Gala Sportului Românesc 2023 - Echipa anului masculin și feminin - sporturi individuale

2024 ж. 13 Ақп.
325 Рет қаралды

Echipajele de 8+1 feminin (W8+) și 8+1 masculin (M8+), premiate în această seară la Gala Sportului Românesc, categoria "Echipa anului masculin și feminin - sporturi individuale". Evenimentul este organizat de Agenția Națională pentru Sport și are loc la Ateneul Român.
România a câștigat aurul anul trecut la Campionatele Mondiale de Canotaj de la Belgrad, în proba de 8+1 feminin (W8+), proba regină a canotajului. Echipajul compus din Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel, Mădălina Bereș, Maria Tivodariu, Amalia Bereș, Magdalena Rusu, Adriana Adam, Iuliana Buhuș și Ștefania Petreanu (cârmaci) a făcut atunci o cursă cu un finish extraordinar și, cu un timp de 06:01.28, s-au impus în fața echipajelor din Statele Unite și Australia și au obținut calificarea la JO Paris 2024. 🥇
Echipajul 8+1 masculin (M8+), compus din Mihăiță Țigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Ștefan Berariu, Florin Lehaci și Adrian Munteanu (cârmaci) a câștigat medalia de argint la Campionatele Europene de Canotaj 2023 de la Bled. La Mondialele de la Belgrad, echipajul de 8+1 masculin s-a clasat pe locul 4, terminând cursa finală la distanță de sub 1 secundă de locul 3. Și ei sunt calificați la JO Paris 2024. 🥈