A koplalás plusz vegán táplálkozás mindent visz | Dr. Schwab Richárd a Klubrádióban | 2023.11.24.

2023 ж. 25 Қар.
210 093 Рет қаралды

A 2023. november 26-i Reggeli személyben Pálinkás Szüts Róbert vendége Dr. Schwab Richárd belgyógyász gasztroenterológus, belgyógyász, kutató orvos volt, akivel bele-mentek olyan kérdésekbe, mint az böjt szerepe az emésztésben, a hosszútávfutás és az ürítés kapcsolata, a növényi tejek okozta problémák, és a hallgatók kérdéseire is válaszolt.
Ez a műsor is a hallgatók támogatásával jött létre. Köszönjük!
Honlapunk - cikkekkel, hírekkel, műsorarchívummal és élő adással: klubradio.hu
Iratkozzon fel a csatornánkra: bit.ly/KlubradioKZhead
Lájkoljon minket a Facebookon: / klubradio
Kövessen minket az Instagramon: / klubradio
A Klubrádió élő adása a KZhead-on: / klubradiotv

Пікірлер
  • Végre egy gyakorlatias orvos, aki lényegre törő, közérthető és elképesztően fontos és hasznos tanácsokat ad! Ráadásul a mindennapi tapasztalatai alapján + ő maga is jó példával jár elő. Pontosan úgy él, ahogy azt másoknak is javasolja. Szerintem ez utóbbi minden jó tanácsnál többet ér, mert igazolja, hogy hisz benne és ez tényleg működik. Le a kalappal a doktor úr előtt! És köszönöm, mert az én családomban apai ágon mindenki vastagbélrákban szenvedett (nagyanyámat kivéve). Lehet, hogy életmódbeli oka volt, így én tudok fordítani a sorsomon! És még egy észrevétel: nem tudom felfogni, hogy miért jön mindenki azzal, hogy a ZÖLDSÉGEK drágák??? Mikor teli vannak a polcok drága és csomagolt szemetekkel, amik viszont tényleg drágák. Mennyi is 1 zacskó csips, műkeksz, kóla, energia ital, pálinka, mennyi 1 adag mekis szemét? Ezekre van pénz, de zöldségre nincs? Szerintem ez üres duma! vagy egyzerűen nem vesznek az emberek zöldséget, ezért fogalmuk sincs, mennyibe kerül. Oké, januárban a paradicsom tényleg iszonyú drága, de ezt nonsense is szezonon kívül venni.. és mi a helyzet a többi zöldésggel? Répa, zeller, fehérrépa, lila és fejes káposzta, kel, krumpli, hagymafélék, édesburgonya, tök, csicsóka? bab, lencse? ezek mind olcsók télen is, és egy kis fantáziával remek ételeket lehet belőlük készíteni. 20 deka szárazbab és lencse kábé 300 ft és 3-4 embernek lehet belőle főzni, plusz adsz még hozzá fűszereket, gyökérzöldséget, és elképesztően finom leves, főzelék lesz belőle. Mellesleg a hús ezerszer drágább, mint a zöldségek, szóval nem tudom, miről beszélünk....

    @hofdori@hofdori23 күн бұрын
    • soha ne higgy egy vegánnak. soha. Dr Schwabnak sok dologban igaza van, de a vegán étrend ostobaság.

      @melchizedekful@melchizedekful18 күн бұрын
  • Szeretem azokat az orvosokat,akik nem ragadnak le az egyetemen tanultakkal,hanem tovább képzik magukat!

    @ferenctoth6115@ferenctoth61155 ай бұрын
    • Ja 🌿✌🏻...

      @gaborszadai1992@gaborszadai19924 ай бұрын
    • tanultaknál

      @Gubancosful@Gubancosful3 ай бұрын
    • De ehhez a szemlélethez külföldre kellett mennie.

      @KrisztianL-pj8wz@KrisztianL-pj8wz3 ай бұрын
    • Na igen, csak őket érdemes követni.

      @szekelymartin8153@szekelymartin81532 ай бұрын
    • csak nem minden orvosnak van meg az anyagi háttere ehhez sajnos...

      @evabosze9045@evabosze90452 ай бұрын
  • Minden szava kincs! Példaértékű ahogy él és ahogy segíteni akar mindenkin. Csupaszív drága lélek.

    @horvathmonika4716@horvathmonika471616 күн бұрын
  • Indiában mindennek többezer éves hagyománya van! Az ekadasi(2 hetente egy nap), a hold állásoz igazítja a böjtöt. Az étkezés területén is, pl receptekre gondolok…, fantasztikusak! Jóérzés mind ezeket szakemberektől is hallani. Az alapelveit mindennek!❤

    @lencsusz@lencsusz2 ай бұрын
  • Nem állítom, hogy mindent meg tudok valósítani, amit hallottam, de nagyon sokat változtattam az étkezési szokásaimon. Magam is meglepődtem mennyire nagy hatással van rám. Ha el is térek néha, alig várom, hogy újra folytassam. Sokkal inspirálóbb beszélgetés és tanácsok, mint bármi, amit eddig hallottam, vagy próbáltam. Köszönet érte :-)!

    @esztermeszaros6504@esztermeszaros65043 ай бұрын
    • Én már 1 nap után éreztem a változást. Már április 8.-án megyek is az ellenőrzésre. 😊

      @katalinszalontai4620@katalinszalontai4620Ай бұрын
  • Kedves, lényegre törő, példamutató és rendkívül informatív, közérthető. Öröm volt hallgatni. Szívből gratulálok! Köszönet az előadásért és a Klubrádiónak a lehetőségért. Boldog, egészségben gazdag új évet kívánok Önöknek és a többi hallgatónak is!✌️🫶👼🥂

    @ildikonyilas4870@ildikonyilas48704 ай бұрын
    • példamutató? gondolom a szöveg, mert ő nem teljesen az, ő eszik húst, egy másik videójában mondta, akkor nem értem miért mondja ennyire a vegán táplálkozást már többedik videójában... (nem bántásként mondom, mert tisztelem, csak ezt nem értem...)

      @borbalacsiper7658@borbalacsiper76582 ай бұрын
  • Az első számú táplálkozás-infóforrás: Dr. Schwab Richárd mától kezdve. :-)

    @ferenchirdetes598@ferenchirdetes5982 ай бұрын
  • Most vettem több mint 1kg zöldalmát és 550g brokkolit 955Ft-ért az egyik szupermarketben. Szemben a 20 percel korábbi Tuc vásárlásommal, ahol 2 került 800Ft-ba.

    @4400marko@4400marko3 ай бұрын
    • 👍👍👍

      @davidratkai3067@davidratkai306722 күн бұрын
  • Engem pont érdekelt volna az a kivágott rész a Partizános riportból, és nagyon szívesen hallgatjuk itthon ezt a témát szakértőtől.

    @szilvialakatosnekakuk7034@szilvialakatosnekakuk70345 ай бұрын
    • Általában van vágatlan verzió is, csak az nem a publikus csatornán, hanem a Patreonon. Ezt most már többen is így csinálják, hogy van, amit csak a csatornatámogatók részére tesznek közzé zárt felületen.

      @KikisellTheOne@KikisellTheOne5 ай бұрын
    • Általában a podcast verzió vágatlan Az ingyenes videóverzió van megvágva [youtube]

      @gyorfi69@gyorfi694 ай бұрын
  • Saját tapasztalat: sajnos nálam is kialakul a tejcukorérzékenység. Pedig gyerekkorunkban mindig sok tejterméket ettünk. Nálam is 36 éves korom után jelentek meg a tünetek. Akkor hallgattam meg egy előadást egy élelmiszer kémikus biológustól : Az emberiség gyors érlelésű péktermékeket eszik. Nincs már fermentáció valódi kovásszal "savanyított" kenyér. A valódi kovásszal készűlt termékekben a glutén átdolgozásra kerül. Ugyan így a savanyított termékek nagyon jó hatással vannak a bélflórára. Mióta nem eszek pékárút se kekszet csak natúr élő kovásszal kelesztett kenyeret. Ha nagyon elcsábulok és sajtot eszek , vagy tejberizst, kis tejet a kávéba , nem okoz gondot. Úgy gondolom , hogy a sok ipari élelmiszer es lisztkezelőszerek sütőporokkal felfújt készítmények nagyon nem tesznek jót, sokféle allergiát okoznak a modern embernek. Nem a tej vagy a kenyér a probléma hanem az ipari pénorientállt előállítás. Böjtölni egy nap nem probléma de 4 nap egy cukorbetegnek már könnyen a kórházi kiruccanást jelenti.

    @erikalissai1304@erikalissai13043 ай бұрын
    • Pont hogy most van óriási divatja az igazi kovászos kenyernek és a fermentalt zöldségeknek

      @adamjobs@adamjobsАй бұрын
    • @@adamjobs divatja valóban van. De az emberek nagy része nem fő táplálékként eszi mint régen..

      @erikalissai1304@erikalissai1304Ай бұрын
  • Köszönöm a feltöltést, hasznos interjú volt!

    @szilardsz.9709@szilardsz.97094 ай бұрын
  • hasznos tanulságos volt

    @CsorbaIlona-mc8pe@CsorbaIlona-mc8pe4 ай бұрын
  • Örülök h rátaláltam!!

    @halaszerzsi@halaszerzsi2 ай бұрын
  • az egészséges táplálkozás és a mozgás önmagában nem elég, hiszen a lelki okok és a stressztől is lehetnek komoly bajok...

    @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
    • Ha egeszseges a taplalkozas es megvan a megfelelo mozgas, akkor nagyon keves kiveteltol eltekintve nincsenek lelki gondok, az ember biologiai leny. Gondoljon bele, hogy az “Ep testben ep lelek” mondas miert nem ep lelekben ep test?

      @gergoszabo9472@gergoszabo94723 ай бұрын
    • @@gergoszabo9472 Ott a pont! Persze lehet azon rágódni, hogy mi volt előbb a tyúk, vagy a tojás, ugye hogy többnyire azok küzdenek táplálkozási problémákkal (stresszevés, bulémia stb) akinek nem ép a lelkük, és a depressziós az, akinek eszébe se jut a testmozgás. De mindenki tegye a szívére a kezét. Mi az egyszerűbb és kézzel foghatóbb??? Egészségesen enni és mozogni, vagy a lélekből kitúrni a ki tudja milyen mélyen lévő nyavalyákat?! SZERINTEM (nyilván ez személyes vélemény) jól enni és mozogni. A stresszt meg oldja szépen egy jóféle edzés bármilyen sportágban.

      @magdolnavidanecsiba4468@magdolnavidanecsiba44683 ай бұрын
    • @@gergoszabo9472 pedig nagyon úgy néz ki, hogy most már egyre több minden utal arra hogy az ép lélekben lélektől ép test... mert ha egészségesen táplálkozik az ember, és mozog attól még lelkileg élhetik olyan dolgok amitől megbetegedhet, tehát ezen a vonalon is döl a dolog...

      @evabosze9045@evabosze90453 ай бұрын
    • @gergoszabo9472 azért ez ennyire nem egyszerű. Sokszor nem csak az adott embertől függ a saját lelkiállapota, bár persze: minden döntés kérdése. Lehet valaki egy nárcisztikus kapcsolatban - ami hosszú távon zsigerel, és nagyon nehéz szabadulni. Munkahelyi, vagy tanulmányok körüli stressz helyzet: lásd toxikus légkör, vagy permanens, nagy volumenű, felelősségteljes feladat torlaszok, de beszélhetünk a szakmai kiégésről is. Jelenleg munkahelyeket nem olyan egyszerű váltani és van, akinek évekig tart, mire talál a jelenlegi helyett jobb alternatívát. De lehet egy nem jól megválasztott életpálya: túl korán vállalt gyerek, a nem megfelelő szülőtárssal, mérgező párkapcsolat amit kölcsönösen sakkban tart egy lakáshitel, vagy bármilyen anyagi probléma is (azért nem kis infláció volt az utóbbi években). De akár beszélhetnénk olyan emberekről akik hypochonderek, vagy exorexiások - akik extrém módon szabályozzák az életüket épp az egészséges életmód felé - ez sincs rendben. Vagy akár olyan megtévesztő függőségről is beszélhetünk, ami elég szépen ünnepelt a mai XXI. századi világunkban: a munkafüggőségről - amikor az ember úgy érzi ő maga a munkája, semmi más nem határozza meg a karakterét, egyéniségét, és ennek áldozza be a családi életét - mert nem számít, hogy anya most beteg, fel kéne hívni - nekem fontos e-mailt kell rendeznem. Nem számít, hogy a feleségemnél elindult a szülés, majd a mentő intézi, egyébként is illetlen egy férfinak a szülésnél ott lenni - amúgyis online meetingem van. Ezek mind olyan lelki betegségek, amiket nem old meg a helyes táplálkozás, és a mozgás. Sőt: hiába figyelünk oda, ha nem vagyunk lelkileg rendben, elég gyakran előfordul, hogy nem fog ez látszani, mert a hormon háztartás is stresszre van ráállva, és megbillenti az egyensúlyt. Úgyhogy igen: foglalkozni kell a pszichével, viszont Schwab Richárd nem pszichológusként, terapeutaként, vagy spirituális vezetőként van jelen, hanem orvosként. Ennek ellenére meg lehet nézni a klinikáját: vannak ezzel kapcsolatos kollégái, szakemberei szép számmal. Ha meg más interjút is hallgatunk, nagyon el-elvétve saját életéből 1-1 mozzanatot megemlítve szóvá teszi a meditációt, egy nyugati kultúrától eltérő gondolkodásmódot, stb. Viszont nyilván ezt nem részletezi, mert mindenkihez szól. Sokaknál ez vörös posztó lenne, és azonnal hiteltelenné válna. Úgyhogy igenis fontos a lelkiállapot, mert ha nincs rendben a lelki béke, akkor bármennyit erőlködünk, a többi sem úgy fog működni ahogy kéne és nem biztos, hogy az étrend, az alvás és a mozgás helyre rakja. Vannak permanens stresszorok, amiket nem lehet csak így lerendezni.

      @airenekstudio9842@airenekstudio98422 ай бұрын
    • @@gergoszabo9472 Az ember biológiai lény? Akkor csak egy darab hús lenne Az emberi szellemi lény Csak aki nem hisz annak a szelleme halott állapotban van és itt az igazi hitről beszélek nem vallásról pontosan ez a lényeg hogy az emberek 85% szinte semmit nem tud az egészséges életmódról de ugyanígy van ez a hittel kapcsolatban is .

      @jozsefkiraly6055@jozsefkiraly60552 ай бұрын
  • Nagyon nagyon igaza van! A léböjt amúgy csodákra képes. 3 nap léböjt tapasztalom szerint nagyon nagyon jó hatással van a gyomorra.😊

    @gulacsililiana3528@gulacsililiana35285 ай бұрын
    • Meg az epét tönkreteszi,mivel nincs zsírbevtel.

      @preoncsillag@preoncsillag4 ай бұрын
    • 3 nap alatt? @@preoncsillag

      @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
    • @@preoncsillag Erröl én még nem hallottam pedig rengeteg tanulmányt átnéztem.

      @user-te6vk3cd2o@user-te6vk3cd2o3 ай бұрын
    • Erről tudnál adni konkrét információt, forrást? Köszi @@preoncsillag

      @MasterBlaster5619@MasterBlaster56193 ай бұрын
    • @@user-te6vk3cd2o A fogyókúrába ész nélkül belevágóknak jelentősen megnő a kockázata az epekő kialakulására. Akik nagyon alacsony kalóriájú (kevesebb mint napi 500 kalória) fogyókúrát választottak, azoknak 3.4-szer valószínűbben alakult ki kórházi kezelést igénylő epeköve, s ez 3.2-szer valószínűbben vezetett epehólyag eltávolításhoz (Johansson és mtsi., 2014). A lecsökkent táplálékbevitelre pangani kezd ugyanis az epe. Ám ezt továbbrontja az, hogy a fogyásnál tévesen a zsírt is visszafogják. Elhízottak fogyókúrájában hasonlították össze az alacsony és a magas zsírtartalmú étrend hatását. Az alacsony zsírtartalmú étrenden fogyók 54%-nál epekövek alakultak ki, míg a zsírt fogyasztók közt egyetlen eset sem fordult elő (Festi és mtsi., 1998).

      @preoncsillag@preoncsillag3 ай бұрын
  • Kedves Műsorvezető Úr! Nem tudom, hogy olvassa e a kommenteket, de leírom, amit akarok, hátha! Én rizsnyákot szoktam enni, magyarul congee. A rizst éjszakára be kell áztatni, majd másnap 6x-ros, vagy még több vízben nagyon lassú tűzön meg kell főzni. Akár 4-6 órát is főhet. Ezt én sósan szeretem, de a gyerekeknek édesre készítem. Egy nagyon egészséges étel, és finom is.

    @ronikovacs1926@ronikovacs19262 ай бұрын
  • Én is ahova csak lehet kerékpárral megyek, imádok kerékpározni!

    @gabriellakovacs1141@gabriellakovacs11416 күн бұрын
  • "Ez jó" . Hát ez nagyon aranyos volt! 😄

    @horaand62@horaand624 ай бұрын
  • Köszönöm szépen a videót! Növényi tejkészítés házilag nagyon egyszerű és nem lesz úgymond szétesve: szénhidrátnak valamilyen gabona másfél marék, zsírnak olajos mag kb 2 marék, fehérjének hüvelyes kb fél marék, részemről zab kókusz és csicseriborsó. Tejkészítőbe rakom másfél literes tartalmú. Só cukor olaj hozzáadása nélkül vízzel

    @csak_kat@csak_kat5 ай бұрын
    • Èn zabból kukoricabol meg füböl.. berakom a tehenbe aztan kesz is 😊

      @geri7756@geri77562 ай бұрын
    • @@geri7756 jaj de ügyes vagy.

      @esikazemese@esikazemeseАй бұрын
  • Hippokrátész mondta : " Minden betegség a belekből ered. "

    @andreafolina5897@andreafolina58973 ай бұрын
  • Koplalás helyett a böjt szerintem jobb szó.

    @raytry69@raytry693 ай бұрын
    • így van, hiszen a koplalás, az éhezés, ami azért többnyire nem önszántából van az embernek, viszont a böjt az tudatosan igen

      @borbalacsiper7658@borbalacsiper76582 ай бұрын
    • Mindegy, mert ez csak egy szinonima. A "koplalás" is böjt, és a "böjt" is éhezést jelent...@@borbalacsiper7658

      @Dana123646@Dana1236462 ай бұрын
  • Biztosan van olyan, akinek ez használ, DE NEM MINDENKINEK!!!

    @lupus4977@lupus49773 ай бұрын
    • De ártani senkinek sem árt.

      @esikazemese@esikazemeseАй бұрын
  • az elhízás nem minden esetben van a sok evéstől, hanem a sok szénhidráttól, hiszen aki szegény az a sok szénhidrátot, lisztből, tészta krumpliból való ételeket eszik...

    @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
    • vagyis a sok evéstől :)

      @attilanagy1920@attilanagy19204 ай бұрын
    • @@attilanagy1920 nem így fogalmaznék, mert ehet valaki keveset is, de ha annak a nagy része szénhidrát, akkor ott a baj, és akkor nem mondhatni hogy sokat evett, mármint mennyiségileg, mert a videóban inkább a mennyiségbeli sokaságra lett utalva, mert ehet valaki napi 1-2 alkalommal is mert annyira telik, de ha az szinte mind szénhidrát, azzal baj van...

      @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
    • Ez egy gyakori tévhit. A valóság az, hogy a általában egy felnőtt napi energiaszükségletének 3/4 részét szénhidrátból nyeri, vagyis a krumpli, meg a tészta egyáltalán nem tesz rosszat- a mennyiség az, ami túl sok. Ha a fél kiló krumpliból készült paprikáskrumpli mellett megeszik fél kiló nyers zöldséget, meg kiegészíti valami minimális fehérjével, akkor degeszre eszi magát, és még csak éhes sem lesz, mert a szükséges tápanyagokat bevitte (az éhség a szervezet jelzése, hogy valamilyen tápanyag hiányzik- ha nem az hiányzik, amit utána beviszel, akkor hamarosan jelezni fog megint... hiába eszel meg hozzá 10 deka szalonnát, ha a szervezetnek magnéziumra lenne szüksége...). A szervezet számára kielégítő táplálkozás egyáltalán nem drága: nem avokádót kell venni, hanem sárgarépát, céklát, savanyúkáposztát, stb. Ezek viszonylag olcsók, ahogy a gomba, krumpli, hagyma, paradicsomszósz, stb is.

      @csillacsendes9698@csillacsendes96983 ай бұрын
  • 01:58 Az Országos Mentőszolgálat kivonuló dolgozóinak nevében, nagy tisztelettel szeretném kérni a doktor urat, h. mindig sisakban bringázzon.

    @gabortoth1999@gabortoth19995 ай бұрын
  • @CsaSzono1@CsaSzono15 ай бұрын
  • Az érdekelne, hogy IR vagy 2-es típusú diabétesz esetén is javasolja-e az időablakos táplálkozást vagy időszakos böjtölést. Mert erről már sokat olvastam és nagyon megoszlanak ebben a vélemények, eddig többségében a szakemberek azt javasolták, hogy IR esetén ne alkalmazzuk. Az a gondom, hogy étkezés után 2 órával még nem mindig megy vissza 8 alá a cukrom, a CH diéta mellett sem, illetve irtó lassú a fogyásom (az orvosom szerint is), még az alacsony kalóra (1400-1600 kcal) és alacsony szénhidrát (160 g) tartalmú étrend mellett is csak olyan havi 1 kg. Gyógyszert nem szedek. Pusztán a fogyás szempontjából úgy tudom főként a kalóriadeficit számít, az mindegy, hány órára vagy étkezésre van elosztva. Számomra logikus, amit a helyi belgyógyász és dietetikus orvos mondott nekem, hogy x óránként kell bejuttatni x gramm szénhidrátot, hogy a hasnyálmirigyet működésre, inzulintermelésre ösztönözzük, kvázi erre tréningezzük, ezért javasolták az ötszöri étkezést. (Nekem mondjuk csak háromszor szokott sikerülni mert nem vagyok ötször éhes.) Tehát ennek mentén 4-5-szöri étkezést javasoltak, meghatározott alacsony CH tartalommal. De ha a kutatások már mást mutatnak ebben, annak is biztos megvan a logikus oka, és az természetesen érdekelne.

    @eszterkovacs6381@eszterkovacs63813 ай бұрын
    • A 2-es típusú diabétesz lowcarbra gyógyul, kezelésre romlik Újabb vizsgálat igazolta a lowcarb gyógyhatását diabéteszben Több cikkben beszámoltam már arról, hogy a 2-es típusú cukorbetegség visszafordítása nem hagymázas kitaláció, hanem szakfolyóiratokban megjelent sikeres vizsgálatok igazolják ezt, melyeknek a végén a sok éve inzulinos cukorbetegek is meggyógyultak. Volna mire alapozni tehát a gyógyítási tervet. 2018 februárjában egy újabb nagyszabású vizsgálat jelent meg, amely bebizonyította, hogy a 2-es típusú cukorbetegség visszafordítható, vagy a gyógyszerelés jelentősen csökkenthető (ami a későbbi szövődményeket jelentősen csökkenti). A szerzők, Sarah Hallberg és munkatársai, bevezetőjükben rámutatnak, hogy 1980 és 2014 között a világon megnégyszereződött a cukorbetegek száma. Az új kezelési módszerek mellékhatásai, a kezelés követése, árra és a betegség változatlan romlása jelzi a mai kezelések korlátait. Elvileg a 2-es típusú cukorbetegség kezelési ajánlásai tartalmazzák az életmódváltást és fogyást, a valóságban a betegek közül alig néhányan fogynak le, s a betegség visszafordulása pedig nem jellemző. Az ajánlott étrendek (mediterrán, vegetarianus, DASH /az Amerikai SzívTársaság vérnyomáscsökkentő étrendje/) nem alkalmasak a cukorbetegség visszafordítására. A 4-800 Kcal/ nap diéták rövid távon igen gyorsan helyreállítják a cukoranyagcserét, de ismét leromlik, amint a beteg visszaáll a megszokott étrendjére. Ezzel szemben a sok fehérjét, zsírt, és jelentősen lecsökkentett (növényekből származó) szénhidrátokat tartalmazó étrend szintén helyreállítja a normál vércukorszintet, de a betegnek nem kell koplalnia, ehet eleget. A vizsgálat kiinduló feltevése, hogy az életmódváltás támogatás nélkül nem megy. Azaz olyan napi kezelési metódust dolgoztak ki és tesztelték, amely támogatja a cukorbeteget a ketózis elérésében és megtartásában. Ez lényegében folyamatos támogatást, ellenőrzést jelent(ene). Ezt el tudnánk képzelni, de nemcsak Magyarországon nincs ennek realitása. Mint Nita Forouhi és mtsi. (2018) rámutattak: Bár a legtöbb diabétesz irányelvi ajánlás először a táplálkozás és fizikai aktivitás megváltoztatását javasolja, a gyógyszeres kezelés bevezetése előtt, ezt a napi gyakorlatban nem mindig követik. A legtöbb orvos nem képzett az étrendi megközelítésben és ez gátja a pácienssel való konzultációnak. Továbbá, a táplálkozásról beszélgetni a pácienssel időt rabló tevékenység. A diabetológiai centrumokat leszámítva, a táplálkozási tanácsokat általában egy brosúra átadása jelenti. Az erőforrásokban szegény rendelőkben, a 2-es típusú diabétesz diagnózisának felállítása után a beteg egy rakás gyógyszerrel távozik." Elemezve a diabetológia étrendi ajánlásait, problémának tekintik, hogy zsírszegény étrendet javasolnak, sok gyümölccsel, zöldséggel és teljes kiőrlésű gabonafélékkel. Ehhez hozzátehetjük, hogy a diabétesz és az elhízás kezelésében leghatékonyabb étrend az alacsony szénhidrát-, nagy zsír- és fehérjetartalmú étrend. Jól tetten érhető, hogy a teljesen abszurd koleszterinhipotézis hogyan torzítja el a megfelelő emberi táplálkozásról való gondolkodást. Ebbe az étrendbe nem fér bele a sok gyümölcs és a teljes kiőrlésű gabonafélék sem. A cukorbeteg, ha olvas is a lowcarb étrendről, tájékozatlan orvosa lebeszéli róla, ijesztgetve a magas koleszterinszinttel és állapota súlyosbodásával. Kinek higgyen a beteg: orvosának, vagy a sokszor összezavaró internetes információknak? Világos, hogy inkább hajlik orvosa véleményét elfogadni, elvégre ő a "szakember", és a cukorbeteg beteg marad, hiába a megannyi sikeres vizsgálat, amelyek mellesleg azt is igazolják, hogy a lowcarb még a koleszterinhipotézisben hívőket is meggyőzi arról, hogy a sok zsír nem ront, hanem javít a HDL/LDL arányon. Az egyik legnagyobb probléma tehát maga az orvos és a dietetikus, akik ajánlásaikkal a szegeket verik be a beteg koporsójáb E kitérő után vissza a vizsgálathoz, koncentrálva az elért eredményekre! A HbA1c (a háromhavi átlagos vércukorszintet mutatja) jelentős csökkenést mutatott a lowcarb csoportban, míg a hagyományosan kezelt csoportban nem változott vagy tovább nőtt A grafikonon látszik, hogy akiknek induláskor magasabb volt a HbA1c értékük, azoknál kisebb mértékű a csökkenés, de a második és harmadik oszloppár azt mutatja, hogy akiknek alacsonyabb volt, azoknak egy év alatt egészséges vagy majdnem egészséges szintre csökkent az értékük. (A diabetes valószínűsége 5,8% alatti értékek esetén alacsony, 6,4% feletti értékek esetén nagy az 5,8 és 6,4% között a folyamatosan nő a betegség kockázata Az eredmény értékelésekor azt is figyelembe kell venni, hogy miközben a lowcarb csoportban javult a HbA1c érték, eközben pl. az a 78 személy, akik eredetileg inzulinos cukorbetegek voltak, közülük 31 (40%) elhagyta az inzulint, a többi 60%-nál pedig felére csökkent a napi inzulinadag. Ezzel szemben a hagyományos kezelésben részesülő inzulinos betegeknél átlagosan 15%-kal nőtt a napi inzulinadag. A lowcarb csoportban folyamatosan csökkent a testsúly, átlagosan 14%-kal, de sokan 20-40%-kot fogytak a testsúlyukból. (Nyilván volt, aki nem követte rendesen az étrendet, az keveset fogyott.) A cukoranyagcsere pozitív változásai gyorsan elindultak, a résztvevők 84%-nál már az első 70 napban csökkent a HbA1c értéke, 90%-nál csökkent az éhgyomri vércukorszin Az étrend biztonságosságát jelzi, hogy a 262 résztvevőből 1-nek emelkedett meg számottevően a kreatinin szintje (ami romló vesefunkciót jelez), de egyetlen új köszvény sem alakult ki. Nem fordult elő kezelést igénylő hypo- vagy hyperglikémia, nem változott a vese- és májfunkció. Természetesen folyamatos orvosi segítség nélkül sokaknak nehéznek tűnhet a lowcarbra való áttérés, mert pl. hogyan csökkentsék az inzulinjukat, mikor merjék elhagyni a gyógyszerüket. Természetesen és óvatosan. Az inzulinosok úgyis gyakran mérik a vércukrukat, van némi gyakorlatuk annak becslésére, egy-egy étkezés miként befolyásolja inzulinigényüket. Mivel a hypoglikémia veszélyesebb, az inzulincsökkentésében arra kell törekedni, hogy inkább kicsit magasabb legyen aktuálisan a vércukorszint, mint a célértéknél alacsonyabb. Próba-szerencse alapon azért érdemes egy orvost beavatni a gyógyulási tervbe, mit lehet tudni, esetleg az orvos partner lesz ebben. Ha nem, akkor sem kell kétségbeesni, megfelelő körültekintéssel mindenki véghez tudja vinni az átállást és az öngyógyítást. Legyen az orvoslás szégyene, hogy egy cukorbetegnek partizán módszerekkel kell meggyógyulnia.

      @preoncsillag@preoncsillag3 ай бұрын
  • bringásként kérdezem, kaphatunk egy strava profilt, hogy motivációként követhessük a doktor urat?

    2 ай бұрын
  • A Megvilágosodás általában egy egységélménnyel jár, ami azt jelenti hogy minden egy, amibe mi is benne vagyunk. Ez egy összefüggő rendszer és ezek a finom energiák hatnak egymásra. A lényeg az hogy ha ezt az ember észreveszi, hogy minden mindennel összefügg, akkor ha elég tudatos, bizonyos folyamatokban nem vesz részt. A Buddhizmusban például ezért nem fogyasztanak húst, mert az állatok szenvedésének a folyamatában benne van az ember is és ezek az energiák visszahatnak rá. Valamilyen formában a szenvedés benne lesz az életében. A képlet egyszerű: élj tisztán és szépen lassan kitisztul minden, hiszen a testet is tisztítani kell, nem csupán az elmét és a lelket, mert minden oda- vissza hat egymásra.

    @janoskuncsik8203@janoskuncsik82035 ай бұрын
    • közel vagy túlsó parthoz ha ilyen tisztán fogalmazol

      @wincent969@wincent9694 ай бұрын
    • Ez szép, csak sajnos a nyugati vegák 99%-a nem valódi spirituális fejlettség okán vega, hanem sokkal világibb okokból, pl. mert ez biztosítja számára a lehetőséget hogy lenézzen másokat. Itt a kommentek között is dühöng a vega gőg. Emellett van még az a probléma, hogy elképesztő spirituális fejlettség nélkül a vega étrend hosszú távon baromi egészségtelen, illetve nagyfegyelmet, változatosságot + mindenféle étrendkiegészítést igényel, vagyis tömegesen biztosan nem ajánlaná olyan ember, aki másoknak jót akar. Gyermekek haltak is már meg szülői vega fanatizmus okán.

      @DrKrapulax@DrKrapulax4 ай бұрын
    • de a videóban megemlítette a tojást, csak azt nem hogy azt miért ne együnk...

      @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
    • Bármilyen szépen, jól, etikusan, vonzóan hangzik az általad kiválasztott "izmus" kultúrális háttere, szabályrendszere, princípiumai, stb. még mindig csak egy "hitrendszer", egy csapda, ami visszahúz az elmébe. Viselkedésbeli módosításokkal, szabályok betartásával nem lehet a végtelenbe, időtlenbe konvergálni. :)

      @peterhudak3348@peterhudak33483 ай бұрын
    • Magasról lehet a legnagyobbat esni. Nyugi tesó, nem véletlenül vagy még itt velünk együtt az oviban.

      @istvansoos2@istvansoos23 ай бұрын
  • Nem tudom szavakkal meghálálni mennyi hasznos információt kaptam, nagyon szépen köszönöm! Esetleg itt ha van valaki akkor szívesen fogadok tanácsokat IBS el kapcsolatban 😊

    @Neverhood.@Neverhood.3 ай бұрын
    • Egy tanácsom van. Ne legyél vegán mert még betegebb leszel!

      @zoltannekovacs6913@zoltannekovacs69133 ай бұрын
    • IBS? Erre az orvosok - nemes egyszerűséggel - azt szokták mondani: fogalmunk sincs. Mi is az IBS? Érzékeny bél, hasi problémák, folyamatos hasmenés, székrekedés, rendezetlen széklet, puffadás, diszkonfort érzés az alhasban, .... Pedig annyira egyszerű a képlet: felborult a bélflóra egyensúlya. Bélflóra: részben evolúciós folyamat eredménye (több millió év szimbiózisa), részben szerzett, amennyiben az anyatejtől kezdve 3-4-5 éves korig alakul. És nem csak a bél egészségét adja, de az általános jó / rossz közérzetet. A jó bélflóra jó közérzetet ad, a rossz rosszat. Ennyi. Annyira, de annyira egyszerű: a hasi diszkonfort érzet az egész napra, de akár az egész hétre meghatározza a közérzetünket. Paracelsus mondta: 'a halál a belekben kezdődik'. Indiában a jógik béltisztítással kezdik az egészség gyakorlását. Addig nem meditálnak, amíg a beleik nincsenek tisztán. Ma a nyugati orvoslás elismeri: a bélrendszer a második idegrendszerünk. ... Folyt. köv.

      @arpadbato1460@arpadbato14603 ай бұрын
    • Ja igen: mi is a megoldás? Tiszta táplálék mindenekelőtt. Gyors segély a nyers fokhagyma - naponta -, a savanyított ételek, a káposzta, a tiszta, feldolgozatlan ételek. Ha kell akár a vegán étrend. De ez már csak akkor, ha tényleg baj van a májjal, vesével.

      @arpadbato1460@arpadbato14603 ай бұрын
    • Engem a savanyúkáposzta gyógyított meg. Mármint a bélflórámat. És szóba jöhet az almaecet is, naponta 1-2-3 evőkanál.

      @arpadbato1460@arpadbato14603 ай бұрын
    • Ez nem elmélet, ez tapasztalat!

      @arpadbato1460@arpadbato14603 ай бұрын
  • Mindent meghallgatok ha Ő “tanít”!

    @eleonorasiklosi2406@eleonorasiklosi24063 ай бұрын
  • Szuper Doki!❤

    @edinadr.fazekas3704@edinadr.fazekas37042 ай бұрын
  • Mikor várható a folytatás ?

    @ferco1971@ferco19715 ай бұрын
    • Nem tudom, engem is érdekel, addig is ajánlom a Partizán műsorát, ha még nem hallottad. kzhead.info/sun/mriumKmri6mqop8/bejne.html

      @erzsebetzuban2138@erzsebetzuban21385 ай бұрын
    • @@erzsebetzuban2138 Láttam en is a Partizanban, de köszi.

      @ferco1971@ferco19715 ай бұрын
    • ez egy nagyon jó videó MIT EGYÜNK, MENNYIT IGYUNK? - Beszélgetés dr.Schwab Richárd gasztroenterológussal / F.P. 91. kzhead.info/sun/gciuhcx7i6GDg68/bejne.html ebben aztán annyi minden van nagyon ajánlom mindenkinek

      @evabosze9045@evabosze90452 ай бұрын
  • Fontos és érthető figyelemfelhívó beszélgetés de érdemes megkérdezni egy Húsevő vagy Zsírevő diéta gasztroenterológust is.

    @taomahNEGEV@taomahNEGEV5 ай бұрын
    • SR nem vegán. Mindenevő, szokta mondani más interjúiban.

      @viktorianemeth377@viktorianemeth3775 ай бұрын
    • ​@@user-te6vk3cd2o😊

      @gyozonederi1013@gyozonederi10134 ай бұрын
    • de akkor miért ajánlja ennyire a vegán étrendet? @@viktorianemeth377

      @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
    • @@user-te6vk3cd2o Nála veleszületett dolgok vannak. Ő az a bizonyos 5%. A zsír jó, nem kell démonizálni. Csak ugye a mérték...

      @R1t2u3a4l@R1t2u3a4l2 ай бұрын
  • Vajon melyik probiotikumról beszélt a doktor úr?

    @andreahorvath8318@andreahorvath83183 ай бұрын
  • Az életedet is!

    @imrekiss1382@imrekiss13822 ай бұрын
  • Az előző bejegyzésemben túlteng a "21", de a lényeg: Naponta 3 féle zöldséget/gyümölcsöt fogyasztani (egészen keveset akár, aztán fokozatosan emelni a mennyiséget). A 7 napra mindig más-más 3 jusson, - így meglesz a heti 21 féle zöldség/gyümölcs. A következő hetekben lehet ismételgetni.

    @zsp570@zsp5705 ай бұрын
    • Ez attól függ hogy milyen hormon és emésztési típus vagy. sokan vannak akiknek kifejezetten nem jó a gyümölcs: FRUKTÓZ!!! szóval a tanácsokkal óvatosan.

      @danielschinagl5960@danielschinagl59605 ай бұрын
    • és azt honnan tudhatja az ember, hogy neki mennyire jó és milyen gyümölcs? @@danielschinagl5960

      @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
  • Dr. Úr akár pap is lehetne, annyi példázattal él 😉

    4 ай бұрын
  • Én is szeretek kerékpározni, jobban mint gyalogolni.

    @mariazahonyi4944@mariazahonyi494421 күн бұрын
  • Azt a kérdést hiányoltam mindkét interjúból hogy miért kell hogy nyers legyen? Tényleg baj ha megfőzöm azt a brokkolit?

    @cserandrea@cserandrea2 ай бұрын
    • A nyers élő, vibrál, enzimeket tartalmaz. Természetes hogy nyersen együnk, így alakult ki az emésztőrendszer.

      @gabriellatrkulja2674@gabriellatrkulja26742 ай бұрын
    • @@gabriellatrkulja2674 Akkor egyél nyersen krumplit. Aztán beszélgessünk, hogy érzed magad.

      @kissbela7409@kissbela74092 ай бұрын
    • Megfőzheted :) (én utálom a brokkolit) :D Csak kevesebb lesz benne a tápanyag ennyi... :)

      @AlexandraMocsari@AlexandraMocsari2 ай бұрын
  • 17:38: meg tudja valaki adni a tanulmány címét?

    @gergelyagocs@gergelyagocs4 ай бұрын
  • Engem az èrdekelne,hogy aki refluxal küzd es kèt ève nem tudják eltuntetni orvosi segitseggel sem a folyamatos köhögèst,gyomorègèst,fájdalmakat,annak árt -e a szárazböjt?

    @saban2291@saban22912 ай бұрын
    • Próbálja ki a tafedim teàt,a legjobb refluxra!

      @dobosjudit7892@dobosjudit78922 ай бұрын
    • Saját tapasztalat: Kb egy évig heti egy nap csütörtök este 6-7-től péntek este 6-7-ig böjt, csak csapvíz. Volt gyenge refluxom, nekem abban az időszakban eltűnt. Ez az egy év böjt időszak kb 1,5 éve lehetett, amikor abbahagytam, azóta "zabálok", sajnos. De mindegy, a refluxal ez volt a tapasztalatom, bár nekem gyenge volt, de attól még zavaró és az így eltűnt akkor. Most egyébként annyira meg nincs igazából, kevesebbszer van.

      @kissbela7409@kissbela74092 ай бұрын
  • De milyen jó lett volna, ha Partizán nem vágta volna ki azt a biokémiai részt az elején...

    @truffle_and_sony@truffle_and_sony5 ай бұрын
    • de hisz ő sem tartotta kívánatosnak

      @agnesgabor2969@agnesgabor29695 ай бұрын
    • A Patreonon elérhetővé szokták tenni a vágatlan verziót.

      @KikisellTheOne@KikisellTheOne5 ай бұрын
    • @@KikisellTheOne Fizetős?

      @truffle_and_sony@truffle_and_sony5 ай бұрын
    • @@KikisellTheOne ebbol sajnos nem volt vagatlan...

      @juditb2896@juditb28965 ай бұрын
  • Mindenki a saját testéről tud nyilatkozni. Fura hallani, hogy valaki megmondja nekem, hogy egyel-e húst vagy sem, ha én pl. tudom, hogy szükségem van rá. Lehet valakinek 100 diplomája, de ha valaki a testei jelzéseire hallgat, az a legjobb iránytű. Ezt idővel mindenki be fogja látni.

    @magyarandrastamas2485@magyarandrastamas24855 ай бұрын
    • Csak nem mindegy, hogy az a TŰ milyen irányba vezet majd!!! Nem mkndta, hogy egyáltalan ne egyen az ember húst!!!! ...de amit a magyar ember művel az már gyomorforgató. Nem véletlen van a 2. helyen a gyomor és bélrendszer miatti a halálozas. A többi betegségekkel is dobogos helyeken vagyunk!! Azért ez elgondolkodtató. Nem beszelve a sok elhízott csoszogó, döcögő emberrő és kisgyermekről. Alíg tudnak menni. A hasuk mint egy hordó. Nem csufolásból mondom, hanem sajnos tények!😪 Nem jó. Nem egészséges. ...és ( nem is szép)😪

      @93pinto@93pinto4 ай бұрын
    • Igen, aki hashimotos, autoimmun, frankón húsra van "ítélve". Ha golyvaképző hüvelyeseket kerülni kívánja, no meg a glutént és a laktózt, laktázt. Viszont a fermentált kovásszal keszult kenyerben vagy aluddtejben átalakulna ezekek a fehérje szerkezetek és nem hergelődik be a test h antigéneket termeljen a test ellen.

      @regisztracio6124@regisztracio61244 ай бұрын
    • Minden ételcsoportra szüksége van a szervezetnek.

      @csillumorocz6098@csillumorocz60984 ай бұрын
    • És ha egy eszkimónak "azt jelzi a teste" hogy legyen vegán?

      @laszloboros5697@laszloboros56973 ай бұрын
    • ​@@laszloboros5697 Az évszázad bekérdezése volt! 10 pontos!

      @KrisztianL-pj8wz@KrisztianL-pj8wz3 ай бұрын
  • "Reggel nem eszem, csak este 6kor. Ja de reggel eszem rìzskàsàt". Made my day 😅😅😅

    @davidratkai3067@davidratkai306722 күн бұрын
  • Szeretem az előadásait. De hogy 5 napig csak vizet ivott szinte, és 5 nap alatt fél kg ment le nála, ebből azt szűri le, hogy túlesszük magunkat? Nemde inkább az a tanulság, hogy iszonyat nehezen mennek le a kilók, még akkor is, ha valaki 5 napig szinte 0 kalórián van?

    @krisztap.3184@krisztap.31843 ай бұрын
    • Ilyen tanukságot nen tud leszűrni, mert én már az első nap 3 kgot fogytam. Most próbálom pont. Nyílván más testalkat máshogy viseli a böjtöt. Nem mondanám magam elhízottnak se pedig.

      @istvanszemok8859@istvanszemok8859Ай бұрын
    • @@istvanszemok8859 csak óvatosan!

      @krisztap.3184@krisztap.3184Ай бұрын
  • Érdeklödöm, hogy mennyire káros, ha az ember zöldséget nassol (azaz folyamatosan eszeget egész nap) pl: sárgarépát, céklát?

    @zoltanjosvai7008@zoltanjosvai70084 ай бұрын
    • Az semmiképp nem jó, ha folyamatosan egész nap! Akkor mikor pihen a gyomor a hasnyálmirigy, stb?

      @ottotobi1085@ottotobi10853 ай бұрын
    • igaz, köszönöm, erre nem gondoltam. Bár azt nem írtam, hogy az állandó éhséggel is küzdök.

      @zoltanjosvai7008@zoltanjosvai70083 ай бұрын
    • @@zoltanjosvai7008 Az a sok nassolástól, vércukor ingadozástól is lehet. Fontos egy kiadós reggeli úgy 10 óráig. Legyen benne elég zsiradék, hogy az epe tudjon ürülni. Bőséges reggeli mert reggel a legaktívabb a gyomor, majd közepes ebéd és kevés vacsora.

      @ottotobi1085@ottotobi10853 ай бұрын
    • köszönöm

      @zoltanjosvai7008@zoltanjosvai70083 ай бұрын
    • @@zoltanjosvai7008 ma már pont azt mondjak, hogy ne reggelizeünk inkább hanem várjunk 16-18 órát minimum az esti éves után . Az idöszakos böjtöles fontossagarol beszél minden jo szakember . És napi Egy maxi két etkezest sok zöldséggel ajánlanak sok sétával .

      @csillagaal7026@csillagaal70262 ай бұрын
  • Dolgozó ember nincs, aki ezt be tudná tartani.

    @istvanreiter4952@istvanreiter49525 ай бұрын
    • Egy fenét nincs.

      @tomassay@tomassay5 ай бұрын
    • de van, szerencsére egyre többen

      @anitabillege1455@anitabillege14555 ай бұрын
    • Annyi kalóriát viszek be növényi étrenden amennyit csak akarok. Mindezt kajakóma nélkül.

      @user-te6vk3cd2o@user-te6vk3cd2o5 ай бұрын
    • az a dolgiozó ember aki nem tartja meg, valószínű hamarabb meghall majd nagyobb valószínűséggel mint az aki törekszik, de ez személyi döntés.

      @zsoltmoravcsik@zsoltmoravcsik5 ай бұрын
    • Dolgozo ember vagyok es megoldom ökör😂

      @csabahorvath6192@csabahorvath61922 ай бұрын
  • A MIKROBIOM-temarol erdekessegeket mond az ismert hamburgi orvos-szerzö dr. HEIKO SCHÖNING. Szamos különös utalasanak neztem pontosan utana: mind hiteles volt.

    @carlkiszely9534@carlkiszely95342 ай бұрын
  • Már a címben sikerült ferdíteni: koplalás + vegán IRÁNYÚ táplálkozást mond. Nagyon nem mindegy. (Az igazi vérvegánok ki is kérnék maguknak, szerintük ezt max. növényi alapú táplálkozásnak lehetne nevezni, ha jól tudom).

    @veratogobickij1311@veratogobickij13115 ай бұрын
    • a videóban megemlítette a tojást, csak azt nem hogy azt miért ne együnk... vagy azt is a vegán dolog miatt?

      @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
    • @@evabosze9045 A tojás sárgája tele van koleszterinnel. És transzzsírokkal. Elméletileg abból keveset szabad enni. 2-3 darab naponta. A tojásfehérje viszont elvileg rendben van.

      @istvankobli8123@istvankobli81234 ай бұрын
    • A vegán irányú az nem vegánt jelent!

      @ottotobi1085@ottotobi10853 ай бұрын
    • @@ottotobi1085 ezt most mire írja?

      @evabosze9045@evabosze90453 ай бұрын
    • ​@@evabosze9045nem tudom, de a tojással szembeni előítélet a 60as évek rossz kutatási eredményein és rosszul levont következtetésein alapult, a koleszterin miatt. Ezt az irányt már kétszer felülvizsgálták, alaposan, 2002 és 2013 óta nincs ilyen irányú megszorítás.

      @katalintimeaborsos5806@katalintimeaborsos58063 ай бұрын
  • KOSZONETTEL

    @gallerygaal620@gallerygaal6204 ай бұрын
  • A bringa garantalja a hosszu eletet.Ha a busz el nem csap.

    @marijacsoknya6765@marijacsoknya67655 ай бұрын
    • Nem túl gyakori esemény a busszal elcsapás még itt pesten sem, viszont a tunya dagi ember annál inkább

      @anitabillege1455@anitabillege14555 ай бұрын
    • Rosszindulat magyar átok!!!😁😪 ( csak azért sem.....viselkedés!!) ( Honnan is tudná viselkedés!!..) ( A nehogy már megmondja nekem....,pont ő... viselkedés!!!) Istenem.

      @93pinto@93pinto4 ай бұрын
    • A jó pesti levegőben zihálva bicajozni...

      @KrisztianL-pj8wz@KrisztianL-pj8wz3 ай бұрын
    • @@KrisztianL-pj8wz az zihál, aki szar kondiban van. Amúgy a pesti autósok ugyanazt szívják, sőt.

      @anitabillege1455@anitabillege14553 ай бұрын
  • Az idegenszavak helyett vannak saját magyar szavaink. Olyan szép és olyan tökéletes a magyr nyellv, miért nem használjuk?! Ráadásul egy átlag magyar hallgatónak is jót tennénk ezzel. Ez azért lehetne egy "guideline" mindenkinek! Egyébként pedig köszönöm szépen a műsort!

    @TubeKadarLaszlo@TubeKadarLaszlo3 ай бұрын
    • btw. teljesen real a know how

      @Zlotyi-7@Zlotyi-73 ай бұрын
    • Mert orvos. Ebben él. Gondolom azért.

      @gkari4247@gkari42472 ай бұрын
  • Növényi tejen mire gondolcokusz tej ,rizstej?

    @ibolyatoth740@ibolyatoth7405 ай бұрын
    • Igen.

      @XiriusVEVO@XiriusVEVO2 ай бұрын
  • Egész nap nem enni, inkább este együnk? eddig meg mindig az volt, hogy este együnk a legkevesebbet... (Amúgy kár, hogy ezeket a válaszokat amik itt vannak, ő nem olvassa...)

    @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
    • Sok kérdésre melyeket felvetett, erre kerdésre is, a válaszokat megkapja dr. Mindy Pelz "Mindent a böjtről - nőknek" című tavaly novemberben magyarul is megjelent könyvében. Megnyugtatnám Önt Schwab Richard doktor úr nem beszél hülyeséget, a beszelgetés időkerete miatt nyilván nincs lehetősége minden állítást kifejteni.

      @katalinsaja1110@katalinsaja11104 ай бұрын
    • @@katalinsaja1110 nem mondtam hogy hülyeségeket beszél, de ellentétes dolgok, mert akkor nem úgy kéne fogalmazni, hogy így táplálkozzunk, hanem hogy rendszeresen böjtöljön az ember, egyébként sok videóját megnéztem már, és folyamatosan ellentétes dologba fut az ember, nem minősítem őt, tisztelem a nagy tudása, kutatásai miatt, csak nem értek sok mindent, mert pl isteniti a vegán táplálkozást, miközben ő több videóban azt mondta hogy ő eszik húst! vagy az elhízás nem minden esetben van a sok evéstől, hanem a sok szénhidráttól, hiszen aki szegény az a sok szénhidrátot, lisztből, tészta krumpliból való ételeket eszik... és önmagában az egészséges táplálkozás és a mozgás nem elég, hiszen a lelki okok és a stressztől is lehetnek komoly bajok... megemlíti a kazein miatt a tejet oké, tejet több okból sem jó enni, de a tojást csak mondja, de hogy miért ne a vegán dolgon kivül, arról semmit, és ugye aki nem vegán és nem is akar az lenni, de szeretne egészségesen táplálkozni, az a tojásos infóval sem tud mit kezdeni, és még lehetne sorolni...

      @evabosze9045@evabosze90454 ай бұрын
  • Kituno orvos, es finom inteligens hozza-allassal. Koszonjuk az informaciokat

    @ibolyakontor7199@ibolyakontor71994 ай бұрын
  • 29:00 igen, el tud, húgom terhesség előtt kapott időpontot, ide oda küldözgették, gyerek után fél évvel úgy döntött hogy inkább megcsinálja magánban mert nem vár vele ennyit.

    @kisatom@kisatomАй бұрын
  • Remélem, nem a tervezett jövő előjele 3z!

    @lupus4977@lupus49773 ай бұрын
    • De, az!

      @cico2806@cico28062 ай бұрын
  • A házi rizstejem másnap se vált szét. Akkor, ilyenkor mi van? 😅

    @antal9873@antal98735 ай бұрын
    • Semmi. Általánosított, illetve van az a mondás, hogy a kivétel erősíti a szabályt. Amit mondott: emulgeáció természetéről szólt. Az emberek kis része tud hazi majonézt csinálni, neked sikerült jól emulgeálni a magtej zsírját a vízzel gratulálok, ügyes vagy, sokaknak ez nem megy, jár a taps.

      @zsoltmoravcsik@zsoltmoravcsik5 ай бұрын
    • ügyes vagy. az olaj a keményitővel tud emugeálni, de a siker a hőtől is függ amit kap közben. ill. a minőségi gabonatejeket amúgy NEM cukrozzák, hanem az édes iz egy fermentálási folyamat eredményeként a keményitő részben cukorrá alakulásásból származik. ezt házilag elég babrás dolog produkálni.

      @wincent969@wincent9694 ай бұрын
  • Nagy divat lett a vegánság de nem biztos, hogy egészséges. Időszakos böjt tökéletes de a vegánság közel sem az!

    @zoltannekovacs6913@zoltannekovacs69134 ай бұрын
    • Biztos, hogy egészséges, ha jól csinálod. Két éve vagyok vegán, most jött meg a nagylaborom, tökéletes minden értékem. Olvass utána, a kék zónákban nem vagy nagyon minimális állati táplálékot esznek. (Amúgy nem hinném, hogy divat, csak egyre többen néznek szembe a tényekkel: húst és egyéb állati eredetű élelmiszert enni etikátlan, káros és felesleges. Az összes friss tudományos kutatás ezt mutatja.)

      @evagrosszmann7573@evagrosszmann75733 ай бұрын
    • Tényleg?! Az oxalátokról, szalicilátokról , nitrátokról még nem hallottál sajnos ezek szerint. Ezek borzasztó károsak és ha vegán vagy nagyon hamar problémád lesz ugyanis ezek az anyagok csak a növényi ételekben vannak. Dr. Greger és Dr. Goldner útmutatásait követve szerintem "elég jól csináltam" mégis nagyon (!) beteg lettem a vegánságtól!!! Ajánlom figyelmedbe a "Toxikus szuperételek" című könyvet. Amiken én keresztülmentem a TÉNÉ miatt azokat nem mutatja ki a labor. Az én laborom ugyanis szintén hibátlan volt! A kék zónákban nem csak a táplálkozás miatt voltak egészségesek hanem még vagy 5 különböző tényező miatt. Kicsit elferdítettnek érzeztem azt a filmet amit én láttam a kék zónákról mert pl a magas vérnyomást és a magas koleszterint nem a hús okozza! Persze...persze...pont most lett etikátlan...aha. Gyomírtózni a földet orba szájba meg permetezni mindent t3len nyáron plusz műtrágyát enni az biztos sokkal jobb...na meg a gmo 👍👍ugyan... Az állattartásnak is megvan a megfelelő módja és nyilván az nem az ipari állattartás. A normálisan tartott állatok tojása, a sajt, a tej nem rossz. Csak most lett divat elítélni. Amúgy meg ha valaki beteg lesz a sok oxaláttól pl annak nem nagyon marad más választása, hogy mit egyen.

      @zoltannekovacs6913@zoltannekovacs69133 ай бұрын
    • De, biztos, hogy egészséges a növényi étrend. A veganizmus pedig egy szemléletmód, nem étrend. Számtalan minőségi, független tanulmány igazolja a növényi étrend hatását.

      @XiriusVEVO@XiriusVEVO2 ай бұрын
    • Ahogy az ellenkezőjét is. Próbáld ki aztán nyilatkozz😏

      @zoltannekovacs6913@zoltannekovacs69132 ай бұрын
    • Akik szerint pl áteresztő bélre jó a vegán étrend az hazudik. Tudományosan van bizonyítva az is, hogy a hüvelyesek és a gabonák gyulladást okoznak!!!!

      @zoltannekovacs6913@zoltannekovacs69132 ай бұрын
  • Sajnos annyira nem! Az elhízás problémát nem oldotta meg egyik sem, együtt sem. Se koplalás - ráadásul pocsék erőnlétet deficites - se torna, - csak a zsír diéta. Az viszont nagyon! Fél év alatt 7 kg minusz. Ezt kérem szépen megmagyarázni!

    @cordata100@cordata1002 ай бұрын
  • Amennyiben mérgező húst eszik valaki!

    @lupus4977@lupus4977Ай бұрын
  • "a tejről nem kell feltétlenül lemondania egy egészséges embernek" - nagyon érdekes megállapítás. Elkezdtem gondolkodni, hogy vajon melyik összetevője a tejnek, amelyik nem annyira rossz, amiért érdemes megtartani valaki étrendjében. Abban biztos vagyok, hogy a koleszterin, az állati fehérje, a telített zsír, a laktóz, és a genny rendkívül károsak, mégis akkor mi lehet az, ami annyira vonzó a tejben :D

    @rbp365@rbp3655 ай бұрын
    • talán az az előnye mint a pálinkának, hogy van benne egy kis víz...

      @rbp365@rbp3655 ай бұрын
    • + hormonok, meg ki tudja az allatbol meg mi, antibiotikum stb

      @rbp365@rbp3655 ай бұрын
    • Ezt én sem értem miért mondja, pedig amúgy nagyon bírom őt

      @anitabillege1455@anitabillege14555 ай бұрын
    • meg a hormonok, meg a vér is!!

      @borbalasoos4062@borbalasoos40625 ай бұрын
    • Talán azért, mert az emberek 95%-a, akik isznak tejet (velem és szerintem veled ellentétben) az efféle frontális tiltások hatására ösztönösen ellenszenvesnek találná a teljes elméletet és elkapcsolna. Így talán jobban eljut az üzenet... @@anitabillege1455

      @attilaarany-toth9948@attilaarany-toth99485 ай бұрын
  • Az adott szituáció hierarchiája szerint nem a lejjebb lévőnek kell felajánlani a tegeződést. Ilyen durva neveletlenségi hiba is jellemző a klasszikus értékeket devalváló korunkra. Egyébként köszönet a hasznos információkat nyújtó műsorért.

    @Gubancosful@Gubancosful5 ай бұрын
    • És gondolod, hogy ő volt "lejjebb"?

      @tomassay@tomassay5 ай бұрын
    • @@tomassay Igen, gondolom. Máskülönben nem tettem volna ezt az észrevételt.

      @Gubancosful@Gubancosful5 ай бұрын
    • Jó ég itt nagyon fontos dolgokról van szó, talán még életmentő tanácsadásról is, és tényleg ezen kell rugózni, hogy ki tegezzen előbb vagy később ? Aki ezt felvetette, az se a lényegét ragadta ki a műsorból.

      @andreagyori3191@andreagyori31914 ай бұрын
    • ​@@GubancosfulHa a műsorvezető volt az idősebb, akkor jogosan ajánlotta fel a tegeződést!

      @ottotobi1085@ottotobi10853 ай бұрын
    • @@ottotobi1085 Az nem hallatszik a műsorban, hogy felajánlja a tegeződést, mert akkor nyilván nem írom be ezt az észrevételt. Ennek hiányában viszont nem az életkor dönt, hanem a szaktekintély és a kérdező közötti szakmai hierarhia miatti különbség.

      @Gubancosful@Gubancosful3 ай бұрын
  • Politikusok... hát igen meg kell csak nézni őket 😅

    @viktorkovacs1384@viktorkovacs1384Ай бұрын
  • Fizikai munka, majd utána 2 órás edzés mellett KIZÁRT, hogy ez a követendő.

    @krisztinasteib5714@krisztinasteib57145 ай бұрын
    • Mégis rengeteg embernek sikerül. Akarat és tudás kérdése.

      @szimonettagaspar8920@szimonettagaspar89205 ай бұрын
    • @@szimonettagaspar8920 ugyan! Ne viccelj már. Próbáld meg ezt elhitetni mondjuk a világ és olimpiai bajnok magyar vizipólosokkal, vagy az NHL-ben játszó jéghoki válogatottal. Vagy a fiammal, aki "csak" a bundesligában hokizik ;) Próbálnád meg a jéghokis fiamat "koplaltatni és vegán étkeztetni" heti kb 16 óra jégen töltött idő és elit iskoláztatás mellett. Aki ezt állítja, hogy koplaltatni és vegán étkeztetni kell, annak még nem érkezett haza egy 40kg izom kamasz fia 2 órás edzés után. Felborítaná az asztalt, ha rakott zöldséget tennék elé rizsfelfújt desszerttel utána.

      @krisztinasteib5714@krisztinasteib57145 ай бұрын
    • Ha akarok 10 000kalóriát viszek be növényi étrendel. Kérdés, hogy szükségem van-e rá? Nekem nincs pedig keményen sportolok.

      @user-te6vk3cd2o@user-te6vk3cd2o5 ай бұрын
    • @@user-te6vk3cd2o eleve vicces, amikor a TENE azt állítja, hogy TELJES értékű, haha és hiányzik belőle a B12, alapvetőség. Ha több ezer kcal növényit adnék a kamasz, sportoló fiamnak, az egész edzést bélmozgás kísérné a több kilónyi zöldségtől. Kizárt, hogy ez optimális.

      @krisztinasteib5714@krisztinasteib57145 ай бұрын
    • Jelezném, hogy sokkal energikusabb voltam 21 nap vizesböjt alatt, mint amikor "normálisan" étkeztem.

      @penzesletti@penzesletti4 ай бұрын
  • 2 évig voltam vega, nincs semmi értelme. 72 évesen havonta megeszek 6 kg szalonnát, sok hús és sok zöldséget. Minden nap 5 tojásból rántottát egy kanál disznózsírral. Most leálltam a futással, mert a súlyom lement 60 kg-ra, de 2,5 hónap alatt sikerült hízni 5 kg. Most már futhatok is ( mellett 1,5 óra jóga, 2 óra konditerem).

    @janosdulai6058@janosdulai60585 ай бұрын
    • Így van, hasonló tapasztalataim vannak nekem is! Ha jó helyről, termelőtől szerezzük be az kifejezetten EGÉ$ZSÉGES! És nyilván nem húst eszünk hússal! Tojás, sajt, túró, kefír..... évezredek óta fogyasszák ezeket az emberek.

      @attilakanabe9468@attilakanabe94685 ай бұрын
    • Mi az hogy nincs értelme? Vagy szarul csináltad vagy alapból hülye vagy mert akkor tényleg mind1, hogy mit csinálsz. Mind szellemileg mind erőnlétben nagyot hoz. Nekem el ne meséld, hogy egy nagy adag hús után te tudsz gondolkodni vagy akár elmész futni és nem kajakómásan fetrengsz az ágyadban. :))

      @user-te6vk3cd2o@user-te6vk3cd2o5 ай бұрын
    • @@attilakanabe9468 Persze mivel mindenkinek a vidéken élt nagyapja 100évig élt. Csakhát a statisztika nem hazudik. Magyarország az elsők közt van a korai elhalálozásban és ez igy volt 20 30 éve is.

      @user-te6vk3cd2o@user-te6vk3cd2o5 ай бұрын
    • @@user-te6vk3cd2oha túl eszed magad akkor mindentől fetrengsz, a húsnak is megvan a maga helye és mennyisége és ha nem akarsz bizonyos dolgokat mindig egy gyárban készült kapszulával megoldani akkor erősen ajánlott az időnkénti hús fogyasztás

      @Aiolosz@Aiolosz5 ай бұрын
    • Indulhatsz az olimpián🤣🤣🤣

      @ignasovalexey6057@ignasovalexey60574 ай бұрын
  • Kíváncsi lennék a nagy maratonfutó, hogy bírná a 90 perces nagypalyâs futballt.? Szerintem 20 perc után le kellene huzni a pályáról. Rengeteg 60+ ost ismerek akik esznek mindent ami jol esik es olyan erősek gyorsak hogy az elkepesztő!

    @modul96@modul963 ай бұрын
    • Igen az evek alatt en is arra jottem ra, hogy elso a genetika.

      @gergoszabo9472@gergoszabo94723 ай бұрын
    • @@gergoszabo9472 az életmód.

      @zsivanybunozes@zsivanybunozes3 ай бұрын
    • A világ legjobb ultramaratonistái vagy a legjobb triatlonistái vegánok. Tudod a sejtek első számú energiaforrása a glükóz. De ha zsirra van szükségük akkor van sokfajta mag vagy magolaj ami jobb mint a telitett zsir. Teniszben ott van Djokovic vagy a női vonalon a Williams testvérek vagy régebben Martina Navratilova. Azt tudod-e, hogy mi történt Messivel amikor minden hétvégén marha barbecue-t evett? Rosszul volt mindig a pályán amig nem egy komoly dietetikus át nem állitotta a mediterrán diétára és teljesen rendbejött.

      @user-te6vk3cd2o@user-te6vk3cd2o3 ай бұрын
    • Nem állítanék egy orvost párhuzamba a legendásan faék buta focistákkal 🤣🤣 A hozzászólás is ezt mutatja 😃-de akkor segítek, mert látom újdonság: rengeteg szuper sportoló van, kib@szott jó erőnlétben, aki teljesértékű húsmentes táplálkozást követi . Ebben az országban a 60+ os átlag embernek honnan a búbánatból lenne benne a kultúráltságában, tájékozottságában, szemléletében valami értelmes?-élték a maguk ősember, öntudatlan életét: kitől tanulták volna ugyan meg az egészséget balkániában?

      @viragkis9701@viragkis97013 ай бұрын
  • Az a nagy probléma hogy az igazán szegény réteghez ell sem jutnak ezek az információk és bizonyos egészségmegőrző technikák!És nincs 1000 Ft se per fő egy szegény családban még az egész napi étkezésre se! Persze a Dr úr nem tehet erről és arról se hogy fogalma sincs hogy Magyarországon mennyi éhező mély szegénységben élő ember van!😢

    @jozsefder5092@jozsefder50923 ай бұрын
  • A téma kiváló (34 éve vagyok vegetáriánus), de a nyökögő, ide-oda csapongó, szavakat-mondatokat elharapó előadás sokszor borzalmas.

    @Nazco@Nazco3 ай бұрын
    • Valószínűleg sokkal több minden jár a fejében, és gyorsan mondaná. Amúgy számomra telhesen élvezhető volt 👍

      @krisztinaszabo4073@krisztinaszabo40733 ай бұрын
    • Aki előad, adjon arra, hogy érthető, összeszedett legyen. Ennyi.

      @Nazco@Nazco3 ай бұрын
    • 😅😅

      @krisztinaszabo4073@krisztinaszabo40733 ай бұрын
  • A veganizmus tipikus kortünet, egy olyan koré, amelyben minden a szélsőségekről szól. A veganizmus nem csak értelmetlen, hanem káros is.

    @melchizedekful@melchizedekful28 күн бұрын
  • Bla Bla Bla

    @ferencneszatmari4672@ferencneszatmari46724 ай бұрын
  • Ennek az embernek nincs lelke? NIncs pszichéje? Másik véglet, hogy minden fejlben dől el. És , hogy minden betegség lelki eredetű. Az sem igaz. Nem jók a végletek, csak muszáj így kommunikálni, ez ma a divat. "csak én tudom a tutit.

    @emmaherczeg5734@emmaherczeg57343 ай бұрын
  • Nagyon jókat mond a doktor úr. De az előadásmódja az szőrnyű, kínszenvedés végighalgatni. Rengeteg felesleges dologról beszél. Az egyszerű emberek nyelvén is el lehetne ezeket mondani.

    @zsoltpesti6582@zsoltpesti65825 ай бұрын
    • Hogyan mondjuk az egyszerű emberek nyelvén, hogy acetil-kolin?

      @istvanfejes7815@istvanfejes78154 ай бұрын
    • Ő egy tudós, nem egy media szakember

      @kocsogarc@kocsogarc2 ай бұрын
  • De izéljétek mán meg, hova lett az három hozzászólásom, amit írtam???????????????????????? Fele megvan, fele nemes egyszerűséggel eltűnt. Ez kinek köszönhető????? 'Neverhood'-nak írtam, oszt semmi ...

    @arpadbato1460@arpadbato14603 ай бұрын
    • Köszönöm szépen, ezek után baszok ide írni!

      @arpadbato1460@arpadbato14603 ай бұрын
  • 39. perctől: 5 napi "böjt"= csak vizet iszik+szűrt húslevest, napi 4 óra "baromi kemény sport" +hashajtás= böjt? A doktor úr nem javasol étrend-kiegészítőt? Az egész mondandó arra épül, hogy ő miről van meggyőződve, de van amibe "ne is menjünk bele". Vegán irányú táplálkozás és a szűrt húsleves hogy jött össze? Félelmetes, hogy az orvos nem az egész embert veszi alapul, hanem csak egy szegmensét :( !

    @somogyi-kovacsanita4100@somogyi-kovacsanita41003 ай бұрын
    • Szörnyű, és meg van győződve arról, hogy csak műtéttel kimetszük a polipot és minden rendben. Arról, hogy ez mitől alakult ki, a lelki okokról szó sem esik.

      @kissaniko8440@kissaniko84403 ай бұрын
    • Sajnos az is félelmetes, hogy bekommentel valaki ide kiragadott dolgokat, pl vegán táplálkozásba hogy fér bele a húsleves? Úgy,hiby nem vegán, hanem vegán irányú találkozás. (Még a hús is belefér a vegán irányúba)

      @matyasvegh4692@matyasvegh469225 күн бұрын
  • Mondjuk a reggeli kihagyását én senkinek sem ajánlanám.. Minden vizsgálat előnyösnek találta.

    @szekelymartin8153@szekelymartin81532 ай бұрын
    • Azért ennek nézzen jobban utána.

      @macilak@macilakАй бұрын
    • @@macilak Megtettem, azután írtam, de ha van olyan kedves, linkeljen már néhány cáfolatot. Abban az egy esetben lehet csak előnyös, ha valaki túlsúlyos, és az étkezés kihagyása kalória deficithez vezet, de ez ugyanúgy igaz a vacsoránál is, sőt, az még előnyösebb.

      @szekelymartin8153@szekelymartin8153Ай бұрын
    • @@szekelymartin8153kezdetben egy kicsit mélyülj el az autofágia témakörében, aztán nézz utána az időszakos böjt és az előző fogalom összefüggéseinek.

      @melchizedekful@melchizedekful28 күн бұрын
    • @@melchizedekful Kezdetnek… Az autofágia nem fog beindulni pár óra után.. (ha meg beindulna, akkor is miért ne lehetne a jobbik fajta IF-et csinálni, ahol a vacsora marad ki?)

      @szekelymartin8153@szekelymartin815323 күн бұрын
    • @@szekelymartin8153 “IF and Autophagy Mechanisms of IF-induced autophagy Emerging data have indicated a close relationship between IF and autophagic response. “ www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10509423/ Jó olvasást!

      @melchizedekful@melchizedekful22 күн бұрын
  • Jó nagy hülyeségeket beszél: jó is volna, ha a zöldséggel, mozgással, nulla dohányzás-alkohollal a rák elkerülhető volna. Abszolút nincs így. Ha neki jó napi 1x enni, egyen úgy: másnak máshogy jó. Ha ő 5 napi koplalás után másfél kilót fogyott, az az ő baja, én 2 napi kényszerű koplalással 3 kilót fogytam úgy, hogy eleve sovány a testalkat. Ha mellette még koplalnék is, meg zömében zöldséget ennék: Nutridrinket itatnának velem az orvosok. A zöldségek zöme különben is emészthetetlen: azzal senki nem fog éhséget csillapítani, ellenben a sok rosttól puffadni fog, meg állandó szélgörcstől gyötrődni. A tengerimalacunk étkezett úgy, mint ő (bár karalábét még ő is csak csínján kapott): de ő azért ropogtatott mellette bőven nyúltápot is.

    @ferencdeak4691@ferencdeak46915 ай бұрын
    • Igen, pont ő beszél hülyeségeket és nem te :D Mégis milyen végzettséged van? Évek óta úgy eszem, ahogy ő mondja és sose voltam jobban. A puffadás csak addig tart, amíg a jó bacik teret nem nyernek a beleidben (pár hónap). De azt is ki lehet kerülni a lassú, fokozatos átállással.

      @anitabillege1455@anitabillege14555 ай бұрын
    • @@anitabillege1455 vegyük pl. a cukorbetegeket, az epebetegeket, fekélybetegeket, refluxosokat: eleve kilőve a 16 órás étkezési forma, a zöldségek, gyümölcsök zöme. (nekem egyik sincs, de pl. a paprikának, hagymának, kapornak, paszternáknak, karalábénak már csak a szagától is fáj a fejem, és émelygek, noha előtte semmi ilyen problémám nem volt velük. Nem fogom beiktatni ezeket az étrendembe, mert nem akarok, egy kis katona miatt is, fél napot a mosdóba szaladgálva szenvedni. Zöldséget alig eszek, gyümiből csak almát, húst se, szinte csak a tiltólistás joghurtot, kenyeret fogyasztok napi 5x is étkezve: mégis a testsúly, vérnyomi évtizedek óta alacsony, koleszterin, vasszint, vércukorszint tökéletes. Kerékpár, gyaloglás napi sok-sok km, plusz napi több liter víz.

      @ferencdeak4691@ferencdeak46915 ай бұрын
    • Ma már a végbélben tökéletesen lehet mérni a tumormarkert. A húsevőknél ez 12szerese a normál állapotnak. Sok ezer ehető növény van magas kalóriatartalmúak is.

      @user-te6vk3cd2o@user-te6vk3cd2o5 ай бұрын
    • @@user-te6vk3cd2o Errol tudsz valamilyen konkret tanulmanyt vagy cikket dobni, érdekelne, én ugyan nem vagyok vegán de ritkan eszek húst. Koszi

      @ivanborik8326@ivanborik83265 ай бұрын
    • @@ivanborik8326 Rég olvastam ezt a cikket és sajnos nem találom. A lényege az volt, hogy az afro amerikaiak körében a vastagbélrák vagy a sziv és érrendszei betegségek a leggyakoribb halálozási okok mivel viszonylag olcsón jutnak hozzá a marhahúshoz, kolbászokhoz, hamburgerekhez. Ellenben az Afrikában élő ugyanolyan genomú társaiknál ez egyáltalán nem jellemző mivel rostban gazdag táplálékon élnek. Csináltak is egy tesztet kicserélték az étrendjüket és két hét alatt a tesztben résztvevő afro amerikaiaknak a tumormarkere a normál állapotba került az afrikai társaiké akik hamburgert, kolbászt kaptak a 12szeresére nött. Kb. ennyi volt a lényege. Űdv!

      @user-te6vk3cd2o@user-te6vk3cd2o5 ай бұрын
  • Ameddig nem értjük meg, hogy az inzulin a kulcspont, és ezzel együtt a szénhidrát (cukor), addig felesleges bármiről is beszélni. A böjt nagyon fontos, de a legfontosabb hogy szénhidrátnak NINCS keresnivaloja az emberi szervezetben

    @kisspete62@kisspete622 ай бұрын
    • És ha ez igaz ill. elfogadjuk, akkor semmi pékárut, krumplit, rizst nem fogunk enni többé (paleoketogén étrend).

      @katalinmartonnenagy310@katalinmartonnenagy3102 ай бұрын
    • Aha, a tudomány nem ezt mutatja, meg a természeti népek élethossza sem..😃 Hanem az ellenkezőjét.

      @szekelymartin8153@szekelymartin81532 ай бұрын
    • Sanos nem èrtettèk meg az előadàst, úgy làtszik.

      @birthamarianna9811@birthamarianna98112 ай бұрын
    • @@szekelymartin8153 én az emberi szervezet működéserol beszeltem, nem a tudományrol...csak egy példa, a rákos sejtek glükózon élnek, ha nincs glükóz (szenhidrat) akkor elhalnak..a tudomány pedig jön a kemoval ahelyett hogy azt mondaná hogy akkor mostantol ne egyél semmi szenhodratot..

      @kisspete62@kisspete622 ай бұрын
KZhead