Nikkel - Vas akkumulátor. Igazi "nehézbombázó", nehezen kezdi ki az idő vasfoga. Megépítem kicsiben

2024 ж. 15 Ақп.
12 542 Рет қаралды

SCDkey New Year Sale 25% discount code : das
Windows 10 pro ($16): biitt.ly/PtF53
Windows 11 pro($22): biitt.ly/5pfWt
Windows 10 Home($15): biitt.ly/qoUhG
Office 2019($50: biitt.ly/xLfWb
www.scdkey.com/
#windows11#scdkey
/***************************************************/
Akku:
www.sanfoupower.com/?ref=Orda...
- 10€ kupon kód: OrdasiGábor (ezekre érvényes 12.8V 200Ah/100Ah/50Ah)
Nikkel - Vas akkumulátor II. rész: • Nikkel - Vas akkumulát...
Tesla motor: • Tesla motor II. Pierre...
Akár 1200Ah Nikkel - Vas akku is elérhető. 62kg egy cella.
Vas - Nikkel néven is emlegetik.
I. rész.
Edison 1901-ben szabadalmaztatta. Alacsony energiasűrűsége miatt nem szeretik járművekben alkalmazni. Talán a napelemes korszak során ismét felfedezik. Ha nem kell mozgatni, akkor kevésbé probléma a tömeg.
Előnyök:
- élettartama 30 év is lehet. Nem lennék meglepve ha 50 évet is elérné.
- jól bírja a lemerítést
- olcsó alapanyagokból áll (csak sok kell ebből)
Hátrányok:
- túltöltés esetén sok gáz keletkezik (HHO)
- töltés-kisütés hatásfoka 80%. (régebben 60% körül volt)
- alacsony energiasűrűsége van (nehéz)
Weboldalam:
ordasigabor.webnode.hu/youtub...
Video is made by Filmora

Пікірлер
  • Öveges professzor méltó utódja, nagyon szeretem a videóit.

    @upcbudaors1040@upcbudaors10403 ай бұрын
  • Alaszkában ...stb. az erdőkben lakott területeken kívül is. Ni vas akumulátorokat használnak napelem,szélkerék mellett . Megbízhatósága miatt. Gábor nagyon jó kísérletet választottál. Köszönjük.❤ Csak így tovább.

    @imoc7344@imoc73443 ай бұрын
  • A bányász lámpákban is ilyent használtak 2 cella. Még van itthon egy, több mint 40 éves és még működik.

    @feri976@feri9762 ай бұрын
  • Mint mindig, lényegre törő és részletes videó. Köszi Gábor!

    @zoltanantal6122@zoltanantal61222 ай бұрын
  • Nagyon régen olvastam erről a típusú akkumulátorokról. A leírás szerint télen kálium - hidroxod helyett nátrium - hidroxid oldatot használtak. Kevesebb energiát lehetett belőle kivenni, de működött. Talán érdemes lenne ezzel az oldattal is kipróbálni, ráadásul a nátrium- hidroxid könnyebben is beszerezhető. Várom a kisérleted eredményét, jó munkát kívánok hozzá.

    @zoltangedai2910@zoltangedai29103 ай бұрын
  • Gábor. Holnap péntek 😊 Szeretettel várjuk a kísérlet eredményét. Hajrá Gabi!

    @zoltangedai2910@zoltangedai29102 ай бұрын
    • szia, ott lesz holnap 18:00-tól a csatornámon a folytatás

      @ordasigabor@ordasigabor2 ай бұрын
  • Már nekem is eszembe jutott, nagyon kíváncsi vagyok az eredményre!

    @gaborpichner3970@gaborpichner39703 ай бұрын
  • Amikor a MÁV-nál voltam távközlő műszerész a 60-as évek vége felé, elemlámpa helyett a teherkocsi rendezők, forgalmi szolgálattevők stb. kézilámpáikhoz, valamint az LB távbeszélő készülékekhez 2 cellás műanyagházas Ni-Fe akkumulátorokat használtak az újratölthetőség miatt, szárazelemek helyett. A régebbi vasúti személykocsikban is ezt a típusú akkumulátort használták a kocsik éjszakai világítására, a töltést a kerék tengelyvégre szerelt dinamó biztosította menet közben pufferba.

    @attilaborsai7724@attilaborsai77242 ай бұрын
  • Mindig eltalálod, hogy mi érdekel! Szuper! A kálium-hidroxid helyett lehet használni nàtrium-hidroxidot is?

    @homokszem1@homokszem12 ай бұрын
  • Nagyon régen még egyes vasúti kocsikon volt tengelyvég-generátor, azok ilyesmi akkukat töltöttek, hogy legyen világítás az álló kocsikban is. (talán 24V-os volt a rendszer)

    @myth532@myth5323 ай бұрын
  • Anno az Operaház pincéjéből valami 110 darabot trógeroltunk ki, darabonként 70kg-osak voltak, így bő 7 tonnát. Kettesével voltak egy-egy boxba rakva, ebből fűzték fel a szünetmentes táp tárolóját.

    @CsibeBiGa@CsibeBiGa2 ай бұрын
    • Az egyik elektród a vas, a másik elektród a kálium - ami az elektrolitban van - a nikkelnek csak kivezető szerepe van. ( a formatálás a vaslemez felületének részbeni oxidációját jelenti ) Alapvetően a kálium és a vas elektronnegativitásbeli kűlönbségén alapszik a működése. Régi középiskolás függvénytáblázatban található olyan Mengyelejev-táblázat is, amiben az elemek mellett szerepel az elektronnegativitásuk. Töltéskor vasoxid-hidroxid keletkezik a vaslemez felületén közben tiszta kálium rakódik fel a nikkel lemezre ami lemerülés közben visszaalakul sima vasoxiddá, a kálium meg ezalatt visszamegy az oldatba. Elvileg gázfejlődés nélkül is működtethető a rendszer teljesen zárt buborékmentes túlnyomásos üvegtartályban. Azzal persze rendkívüli problémák lépnek fel: 1. az üvegtartály abban a pillanatban szétreped mikor ,,elfogynak" a megosztható ionok mert rendkívül gyorsan túlmelegszik. 2. a másik még nagyobb probléma ha villamos-kavitáció segítségével kezdjük tölteni. NA ARRŐL MÁR NEM SZERETNÉK ELMONDANI SEMMIT !

      @user-ys3le5bx3v@user-ys3le5bx3v2 ай бұрын
  • Én is régóta agyalok valami olcsó energia tároláson ami esetleg még hosszú élettartamú is. A keresőben mutatott kép a microenergia oldaláról származik amin Iron Edison akkuk vannak. Rákerestem a gyártó cégre, és kiderült hogy tavaly megszűntek létezni. Van sok kínai is, de ahhoz drágák azok is hogy kísérletezzek velük. Ha valamennyire működőképes lehet a házilag épített, akkor lehet hogy én is bepróbálkozok egy saját építésű akkuval.

    @otto9001@otto90013 ай бұрын
  • Kis elírás:"- túltöltés esetén sok ház keletkezik (HHO)" "- túltöltés esetén sok gáz keletkezik (HHO)" Nagyon jó kisérlet, imádom a videóidat.

    @Fizband1@Fizband13 ай бұрын
    • kösz, javítottam

      @ordasigabor@ordasigabor2 ай бұрын
  • Én láttam egy zseptelep kapacításút.. kb 2 kg.. olyan 35-40 èves.. még müködött..

    @torpemonguz@torpemonguz3 ай бұрын
  • Annak a atom akumulatornak amit mostanaban hallani annak van letjogosultsaga? Jo lenne tudnimi volt a Nikola Tesla autojaban ami hajtotta írásokban vami henger.

    @viccek-vicc-humor@viccek-vicc-humor2 ай бұрын
  • Az, hogy egy aksipakk hany amperrel tölthető, csupan elhatározas es pénz kérdése, azaz hanyat kötsz sorba es hanyat parhuzamosan.

    @fonix68@fonix682 ай бұрын
  • A festés teljesen felesleges. Viszont egy dologra felhívnám a figyelmet, a káliumhidroxid megköti a levegő széndioxid tartalmát. Zárt dobozba kell tenni, egy szeleppel, ami kiengedi a gázt, de a széndioxidot nem engedi be.

    @imopbimopb324@imopbimopb3242 ай бұрын
  • Sajnos fontos az energiatárolás, mert az orrunknál fogva vezetnek !

    @user-vi5bx5ry1m@user-vi5bx5ry1m2 ай бұрын
  • Jövő héten kormosan, égnek álló hajjal jelentkezhetsz. 😊😊

    @fonix68@fonix682 ай бұрын
  • Hello esetleg lattal e mar ilyen Pakisztan kornyeki akkumlator felujito videokat esetleg velemenyezned egy hasonlo videoban ?!

    @istvanp21@istvanp212 ай бұрын
    • gumipapucs a védőfelszerelésük .... én úgy bottal sem piszkálnék egy akkut. Na meg azt a savas gőzt lélegzik miközben cigiznek... A hosszú élet titka mindez.

      @ordasigabor@ordasigabor2 ай бұрын
    • @@ordasigabor En konkretan az akksiba kerulo altaluk barkacsolt/ felujitott cellakra es azok anyagaira gondoltam :D . Mint hogy most te is cellakat "barkacsolsz".

      @istvanp21@istvanp212 ай бұрын
    • Az az akku nekik biztosan jó. Veszélyes, én inkább kihagyom ez a témát.

      @ordasigabor@ordasigabor2 ай бұрын
  • Ipari felhasználás. Láttuk, hogy a savas, 40wh/kg tud, míg a Ni De 25wh/kg. Élettartamra pl egy jó savas munka akku 10-12 évet is tud, míg ez a Ni legyen mondjuk kereken 4x szorzóval. De 1.Hol van a károsodás nélküli puffere? 10-100? 20-90? 5-95? És most jön a lényeg. Előállítási ára kWh? Savasnál pl 12V 85Ah ~1kWh ebből 0,5kWh a hasznosítható. (Ja, és ha ciklus álló is 1000-1200 ciklust bír? De akkor már nagyon prémium, kvázi targonca szerkezetű akku. És ott van a gondozás. Bár ha ipari méretű a targonca akku, az átszellőztettett oxigén+ hidrogén egy egyszerű benzines, feltöltővel rendelkező agregáttal hasznosítható! Lásd pl. Füredi úti erőmű, amiből csak Budapesten van több, lassan fél évszázada! Nagyon várom, hogy legyenek a napelemeket pufferelni képes gravitációs, és akkus pufferek.

    @laszloblue3611@laszloblue36113 ай бұрын
  • Van valami számitási módszer illetve szorzó hogy 1x1 cm nikkel lemezfelület mennyi ampert tud , mert a régi autó aksiknál a magyar E tip lemezfelület 17. A. tudott (emlékezetem szerint ) . Igy a 6 E 5 aksi 85 Ah jött ki mert a + lemezszámot kell alapul venni . gondolom ennél is a + lemez a nikkel lesz ... Ennél az aku tipusnál a + - lemezközti szigetelésnek rácsszerkezetűnek kell lennie ?

    @Benimokus@Benimokus3 ай бұрын
  • A 20%-os KOH a gumi rögzítést nagyon gyorsan el fogja marni. Alkalmazz helyette valami más nem vezető anyagot. Meg a szívószál lúgállóságában sem bíznék.

    @Csabakiralyfi1@Csabakiralyfi12 ай бұрын
  • A hidrogen mellett oxigénnek is kellene kiválni. Ez így együtt nem egy életbiztosítás, nagyot tud szólni. Az oxigen mondjuk mindenképp ott van...😊

    @fonix68@fonix682 ай бұрын
    • ez egy vízbontó, így HHO keletkezik töltés közben.

      @ordasigabor@ordasigabor2 ай бұрын
    • @@ordasigabor igen , erre utaltam

      @fonix68@fonix682 ай бұрын
  • A gumi és festék szerintem nem bírja elviselni tartósan a lúgot.

    @kissattila3486@kissattila34863 ай бұрын
    • ez így van

      @ordasigabor@ordasigabor3 ай бұрын
  • A vashoz nem forrasztottam volna, inkább csavarozas,, 2 csavar, rugós alátét, a nikkelt ugyanott nagyobb atmérövel szigetelővel, az átellens sarokba fordítva, elterö atmérövel furatok, menetes szár...

    @fonix68@fonix682 ай бұрын
  • A sóaksi nulla voltig meríthető. Nálam alifepo4 aksiknal is menet közben változtatom a töltési áramot 5 ampertől 45 amperig a bent levő energia es a fesz függvényében. Reggel 45 aztán délutan 20 aztán 5, ha 28 voltra felment.

    @fonix68@fonix682 ай бұрын
    • szia, hol vetted?

      @ordasigabor@ordasigabor2 ай бұрын
    • @@ordasigabor banggod 3 db 2.5 kwh 24 volt buta bms de az eusannal most olcsobb lanpwr 3 hónapja mennek eddig jó en 25 eves jubileumnal fekete penteken vettem olcson

      @fonix68@fonix682 ай бұрын
  • Szervusz Gábor! Ennek a vas- nikkel akkunak van valami köze a diesel mozdonyok, elektromos targoncák lúgos aksijaihoz? Inas koromban (73-76) sokszor szedegettük ki a mozdonyokból a rettentő nehéz lúgos aksikat .

    @jozseffo@jozseffo3 ай бұрын
    • szia nem hiszem, h a mozdony segéd akku vas-nikkel volt korábban. Remélem valaki meg tudja írni milyen is volt az régen

      @ordasigabor@ordasigabor3 ай бұрын
    • ​@@ordasigaborAz tuti hogy lúgos aksi volt, meg nagyon nehéz. Viszont nem segédakku volt hanem a fő áramforrás. Azokon a mozdony motorokon 2 db akkora önindító volt, hogy ketten tudtuk kivenni ha javítani kellett. Oda kellett a power, de a nagy, nehéz lúgos aksiból is volt benne azt hiszem 20 db. Azokból a diesel mozdonyokból még bőven látni dolgozni, persze főleg csak helyi tolatási- vontatási munkákon. Bocs, hogy elkanyarodtam az eredeti témától, de mivel ez közel 50 éve történt velem, nosztalgiáztam is egy kicsit😁.

      @jozseffo@jozseffo3 ай бұрын
    • Igen. A vasútnál, vagy targoncáknál használt lúgos akkumulátorok ugyanezek voltak, mint amivel Gábor most kísérletezik.

      @zoltangedai2910@zoltangedai29103 ай бұрын
    • @@zoltangedai2910 Köszönöm! A részletekre már nem emlékeztem, nem ma volt, azóta meg nem volt dolgom velük

      @jozseffo@jozseffo3 ай бұрын
    • Meg tudjátok írni, milyen lúgos akku jöhetett még szóba a vasútnál? Ezüst- cink akku nem hiszem, az túl drága lett volna. Ha jól emlékszem, ilyen elektródákkal katonai alkalmazáshoz gyártottak ilyen akkukat, de az élettartamuk néhány évre volt tehető.

      @zoltangedai2910@zoltangedai29103 ай бұрын
  • A hidrogént meg azonnal el kell égetni.

    @fonix68@fonix682 ай бұрын
  • A vasúton a MÁV a máinapig lúgos akku van a vagonokon Igénytelen évekik el van.

    @karolyllh1242@karolyllh12422 ай бұрын
    • És gondolom nem fújja el a szél, olyan nehéz.

      @ordasigabor@ordasigabor2 ай бұрын
    • Igen kék a pulman kocsik alján közép tájon az a két méterszer cirka 60 centi magas vas ládában van. A töltö generátor vagy dinamő nem tudom mi van, az pedig a forgózsámolyon.

      @karolyllh1242@karolyllh12422 ай бұрын
  • Apósomnak volt egy állítása szerint 50+ éves. És teljesen jó volt. Ha vas súlyban számolom, akkor a 480Wh 25kg. És pl 20kg vas van benne. A vas most kb 600HUF/kg. 20*600 = 12.000. 10x1.2V => 12V. Azaz 4.8kWh kijön kb 120.000+ összegből. Ami nem olyan rossz. Tekintve, hogy 1kWh LIFE kerül kb 100.000 -be ha meg akarom venni. Igaz abban elektronika, kommunikáció és minden egyéb is van.

    @janyjozsef@janyjozsef3 ай бұрын
    • 600Ft a vas? Németek kb 60 ért veszik az Oroszoktól. Méh telepen is szerintem 100Ft alatt van, március adok le kb 20-25kg, nem lesz sókkal 500ft felett. Na de mi köze van a Ni akkunak a vas árához? Ólom kb ~500 Ft/kg, egy 60-72-es akkuban van 10kg, mégis 30e egy akku, 1 év garival.

      @laszloblue3611@laszloblue36113 ай бұрын
    • @@laszloblue3611 Én azt az árat írtam amiért átlagosan az ilyen vas lemezt meg tudom venni én. Nem nagyker árat írtam. Vagy hulladék árat.

      @janyjozsef@janyjozsef3 ай бұрын
    • Tartós használatra az 1mm-nél vékonyabb lemez nem esélyes. Az aliexpressen 1 db 100x100 mm-es 1mm vastag (azaz 10 cm3) nikkel lemez 15 dollár körül érhető el, ami ma kb 5600Ft. A nikkel sűrűsége 8,91 g/cm3 , ez akkor 89,1g. Ebből 62000Ft kilogrammos ár jön ki. Persze ipari méretben lehet, hogy a negyede, vagy tizede nem tudom. Ebből az 1kWh-ra jutó bekerülési ár nem tűnik olcsónak.

      @Csabakiralyfi1@Csabakiralyfi12 ай бұрын
  • Jobb lett volna papír zsebkendő a fekete rácsok helyett. Illetve ha már házi akkumulátor gondoltál már az ECET-re mint elektrolit vagy a BOR-ra Esetleg SÖR-re buborék nélkül. Tányérba is teheted volna és HUBERTUS-al vagy UNICUM-mal fel locsolod nem kell sok elektrolit.

    @CIRMOSOFT@CIRMOSOFT2 ай бұрын
KZhead