Nem termel a napelemes rendszer? Ez lehetséges, ha nem bírja a hálózat. 253V a mágikus értéke.

2023 ж. 23 Нау.
43 195 Рет қаралды

Lehet, hogy a saját fogyasztás mérő utáni hálózatod gyenge. És ennek az a következménye, hogy az a napelemes inverter letiltja az energia termelést.
Illetve a közmű hálózat is elég magas feszültségen üzemel, amikor süt a nap. Erről elsősorban a naperőművek tehetnek.
Rezsid a várnál kevesebbet csökken, ha "lustálkodásra" kényszerül az inverter.
Új szabályozás is jöhet, ami segít a szolgáltatónak.
ordasigabor.webnode.hu/youtub...

Пікірлер
  • Szia Gábor! Ugyanez volt a helyzet nálam is. A szolgáltató mindent tagadott. Majd kb egy év múlva trafót cseréltek a környéken és azóta minden rendben van. Azt mondják nagy szerencse, hogy így történt, általában nem nagyon érdekli őket.

    @user-iq3wc5ol1h@user-iq3wc5ol1h Жыл бұрын
  • Ez is egy nagyon fontos és hasznos minőségi videó. Köszönjük. 👌

    @Djkoby450sx@Djkoby450sx Жыл бұрын
    • 6 héttel a video feltöltése után az EON a trafóállomáson fél napos karbantartást végzett és 10Volttal csökkent a feszültség. Hetek óta max 243Voltotbmérek max, ésjszaka 232V a jellemzô

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • A szolgáltató ezt soha nem fogja megoldani. Legjobb esetben kihelyeznek egy hiteles feszültségmérőt, ami logolja az adatokat, ha beigazolódik a szabványtól eltérő feszültség akkor esetleg a kiesés után megállapítanak valamennyi kártérítést. Ahogy említetted minél több napelem van a környezetedben telepítve ez annál gyakoribb probléma. Ha nincs helyi terhelés akkor mindenki visszatáplál. A visszatáplálás feltétele, hogy a bejövő feszültség fölé kell emelnie az inverternek a saját feszültségét mert csak igy tud az áram iránya megváltozni, ha van másik közelben lévő napelemes rendszer akkor neki már ehhez a feszültséghez képest kell magasabb feszültséget előállítani a visszatáplálás érdekében. Nem ragozom tovább, aki ezt a csatornát nézi mindenki tudja ez hová vezet. Ez egy verseny, ahol a cél 253V-nál van, csak sajnos itt a cél elérésekor nem nyertesek, hanem vesztesek vannak. Megoldás, helyileg tartsd a hálózati feszültséget 253V alatt, én ezt pár okos eszközzel oldottam meg. Ahogy a kritikus tartományba ér a hálózati feszültség ezek az okos eszközök terhelést kapcsolnak be (villanybojler, infrapanel, stb, lényeg, hogy nagy fogyasztók legyenek). A vezérelt terhelések nem mennek olyan hosszú ideig, hogy a pénztárcámon érezhető legyen (maximum ezen időszak alatt a visszatáplált energia csökken némileg), de arra pont elég, hogy 1-2-3V csökkentéssel (mert igazából csak ennyi kell) ezeket a kritikus időszakokat az inverter leállás nélkül átvészelje. Nálam az a szerencse, hogy ugyan visszatérő, de csak rövidebb ideig tartó kiugrások vannak. Viszont, ez pont elég volt ahhoz, hogy az inverter a legjobb termelési időszakban 10 percekre leálljon és a leállás nagyobb veszteség annál, mint amit az ideiglenesen bekapcsolt extra fogyasztók jelentenek. Nálam ez bevált, hátha másnál is segít.

    @-ozark-@-ozark- Жыл бұрын
    • Keserű cinikusan: fűteni kell télen a járdát vagy az egész utcát. Nyáron meg minden lakást lehűteni klímával 16 fokra. Amíg van fogyasztás megy a betermelés. Hellyel-közzel. Ezt nem nagyon tudja megoldani semmilyen "hálózatfejlesztés". Ezt úgy mondom, hogy a hálózatfejlesztési oldalon dolgozom.

      @druzsba@druzsba Жыл бұрын
    • ​@@druzsba 😅

      @lajosterbe3748@lajosterbe3748 Жыл бұрын
    • 😊 PP

      @lajosterbe3748@lajosterbe3748 Жыл бұрын
    • Jó gondolat egy hasznos fogyasztó bekapcsolása, ami végső soron lehet egy tároló (akkumulátor) is.

      @IlleesEndre@IlleesEndre Жыл бұрын
    • A szolgáltatónak nem érdeke és nem is várható el tőle, hogy olyan mérvű hálózatfejlesztést hajtson végre, ami a nyári csúcstermeléskor bőségesen beáramló napenergiát akadálymentesebben szállíthassa a nagyobb fogyasztók felé, magyarul újabb nagy keresztmetszetű kábelhálózat, esetleg közvetlenebb kapcsolat a középfeszültségű hálózattal. A hálózat méretezésekor egyirányú energiaáramlás volt, most pedig a végpontokról beáramló nagyobb mennyiségű energia teljesen borítja ezt.

      @gaborfarkas1214@gaborfarkas12147 ай бұрын
  • A szolgáltatónak kellene figyelni a feszültséget, és bekapcsolni a vezérelt (éjszakai) fogyasztókat, amit amúgy is délután 1órára bekapcsol! A hálózat fejlesztés nem fogja elfogyasztani a megtermelt energiát! Ösztönözni kellene kedvezményekkel, hogy több vezérelt fogyasztó legyen.

    @janoamper1153@janoamper1153 Жыл бұрын
    • ez egy nagyon jó gondolat

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • A "szolgáltató" kifejezés idejétmúlt, kb. 20 éve. Van hálózati engedélyes és van kereskedő. Régen ez a kettő egy társaságban volt, akkor lehetett mondani, hogy szolgáltató. Jelen esetben a hálózati engedélyesnek van problémája, ezt nem oldhatja meg úgy hogy a másik (kereskedő) alkatrészét csalánnal csapkodja. A vezérelt áramkör, mint a nappali is profilos elszámolású, ami azt jelenti, hogy egy évre előre adott - minden negyedórára -, hogy mekkora fogyasztással veszik figyelembe (ez most egy kicsit konyhanyelv, de hátha érthető). Ha a hálózati engedélyes az előre adott kapcsolási időpontoktól eltérően kapcsolgatná a vezérelt fogyasztókat, az a kereskedőknél plusz költséget okozna, aminek hatására botrány lenne. Igen van napi 1 óra, amikor a vezérelt fogyasztók - csúcsidőben is - kapnak lehetőséget a fogyasztásra, de ez nem a hálózati engedélyes miatt van, hanem a MEKH miatt, ők erőltették, ami "logikus" is, mert a kereskedő ezt a villamosenergiát leköti valamely erőműnél, fizet érte, mondjuk 100 Ft/kWh díjat és eladja fogyasztónak, valamivel 6 Ft/kWh áron.

      @istvankaposvari1634@istvankaposvari1634 Жыл бұрын
  • Schrodinger macskája élőhalott volt, ez a kvantum fizika megoldása a problémára.

    @peltarlendori7027@peltarlendori7027 Жыл бұрын
  • Hát ez szép... 253 Volt az már veszélyezteti az elektromos fogyasztóimat. A bekötésedtől meg én is hányok, nem csak te. Itt a közelben van egy trafóház, 1,5 x 2,5 méter egész' mutatós, erre raktak az oldalára egy csúnya dobozt, arra meg egy kapcsolót..

    @domellli@domellli Жыл бұрын
  • Köszönöm a hasznos infókat Nálam szerencsére még sose volt ilyen tudok termelni rendületlenül. Múlt évben sikerüt 10.4 MWh termelés és 8.7 MWh fogyasztás...tehát jó a helyzet.

    @gyenisattila1069@gyenisattila1069 Жыл бұрын
    • Drukkolok, hogy így maradjon. Meg annak is, hogy jövőre ne legyen havi szaldó... ebben az esetben ugyanis a 10MWh-ból husss.... 7kWh megy a levesbe és nem tudod felhasználni.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Akkor nem aggódom a 7Kwh az semmi marad még bőven...9.997MWh

      @gyenisattila1069@gyenisattila1069 Жыл бұрын
  • Ha össze van kötve a föld a 0-val érdemes lenne rámérni a földelésre lakatfogóval, hogy a nagy fogyasztók kapcsolgatásakor folyik-e áram.. 253V-nál kell az inverternek lekapcsolni, ha 1 percig a tartomány felett vagyunk... Nálami is kikapcsolgatott alatta, aztán más beállítással meg jó volt (hibrid mód kikapcsolással)

    @dkis100@dkis1007 ай бұрын
  • Vastagitani kell az AC vezetéket Amikor kikapcsolt az inverter 8 voltot esik. 2x vastagabb vezetéken 4 volt lesz kb. Az akár elég is lehet.

    @tibornagy4854@tibornagy4854 Жыл бұрын
  • @TeslaElonSpaceXFan@TeslaElonSpaceXFan Жыл бұрын
  • Ajánlom hogy tegyél rá egy fényvédő dobozt, másképp megeszi a műanyag szekrényeket az UV.

    @pctolna@pctolna Жыл бұрын
    • Legszívesebben bevakolnám.... olyan csúnya.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Aztán mitől lett szabványosabb a tetőn lévő tartóoszlop az előzőttől, azon kívül, hogy szabványosan lehúzzák vele a felhasználót...

    @LPeter38@LPeter38 Жыл бұрын
    • Ha ezt megnézed, akkor az látod, hogy 3m cső "csak" 18eFt. És úgy mindennel együtt lesz horror drága: Kiszállás 10.000.- Munkadíj 180.000.- Hensel szekrény(jelenlegi szabvány) 155.000.- Elmenő szekrény+ építő szett 2 db 60.000.- Földelő szonda + doboz + gégecső 18.000.- MKh: 50.000.- Fi relé 2 db 30.000.- Mü I 36 cső 5 fm 7500.- Tüzihorganyzott cső 3 fm 18.000.- Bilincsek, csavarok, tiplik, vizes bilincsek 10.000.- Gumansapka 1 db 1000.- Fővezetéki sorkapocs 7 db 10.500.- Anyag összesen: 360.000.- Végösszesen 550.000.-

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Nem írtad el véletlenül azt a Hensel szekrényt? Nekem ez inkább 255e-ben volt ;)

      @laszlokocsis5824@laszlokocsis5824 Жыл бұрын
    • A tetőtartóról a lehető legrövidebb úton, a falon kívül, mint ebben az esetben, vagy a fal síkjában kell eljutni a mérőszekrénybe. A régi tetőtartó szemmel láthatóan nem felel meg ennek az elvárásnak.

      @MLSzabo@MLSzabo Жыл бұрын
    • @@MLSzabo Nem is értem az elmúlt több mint 60 évben, hogyan tudott működni a régi megoldás...

      @LPeter38@LPeter38 Жыл бұрын
    • @@LPeter38 : úgy, hogy volt, amikor a kisujjamat át tudtam bökni a csövön, úgy elrozsdásodott. Vagy a magas tetőtartónak neki akartam dönteni a létrát, aztán 10 centit kilengett, mert vacak volt a rögzítés.

      @CsibeBiGa@CsibeBiGa Жыл бұрын
  • A megoldàs a függetlenedés, le kell kapcsolni a hàlozatot, off grid rendszer akku-val. Nem kell többet fizetni a bünszövetkezeteknek, legyen az eon vagy elmü vagy akàrmi.

    @laszlohidvegi7450@laszlohidvegi74507 ай бұрын
  • Szia Gábor! Az utólagosan felszerelt 4 napelem más típusú ahogy látom, ezek hogy lettek csatlakoztatva, külön sztringen vannak?

    @zsolthorvath7703@zsolthorvath77037 ай бұрын
    • Solaredge rendszerem van, ez bármilyen napelem kombinációt megenged még eltérő tájolással is. Minden napelem mögött van egy kis inverter.

      @ordasigabor@ordasigabor7 ай бұрын
  • Az új mérőhellyel jól lehúztak. Csatlakozó csere plusz a régi mérőhelyen vezetékek, kötőelemek cseréje lényegében ugyanez lett volna. Vagy bővítés is volt? Azaz nagyobb értékűre cseréltetted valamelyik kismegszakítót? Akkor indokolható az új mérőhely. Ad-vesz mérőhöz nem előírás az új mérőhely, csak ha teljesítménybővítés vagy egyéb többlet műszaki igény is van ( MVM terület ).

    @MrAlbertjani@MrAlbertjani Жыл бұрын
  • Kedves Gábor! Köszönöm a videót, sokat tanultam belőle, jóllehet 9 éve van már napelemem. Én voltam az első az utcánkban. Akkor még nem kellett harcolni nyáron a feltáplálásért. Most már gombamód szaporodnak a környékünkön a napelemek, jóval nagyobb kapacitással mint az enyém. Ezen a nyáron félő, hogy beindul az inverterek harca. (Mivel nincs naplózása a kütyümnek- a régi dizájn miatt- ezért még azt se látom, hogy felhő vagy a magas feszültség okozta-e a termelés csökkenést.) Kérdésem: ha 3 fázisú inverterem van akkor elég a hálózati lekapcsolódáshoz az is ha csak az egyiken jelenik meg a 253 V ? Továbbá mi van ha bekapcsoltatok relével (átmenetileg) egy fogyasztót azon a fázison ami necces és így 1-2 V-al a kritikus 253 V alá nyomom a feszültséget. Mivel a szomszédaim inverterei modernebbek, ezért őket ki fogja dobni a rendszer egy ideig, én meg életben maradok. Ebben nincs semmi illegális dolog, persze ők jobban fognak szívni a túlméretezett napelemükkel. Én meg majd azért fogok szívni, mert nemsokára lejár a szaldóm és minden hasznot lefölöz a szolgáltató, de ez egy másik történet. Valamikor nem arra szerződtem, hogy csak tíz évig lesz szaldó, mert akkor valszeg nem is csinálom meg a beruházást.

    @ferencgal1858@ferencgal1858 Жыл бұрын
    • Bármelyik fázisnál eléri a +10%-ot az inverter lekapcsol

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Szia Gábor! Utólag is boldog névnapot! Köszi a videót így már értem hogy nálam is miért megy 0-ra a teljesítmény néha. Solaredge inverterem van nekem is és úgy tudom lehet panel cserével akksit is tölteni vele csak akkor sem lesz teljesen off grid. Ha jól értettem a szerelőt. Esetleg erről tudsz valamit. Másik ha jól értem ezeket a helyzeteket okos vezérléssel valahogy át lehet hidalni pl beindítja a klímát, bojlert stb...

    @sandorszabo1593@sandorszabo1593 Жыл бұрын
    • szia, okos vezérlés jó 5let, szerintem má 1kW terhelés is segít. A maradékot legalább visszatáplálja. Lehet venni okos konnektorba dugaható mérőt, az app segítségével képes fogyasztót feszültség alapján kapcsolni. iotcentrum.hu/termek/gosund-sp1-wifis-okoskonnektor-2-darab-tuya/?gclid=Cj0KCQjwt_qgBhDFARIsABcDjOceEetpignrkP7lOU3j3TGw0nab8YYOH8e6u0-zgTjnkYBfwnjPm_UaAjEeEALw_wcB

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • Én arra lennék kíváncsi hogy hogyan lehet egy mosógépet, egy mosogatógépet úgy bekapcsolni hogy az az egy gombnyomás a termeléstől függjön ami indítja a programot. Hiába programozható bármelyik is nekem arra lenne szükségem hogy egy előre beállitott program "play" vagy "indítás" gombja induljon el ha adott feszültsegszinten felül megy. Nem tudom érthető volt e. Az okoskonnektor jo a bojlerhez -bár nem tudom szabályos-e. A klímat tudom inditani wifis taviranyitóval. Tulajdonképpen egy távirányítós mosó vagy mosogatógépre gondoltam. Masik hogy a solaredge panelcserés megoldásáról tudsz valamit?

      @sandorszabo1593@sandorszabo1593 Жыл бұрын
  • Sajnos az ő kezükben vagyunk. Hiába próbálunk a nagyobb kényelem reményében befektetni, azt csinálják, amit akarnak, hogy ne legyen profitunk, így hiába reménykedünk és fektetünk be. Összegezve bonyodalmak +mi csak adózásra és adózásra vagyunk jók

    @iosifferencz5432@iosifferencz5432 Жыл бұрын
    • Fejleszteniük kéne, kellett volna a villamos hálózatot, amit már tíz éve tudnak, egyrészt szóltak hozzáértő szakemberek, másrészt látják napra pontosan. A hálózat jó 80% még rendszerváltozás előtt épült a nagy közösből, azaz a mi adónkból, na nagyon fejleszteni nem fejlesztettek, csak az adót vették le, most cserélgethetik le a helyi trafókat, + elkezdtek építeni, fejleszteni gáz erőműveket, hogy a napelemes termelés okozta ingadozást kompenzálni tudják. Van ahol ez megtörtént már, mert muszáj volt, van ahol nem, aztán vannak települések ahol kevesebb a napelemesek száma és nem szükséges a csere egyenlőre. Közben megy a duma a "zöldüljünk" hát max a méregtől.

      @peltarlendori7027@peltarlendori7027 Жыл бұрын
  • Szia Gábor! Érdemes lenne megmérni: A huriokmpedancia értékét a mérőhelyen és az inv. AC oldalán, a mérőhely egyedi és az eredő földelési ellenállását, a nulla vezető potenciálsüllyedését üresen és max. teremelés esetén. Az impedencia értékek figyelembe vételével feszültségnövekedési számítást végeni 1f és 3f esetre. Azt gyanítom, hogy azonos fázisra kerültél egy szintén 1f újlétesítésű szomszédoddal és összevessztetek.

    @karolyszekeres6933@karolyszekeres6933 Жыл бұрын
    • A másik két fázison is ez a helyzet, 2Volton belül vannak a fázisfeszültségek

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Üdv, újra a műhelyedből!🎉 A régebbi időpontokban nem volt ennyire kacifántos a hálózati fesz. Szépen látszik, hogyan csináltak "hullámvasutat" a napelemes rendszerek sokasága az amúgy 19' ben még szinte szabályos egyenesből. 40 éve nem gondoltak ilyenre, szolgáltatónak is fejleszteni kellene, érthető, hogy miért vették ki a szaldót. Gondolom, most azon filózol, higy 251v felett milyen hasznos fogyasztóval használhatnád ki otthon a rendszeredet, ami automatikusan menne. Akkumulárorba tárolás nyilván nem opció. P.😊

    @czibu@czibu Жыл бұрын
    • nálam van elég fogyasztó, szóval nem olyan nagy gond

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • Az akkucsomag a beruházás komoly költsége miatt nem igazán opció a legtöbb embernek, mert amúgy (véleményem szerint) nagyon is jó megoldás a "hullámvasút" kiegyenlítésére és a túltermelés miatti lekapcsolások elkerülésére. Na meg persze áramkimaradás esetén szünetmentes tápként is jó szolgálatot tesz. Ezek mind jó dolgok és jó érzéssel töltik el azt, akinél ilyen rendszer van és jól működik, míg a filmben bemutatott anomáliák kellemetlen érzéseket okoznak, amikkel nem szeretünk együtt élni. Ez már önmagában indokolttá teszi a pufferakku telepítését, amennyiben van rá keret. Az, hogy mennyi idő alatt térül meg a beruházás, az akár másodlagos is lehet. A lényeg inkább az, hogy az ember mennyire elégedett a rendszerrel a mindennapokban. A matek ugyanis ráció és nem intuíció, de a legtöbb embernek a komfortérzetét, boldogságérzetét inkább az intuíciók és emóciók határozzák meg, mintsem a számok és a statisztikai adatok.

      @nemka_muzik@nemka_muzik Жыл бұрын
    • @@nemka_muzik Mármint sokaknál a lét határozza meg a tudatot. Igaz, de sokaknál (én is ilyen vagyok) a tudat határozza meg a létet, vagyis csak akkor fogok tárolóra költeni, ha megéri. Egyrészt jöhetne egy dinamikus árazás, amit az inverterek tudnak kezelni, és a csúcsban a sokkal olcsóbban kínált áramot megéri akkumulátorba tölteni (akár egy panelben is) későbbi felhasználásra. Az a része, hogy a kimaradások bosszantóak és abba az irányba hatnak, hogy vásároljak akkut, igaz, de ott is mérlegelek, hogy mennyit ér ez meg nekem. Ráadásul ez ellátásbiztonsági kérdés, vagyis nem lehet fegyver a szolgáltató kezében.

      @IlleesEndre@IlleesEndre Жыл бұрын
    • @@IlleesEndre Nyilván mindenki maga dönti el, hogy neki mi éri meg és mi nem. Szigetüzemű rendszert telepíteni nem kicsit költséges dolog. Ha az eddigi és a mostani áramdíjakkal számolunk, akkor olyan hosszú időt ad ki a matek, hogy mire megtérülne a befektetés (akár 10 -20 év), már régen elöregedett a rendszer. Tehát, nem éri meg. De... ...ha valaki úgy gondolkodik, hogy most van annyi pénze, hogy beruházzon egy ilyen rendszerre, és még így sem nullázza le magát anyagilag, akkor biztos ami biztos alapon miért ne tenné meg? A mostani zűrös politikai és gazdasági helyzetben ki tudja előre megmondani, hogy holnap, holnapután mi lesz a szitu a munkáját, jövedelmét illetően? Vagy az energiaárakat illetően, vagy hogy egyáltalán lesz -e stabil energiaellátás? Jelenleg éppen háború zajlik a régiónkban, ami ráadásul eszkalálódni látszik, úgyhogy még akármi is történhet. Bizony, könnyen előfordulhat, hogy komoly bajok lesznek akár így, akár úgy, és akkor viszont nagyon jól jön a szolgáltatótól független saját energiaellátó rendszer. Ez is egyfajta tudat, ami meghatározza a létet, főleg ha a mostaninál nehezebb idők jönnek. "Legrosszabb" esetben, ami azt jelenti, hogy továbbra is lesz mindig áram, megfizethető áron, akkor felesleges volt, éppúgy, mint lakásbiztosítást vagy cascót kötni, ami szintén nem éri meg, amennyiben nem történik káresemény. Én valahogy így látom ezt a kérdést.

      @nemka_muzik@nemka_muzik Жыл бұрын
  • Hozzá teszem hogy Paks 1 nem tudja hogy feszültség tudja szabályozni , így hálózat kőr terhelés megnő így manuálisan vissza kell venni teljesítményt az állandó be táplálás biztosítónak .

    @ricardovellera@ricardovellera Жыл бұрын
  • Üdv! Nálunk szintén jelentkezett a probléma idén februártól. Az utcánkban több új napelem rendszer is csatlakozott a hálózathoz. Jeleztem a szolgáltatónak a problémát, napos időben 2-3 órára is lekapcsol az inverterünk. Én arra hivatkoztam, hogy a csatlakozási kérelmek elbírálásánál miért nem veszik figyelembe, hogy adott hálózaton már mennyi üzemelő napelem rendszer van. Persze ennek akkor sok elutasítás lehetne a vége, de így szerintem "kordában lehetne tartani" a hálózati feszültséget. Az előző közel 2 évben nem volt gond nálunk sem... Egyelőre nem érkezett válasz a szolgáltatótól.

    @palhalasi2615@palhalasi2615 Жыл бұрын
  • Köszönöm a videót! Legalább már értem miért ugrál a feszültség, egy hete találtam egy trafót,és meg ijedtem hogy a 12v ugrál 14-15-16-ra , jött a gondolat mérek már egy hálózati feszültséget hát le esett az álam hogy ugrál az is. Viszont azt nem tudom mennyire jó ez a hálózati ugrálás a háztartási készülékek részére, lehet hogy emiatt hamarabb tönkre mennek ettől? Köszönöm a segítséget válaszokat! Nincs napelemes rendszerem!

    @speedynagy6626@speedynagy6626 Жыл бұрын
    • 7 éve van napelemünk és sokáig nem értettem miért romlanak el a LED -es spot égőink. Aztán egyszer rámértem a konektorokra és rájöttem. 20V többlet, hosszútávon azoknak az olcsó megoldású tápoknak amikkel dolgoznak, hosszútávon sok.

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
  • Szervusz Gábor! Az én jelenlegi villamos ismereteim szerint egyszerűen nem megoldható, hogy a "telített" hálózatot jobban telítsék. De a videóban is úgy halottam ki, hogy ezt a problémát még mindig a szolgáltatóra, illetve az államra kenik A kérdésem az, hogy mi a te véleményed, javaslatod, hogy lehetne megoldani, illetve kell-e azon gondolkodni, várni, hogy a szolgáltató fejlesszen, vagy egyszerűen nincs mit fejleszteni (1-2%-ot javítana csak) ezért célszerübb, pl. a lakást hűteni napközben, ingyen, ezzel elhasználva a megtermelt áramot.

    @gyulagerzsonkulifai5734@gyulagerzsonkulifai5734 Жыл бұрын
    • szia a trafó állomásoknál van tekercs leágazás több is, amivel kb 6Voltos lépésekben állítani lehet a feszültséget. De kőkorszak van, oda kell menni és villáskulcs az automatika. A szolgáltató kapcsolhatná ilyenkor az éjjeli áramrs bekötött vezérelt fogyasztókat... nem kellene az éjszakai bekapcsoláshoz ragaszkodni. Nappal is bekapcsolják kicsit, de nem a csúcsidőben. Napszak függő lehetne az energia ára, okos mérőkkel mérhetnék. Egyből ugranának sokan arra, ha olcsó. És még egy csomó apróság van. Szóvsl akarni kell és mindenkinek jó lesz.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • A szándék dicséretes, de 9:47 -nél a műszer mutatott 237-8 V-ot, 10:25 -nél az inverter mutatott 240 V-ot, így a bemutatód nem bizonyít semmit, mert, ha 2-3 voltot téved az inverter, akkor nem is esett fesz a kábelen. Kellett volna második multiméter az inverter kimenetére.

    @istvan3146@istvan3146 Жыл бұрын
    • Van két digitális multiméterem. Azzal kezdtem, hogy egyidőben ugyanazon a ponton mértem hálózati feszültséget. 5V eltérés van a két multiméter között. Ha ezt nem vettem volna figyelembe, azt hittem volna, hogy kötéshiba van a rendszeremben. 👍

      @sandorsarosi7062@sandorsarosi7062 Жыл бұрын
  • Szia elég csuda az a napelemes rendszernek a kivitelezése

    @jozseftimko2092@jozseftimko2092 Жыл бұрын
  • Nálunk így bukott a napelemes rendszer kiderült majdnem az egész házat takarja a mellette lévő nagy épület. Kijött a szakember mondta 1Kw rendszer telepíthető ugyan de a villany órát át kell szerelni épület másik felére ezenkívül sok az alumínium vezetékek is cserélni kell tetőt is meg kell erősíteni hogy bírják a napelemeket. Lényeg ez akkora költség lenne egyszerűen nem érné meg a pénzt inkább hőszigetelésre költöttük.

    @davidnagy2894@davidnagy2894 Жыл бұрын
    • 1kw rendszer az kb. 3 nyomorult panel. Milyen tető nem bír el annyit? Panelenként 2négyzetmér a mérete egy 400W-os monokristályos panelnek, a súly pedig 23-24kg/panel. Kell hozzá még a sín súlya, amire ráépíted. Vagy kontárkodva lehet közvetlenül a tetőcserepekre is, 1-1 tartóelem beékelésével. Annak aztán nagy súlya nem lesz.

      @ricsip@ricsip8 ай бұрын
    • @@ricsip Épület bóntó brigád kéne inkább aki eltakarítaná a szomszédban illegálisan épített hivatalosan négy lakásos társasházat az ami kitakarja a napfényt.

      @davidnagy2894@davidnagy28948 ай бұрын
  • ilyenkor felcuppantjuk a nagyakkus villanyautónkat és betároljuk az amúgy elveszni vágyó szolár-teljesítményt az akkukba...amivel aztán "tekerhetünk" egész ki(le)merülésig "ingyen"

    @molnartiby@molnartiby Жыл бұрын
  • Az oszlopról lejövő kábel az egy sodrott alu kábel 1 Fázis esetén 16A 3 fázis esetén már rézkábel a szabvány? Nálunk a szülőknek szakad el 50 év után a bejövő, mikor kicserélték, ember megsúgta hogy már úgy is cserélni kellett volna mert nem volt szabványos, gondoltam na ez már réz, de nem, ugyan úgy sodrott alu vezeték. Megkérdeztem hogy akkor mindenhol csere lesz? Á dehogy kéne de nem, csak ha gond van akkor majd lecserélik.

    @peltarlendori7027@peltarlendori7027 Жыл бұрын
    • Soha nem szerelik a légkábelt rézzel. Ugyanis a közcélú hálózat alu, a rézzel csúnyán összeveszne, leégne. A réz súlya többszörös az alunak, lekókadna a tetőtartó. A kívánt teljesítmény szerint adják a légkábelt, de mindig alu lesz.

      @CsibeBiGa@CsibeBiGa Жыл бұрын
    • @@CsibeBiGa Köszi szépen!

      @peltarlendori7027@peltarlendori7027 Жыл бұрын
  • Szia 9:50 percnél láttam az áramvédó kapcsolónál tilos egytöl tóbb vezetéket bekótni, vagy egy érvéghüvelyel.

    @zoliaaaa@zoliaaaa Жыл бұрын
    • kösz

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Utólag is boldog Gábor napot! Egy hurokellenállás mérés nem ártana, mert elég nagy a feszültségesés a sütő és a porszívó bekapcsolásakor.

    @gabornyolcas8000@gabornyolcas8000 Жыл бұрын
    • szia, ugyanakkor az óra és az inverter között max 2 Volt esik. És a mérőhelynél is gyakran 250V van. Hogy mérjem le, amiből ennél több infó lesz?

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor akkor az óra előtti ellenállások nagyok. Kell szólni a szolgáltatónak, köteles vele foglalkozni, hogy magas a kapocsfeszültség. Ha nincs termelés, akkor is magas? Tegye lejebb a trafón levő megcsapolást. A feszűltségnek van alsó tűrése is. A vezeték végén, termelés nélkül ha megvan a minimum, akkor ok.

      @gabornyolcas8000@gabornyolcas8000 Жыл бұрын
  • Szia, nekem tavaly óta huawei rendszer megy, pont néztem a mostani "jobb" időkben, hogy néha 15-20 percre megszűnt napközben a betermelés, visszanéztem, a 2. Fázison 256v feszültség volt ezidő alatt. Ez valószínűleg, ha jön a nyár csak nagyobb lesz(mármint az időszak)? Érdemes lehet szerinted már most bejelenteni a szolgáltatónak? A tobbi fázison ebben az időszakban 230-236v volt a feszültség.

    @Laca130@Laca130 Жыл бұрын
    • Elvileg a transzformátor állomáson vannak leágazások, amivel 6Voltonként állítani tudják a feszültséget. Csak az a "gáz", hogy ha amikor kijönnek nincs a jelenség, akkor 5000Ft-ot neked leszámláznak.... ez ilyen na....

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor fel tud tenni regisztráló órát, ami monitorozza a fszültséget. Azon pár nap alatt kiugrik.

      @gabornyolcas8000@gabornyolcas8000 Жыл бұрын
    • A transzformátor visszacsapolásának viszont lesz egy olyan hátránya, hogy éjszaka, vagy nagyon felhős időben, amikor nem vagy alig termelnek a napelemek, a transzformátortól távol eső fogyasztóknál előfordulhat túl alacsony feszültség. Halkan jegyzem meg, hogy pont emiatt nem tekerik vissza trafókat a szolgáltatók. Én személy szerint biztos, hogy nem engedélyeztem volna háztartási erőműveket, és a szolgáltatók se, csak az EU kötelezte őket. Meg is lett az eredménye.

      @96illes@96illes Жыл бұрын
  • Hello, Arra szernelek kérni teged hogy a nulatol a foldhoz való feszultsegrol keszits egy videót nekünk. Ha erdekel a dolog akkor legyszi irj és bovebben kifejtem mi is ez valójában. Köszi Viktor

    @viktorase@viktorase Жыл бұрын
    • Szia, köszönöm, érdekel. Kérlek írd le a lényeget valamint ha vannak buktatók azokat is. Kösz!

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • Elore is köszönöm hogy foglalkozol a temaval. Ott kezdem hogy hol vettem észre a jelenseget. Amikor az uszomedencenek a szurojet tisztitotam leterdeltem a medence mellett levo jardara. Mihelyst beletetem a kezem a vizbe elektromos razast ereztem. Nem nagy feszultsegut csak ojan csipes szerut. És azt is csak ott ahol egy kis seb volt a kezemen. Ezek utan elkeztem kideriteni hogy mi okozza a feszultseget. Sok kulonbozo probalkozas utan arra jutottam hogy a medence és a jarda két kulonbozo potenciaval rendelkezik. A medence foldelese tökéletes, eloirasnak megfeleloen le van foldelve a haz foldelo szondajahoz. Viszont a jardaban levo vas szerezetek nem voltak össze kötve a medence foldelesevel, ezért a jarda és a medence között feszultseg jött letre. Konkretan 2 voltot mertem kozottuk. Mihelyst a jardanak a vas szerkezetet is össze kototem a medence foldjevel teljesen megszunt a feszultseg kulombseg. (nem volt elektromos razas többe.) A jelenseg oka: Akar mijen hulyesegnek is hangzik de a fold felszinen aramok folynak. A villany oszlopon levo transformator csillag pontja a nulla. Ez a nulla le van vezetve foldelo szondaval a foldbe az oszlop toveben. A hazaknal ugyan ugy a nulla és a fold össze van kötve és le van vezetve a foldelo szondaval a foldbe. Ez azt eredmenyezi hogy az aram nem csak a nulla vezetéken halad vissza a transzformatorhoz hanem a fold feluleten is folyik. Az aram a hazak foldelo szondajatol a fold felszinen a transzformator foldelo szondajan at a csillag ponthoz folyik. Ezt meg lehet mérni ha a valto aram volt mero egyik vezetéket a haz fold vezetojehez rakjuk és a masikat a kertben egy rövid fém vezetővel a foldbe dugjuk. Ezt a feszultseget hivjak angolul "neutral to earth voltage"nak. Azt hozza kell tenem hogy én Ausztraliaban vagyok, de szerintem magyarorszagon is ugyan az a villamos rendszer. Talaltam egy videót KZhead on ahol tokeletessen elmagyarazak az egeszet, igaz angolul. Sajnos én csak igy tudtam elmagyarazni de ha meg nézed a videót akkor erthetobb lesz az egész. Hosszu a be vezeto de érdemes végig nézni. Amerikai de ez nem szamit, a villamos rendszer ugyan az. kzhead.info/sun/lMOnpsOJcImYmH0/bejne.html Köszönöm. Ha kérdésed van szivessen valaszolok. Viktor

      @viktorase@viktorase Жыл бұрын
    • @@viktorase Magyarul "lépésfeszültségként" tudsz rákeresni az általad feldobott problémára. Felhívnám a figyelmed arra is, hogy a föld (I mean - "soil" 😛) nem csak a felületén vezet, hanem teljes terjedelmében elektromos vezetőként viselkedik. Most pedig blaszfém leszek - evvel a fejemre vonom az összes drótfodrász okádásáradatát 😛 -, ha plasztik medencéd van, műanyagcsövezéssel ÉS nem tengervíz van benne... 😀 ÉS nem kötöd a "Közös Földelési Pontra... lehet, hogy észre sem veszed a jelenséget. ;-] De mivel az ördög sosem alszik és olykor-olykor lelép a falról szarni valamit... 😕 azért csak tessenek "becsületesn" minden vezetőképes kacatot a háztartásban "Közös Elektromos Potenciálra" hozni-kötni. 😛 Mert akkor nyugodtan lehet aludni, és a bíróságra járni. 😛Pun intended. >:|

      @Vatzekatya@Vatzekatya Жыл бұрын
  • Majd takard le valamivel, mert bemattítja a nap.

    @Vihargalamb@Vihargalamb7 ай бұрын
  • Energiaközösség a megoldás neve. Egy dolog kellene hozzá, jogszabály. Hogy miért nincs? Szerintem kitaláljátok.

    @peteragocs4810@peteragocs4810 Жыл бұрын
    • 😜ott a pont.

      @Bonewerkz@Bonewerkz Жыл бұрын
  • A kivitelezés minösége siralmas, én ezért nem fizettem volna. Sajnos ez nàlam is elöfordult, de miutàn a szakember elment, én rendbe tettem a dolgokat, mert volt ahol életveszélyes volt a kivitelezés.

    @laszlohidvegi7450@laszlohidvegi74507 ай бұрын
  • Nagyon nem értem ezt a műanyagszekrény szabványt.Kinézetre is okádék,plusz az uw pár év alatt megeszi.Sérülékeny is,legalább lehetne álcázni egy faajtóval.részvétem fél milkáért...😂Amúgy én a napelem és az inverter közötti egyenáramú drót miatt aggódnék.Az mekkora keresztmetszetű?

    @robertmolnar9637@robertmolnar9637 Жыл бұрын
    • 6-os az inverternél a kábel, az bőven jó 22A-hoz

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • A napelem és az inverter közötti drót, (vezték, ahogy Gábor mondja) a napelemes kivitelező kompetenciája.

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
  • 19:52 A három fázison 5.5 Amper hogyan jött ki? Nem a harmada, ha a teljesítmény 3 ágon oszlik meg? 5 kW, 230V az 21.74 A, a harmada 7.25 A.

    @istvan3146@istvan3146 Жыл бұрын
    • 400V a kulcs

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Nem vagyok villanyász, nem tudom, hogy 3 fázisnál hogyan kell számolni, de 5000/400 az 12.5. Adott teljesítmény át kell vinni 2 vagy 4 kábelen, nekem a negyed áram kevésnek tűnik.

      @istvan3146@istvan3146 Жыл бұрын
    • @@istvan3146 Valóban a 400V a kulcs. A 3 fázisú teljesítmény számításánál a feszültséget és az áramerősséget még √3 -al is meg kell szorozni. Pontosabban: P=√3 × U × I ×cos φ

      @xay7189@xay7189 Жыл бұрын
  • Szia, hasonló cipőben járok mint Te, 3 fázisra bővítés napelemes visszatáplálás miatt. Most a bekötés jönne és érdekelne, hogy mi volt az a két banánhéj, amin elcsúsztál és csak harmadjára kötötték be. Nálam egy maestro megcsinálta, de átnézettem már egy másikkal is, pont ilyen megfontolásból. Mit mondjak, az derült ki, hogy az első szerelő trehány munkát végzett. Ezek gyorsan korrigálva lettek, de még mindig nem hagy nyugodni, hogy mibe tudnak belekötni. Ha elárulnád a konkrétumokat, lehet hogy mások is hasznát vennék. Előre is köszönöm! Egyébként érdekesek és hasznosak a videóid, gyakran nézem őket. Üdv.:L

    @laszlokocsis5824@laszlokocsis5824 Жыл бұрын
    • szia, a járda szélessége nem volt megfelelő, keskeny volt és nem volt teljesen vízszintes. Szereléshez tökéletesen sík és széles 1x1m talapzat kell. A földelő szonda kialakítása és kábelezése nem volt jó. Kell 1db toldás, ahol mérni lehet. Nem volt jó helyen kivágva a Hensel szekrény hátlapja az óra mögött. Valamint a műanyag bekötő cső, amin az utcai kábel jön nem a megvfelelő műanyag alapanyagból készült.... Sok sikert!

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Nagyon köszönöm az infót. Ezzel a járda dologgal lesznek gondok, de most hogy tudom... Ennek a mérő toldásnak utánanézek, lövésem nincs milyen lehet. Annak alapján amit leírtál, azt hiszem, hogy a sikert csak a zsebbe csúsztatott megfelelő címletű bankjegy tudja szavatolni. Hát, ilyen világot élünk. Még egyszer köszönöm!

      @laszlokocsis5824@laszlokocsis5824 Жыл бұрын
    • @@laszlokocsis5824 A földelőszonda és a földelővezetékek között egy nem plombált dobozolt kötésnek kell lennie. Az itt felszerelt HB33K0-U szekrény tartalmazza alul ezt a dobozrészt a csatlakozó főelosztó mellett. A Csatári típuson nincs.

      @CsibeBiGa@CsibeBiGa Жыл бұрын
    • @@ordasigabor A teljesen vízszintes járda nem jó, mert nem kifele vezeti a háztól az esővizet. Nyilván nem arra a kb. 50 évre kell gondolni, amíg kivezeti a háztól a vizet a járda, hanem arra a fél órára, amíg az ELMŰ-s mókol a házfalon. Logikus! Még szerencse, hogy az nincs előírva, hogy a "szerelési helyig" fedett, betonozott útnak kell lennie, nehogy az ELMŰ-s szerelőnek vizes vagy ad abszurdum saras legyen a cipőtalpa...

      @attilamarko@attilamarko Жыл бұрын
  • Helló hogyhogy van éjszakai áramotok ? Nem lenne jobb egy időkapcsolóval megoldani hogy nappal fűtsön a boiler? Csak azért mert így nem kéne fizetni éjszakai áramot. És még talán a fesz is lejjebb menne egy picit.

    @katonaandras6824@katonaandras6824 Жыл бұрын
    • olcsó az éjszakai áram, nem sokat lehet spórolni idôkapcsolóval

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • A betápkábel csere megoldotta az inverter lekapcsolásának problémáját?

    @sandorrigo2316@sandorrigo2316 Жыл бұрын
    • az utcán átkötöték egy másik fázisra és lehet, h csak egy darabig lesz jó, de most már hetek óta jó

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Gábor! Van egy (szerintem) sokakat érdeklő téma. Mit lehetne tenni, ha valamilyen oknál fogva (anarchia, forradalom, háború) megborul, leáll a villamos szolgáltatás és ott van a tetőn a sok napelem. Az ilyen esetben a rátáplálós inverterek nem indulnak. Lehet-e valamilyen trükkel, rávenni, hogy elinduljon. Nekem 2 db inverterem van egy későbbi bővítés miatt. Hogyan lehet becsapni, hogy az egyik, a másik által termelt energiát a hálózat meglétének érzékelje és elinduljon?

    @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
    • venni kell egy benás aggregátort, ami nem inverteres, régi jó, amiben egy szinkron 230-as generátor van. Az el tudná hitetni a inverterrel, h van hálózat. Es ha jön egy felhő akkor s benya kicsit jobban fogy..,

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor ha nem fogyasztod el a visszatermelt áramot, fel fog menni a kapocsfeszűltség. Pont ez történik a szolgáltatónál is.

      @gabornyolcas8000@gabornyolcas8000 Жыл бұрын
    • @@ordasigabor A szigetüzemű inverter is jó az aggregátor helyett. Több hazai videós is kipróbálta már. Pontosítás: ha jól emlékszem, két szigetüzemű invertert kapcsoltak sorba, vagyis az egyik kimenetét a másik bemenetére, de nem látom akadályát a kimenetük összekapcsolásának sem.

      @istvan3146@istvan3146 Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Nem pont erre gondoltam. Ha megbénulnak az ellátási láncok, nem csak áram nem lesz, hanem üzemanyag sem. Olyan valamire gondoltam, hogyan lehetne rávenni az elektronikát, hogy azt higyje van hálózat. Akkuról színuszos fesz. Indításkor...valami ilyesmi.

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
    • @@jakabgipsz4788 Nem lehet ! Pont ez a cél a sziget üzem jó lehetne de nem olcsó az energia tárolása.

      @csuhaitibor4339@csuhaitibor4339 Жыл бұрын
  • Szia Gábor ! Mitöl lehet az hogy 1ik naprol a màsikra, az 2es füzéren az Volt feszültség mutat valamennyit de az Amper az 0 (nulla) tehát nem termel be semmit. Az 1es füzér termel rendesen. Nem nyúltam semmihez, simán csak leállt a 2es füzèrem (amin 2kw rendszer van) és az 1es füzér (amin 4kw rendszer van) termel.... Van valami biztositékja vajon ennek? Huawei sun2000 4ktl inverterem van. Újrainditást próbáltam de a helyzet változatlan. Vàlaszod elôre is köszönöm.

    @bh25jay@bh25jay Жыл бұрын
    • szerintem az egyik napelemhoz csatlakozó MC4 csatlakozóba a kábel nem jól lett elkészítve, vagy beázott és a rossz érintkezés miatt nem megy. Műszerrel meg lehet állapítani... de akár úgy is, h az inverternél a két stringet megcseréled.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor a furcsa hogy az elmult 2 hétben volt 2-3 nap amibe tökéletesen múködött (csütörtök meg péntek) tegnap meg ma újra semmi termelés a 2es füzéren. Most néztem vissza az elôzmény infóba....

      @bh25jay@bh25jay Жыл бұрын
    • @@ordasigabor szerinted az hogy a 2 füzér nem egyforán lett elosztva, az egyiken 10 panó van (4.1kw) a másikon meg 5 panó (2kw) az egyébként nem baj, jól van úgy? A 10 panó 410 wattosak Ja Solar márkájúak, az 5 panó (amik utólag lettek feltéve) pedig 400 wattos Trina márkájúak.

      @bh25jay@bh25jay Жыл бұрын
  • Nekem úgy is bekötötte elsőre az EON-os, hogy nem ismert a YT-ról, viszont a villanyszerelőm rendesen megcsinálta alapból.

    @steve_video@steve_video Жыл бұрын
    • Nekem azt mondták, hogy kapnak 10-15 címet és van 8 órájuk rá. Így kénytelenek a címek felét aznap dobni.... szóval lehet, hogy nálad is találtak volna ha du 3-as időpontod van. De az ettől függetlenül igaz, hogy villanyszerelő és villanyszerelő között van "némi" eltérés, csak ezt ugye az árajánlatnál nem lehet tudni.... és nem ez volt a legolcsóbb.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • Mikor délután már ünneplőruhában szállt ki a kocsiból a barátnőjével, tudható volt hogy nem lesz rákötés.

      @janoamper1153@janoamper1153 Жыл бұрын
  • Azt nem fogom fel ésszel, h. az inverter gyártó mi a bűbánatos f*szért titkolózik a saját tulajdonodban levő eszközödnek a mért adataival? Mit kell itt szívességet gyakorolni hogy földi halandó (a fizető ügyfél, aki megvette azt az invertert a saját tulajdonába) meg tudd nézni mikor volt magas a feszültség h. leesett a termelés 0-ra?

    @ricsip@ricsip8 ай бұрын
    • tudod sokan ha meglátnak egy görbét, akkor felesleges kérdéseket tesznek fel. Nincs görbe.... nincs kérdés.... nincs probléma.... Aki meg tudja, mi mit jelent, az ha értelmesen kéri, akkor megkapja.

      @ordasigabor@ordasigabor8 ай бұрын
    • @@ordasigabor De pont te mondtad a videó elején, h. én mint noname senki inverter tulajdonos (végülis én csak kifizettem 600 ezret a zsebükbe) ne is kérjem a solaredge-től a root access-t, mert úgysem adják oda.

      @ricsip@ricsip8 ай бұрын
    • a root-ot szerintem nem érdemes használni, a standard felület elég jó és defaultban bekapcsolják...

      @ordasigabor@ordasigabor8 ай бұрын
    • Van remélhetőleg modbus vagy modbus tcp kimenete azon keresztül ráköthető monitorozó, kezdőknek egy home assistantba be lehet kötni, haladóbbaknak prometheus/influxdb + grafana. Ott már szinte minden adat rendelkezésre áll..

      @dkis100@dkis1007 ай бұрын
  • Ha jól értem: egy fázisod van, ezen vannak máshol is napelemek, ez emeli ilyen magasra a feszültséget a többi fázison mi a helyzet? Az inverternek nem lehetne a többi fázisra is rádolgozni ahol éppen kell a feszkó? Ez a fajta túltermelés csak a legközelebbi trafóállomásig tart, az országos nagy hálózatra ebből semmi nem kerül fel? Mert akkor a háztartási napelemek nem is terhelik az országos hálózatot! Talán a villamosművek a felelős, hogy egy fázisra túl sok napelemet engedélyezett az utcában-környéken? Vajon a gigászi napelem erőművek(pl Szolnoknál) is ilyen problémát generálnak csak ezervoltos nagyságrendben? És akkor ezeknek az "invertere" is letilt? Nekem is ilyen szép dobozaim voltak 20 éve, most már a villanyórát sem lehet leolvasni olyan opálosak.Nyilván plomba mindenütt, építtessem újra.... Sok dologra rávilágítottál amit eddig nem is sejtettem, köszönöm, de minél jobban rálátok ezekre a dolgokra, annál több kérdés tolul elő belőlem.

    @kerteszleszek3951@kerteszleszek3951 Жыл бұрын
    • A többi fázison is kb ennyi a feszültség, 2 Volt eltéréssel.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • Folyamatosan 1 fázist emlegetsz. A napelemes rendszerek már jóideje 3 fázisúak, mert nem engednek 1 fázisra 2Kw nál többet és jellemzően ennél nagyobbat építtet az emberek 99%-a. A fázisok feszültségének az eltérése szerintem abból adódik, hogy az egy fázison lévő háztartások fogyasztása abban a körzetben éppen azon a fázison mennyi.

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
  • Szia. Az inverterig az csak 4-es MT vezeték.

    @norbertkoszo511@norbertkoszo511 Жыл бұрын
    • tolómérővel mérve a réz vezető átmétője 2.8mm. 2.3mm lenne 4-es vezeték esetén. De lehet, h igazad van, mert a gégecső miatt a feliratot nem tudtam leolvasni.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Nálam 246V-on ketyeg a hálózat szinte folyamatosan, de úgy, hogy a 20kV-os transzformátor után csak egy napelemes ház van.

    @gyapjassandor@gyapjassandor Жыл бұрын
    • este 220, nappal 250 nálam, szóval van ingadozás rendesen

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Mint a villanyautós Szöcskénél.

      @istvan3146@istvan3146 Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Így van, szóval Gábornál már a legalacsonyabb trafóleágazás van beállítva.

      @simi2@simi2 Жыл бұрын
  • Maj ha a EU ad pinzt,lesz hálózatfejlesztés. Az okos magyar a német meg a holland adófizető pénzén fejleszti a hálózatot. A hálózat fejlesztésen megspórolt pénz meg megy rezsicsökkentésre, örüljön a dógozó,mer akkor a szavazóúrnánál is tudja mit kell ikszelni.

    @ww95@ww95 Жыл бұрын
    • #mindenszarizmus

      @109ha287@109ha287 Жыл бұрын
    • A hálózatfejlesztés nem használja el a megtermelt energiát!

      @janoamper1153@janoamper1153 Жыл бұрын
  • Mi történik panelek kapcsain, amikor süti őket a nap, de nincs rájuk kötve fogyasztás? Meddig emelkedik a kapocsfesz? Vagy valami elfűti ezt a termelést?

    @gaborf7991@gaborf7991 Жыл бұрын
    • az nem gond ha nincs terhelés a napelemeken, pl 10db esetén kb 350V ről felmegy 400V-re.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Szia! nekem lassan 2 éve nem kötnek be semmit. Ki sem jönnek. Miért? Csak. Mérőhely kész. Hiba nincs. Csak nem jönnek.

    @janyjozsef@janyjozsef Жыл бұрын
    • már nem is fogják, mert 2 éve más leírást alapján kellett ezt kiépíteni mint most.... elfelejtetted készre jelenteni, ezért nem történt semmi.... szerintem.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Folyamatosan levelezek velük. Nincs elfelejtve semmi. :( Folyton csak ígérgetnek. De azt hallom itt a környéken, hogy más is túl van az 1 éven.

      @janyjozsef@janyjozsef Жыл бұрын
  • Miért nem elérhetőek a SolarEdge grafikonok a felhasználó számára?

    @tamascsepcsenyi1124@tamascsepcsenyi1124 Жыл бұрын
    • elérhető! de nem minden funkciója....

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor igen, de mi erre a magyarázat?

      @tamascsepcsenyi1124@tamascsepcsenyi1124 Жыл бұрын
    • Sokan nem értenek hozzá és ha látnak egy görbét, akkor lényegében felesleges kérdéseket tesznek fel.... ha nem látszódik, akkor nincs probléma és mindenki boldog.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Tehat ott jon elo ez a problema, ahol tobb napelemes rendszer mukodik ugyanazon a halozaton? Tavaj telepittettem 12 kw rendszert de nem tapasztaltam ilyet,igaz a kornyeken nincs masnak. 2 honap alatt lebonyolitottam az ad/vesz ora beuzemelesig! Elfogadtak a fadobozt 3 fazis meg volt!

    @tifaniszantosi7393@tifaniszantosi73939 ай бұрын
    • Ha egy adott területen sok a napelem és jellemzően a lakók elmennek dolgozni és emiatt nem fogyasztanak, akkor megemelkedik a feszültség. Nálam 4 hét alatt, de nagyon profin megoldották a trafó állomáson a problémát. Az tapasztalták a környéken lakók, hogy 10 Volttal csökkent a feszültség. Nappal 242 körül van, éjjel 230V környékén. A fa dobozos mérőhely szerencse dolga is. Lehet, hogy nem nézik meg alaposan a kérelmeket és emiatt örül a felhasználó. Esetleg az ország eltérő területein kicsit másként van a szabályozás. A 2 hónap is szerencse, van aki 1 éve vár, fel van szerelve de nem kapcsolhatja be, lassan halad a dokumentációs rész.

      @ordasigabor@ordasigabor9 ай бұрын
    • @@ordasigabor Üdvözlöm Gábor! Nekem azért fogadták el a fadobozos szekrényt ,mert nem kellett fázist bővíteni,minden adott volt ,kivéve a földeles.De a vill óra előtt atfurtak a járdát a faltovebe, és levertuk a szondat.A környékemen nincs napelemes rendszer ,és szerintem azért nincs visszataplalasi problémám. Gondolom én!

      @tifaniszantosi7393@tifaniszantosi73939 ай бұрын
    • ​@@ordasigaborA szabványosítás tudtommal a teljesítmény módosítás miatt kellhet: 50%-os átalakítás esetén (pl 1-ről 3 fázisra) 16A-ről 32A-re stb. Hogy mi az 50% az szubjektív sajnos...

      @dkis100@dkis1007 ай бұрын
  • Nekem nincs napelem, de több műszerrel mértem már 250V-ot! 20Volt már lehet sok a készülékeknek! 🤔😕

    @gaborkollar4612@gaborkollar4612 Жыл бұрын
    • A kapcsoló üzemű táppal szerelt berendezéseknek nem árt a 250Volt sem. A régi időkben készült berendezésekben meg van anyag, azok is bírhatják. Kár, hogy anno nem 300 vagy 500Volt terjedt el. A kb. 230V is olyan veszélyes mit a 300V. Mondjuk a kábelek szigetelésének nem lenne mindegy...

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Most ez lehet hülyeség, de amikor magas a feszültség (napsütéskor), miért nem állítódik hozzá az utca elején lévő transzformátor áttétele? (Ami a sok kV-os nagyfeszültséget transzformálja le 230V-ra a házaknak.) Mondjuk napsütésben a 230V helyett transzformálhatna 220V-ra vagy 210-re, a többit úgyis ráteszik a napelemek, aztán este/borult időben meg visszaállítódna az áttétel és újra 230V-ra transzformálná a paksi áramot. Vagy valami ilyesmi...

    @belamiezaszar5878@belamiezaszar5878 Жыл бұрын
    • Ha fokozatmentesen, olcsóm, biztonságosan megcsinálod, gazdag lehetsz belőle... Rezonáns fojtós stabilizátor létezik, valamikor használták is pl. a tévéhez, hogy ne ugráljon a kép, de ezt egy sok kilowattos trafóhoz odatenni, ráadásul visszatáplálósnak kialakítani...Vagy mindenhova telepíteni fázistoló trafót? Baromi drága lenne...

      @CsibeBiGa@CsibeBiGa Жыл бұрын
    • Azért nem állítódik az utca végi trafó, mert azok nem terhelés alatt kapcsolható kivitelúek. Szinte az összes KÖF/KIF trafó ilyen. Mo-n csak a NAF/KÖF illetve a NAF/NAF trafók szabályozhatók terhelés alatt.

      @Bandika107@Bandika107 Жыл бұрын
  • A 252V kisfeszültség. Szerintem mindkettő túlfeszültség, csak máshoz képest. Ahhoz képest amit vállaltak, nem magasabb, ahhoz képest ami kéne az inverternek, meg igen.

    @gyulamolnar8971@gyulamolnar8971 Жыл бұрын
  • Azért az megvan remélem a SolarEdgenek, hogy ezek az adatok mivel konkrétan emberhez köthetőek ezért személyes adatok így ha az ügyfél kéri akkor kötelező hozzáférést adni hozzá? Áramszolgáltatót okos mérő miatt kukacoltak már meg hasonlóért.

    @halacs@halacs Жыл бұрын
    • De ezt annak kell megtennie, aki felszerelte és elkérte a pénzt. És nem hiszem, hogy a forgalmazót kellene ezzel fárasztani.... szóval jogos.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Ez egy jó kérdés, hogy ezt kinek kell megtennie. A kérdés az, hogy ki az aki az adatokat begyűjti és tárolja. Mert ha az a gyártó, akkor a gyártó köteles kérés esetén intézkedni a GDPR értelmében, mivel ő az adatkezelő. Így nézve sem a kiskereskedőnek sem az importőrnek nincs ebben különösebb tennivalója. Aztán ha az adatvédelmi hatóság másképp gondolja lehet kellemetlen perce akár mind a háromnak meglátásom szerint. Ez, hogy "intézze aki felszerelte" ez amolyan felelősség tologatás szerintem csak. De ami fontosabb: miért nincsenek ezek a funkciók alapból engedélyezve? Mi értelme nem engedélyezni?

      @halacs@halacs Жыл бұрын
  • Tudom, hogy naiv vagyok de nyáron bekapcsol egy csomó nagy fogyasztó (klíma) az miért nem befolyásolja a hálózati feszültséget normális értékre?

    @FanTom77@FanTom77 Жыл бұрын
    • A napelemek nyáron többet adnak le mint Paks, ez olyan sok, amit nem minden esetben tud az adott terület elfogyasztani

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor köszönöm a választ

      @FanTom77@FanTom77 Жыл бұрын
  • Ha valaki meg mókolja az invertert az az tesz egy ellenállást az inverter és a kiadott feszültség visszajelző műszere közé akkor elő fordulhat hogy az inverter 250V-nak érzi a 255V-ot. Ez akkor lehetséges ha valaki ilyen szervízben dolgozik / dolgozott vagy jobban ért hozzá mint kéne.

    @CIRMOSOFT@CIRMOSOFT Жыл бұрын
    • Több is van abban mint 255V. Az csak a szinusz hullám felső része amit a műszerrel mértél. Az alsó rész az 55%-al több! 250V+ & 380V- ami a fázis áram teljes kapacitása összesen 630V.

      @CIRMOSOFT@CIRMOSOFT Жыл бұрын
    • sw-el 264Voltig is fel lehet húzni, de dem szabad

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
  • Szerezz be egy 220V/240V-os transzformátort. 😎 A mérőóra simán elviseli a 270V-ot is. 😅

    @1989zoooca@1989zoooca9 ай бұрын
    • Én nem a mérőóra miatt aggódom.... ha kinyírja a hűtőt, az nagyobb probléma.

      @ordasigabor@ordasigabor9 ай бұрын
    • @@ordasigabor Miért menne tönkre? A trafóval csökkented a feszültséget a mért áramú hálózatodon, rögtön mérő után 240V-ról 220V-ra.

      @1989zoooca@1989zoooca9 ай бұрын
  • Ez vajon tényleg kivitelezhető házilag? kzhead.info/sun/h9B9abmLeJqZeKs/bejne.html

    @janyjozsef@janyjozsef Жыл бұрын
  • 7:25 :D:D:D:D

    @endike@endike Жыл бұрын
  • Kedves Barátom! Szerintem van néhány dolog, amivel sokan nincsenek tisztába. A környezetedben nincs szinkronban a termelés és fogyasztás! Akkor termelsz, amikor nincs jelentős fogyasztás! Az első, hogy a hálózati feszültség 230 volt. Ez nem lehet korlátlanul nagy, mert mások fogyasztói üzemeltetve tönkre mennek. Ha sok áramtermelés történik, akkor a hálózat feszültsége emelkedik. Csak akkor érdemes termelni, ha nagyobb fogyasztás jelentkezik, mert ilyenkor csökken a hálózat feszültsége. Az invertered jól működik, hiszen lekapcsol a hálózatról. Védi a környék fogyasztóit. Ezért szerencsésebb a sziget üzemmód a visszatáplálósnál. Akkor termelsz magadnak, mikor energiára van szükséged. Ekkor nem vagy fogyasztója a hálózatnak. Ezzel kisebb a villanyszámlád. Felesleges volt a nagy keresztmetszetű vezetékek és új mérőállás kiépítése. Megvan a szakmai véleményem a szerelőidről. Még egy gondolat: Többet termelsz. Oké. Gondoltál arra, hogy az áramszolgáltató hogyan, és hova vigye a többlet energiát?? Én biztos vagyok, hogy nem tudja elszállítani! Üdv:H.F.

    @ferenchorvath5311@ferenchorvath5311 Жыл бұрын
    • Sokan fűtenek árammal, én is. Így a többlet télen jól jön... akarom mondani eddig jól jött. Ezzel együtt valószínűleg egyre több elektromos autó lesz, így ha ebbe az irányba halad a világ, akkor idővel lesz a környezetemben fogyasztó. Sajnos sokszor csak akkor derül ki, hogy egy szakember szépen/jól dolgozik-e, amikor már elkészült. Őszintén, annak is örültem, hogy találtam olyat aki hajlandó dolgozni.

      @ordasigabor@ordasigabor Жыл бұрын
    • @@ordasigabor Kedves Gábor! Te jól gondolkodsz, csak úgy látom, hogy megjelent egy "lehúzó" cég. Itt az új mérőállás kiépítésére gondolok a nagy keresztmetszetű vezetékekkel. Szerintem a régi még több évtizedig jó lett volna. A mai vezetékek a leghosszabb életűek. Az építési törmelékekből kifogástalan vezetékeket szedünk ki. Már amelyik nem sérül meg. Ezek réz, vagy alumínium, és műanyag természetben való lebomlása néhány ezer év! A másik probléma megoldása az áramszolgáltató feladata lenne. Nevezetesen a túlfeszültség megoldása és a többlet áram elvezetése. Egy egyszerű példát említek. Van egy A és B áramforrásod. Ezeket egyszerre egy C,D, E, F, ... fogyasztókkal terhelnéd, 50 amper árammal, de hogyan éred el, hogy a C 10 amperrel, majd a többi távoli D,E,F, ... 40 ampert fogyasszon. Az ilyen problémát nem a helyi termelőnek /fogyasztónak kellene megoldani. Nem tudom, hogy háromfázisú vagy egyfázisú termelő/fogyasztó vagy. Egyfázisú esetén a termelő üzemmódban komoly aszimmetriát okozhatsz. Ez az áramfogyasztónak megint komoly problémát okoz. Három fázisnál is gond lehet a többiek aszimmetrikus terhelésére a Te Termelő berendezésed mennyire tud aszimmetrikus betáplálás végezni, a szimmetria elérése érdekében? Én , beszélgetve az áramszolgáltató embereivel, úgy látom, hagy Ők erre egyáltalán nem készültek fel! A probléma ennél sokkal bonyolultabb, minthogy csak egy propaganda gépezet felszínes ismeretek alapján napelemek és szélkerekek megvalósítását reklámozza. Megjegyzem, hogy az országos hálózat és erőműrendszer előtt régóta megoldott dolog.

      @ferenchorvath5311@ferenchorvath5311 Жыл бұрын
  • Üdv, azért ennyi pénzért ez elég csúnya szerelés, a regisztrált szerelő nem végzett szép munkát.

    @Spikeshun@Spikeshun Жыл бұрын
    • Régi szép időkben adtunk a elmüsnek befűzési pénzt és elsőre bekötötte. Úgy érzem, hogy harmadikra is is csak azért lett bekötve, mert a Gábort ismerte a Youtubról.

      @MrBerjoska@MrBerjoska Жыл бұрын
    • Ha minden rendben lett volna elsőre, akkor már akkor bekötötték volna. Hibajegyzéken rajta kell lennie, milyen hibákat találtak. ( Felénk külső vállalkozók végzik ezt a munkát és darabra dolgozak. Hibajegyzék is egy darab, bekapcsolás is egy darab. Nyilván az első rövidebb ideig tart és utána jöhet a következő cím. Embere válogatja. )

      @MrAlbertjani@MrAlbertjani Жыл бұрын
    • @@MrBerjoska Ha valami nehezen megy akkor zsírozni, kenni kell....ha értitek....

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
    • @@MrAlbertjani Hibát akkor lehet találni, ha akar találni....

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
  • Havi vagy negyedéves elszámolással meg fogják ölni ezt az egészet.

    @ferifuti8516@ferifuti8516 Жыл бұрын
    • Nálam havi szaldóval is kijön 0-ra az éves áramszámla.

      @joshomassai2483@joshomassai2483 Жыл бұрын
  • Nyilván az EON -nak kellene fejleszteni a hálózatot, 40 éve nem fejlesztettek..

    @richardnemet7683@richardnemet7683 Жыл бұрын
    • Azzal azért óvatosan, itt megtörtént a fejlesztés felújítás, azóta gyakoribbak a rövid áramszünetek, és a közvilágítás jó ha ép működik, + kis szél ami mostanában gyakori és már több az áramszünet. Előtt felén 20 éve stabil volt az a fázis amin vagyunk.

      @lajos1985@lajos1985 Жыл бұрын
    • És szerintetek mindenről Prüsszel, Soros meg a Gyurcsány tehet... 😅 Nincs olyan hálózat, amihez 40 éve nem nyúltak. Nézzetek egy kicsit szét: folyamatos fejlesztések vannak.

      @MrAlbertjani@MrAlbertjani Жыл бұрын
    • @@MrAlbertjani Ja nálunk a terhelt hálózatra kötöttek még egy nagyfesz oszlopot viszik tovább az áramot, vezetéket is csak akkor cseréltek, amikor már az oszlopukon akkora gaz volt ami felért a vezetékig, majd eső esetén szépen elkezdett szikrázni ívet húzni, majd zárlat. Oszlop tisztítás vezeték csere az égett helyett. Trafó az már vagy ezer éves. Ja és a lakásokba bejövő vezetékek az oszlopról a villanyos szerint nem szabványosak már, cserélni kéne őket, de se pénz se ember, csak ha szakadás és egyéb probléma van cserélik ki az új szabványra.

      @peltarlendori7027@peltarlendori7027 Жыл бұрын
    • Ezért jó, ha egy ország egy külföldi globalista vállalkozásnak adja el az országa stratégiai tulajdonait... Nyilván azt érdekli is, hogy itt nekünk épp mi a nyomorunk... A létező minimumot cselekszi, hogy maximum profitot vihessen innen, haza.

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
    • Itt üt vissza a rezsicsökkentés, mert azzal nemcsak az áremelkedéstől védenek meg bennünket, hanem a fejlődéstől is.

      @IlleesEndre@IlleesEndre Жыл бұрын
  • én egyébként nem értem, hogy miért nem lehet valamit termelni árammal, úgy értem, előállítani. amíg nem tudjuk eltárolni az összes áramot akkukba, akkor olyan gyárak kellenek, amik valami tartós dolgot előállítanak, lehetőleg minél egyszerűbben. nyilván itt valami kémiai dologra gondolok, műtrágya vagy mit tudom én. a lényeg hogy egyszerűen lehessen előállítani és tartós legyen, könnyen tárolható. még érdekesebb lenne, ha házilag is lehetne valami ilyesmit előállítani.

    @endike@endike Жыл бұрын
    • Csak azért, mert a vegyipar jellemzően folyamatos üzem ahol a megállás kozkázatos, és ezért folyamatos áramellátás kell. A fő probléma, a hullámzó teljesítmény.

      @laszlofrank5051@laszlofrank5051 Жыл бұрын
    • Melegvizet lehet előállítani, azt mindennap elhasználod.

      @csabakaralyos3080@csabakaralyos3080 Жыл бұрын
    • vannak csak nem itthon

      @Gladiatus121@Gladiatus121 Жыл бұрын
    • @@csabakaralyos3080 osztom a véleményed. Én már évek óta feladtam a visszatermelős megoldással. Persze a sziget üzemnek nincs akkora hatékonysága, de kevesebb is a baj vele. A felesleges energiát én is vízmelegítésre, és a mini víztorony feltöltésére használom. így a meleg, és az ivóvíz már ajándék :)

      @lapifilm@lapifilm Жыл бұрын
    • A legkézenfekvőbb egy nappal vízből hidrogént előállító és cseppfolyósító erőmű lenne, amit éjszaka elégetve, esetleg üzemanyag cellában felhasználva az energiát visszatermelné.

      @jakabgipsz4788@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
  • A probléma huncut megoldása egy 240 - 250 voltos egy megfelelő terhelhetőségű autotrafó bekötése az inverter és a hálózat közé.

    @MrBerjoska@MrBerjoska Жыл бұрын
    • Ja azt a hálózaton meg 270V lesz a fesz,a szomszéd meg nem tudja mitől sültek ki a cuccai.

      @robertmolnar9637@robertmolnar9637 Жыл бұрын
  • 2:30 Csak nálunk szarj...ák le az ügyfeleket , külföldön köteles az adatokat az ügyfél számára biztosítani ! Ne köszönd nekik mert elhiszik magukat és a többi embert meg letojják !

    @ujfalvilajos2859@ujfalvilajos28599 ай бұрын
KZhead