opciónál fel kell tenni a kérdést ezt miért akarjuk megtenni és mennyi időre? És akkor ennél a kérdésnél is van egy megtérülési tényező, mert ha én egy hetet akarok független maradni és a rendszerem csak 4 napot bír akkor már nem éri meg. Tegyük fel elmegy hetekre az áram valami katasztrófa miatt. Neked a rendszer miatt lesz áramod, jujj de jó akkor nem a sötétben fogsz éhen ücsörögni ugyanis sehol máshol nem lesz áram. Se a boltban, se a pékségben stb.. Soha nem lesz senki független ilyen téren. A napelem is csak a szaldó elszámolás miatt éri meg egyébként az is csak egy lufi.

    @csabasuto5082@csabasuto50825 ай бұрын
    • Senki sem mondta, hogy ha nem lenne áram akkor jó lenne. Ha nem lenne áram mondjuk országos szinten már pár nap alatt felbecsülhetetlen károkat okozna.

      5 ай бұрын
    • Ezzel csak az a gond,hogy nem mindenki úgy gondolkodik mint a nagy átlag. Az a törekvés,hogy legyünk minél jobban önállók/ önellátók az egy nagyon jó dolog!! 1 Magyarországon nincs jogbiztonság (sajnos) lásd Kata eltörlése,vagy a fideszes szopotgombóc államtitkár a tiktokon "jelentette"be a szaldó eltörlését!! Csak a népharag miatt mégis "átgondolták" !😂😂 2 a jövöben kitudja,hogy lölönek mihez lesz kedve ,illetve a magyarországi energia szektor teljes egészében függ a környező országoktól! Nem termelünk elég villamos energiát ami az ország szükségleteit kielégítené FOLYAMATOSAN, ezt azért hangsúlyoztam ki mert nyáron van sok olyan időszak mikor a háztartási napelemes rendszerek visszatáplálása meghaladja Paksot! 3 a világ nagyon rossz felé halad! Kell a b terv!😊 4 egy nagyon friss hír Ausztriában 20000 háztartás maradt áram nélkül! A nagy havazás miatt............... 5 aki sziget üzemüt épít az nem igazán a megtérülés motiválja,hanem inkább a fent említettek. Szepi nagy gratula! Csak így tovább!

      @molnarattila2662@molnarattila26625 ай бұрын
    • Nézd... Ki hogy éli az életét?! Valljuk be őszintén, nagyon pazarló életvitele van az átlag felhasználónak. Mi például egy külterületi, abszolút elszeparált helyen élünk, ahol kizárólag EON szolgáltatás van. Sem vezetékes víz, sem csatornahálózat, sem földgáz. TUDATOSAN itt szerettünk volna élni, így valamit-valamiért. Azért építettem egy alap rendszert (EASUN SMG II 3,6 KW inverter, ~4 KWp napelem, 300 Ah akkupakk 24 volton), mert az 50 méteren lévő kút szivattyú, ha áramszünet esetén nem működik, akkor sem ivóvíz, sem tűzoltás nincs. A vegyestüzelésű kazán primer és secunder kör szivattyúi ha leállnak, szintén nagy a baj, mert zárt rendszerem van, ott 10 perc alatt elforr a fűtőközeg. Szóval, van az a helyzet, mikor a megtérülés azonnal vissza jön, ha egy esetleges komoly bajt tudok ezzel áthidalni. Amúgy meg mivel külterület vagyunk, az EON ezt kapcsolja vissza legutoljára, ha vezetékszakadás, vagy bármilyen műszaki gond van. Így hasonló helyzetekben semmi sem drága.

      @HappystitchKft@HappystitchKft5 ай бұрын
  • ez hasznos videó volt!

    @AandN_diy@AandN_diy5 ай бұрын
  • Én nem tudom,de nem lehet szélturbinábal + ba tölteni az aksit?

    @belakriska2871@belakriska28715 ай бұрын
    • Lehet, csak nem feltétlenül éri meg.

      @lacikeri3102@lacikeri31025 ай бұрын
  • 4 nap alatt mennyit spóroltál az áramszámlán? Mennyibe került a setup ott a falon? Mennyi idő alatt térül meg a befektetett összeg? Ezt akkor vetítsük egy sima mezei felhasználóra, akinek minden egyéb javításért, karbantartásért fizetni kell mert nem ért hozzá. Nagyon kevés ilyen videóban szerepel csak költség, karbantartás, felügyelet díj stb.., meg a megtérülési idő. Azt viszont könnyen kiszámolom, hogy ha x mill.. befektetek valamibe, akkor az nekem mennyit fog hozni x év alatt, + a tőke is megmarad.

    @Kox194@Kox1945 ай бұрын
    • egészen biztos hogy anyagilag nem éri meg még hosszú távon sem

      @Geb5626@Geb56265 ай бұрын
    • Sokan nem értik a szigetüzem lényegét. Akkor építesz ilyet, ha független akarsz lenni vagy nincs más választásod. Nem spórolásból. Mindemellett hajlandó vagy foglalkozni vele. Egy ilyen rendszerre nem zárod rá az ajtót és hagyod ott évekre. Midig rá kell nézni, akárcsak pl. egy vegyestüzelésű kazánra. Akinek nem kivitelezhető a hálózatra csatlakozás, pl. tanya, külterület stb. vagy sok millió a rácsatlakozás a hálózatra, azoknak érdemes gondolkodni egy hasonló rendszeren. Akár jóval nagyobb akku háttérrel is, attól függően, hogy mit akarsz elvinni vele. (mert, ha fűtés pl. elektromos, víz melegítés, tűzhely, stb. azok aztán nagyot kortyolnak, ha pedig egy műhely és mennek a gépek akkor meg végképp). Sajnos a január az cudar világ (kevés a napocska), ha biztos forrást szeretnél, kell a sok napelem, meg azért a biztonság kedvéért egy AVR diesel aggregát sem árt. Soknak tűnik, de egy 4-5 milliós hálózatra kötés összegéből már lehet szép rendszert kiépíteni. Röviden: ha nem értenék hozzá bele se kezdenék, irány a hálózat, az biztonságos és megbízható. Ha nem érted mi van a falon, még jobban kiszolgáltatott leszel mint a egyetemes szolgáltató mellett.

      @danieltoth4429@danieltoth44295 ай бұрын
  • SOS! 21V alatt lehet a 24V rendszerem, kint hűtő, mélyhűtő, de még csak a pakk van! 2 ötletem van, kérek szépen egy kis szakmai segítséget! 1. 1-2 hetre a napelemet direktbe kötném, de a feszültség különbség túl sok gondolom. (46V a valóságban a 42V napeleme, de ilyen időben gondolom jó ha közel 1A tud. De néha lehet 5-6 is mikor telibe éri a nap 2 körül.) A másik ötletem, a 8-9-10-11V akkukat sorba kötni, közel 30V ügye, és hagyni kiegyenlítődni 1-2 órát míg ott vagyok.

    @laszloblue3611@laszloblue36115 ай бұрын
    • Dobj egy mailt és segítek!

      5 ай бұрын
    • ​@Ha süt a nap, szép lassan felkuszik 25V-ig is de ahogy jön egy felleg, közel 1V el is megy. Úgy néz ki időnként 20-21 körül is lement. Borzalmas a tél. Hétvégén ha kimegyünk, merőlegesen rakom a napra, és direktre közöm arra az 1-2 órára míg kint leszek. Inverter gondolom megvédi magát.?

      @laszloblue3611@laszloblue36115 ай бұрын
    • @@laszloblue3611 Engem???

      @gaborlukacsik8154@gaborlukacsik81544 ай бұрын
  • 17 éves koromig petróleum lámpa mellett nőttem fel. 50 éves koromban éltem 3 hónapot villany nélkül. Ennyi.

    @imrebogar3886@imrebogar38865 ай бұрын
    • Mennyi?

      @joanyadhatan@joanyadhatan5 ай бұрын
  • ha nem akarod félévente cserélni az aksikat akkor 30% alá nem engeded lemerülni...

    @makoado6010@makoado60105 ай бұрын
  • azt elárulhattad volna hogy mennyi napelem van rákötve

    @Kevely978@Kevely9785 ай бұрын
    • Olvasd el a leírást....

      5 ай бұрын
    • ​@Köszi nagyon kedves vagy és bocs hogy csak a videódat néztem meg... annyira sajnálom

      @Kevely978@Kevely9785 ай бұрын
    • Semmi gond! :)

      5 ай бұрын
    • @ köv. videóban bemondod, hogy az itt látható részleteket elolvashatod a leírásból, és negyed másodpercre felvillantod a leírás szövegét :D aki akarja kikockázhatja, a videóban benne volt, akinek meg átment, az elolvashatja rendesen a leírásból is :D

      @joanyadhatan@joanyadhatan5 ай бұрын
    • @ nagyszerű, hogy tudod fokozni

      @Kevely978@Kevely9785 ай бұрын
  • 100-110A mutat 20A-t mi eszik 110A-t egy lakásban?

    @istvankiss9037@istvankiss90375 ай бұрын
    • Szerintem 48V-on méri az akku BMS-e a 100A-t. Ami kb 5kW teljesítmény. A 20A a fogyasztámérő 230V feszültség mellet mérte ami szintén kb 5kW teljesítmény!

      @szabolcsczart4882@szabolcsczart48825 ай бұрын
    • Mondjuk ha beröffentesz egyszerre két combos cuccot. ;)

      5 ай бұрын
    • Köszi a választ leesett hogy az akksi 48V miután ugatéroztam. Nem vagyok képben de ideje volna pótolnom.@@szabolcsczart4882

      @istvankiss9037@istvankiss90375 ай бұрын
    • @@istvankiss9037 Szívesen! :) Nekem is lenne mit tanulnom. Nem vagyok elektromos szakember és sajnos a fizikával is hadilábon állok, viszont érdekel ez a témakör.

      @szabolcsczart4882@szabolcsczart48825 ай бұрын
  • Olvasom a hozzászólásokat és komolyan nem tudom hova tenni a “mennyi idő alatt térül meg” kommenteket. Egy sziget üzemnek a lényege: függetlenedni a közművektől. Ha valaki ezt akarja az nem fog megtérülèsi időt számolni. Ha valaki ezt számolgatja fizesse a villanyszámlát tovább. Annyira nem bírom ezt a : nekem nincs pénzem rá vagy bonyolultnak látom ezért az már rossz is és minden ellenérvet felhozok így nem annyira fáj. Fel van pakolva innèt a napelem 30-40 évig végzi a dolgát az inverter(ami a legolcsóbb a képletben) 15-20 évig az akksi pedig minimum 25évig de inkább tovább. Felrakom és gyakorlatilag gondozás mentesen teszi csendben a dolgát. Nem értelek titeket!

    @protonstudiowien4171@protonstudiowien41715 ай бұрын
    • tévedésben vagy ugyanis minden esetben úgy kell számolni, hogy mekkora erőforrás befektetésével mekkora erőforrást nyerek ki a végponton, a végén és ezt globálisan kell nézni. A 30-40 éves élettartam a vágyálom kategória már csak az anyagfáradás oldaláról nézve is az invertered jó ha 15 év az akummulátorról pedig csak gondolják hogy 25 év lesz. Ha téged hallgatlak akkor felmerül a gyanú, hogy lehet hogy te feltaláltad az ingyen és örökké tartó energiát?

      @Geb5626@Geb56265 ай бұрын
    • @@Geb5626 ok akkor nézzük csak sorjában!!! Nekem 450W panelek (is)vannak amire a gyártó 25!!! év teljesítménygaranciát vállal tehát 25 év alatt nem mehet 86% alá a teljesítménye. A legöregebb napelemek itt pl Ausztriában úgy 1985 körül kerültek fel ezek még bár csökkent teljesítménnyel de még a mai napig működnek. Az ugyancsak osztrák Fronius inverterekkel együtt de mint írtam ez a legolcsóbb és egyszerűen cserélhető része a rendszernek. Aztán a LifePo akku ami a gyártó szerint minimum 6000 100-0% töltési ciklust bír amíg a 70% kapaciásra visszaesik. Ez a legrosszabb esetben is max 2 naponta történik meg viszont a gyakorlatban még ritkábban(nézz videókat van bőven). De számoljunk csak 12000 nappal az kb. 32 év ha jól sejtem. Mindezt összegezve egy 10kWp feletti szigetüzemű rendszert is 10k€ Alatt is lehet már kapni felszerelve 10kW akksival ami 1-2 Havas napot(mint pl tegnap) leszámítva ellát egy átlag házat. Minél egy 10kW rendszer a legborusabb napon is termel 5kWh-t. De legyen átlag 10kWh a fogyasztásod. 3,7 Milla a bekerülési érték. Ha a jelenlegi 70ft/kWh árat számolom is max 15 év mire hasznot termel átlag napi 10kWh használattal. Szóval akkor ki talált fel mit? Mint mondtam! Ha nem tudod vagy nem akarod megvenni attól az még lehet jó. napelemtechnika.hu/hirek/45-napelem-bemutato-rendszer-online-termelesi-adatai Itt egy 5kWp rendszer termelése ami januárban is az általam leírt értékeknél többet termelt. Ez fele akkor mint amiről beszélek.

      @protonstudiowien4171@protonstudiowien41715 ай бұрын
    • ​@@Geb5626Egyik ismerősöm sok éve mesélte, hogy vett egy tanyát, ahol egy tönkrement aggregátor szolgáltatta volna a delejt. Bement az áramszolgáltatóhoz, ahol azt mondták neki, kb 2-3 km-re van a legközelebbi 20kV-os távvezeték, amire rá lehet kötni. X bekötésre lenne szükség, ha ez összegyűlik a környékben, akkor megcsinálják. 1945 óta nem gyűlt össze! Vagy csináltassa meg egy erre szakosodott céggel önköltségileg. Kapott egy bő 10 millás árajánlatot a telekhatáron lévő óráig. Vett egy új aggregátort. Megkeresett egy céget, hogy csináltasson velük napelem rendszert. Mindenáron visszatermelőset akartak neki csinálni. Kérte, hogy magyarázzák már el neki, hogy keletkezik benzin az aggregátor üzemanyag tartályában, mert más visszatermelésre esély sincs! 😂 Mondták neki, akkor hívja őket, ha lesz áramszolgáltatói betápja. Szerintem még vagy 50 évig várhatják a hívását.

      @zsoltmengyan@zsoltmengyan5 ай бұрын
    • @@protonstudiowien4171 és télen vagy inkább az év napsütés nélküli felében mit csinálsz?

      @Geb5626@Geb56265 ай бұрын
    • @@zsoltmengyan nem értem, hogy mire akarsz kilyukadni? Bárki szerel fel neki napelemeket betáplálás nélkül is sziget üzemelésűként.

      @Geb5626@Geb56265 ай бұрын
  • fasza ez meg minden .de kurva drága és bonyolult .én tudok ingyen villany kapcsolást ehez képest fillérekből meg lenne

    @zsoltfugedi7001@zsoltfugedi70015 ай бұрын
    • Tekered a biciklit? :D

      @gaborlukacsik8154@gaborlukacsik81544 ай бұрын
    • hagyjuk inkább .bickli kapcsolást@@gaborlukacsik8154

      @zsoltfugedi7001@zsoltfugedi70014 ай бұрын
  • Reactor ter ur isten atomok utkoznek

    @csabameszaros4502@csabameszaros45025 ай бұрын
  • Ha csak minden masodik nap kell fizettett energiat hasznalni akkor is megeri....es mint mar mondtam mas cigire meg egeszsegtelen nassolni valora kolti a feleslegest addig mas a konfortra es pl. az energia fuggetlensegre.

    @csongor-tiborpeli374@csongor-tiborpeli3745 ай бұрын
    • Az, hogy 1 napig kibírja az nem energia függetlenség. Hány év után éri meg?

      @tamasdenem7892@tamasdenem78925 ай бұрын
    • @tamasdenem7892 Igazából nem egy napig tudsz el lenni vele, ha minden nap süt a nap, akkor fildösánsájn. Ahol nincs egyáltalán áram, ott a felhős időszakra egy dízel vagy egy gázüzemű aggregátor és probléma megoldva.

      5 ай бұрын
    • @ A kommentelö ezt írta, hogy akkor is megéri ha minden második nap van használva, persze ez nem igaz, meg az sem, hogy ez energia függetlenség lenne, ha csak minden másnap lehetne használni. Ő határozta meg, hogy minden másnap lehet felhasználni. Így a rendszer nem használható mindennap, mert akkor nem lesz feltöltve az akkumulátor. Persze ez egy rossz tervezés, mert így pont az értelmét veszítené el. Tudom, hogy mindennap használható a jól megtervezett napelemes rendszer, hiszen ez az alap működési megoldás, csak itt nem ezt írta le, valószínűleg nem ért annyira hozzá.

      @tamasdenem7892@tamasdenem78925 ай бұрын
  • Ezt a rohadt sercegést muszáj volt??

    @ferencpek5291@ferencpek52915 ай бұрын
  • Én már az első félórában szétvertem volna ezt az invertert amiért így sípol.

    5 ай бұрын
    • 😆 igen, kurvaidegesítő, de valószínűleg nem véletlen találták ki ilyennek...

      @joanyadhatan@joanyadhatan5 ай бұрын
    • Nekem is ilyen inverter van, az első napon néma módra állítottam. Nem sípol.

      @janilab@janilab5 ай бұрын
    • Ne fütyülj! :D

      @gaborlukacsik8154@gaborlukacsik81544 ай бұрын
    • @@janilab ..ahelyett hogy szétverted volna 😅

      @joanyadhatan@joanyadhatan4 ай бұрын
    • @@joanyadhatan Amelyik mérnök ilyen szarul tervez meg valamit az máshol is tele van szar hibákkal. Tapasztalat. Az isten óvjon minket a hülye mérnököktől, akiknek egy csavarhúzó nem volt a kezükben életükben, egy villanykörtét nem tudnak kicserélni, de gépeket mindenféle tapasztalat nélkül tervzenek nekünk. Na ebből nem kérek.

      4 ай бұрын
KZhead