Airbus A380 Superjumbo: túl korán jelent meg a repülő bálna? (Ep. 266)

2022 ж. 6 Мам.
132 468 Рет қаралды

Hossza 73 méter, szárnyfesztávolsága alulról súrolja a 80 métert, maximális felszállótömege 575 tonna. A legtöbb légitársaság 550 utast szállít vele, de a maximális befogadóképessége 850 fő. 17 évvel ezelőtt emelkedett először a magasba az Airbus A380-as. Fiatal típus, amely sok rekordot döntött meg, gyártását nem régiben mégis leállították.
Túl korán, vagy épp a Jumbohoz képest túl későn jelent meg a hatalmas repülő bálna az égbolton? Hogyan kellett felkészülniük a repülőtereknek a Superjumbo fogadására? Milyen logisztikát követelt meg a hatalmas alkatrészek légi, közúti és vízi szállítása? Milyen újításokat hozott a típus? És mit adott az iparágnak az Airbus A380-as? Erről is mesél Zainkó Géza, az Aeropark tárlatvezetője.
2021 decemberéig a globális A380-as flotta több mint 300 millió utast szállított mintegy 70 célállomásra, és több mint 800 000 járatot teljesített 7,3 millió blokkórán keresztül. Az A380-as járatok több mint 50%-a az ázsiai és csendes-óceáni régióból indult, illetve oda érkezett. Az Emirates 2016. decemberében megnyitotta a Dubai-Doha járatát, mely az A380-as típus legrövidebb útvonala lett 1 óra 10 perccel. (Szerkesztő: Kránitz Balázs)
Ha támogatnád az Aeroparkban látható repülőgépek újjászületését: Adomány utalással: 10101360-03379200-01003004 Légiközlekedési Kulturális Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (Kérjük, a megjegyzés rovatba a következőt írd: adomány) További adatok itt: www.aeropark.hu

Пікірлер
  • Anno alig vártam hogy egy ilyen gépet láthassak a kis távcsövemmel gyerek koromba, aztán egy szép nyári időbe valamiért megakadt a szemem egy gépen, melynek kondenzcsíkja valahogy fura volt, na és akkor láttam előszőr az Emirates gépét olyan 11-12 km magasságba! Majd felnőtt koromba megtörtén a nagy vágy, menetrend szerint jár 2017-től Bécsbe! Emlékszem, nővéremmel voltam egy étterembe mikor mondta hogy az a gép jár Bécsbe és ha hiszitek ha nem, pont aznap volt az első érkezése! Azonnal felléptem a Flightradar oldalára és láss csodát tényleg érkezett, Pest felett járt épp! Megrendeltem a kaját és csak néztem, néztem a radart hol jár! Kihozták a kaját, és mint egy gyerek, felpattantam, kirohantam az étteremből, mindenki értetlenül és furán néz, mit állok az udvaron és bámulom az eget! Hátborzongató volt látni hogy mekkora gép még így is hogy 2500 méteres magasságba húzott el felettem, és akkor megfogattam, nekem ezt látnom kell még közelebbről! Még azon a nyáron autóba pattantam és kimentem a Schwechat repülőtérre, amit azóta többször megtettem csak az A380 miatt:) Libabőrös leszek ha csak arra a pár másodpercre gondolok mikor 15 méterre elhúzott felettem, és az hogy az autó forgalom egyszer csak megállt, senki nem dudált a másikra hogy mért nem megy már, mindenki megállt míg a gép az út felett elszállt és kiszállva a kocsiból nézték az óriást amint áthúz az út felett, nekem úgy tűnt a méretei miatt mintha állna a levegőbe! Örök élmény marad:)

    @adampalfi8232@adampalfi82322 жыл бұрын
    • Szép leírás, köszönjük!

      @balint_szoke@balint_szoke2 жыл бұрын
  • 5 éves korom óta szeretnék kapitány lenni. mos vagyok 13 éves és még mindig a legnagyobb álmom és amióta nézlek titeket több mint egy éve, főleg nem szeretném lemondani ezt az álmot

    @norlaszlo@norlaszlo2 жыл бұрын
    • Gyűjtsd a milliòkat, szűksèged lesz rà!

      @YeshuatheLord@YeshuatheLord2 жыл бұрын
    • Szia! 13.5 évesen el tudsz kezdeni egy vitorlázó repülő tanfolyamot, kezdésnek erősen ajánlott a nagyobb gépekhez, nagyon jó alapot ad. Nem mellesleg olcsóbb is, és meglátod, hogy tényleg neked való-e a repülés.

      @Sasi1744@Sasi17442 жыл бұрын
    • Soha ne add fel és senkire ne hallgass! Az egyik legszebb hivatás! Nyíregyházán repmérnokire mehetsz, diakhitel2-vel. Ismeretlenül is szurkolok neked!

      @Waranus36@Waranus362 жыл бұрын
    • Ideje lenne akkor elkezdeni a vitorlázót, utána a PPL. És ha kitartó vagy utána is, mellé még egy emelt szintű jeles érettségi, biztosan meglesz az ATPL :)

      @gajaroland7066@gajaroland70662 жыл бұрын
    • @@YeshuatheLord Nem pont így kell támogatni valakinek az álmát, tipikus magyar hozzáállás. Majd rájön mi kell hozzá.

      @KanariKid@KanariKid2 жыл бұрын
  • Dubaiból Mauritiusra repültem vele vagyis első osztàlyon amire egy lépcsőn jutottunk fel az emeletre.Külön séfek vannak akik szép fehér egyenruhában jönnek személyesen megkérdezni,hogy milyen menüt kérünk.Zuhanyozni is lehetett márvány fürdőszobában.Bár is volt.Kis kabinok voltak kialakítva elhúzható ajtókkal,átalqkítható ágyal,nagyképernyős TV, iPad,orchidea mint dekoráció,nasik.Kaptunk egy álom szép tását tele minden jóval mint ajándék.Pizsama,gyapjú papucs,parfüm meg ilyenek.A személyzet átlagon felüli figurines és kedves.Köszönöm Emirares airline💗

    @snowflower3456@snowflower34562 жыл бұрын
  • Gyönyörű látvány mikor meg festi a tiszta égboltot egy egy ilyen szépség.Akkora teremtmény hogy hiába repül felettünk magasan,látni hogy ez bizony az A380 és nem Jumbo.

    @adamklauzovits1051@adamklauzovits10512 жыл бұрын
  • Szürreális látvány egy ilyen gépet alacsonyan repülni látni. A freisingi repülőtéren párszor kiültem nézni a futópályát, vagy az autópályán haladva láttam őket le/ felszállni és olyan érzésem volt, hogy ez most leesik az égből, olyan lassan halad. Aztán persze nem, meghát nyugtatja magát az ember ilyenkor, hogy ez csak optikai csalódás az óriási mérete miatt, de akkor is fenntartom, hogy a világ egyik csodája, hogy ez a böszme nagy bódé tud repülni :)

    @mcdomy@mcdomy2 жыл бұрын
  • Mikor először jött Magyarországra a gép gondoltam kimegyek a kifutó pályához Ecser közelében,hogy láthassam ezt a gyönyörűséget. Két dolgon is meglepődtem akkor. 1. Magán a gépen,hogy mekkora is valójában és,hogy mennyire gyönyörű gép is. 2. Meglepődtem,hogy mennyi embert érdekelt ez a repülő mert majd 1 órával az érkezése elött kimentem a pályához és már akkor alig találtam parkoló helyet annyian voltak kíváncsiak a gépre. Most jónéhány évvel később szinte napi szinten autózok itt Ausztriában az A4 es autópályán ami a Bécsi reptér mellett halad és néha még látok le és felszálló A380 ast Emirates festéssel. A mai napig tátott szájjal csodálom ezt a szépséget. Számomra mindig a legszebb utasszállító gép lesz a világon.

    @zoltanczagany8313@zoltanczagany83132 жыл бұрын
  • Autós fejjel gondolkodva átszámoltam literre az adatokat: Remélem nem sokat tévedtem. Kb. 300.000 Liter üzemanyagal számolva a teljes feltöltést. (Gondoltam kb. 4000 litert levonhatok tartaléknak) Kb. 15.500km a maximum hatótavolság. 1930- Liter / 100km ! 550 utassal számolva 3,5liter / fő / 100km.

    @stefanstefan1005@stefanstefan10052 жыл бұрын
  • Ismét lenyűgöző és érdekes videó, le a kalappal!

    @zolifly-bpaviation101@zolifly-bpaviation1012 жыл бұрын
  • Legszebb repülő az égen! 😍

    @mateszabo6107@mateszabo61072 жыл бұрын
  • Imádom gyönyörű gép gyakran látom mivel az elmúlt évben a Heathrow mellett dolgoztam és gyakorlatilag kitakarja a fél eget leszálláskor.

    @eejvadasz@eejvadasz2 жыл бұрын
  • A londoni Heathrow repteren dolgozom jelenleg, es kozom van ezekhez a gepekhez. Az biztos hogy egyedulallo repulo. Minden nap dolgozom A350, Boeing 777 gepeken is, vagy ott van a Dreamliner 787-es, ezek mind szep nagy repulok, de a 380-as lenyugozo. Es koszonik, jol vannak, nalunk 5-6 legitarsasag repul vele minden nap.

    @kofriend@kofriend Жыл бұрын
    • Jó melónak hangzik!Gratula érte!

      @tamaspribek8900@tamaspribek89005 ай бұрын
  • Ismét egy jól sikerült videó. Az egyedüli észrevételem az hogy a Budapesten leszállt egyedekről kár hogy nem volt bevágott anyag, említés ebben a videóban.

    @realbpeti21@realbpeti212 жыл бұрын
    • Két korábbi epizódban is volt róluk szó, ott a fedélzeti felvételeket is mutattuk.

      @aeroparkbudapest@aeroparkbudapest2 жыл бұрын
    • Igen tudom, csak személyes véleményként szeretem ha mindent egy videóban megtalálhatok a típussal kapcsolatban. Illetve egy kis említés (már említettük ebben és ebben a videóban) és linkelés lehet ilyenkor segít. (Tudom szőrszálhasogatás kérlek nézzétek el nekem) :) Ettől függetlenül iszonyatosan jó a koncepció, kivitelezés (videó minősége), interjú alanyok a videókban. Csak így tovább.

      @realbpeti21@realbpeti212 жыл бұрын
  • Az égbolt királya. Szerencsére még nagyon sok repül belőle, sőt jó néhányat vissza is állítottak mostanában a forgalomba, úgyhogy még nagyon sokáig látni fogjuk. Egyik álmom, hogy egyszer repülhessek rajta. A kedvenc repülőgépem a Boeing 787 és az A350-1000 mellett.

    @gabor-toth@gabor-toth2 жыл бұрын
  • Egy időben minden évben ezzel repültem San Francisco - Frankfurt - San Francisco látogatásokat Magyarországra. A kedvencem, a legkényelmesebb turista osztály, a tetőt csak lábujjhegyen állva éred el, a légnyomás és páratartalom sokkal magasabb a composite anyagok miatt, a zaj pedig csak suhogás, alig hallható. A Jumbo-t gyűlöltem, 1970s technológia, megmozdulni sincs hely, őrülten hangos és száraz a levegő. Az idén 777-el utazok. Szerintem túl későn jelent meg az A380, addigra már mindenki dual engine (2 motors) gépeket gyártott csak. Az A380 zabálja az olajat 1 utasra vonatkoztatva.

    @cppguy16@cppguy162 жыл бұрын
  • életem első projektje volt amiben dolgoztam,többezer mérnök rengeteg munkája van ebben a gépben.Soha el nem feledhető pillanat volt amikor megérinthettem az orrát anno a csarnokban (indokolt esetben szigorú security kísérettel lehetett bejutni ) es benéztem a cocpitba.Csak álltam és lestem hogy ez mekkora.24 méter farokcsúcs magasság....Nagyon szomorú an hallottam hogy leállítják a gyártást.Mai napig a Flightradar24 en nézem melyik száll el fölöttem épp. 😊

    @easysteve2187@easysteve21872 жыл бұрын
    • Hamburgban egy szigeten szerelték össze. Ott voltál?

      @hellozoldjovo@hellozoldjovo2 жыл бұрын
  • Nekem volt szerencsém utazni a Frankfurt-Singapore vonalon eggyel, és ilyen halk és kényelmes gépet sosem tapasztaltam ✌🏽

    @davidmezei@davidmezei2 жыл бұрын
    • Igen, nekem halkabb volt mint a 787. De az A350 is halkabb mint a Dreamliner.

      @cppguy16@cppguy162 жыл бұрын
    • Biztos nagy élmény lehetett!

      @doraszentgyorgyi2470@doraszentgyorgyi24702 жыл бұрын
    • így van, a túristaosztályon is szélesebbek a helyek a törzs profilja miatt gondolom, de a legkényelmesebb utazások volt nekem is ezzel a géppel. aztán egy 11 órás utunk volt cimbimmel egy 777-200-zal, mondom á, biztos ott is elférünk simán. végignyomorogtuk a majdnem fél napot mindkét irányba 😵‍💫

      @hondani81@hondani812 жыл бұрын
  • Hosszú ideje ez a a youtubon az első vidó amit elejétől végéig megnéztem.KÖSZÖNÖM a belefektetett időt és munkát !

    @kissbela5281@kissbela5281 Жыл бұрын
  • Bakonyban lakok, felettünk is van légifolyósó. Rengeteg A380-ast láttam már de csak Emirates-eket. Szép bálnák. Már csak egy Belugat kellene elcsípni! 😉

    @kovacspeter5149@kovacspeter5149 Жыл бұрын
  • Lehet, hogy amerikabérenc vagyok, valahogy a 747 jobban bejön. Olyanon talán még ültem is egy London-Miami járaton, rémlik az emeleti púpja, habár 2005-ben még ennyit sem tudtam a repülésről mint most. Azért remélhetőleg eljön az az idő amikor lesz annyira olcsó a repülés, hogy ilyen kapacitások is kellenek újra.

    @bencze465@bencze4652 жыл бұрын
  • Ha a DXB fele mesz autoval akkor egy nagy autopalya felhajton ered el a terminalt, ahonnan szepen latszik ahogy egymast mellett allnak ezek az oriasok. Gyonyoru latvany, minden alkalommal megcsodalom. Koszi Balazs, ujra egy nagyon szinvonalas es erdekes osszeallitas! Udv: Miki

    @mklsrtky@mklsrtky2 жыл бұрын
  • Csodálatos összefoglaló arról a repülőgépről, ami olyan tekintélyt parancsol, hogy szinte minden más légi jármű meghajol előtte...mindenesetre, egy rajta történő utazás szerepel a bakancslistámon.🙂

    @valeriadr.plichta8776@valeriadr.plichta87762 жыл бұрын
    • szintén 🙂✈️

      @tamasgathi314@tamasgathi3142 жыл бұрын
  • Csodás gép, és az is eszméletlen, hogy úgy tervezték, lehessen még nyújtani rajta, még több férőhellyel rendelkezzen.

    @balazsnemeth9640@balazsnemeth96402 жыл бұрын
    • Minden gépet alapból így terveznek. Jó példa az A320, amiből lett egy kiváló A321-es, de ott a Boeing 737 is, aminek rengeteg féle változata volt már.

      @ferencdezsofi7194@ferencdezsofi71942 жыл бұрын
  • Szuper szerkesztésű videó lett ismét! Bár legközelebb meg lehetne kérni az Airbus-t, küldje inkább az eredeti VHS-t felvételt a régebbi típusokról. Az A340-esnél a többség szerintem elment routert újraindítani. ;-) :-)

    @DPilot154@DPilot1542 жыл бұрын
  • Köszönjük ezeket a csodás videókat

    @Eric1933@Eric19332 жыл бұрын
  • Nagyon jó videó ismét! Ám számomra értehetetlen, hogy miért állították le a cargo változat fejlesztését? Biztosra veszem, hogy a pandémia alatt nagy igény lett volna ekkora szállítógépekre is.

    @TheLordKROK@TheLordKROK2 жыл бұрын
  • Par hete repultem A380 LHR-SFO upper deck. Regi almom valt valora, nagyszeru erzes volt ezen az oriason repulni!

    @balazskovacs2225@balazskovacs22257 ай бұрын
  • Egyszóval fantasztikus kiadás!

    @igorborsanyi5492@igorborsanyi54922 жыл бұрын
  • 20:21 repülő teknős baromi jól néz ki!

    @everyday2oo@everyday2oo2 жыл бұрын
  • Imádom

    @drherpymiklos@drherpymiklos2 жыл бұрын
  • Extra jó rész! (ez is) 😘

    @orsolyahajdu4774@orsolyahajdu47742 жыл бұрын
  • Szia Balázs, furcsállom, hogy nem tértetek ki a hajtómű típusa körüli vitára. Valahol olvastam, hogy felsőbb utasításra nem lehetett várni egy sokkal gazdaságosabb hajtóműre, ezért kellett ezzel a két fajta hajtóművel felszerelni a gépet, pedig az új generációs erőforrásokkal sokkal rentábilisabb lehetett volna a típus... Mindemellett amióta kikerült ez a remek videó, azóta is számos társaság döntött úgy hogy még többet állít vissza belőle, mert jelentősen alábecsülték a forgalom visszarendeződését, mint azt a repülőtéri káoszok is jól muttaták.

    @travellive-utazunkeselunk8881@travellive-utazunkeselunk8881 Жыл бұрын
  • Kövi lehetne Boeing 787

    @oliverkecskes1077@oliverkecskes10772 жыл бұрын
    • az engem is érdekelne most határozottan 👍 Balázs lécciléccilécci 🥹😂✈️

      @hondani81@hondani812 жыл бұрын
  • Egy mérnöki remekmű

    @istvannyerges5679@istvannyerges56792 жыл бұрын
  • Valóban hatalmas, és lenyűgöző gép. 3x utaztam is vele (Lufthansa, Emirates)

    2 жыл бұрын
  • Sajnálatos, hogy így járt, meg a vírus is betett a gyártásnak, pedig egy nagyon szép és megbízható gép szerintem, én utaztam is vele.

    @Chibanah@Chibanah10 ай бұрын
  • Szerintem nem megelőzte, hanem lekéste. A point to point flight mellett esélytelen volt a gép. A transzkontinentális jellegű hub repülésen kívül nincs igény ekkora gépre. Ha Európából megy valaki Távol-Kelet, India vagy Ausztrália felé, akkor félútig ezek visznek és onnan tovább, mert ezen van akkora "zsinórigény". De máshol szinte semmi.

    @molnibalage83@molnibalage832 жыл бұрын
    • Egyetertek, tul keson erkezett es igazabol a repuloterek nagytobbsege meg igy sem volt felkeszulve a fogadasara, kiszolgalasara. A gazdasagosabb kethajtomuvesek mellett eselytelen.

      @canvatanar@canvatanar2 жыл бұрын
  • Másfél hete voltam az összeszerelő csarnokban mobile alabama államban éppen egy alkatrészt szállítva oda

    @TrebleMidBass@TrebleMidBass2 жыл бұрын
  • 👏👏👏👏

    @helicopterovirtual-msfs6254@helicopterovirtual-msfs6254 Жыл бұрын
  • Volt ennek a gépnek balesete? Zuhant le? Nagyon jó volt a videó köszi!

    @UJe91@UJe91 Жыл бұрын
  • 👏👏👏

    @Vid.186@Vid.1862 жыл бұрын
  • Egy technikai csoda. Ami hatalmas bukta lett

    @richardherczeg3586@richardherczeg3586 Жыл бұрын
  • Volt szerencsém repülni vele, mármint utasként, turista osztályon, de így is maradandó élmény maradt. Az más kérdés, hogy szívesebben mennék nagy távolságra gyorsvasúttal, de azok az idők még odébb vannak, ha egyáltalán eljönnek valaha...

    @gyurma7@gyurma72 жыл бұрын
    • Tengerentúlra vonattal?

      @istvanburuzs9843@istvanburuzs98432 жыл бұрын
  • Kár érte. :( Nem utaztam még rajta és valószínűleg már nem is fogok, de egyszer volt szerencsém élőben látni egyet egy dohai átszállásnál. Iszonyat szép kolosszus!

    @fehauntoubeylaszlo@fehauntoubeylaszlo2 жыл бұрын
    • még járnak, főleg Németországból és Angliából Dubaiba. szóval gyorsnak kell lenned 🤞👍

      @hondani81@hondani812 жыл бұрын
  • Lehetne video a különböző Eurofighter projektekről? Katonai gépek? Az eurofighter sztori nagyon hasonlít az Airbus sztorira ugyanis ez a fúzió is az Amerikai hegemóniát kisérelte megtörni csak ebben az esetben nem a Boeing volt a konkurencia hanem a Lockheed ?

    @signumlaudis7793@signumlaudis7793 Жыл бұрын
  • Az utasforgalomból kivont gépek, esetleg valamilyen módon átalakíthatóak lehetnek egyáltalán Cargo gépekké ?! Az An-225 Mrija elpusztulása után, valószínűleg lenne igény hasonló méretű gépekre továbbra is.

    @JegesCaverMedve@JegesCaverMedve2 жыл бұрын
    • Sajnos nem. Nem lenne elég erős a szerkezete a közbenső tartok nélkül.

      @Wolfe139@Wolfe1392 жыл бұрын
  • 20:00 mások meg azt mondják, hogy túl későn jelent meg. Nyilván fejlettebb volt egy jumbónál, de 2005-ben is túl késő volt egy ekkora gépnek, ha megnézzük a mai kétmotoros gépes tendenciát.

    @JFBence@JFBence Жыл бұрын
  • Remek videó, viszont ha már repülő bálna akkor már Beluga :D:D

    @ImAStudio@ImAStudio2 жыл бұрын
  • mi lett az A380as prototipusával?

    @peterpergel9160@peterpergel91602 жыл бұрын
  • Balàzs! Ajànlom figyelmedbe a vilàghàborúban, bombàzàs közben összeragadt 2 B17-est, a Nine Lives és a The Little Skipper gépeket.

    @tibordolhai3865@tibordolhai38652 жыл бұрын
  • Vajon alakítottak át valaha A380-ast cargora? A 747-ből előfordult, hogy az utasokra épített pédányból cargot csináltak. Talán megéli még a típus a reneszánszát? Persze nem olyan szép, mint egy 747, de azért tiszteletet parancsoló gép, kár volna, ha idő előtt kivonnák őket.

    @salikaa86@salikaa86 Жыл бұрын
    • A szépség relatív abban az esetben, ha alapvetően nem ronda dolgokról beszélünk :-) Egyébként szép, de egy alapvetően értelmetlen dolgot szolgál, amely az emberek folyamatos áramlása, ez valószínűleg megint egy feleslegesen keltett vágy, amelyet sokkal kisebb környezet terheléssel is ki lehetne elégíteni, mint a repülés.

      @HollosySzabi@HollosySzabi Жыл бұрын
    • Néhány ilyen példány van. A funkciójuk viszont behatárolt, mert a törzs félhéj szerkezetű. A Jumbo főfedélzetét ki lehet hagyni, így sokkal nagyobb az összefüggő térfogat; újonnan is gyártják teherváltozatban, eredetileg katonai szállítónak kezdték fejleszteni. Pedig az A380F nem csak a teher Jumbo méltó riválisa lett volna, hanem az Iljusin és Antonov óriásoké is.

      @martonivanczi4123@martonivanczi4123 Жыл бұрын
  • Nem korán jött ki, hanem már a tervezőasztalon elavult. Még sehol nem volt a gép, mikor azért hülyéztek, mert azt mondtam, hogy meg fog bukni, mert erlavult. A Boeing bele esem fogott a maga hasonló tervébe, mert látta, hogy nem fog elmenni 600db összesen sem, nemhogy gyártónként. A kéthajtóművesekről kb a 777 óta tudjuk (90-as évek közepe), hogy előbb-utóbb elviszik a piacot. A 747-est is azért ráncfelvarrta inkább a Boeing, mert tudta, hogy már nem kell annyi négycsöves gép a világnak. Hogy az Airbus mit vallott be, az más kérdés. Soha nem vallották be, mekkora bukta volt ez és főképp mennyit csengettek érte az adófizetők...

    @janospani@janospani Жыл бұрын
  • Tobbszor is utaztam A380-on (persze turista osztalyon). Mai napig visszasirom; a legkenyelmesebb, legjobb gep, amin valaha sikerult 10+ orakat eltoltenem. Mindig probalok egy-egy ilyen jaratba beleakadni, de mar ritkak sajnos.

    @rW1234bam@rW1234bam11 ай бұрын
    • Emirates használja a legtöbbet, Dubai és Tokió között lényegében csak ezeket használják, én is a turistán utaztam ott, bár rettentően jó a business class is, a pénzét megéri ilyen hosszú úton a fekvőhely miatt, csak hát mégis drága, pláne magyar viszonylatban.

      @Chibanah@Chibanah10 ай бұрын
  • A Lufthansa színeiben repültem vele. Elképesztő látvány! És a túrista osztály is kényelmes még a 096 centimmel is.

    @lallerkiraly@lallerkiraly2 жыл бұрын
    • 96 centiddel bőven elférsz.

      @istvankalaszi4438@istvankalaszi44382 жыл бұрын
    • @@istvankalaszi4438 Hát, azért attól függ, hogy mi a 96 cm... :-O

      @balazspetho5636@balazspetho56362 жыл бұрын
    • @@istvankalaszi4438 Szerintem 196 akart az lenni. :)

      @koppanytamas8267@koppanytamas82672 жыл бұрын
  • Nem lehetne átalakítani cargo géppé a megmaradt flottát? Ha nem is 150t teherbírással.

    @konyee77@konyee772 жыл бұрын
    • A padlónak sajnos statikai szerepe is van, de sok kisebb áru szállítására tényleg nem lehetne jó?

      @marcimezey850@marcimezey8502 жыл бұрын
    • @@marcimezey850 Nagyon lassú lenne a bepapolás, valószínűleg nem lenne hatékony.

      @Wolfe139@Wolfe1392 жыл бұрын
    • Sajnos nem.Ehez vágni kellene a törzsre egy vagy több teherajtót+megerősíteni a törzset meg a padlòt és berakni a kontéreket mozgató görgősort.Mivel az airbus nem tervezett belőle cargo verziót nincs mi alapján átépìteni.Ezt biztonsági okokbòl csak gyári tervek és munkautasítások alapján gyári alkatrészekből a gyártó àltal megbízott cégek csinálhatják.Az airbus meg tudná tervezni,de mire elkészülnek a tervek,a hatósági engedélyeztetés meg a tesztrepülések már rég elbontjàk a letárolt gépeket.

      @Attes83@Attes83 Жыл бұрын
  • Az kicsit furcsanak tunik,hogy a nagy amerikai legitarsasagok egyike sem hasznalja a B747-t utasszallitasra. Sokkal inkabb B777 es B787 uzemeltetnek. Ez mar a pandemic kezdete elott is igy volt.

    @f.sz.7207@f.sz.72072 жыл бұрын
    • Mert sok társaság csak az államokon belül repül, ahol nem éri meg a 747. Egyébként régebben volt több is. A Pan Am is repült 747-el, de volt a United, Delta és az American Airlines flottájában is.

      @ferencdezsofi7194@ferencdezsofi71942 жыл бұрын
    • Mert túl nagy a 747 is, nem véletlenül még kevesebb készült a 8-as verzióból, mint az A380-asból. Az emberek már nem úgy utaznak, hogy elrepülnek egy nagy reptérre, onnan egy másik nagy reptérre (erre az útra lenne jó a 747 és az A380) és onnan megint egy kicsire, hanem közvetlenül akarnak repülni, vagy max egy átszállással. Erre pedig közepes gépek (787, A350) jóval alkalmasabbak.

      @Wolfe139@Wolfe1392 жыл бұрын
  • Nem túl korán, túl későn.

    @tamasujvari1073@tamasujvari1073 Жыл бұрын
  • Most, hogy a 380asok földre kényszerültek, nem akarják őket cargo-vá alakítani?

    @jozsefkovecses3461@jozsefkovecses34612 жыл бұрын
    • Az a baj, hogy az A380-asokat cargo gépekké alakítani rendkívül költséges dolog lenne. Először is a két szintből legalább az egyiket el kellene távolítani és a megmaradt szintet is át kellene alakítani, meg kéne erősíteni, hogy alkalmas legyen teherszállításra. Ennyi ráfordítással már egy komplett új gépet is tudnának építeni. Szóval a cargóvá alakítás ellenjavallata pont az, hogy iszonyat magas költségekkel járna együtt és nem biztos, hogy a gyártó számára megtérülne. Az A380-ashoz hasonló méretű cargo gép egy volt, az Antonov-225 Mrija. Egy-két ilyen méretű cargo gépnek még csak találnának munkát, de több száznak már biztos hogy nem. Egyszerűen nincs elég olyan méretű légiáru, ami sok ekkora méretű cargo gépet igényelne. A kisebbekhez meg bőven elég egy Boeing 777-es, 747-es cargo gép, vagy egy Antonov 124-es. Egy-két A380-as utasszállító gép cargóvá alakítása esetén a ráfordított költség biztos hogy nem jönne vissza.

      @zoltansilling9481@zoltansilling94812 жыл бұрын
    • @@zoltansilling9481 A megsemmisült An-225 utáni piaci űrt kitölthetné. Bár kérdes, hogy olcsóbb-e egy kínai céggel legyártatni újra az An-225-öst némileg modernizálva. Nyilván az nem érné meg ha hagyományos árut vinne, de a speciálisan nagy áruk esetén jöhetne szóba, ahol gyakorlatilag nincs alternatíva a szállításra. A probléma az, hogy hol pakolnak be és ki, elöl a pilótafülke túl alacsonyan van, hogy az orr felnyitásával a nagy rakományt be tudják tenni.

      @danielk.3411@danielk.34112 жыл бұрын
  • Szegény bele esett abba a csapdába, vagy élethelyzetbe, amikor már nem az utas kényelme vált fontossá, hanem csak a nyereségesség.Tisztában vagyok vele, hogy nyilván ezért működik a légitársaság, de az a helyzet, hogy a légitársaság nem működik utas nélkül. Az utas pedig olcsón szeretne repülni, így kénytelen alkalmazkodni és ott faragni a költségeken, ahol tud, vagy lehet. Nyilván nem bántani akartam a légitársaságokat. Ez egy amolyan róka-fogta csuka helyzet. Most az olcsó fapadosok a népszerűek.

    @gyuridosa5188@gyuridosa51882 жыл бұрын
    • Azért egy előnye is megvolt ennek. Beszékezve 850 utasra, fapados körülmények közé, olyan olcsó jegyárat tudott (volna) biztosítani, hogy akár az Arab világ, akár Ázsia, akár USA is olcsón elérhető lett volna mondjuk akár Budapestről is.

      @TheLordKROK@TheLordKROK2 жыл бұрын
  • Ki szoktunk menni Schwechatra szpotterkedni. Jönnek-mennek a gépek...és akkor jön ez...a többi gép mellett látni, hogy mekkor batár ez.

    @zsoltnagy6991@zsoltnagy69912 жыл бұрын
  • 380 asból nem készítenek teher változatot, most hogy az utas szilátok gyártását feladták?

    @utalomAlibbantakat@utalomAlibbantakat2 жыл бұрын
    • Nem utasszállítókat akartál írni?

      @zoltansimorka91@zoltansimorka912 жыл бұрын
    • Volt tervben A380 cargo gyártása is, de "érdeklődés hiányában" elmaradt. Ahogy a nagyobb A380-900 (vagy 1000) gyártása is. A cargo cégek számára is túl nagy volt, ráadásul logisztikai kihívás is lett volna a ki- és berakodás, mivel a dupla cargo fedélzet miatt ott is speciális eszközök kellettek volna. Még ha valaki 10+ évvel ezelőtt előre is látta volna a 2019-es covid miatti cargo-fellendülést, talán maximum 10 cargo verzót tudtak volna eladni, jellemzően ázsiai üzemeltetőknek. A P2C-nek sem lenne értelme, mert ott vannak az új B777 cargo gépek és A330 cargo. A BCF és P2C inkább ezek (777, 330) utasverziókat és a keskenytörzsű (B737, A320) érinti - és most az Embraer is elkezdte a régebbi E-jet gépek "cargosítsát" és új szereplő szintén a "ráhordó" szerepben a Cessna Sky Courier turboprop (ami nem túl régen kapta meg a légialkalmasságit) és az első üzemeltető a FedEx lesz USA-ban.

      @lmonoki@lmonoki2 жыл бұрын
  • Láttam, ma repkededd az IL-18 :)

    @ferencnorberttoth4991@ferencnorberttoth49912 жыл бұрын
    • Mármint a Li-2?

      @aeroparkbudapest@aeroparkbudapest2 жыл бұрын
    • @@aeroparkbudapest Igen, botrányosan elírtam, elnézést.

      @ferencnorberttoth4991@ferencnorberttoth49912 жыл бұрын
  • Kár érte a legtutibb gép hatalmas el lehet tévedni benne

    @anticsotany86@anticsotany862 жыл бұрын
  • Ilyen gép zuhant az Atlanti óceánba Brazíliából jövet azóta is tisztázatlan körülmények között ?

    @53Bartas@53Bartas2 жыл бұрын
    • Az nem A380-as volt.

      @aeroparkbudapest@aeroparkbudapest2 жыл бұрын
    • @@aeroparkbudapest Ha jól emlékszem, A300-as volt

      @zsoltbalog4151@zsoltbalog4151 Жыл бұрын
  • Szemétség, hogy Budapestre nem jár. Offtopic: azt tudja valaki, hogy a CLX 747-esei miért tűntek el Budapestről? Most valami orosz(?) érdekeltségű cég 747-ese szokott heti 1-2 alkalommal feltűnni a radaron.

    @zeha2546@zeha25462 жыл бұрын
    • Jár a Cargolux is rendszeresen.

      @aeroparkbudapest@aeroparkbudapest2 жыл бұрын
    • @@aeroparkbudapest azt hol tudom megnézni mikor jár a Cargolux? Milyen időközönként?

      @leventefonod9324@leventefonod93242 жыл бұрын
  • Túl korán? Dehogy. Az a baj (az ő bajuk), hogy egyáltalán megcsinálták. Kb. az oroszok hidegháborús elmebaját látom bele a projektbe.

    @SkywalkerTibor@SkywalkerTibor2 жыл бұрын
    • Akkor valamit nagyon rosszul látsz.

      @sandorsalamon4012@sandorsalamon40122 жыл бұрын
    • nyilván nem utaztál rajta …

      @hondani81@hondani812 жыл бұрын
    • Szerintem meg épp túl későn csinálták meg, közvetelnül a Boing óriásgépe után kellett volna. Pechükvolt még a covid is

      @TheLordKROK@TheLordKROK2 жыл бұрын
KZhead