Nikola Tesla - Geniusz, którego zniszczono - POP Science #62

2024 ж. 21 Мам.
248 197 Рет қаралды

W dzisiejszym odcinku wyruszymy w podróż w głąb umysłu i życia jednego z najwybitniejszych wynalazców i naukowców w historii - Nikoli Tesli. Odkryjemy nie tylko fakty z życia Tesli, ale także jego myśli, marzenia i wpływ na dzisiejszy świat. Porozmawiamy o jego rewolucyjnych pracach nad prądem przemiennym, bezprzewodowej transmisji energii, a także jego niezwykłych eksperymentach. Kim był Nikola Tesla i jaki miał wpływ na nasz świat?
Zapraszamy na POP Science!
SPIS TREŚCI:
00:00:00 Wstęp
00:01:34 Kim był Nikola Tesla?
00:03:11 Prąd zmienny i stały
00:07:58 Prąd przemienny
00:20:57 SFINKS #73 LATO 2023, czasopismo
00:24:15 This Mortal Coil "Blood"
00:26:53 Ian R. MacLeod "Dom Burz"
00:29:01 Postać Tesli
00:40:34 Tesla i elektryczność
00:55:54 "Tajemnicze złote miasta", reż. Jean Chalopin, Mitsuru Majima
00:57:21 Sylwetka Tesli i jego przyzwyczajenia
01:09:02 Elektryczność przyszłości
01:19:08 W. Bernard Carlson "Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa"
01:21:26 Geniusz Tesli, poszerzanie wiedzy o elektryczności
01:27:49 Jacek Dukaj "Lód"
01:28:42 Christopher Priest "Prestige"
01:30:09 Nikola Tesla w grach wideo
01:31:05 "Liga niezwykłych gentelmanów", reż. Stephen Norrington
01:32:09 Tesla "Mechanical Resonance"
01:35:20 Jimi Hendrix "Midnight Lightning"
01:37:38 Wynalazki i patenty Tesli
01:53:24 Zakończenie
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZhead pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
Więcej szczegółów na profilu w linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZhead. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 / @astrofaza
❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 astroszop.pl​
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ / astrofaza.pl​
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl​​
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ / astromisie
✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ kzhead.info?sub_co...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek i Leszek Błaszkiewicz
- zdjęcia i realizacja: Kamil Ziółkowski
- montaż: Dorian Ortyński
🎵 MUZYKA 🎵
Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер
  • Chcemy odcinek o wynalazkach Tesli! 😊

    @yasioo@yasioo6 ай бұрын
    • Będzie w styczniu lub lutym 2024 😊👏

      @Radoslaw1986xx@Radoslaw1986xx6 ай бұрын
    • Samochody elektryczne, darmowy prąd, hulajnogi elektryczne itp

      @jooterror1347@jooterror13476 ай бұрын
    • Chcemy więcej Tesli 🙃

      @Piotrek1w@Piotrek1w6 ай бұрын
    • Warto też wspomnieć że tesla w oficjalnych aktach FBI został wspomniany jako podarowany ludziom przez kosmitów. Dokument łatwy do znalezienia bo oficjalny wydany przez FBI

      @stich6543@stich65436 ай бұрын
    • Polecam wspieranie, jest już dostępny od kilku dni 😉

      @maciejkisielewski5608@maciejkisielewski56086 ай бұрын
  • Tesla to mój ulubiony kiedyś żyjący superbohater 😊 Dziękuję!

    @sackif@sackif6 ай бұрын
    • Moj tez! Czasem lubie sobie pomarzyc o tym gdzie bysmy byli z obecna technologia gdyby nie rzucano mu klod pod nogi.

      @bartek...@bartek...2 ай бұрын
    • Mój też

      @user-wc4jt2er1j@user-wc4jt2er1j13 күн бұрын
  • Właśnie dołączyłem do sponsorów. Pan Leszek to istna skarbnica kultury SF. Jeszcze rok temu wydawało mi się, że przeczytałem wszystko z SF, co było warte przeczytania. Leszek podsunął mi kilkanaście pozycji, o których nie miałem pojęcia. ❤

    @michaelsedzikowski3669@michaelsedzikowski36696 ай бұрын
  • na początku pochwała, jesteście super i bardzo dobrze was się słucha. Na kosmosie się znacie, to fakt. Natomiast co do silników to niestety, już na początku dwa błędy: pierwszy już inni omówili, w samochodach elektrycznych Tesla, jak i większości innych stosuje się silniki prądu przemiennego, sterowane falownikiem, a w teslach jest to falownik na tranzystorach z Węgliku krzemu. Czemu tak? a no choć silniki prądu stałego łatwiej się steruje, bo można to robić i napięciowo i natężeniem i modulacją PWM, to jednak obroty nie są tak precyzyjne jak w silniku AC trójfazowym. Poza tym z racji budowy silniki prądu stałego, są bardziej zawodne i mniej sprawne energetycznie. Komutator, szczotki, to jest ich słabość. Oczywiście są silniki prądu stałego bez szczotkowe, np w odkurzaczach Dysona i podobnych, komutowane elektronicznie, ale to jest drogie i skomplikowane technologicznie, wymaga szybkich moswetów, kontrolera itd. Natomiast silniki AC trójfazowe mają bardzo płynny moment obrotowy, są sprawniejsze, niema tam żadnego komutatora, jedyny element, który się zużywa to łożyska. Natomiast sterować obrotami można tylko za pomocą zmian częstotliwości - chodzi mi o płynną zmianę obrotów. Odkąd falowniki stały się tańsze i dostępniejsze, silniki AC znów zaczęły wracać pod strzechy, np do pralek, a nawet robotów kuchennych. Nie wspomnę o pociągach, czy tramwajach, bo to oczywiste. Co do młynka do kawy, znów błąd. w brew temu co się wydaje, w zwykłych młynkach, mikserach, odkurzaczach tradycyjnych, wykorzystuje się silniki komutatorowe prądu stałego, a dokładniej są to silniki szeregowe prądu stałego. Natomiast by one działały, nie trzeba prądu przemiennego zamieniać na stały, bo one na przemiennym też świetnie działają. Natomiast w drugą stronę to nie działa. Silnik AC na prąd stały nie zadziała ni cholery. Dlaczego? to już inny temat i tak już do końca tego nikt nie przeczyta. Pozdrawiam serdecznie i bądźcie dla nas dalej, tylko proszę bardziej się przygotowujcie do programu kochani.

    @grzegorzkania9176@grzegorzkania91766 ай бұрын
  • jestem kobietą❤i nie mam spiny co do podziałów wszelakich, nie interesują mnie w swej sztucznej egzystencji...dziękuję za jasny w przekazie i interesujący wykład, wspaniały Pan -Gość, jak i prowadzący. Wielka szkoda, że w szkołach nie wprowadza się dzieci w świat nauki z pasją i zaciekawieniem. Pozdrawiam z mocą wspaniałej Energii Życia🌼Kasia

    @katya1174@katya11746 ай бұрын
  • Silnik tesli jest na prąd przemienny, wykorzystywany jest falownik do zamiany prądu stałego z baterii na przemienny. Jest to celowy zabieg ponieważ w silniku prądu przemiennego łatwiej realizować zmianę prędkości obrotów.

    @tomm9387@tomm93876 ай бұрын
    • Dokładnie :)

      @DoTablicyCHEMIA@DoTablicyCHEMIA6 ай бұрын
    • Oni chyba celowo podają te dane z anusa i mylą pojęcia dla komentarzy. TESLA, promotor prądu zmiennego/przemiennego, dlatego samochód TESLA z silnikiem AC w odróżnieniu od "melexów" i wózków do golfa. No i opór maleje jak napięcie jest wyższe oraz AC, jprd.

      @Kaczakat@Kaczakat6 ай бұрын
    • @@Kaczakat Opór w żadnym wypadku nie maleje pod wpływem wzrastającego napięcia.

      @as7tom@as7tom6 ай бұрын
    • silnik, silniki zależnie od modelu są zasilane prądem przemienno-zmiennym :) A prąd zmagazynowany w bateriach jest stały. Więc auto zasilane jest prądem elektrycznym ot i historyja.

      @Sebastian-vc6pk@Sebastian-vc6pk6 ай бұрын
    • Przecież to są leszczyki, udają że mają pojęcie na tematy które poruszają. Taki bełkot przy flaszce…😢

      @adriantuta806@adriantuta8066 ай бұрын
  • 14:22 Silniki w autach elektrycznych w rzeczywistości wcale nie są silnikami prądu stałego. To są 3-fazowe silniki prądu zmiennego, zasilane z wyrafinowanych falowników wektorowych. Niby można nazwać taki układ zasilania komutatorem i traktować całość jak silnik komutatorowy prądu stałego, ale moim zdaniem to jest równie trafne określenie jak nazywanie akumulatora podłączonego do gniazdka przez prostownik "akumulatorem na prąd zmienny".

    @technics6215@technics62156 ай бұрын
    • Kiedyś na politechnice słyszałem o pracy magisterskiej poświęconej 5-fazowym systemom zasilania, inżynier który o tym wspomniał skomentował to: że praca może ambitna i ciekawa ale te dodatkowe kable komu to potrzebne.Parę lat później trafiłem na informację że w zakładach Cegielskiego pracują nad samochodem dostawczym z silnikiem 5-fazowym bo ma lepszy moment rozruchowy. Taki słynny polski pojazd elektryczny Melex zaczynał z silnikiem na prąd stały.

      @jqanowalski2852@jqanowalski28526 ай бұрын
    • @@jqanowalski2852 Niestety już nie będzie polski... Duńczycy kupili tą firmę jakoś niedawno. W tym kraju chyba nie zostanie już nic co ma ręce i nogi.

      @technics6215@technics62156 ай бұрын
  • Mówi się wiele o geniuszu Tesli, ale tak naprawdę jest on inspiracją dla wielu zdolnych ludzi. Bez niego prawdopodobnie w dalszym ciągu panowałoby średniowiecze, a obecnie po prostu rozwijamy to, czego On dał początek i zaczyn. Myślę, że był kims znacznie więcej niż tylko genialnym wynalazcą, ale wręcz pionierem i rewolucjonistą jakich z dumą będą jeszcze wspominać przyszłe pokolenia.

    @juliuszweiss1930@juliuszweiss19308 күн бұрын
  • Pan Leszek mógłby opowiadać o gotowaniu gołąbków i jak ,gdzie ,z czym i dalej bym słuchał jak o czornej materii :)

    @JAmonOfficial@JAmonOfficial6 ай бұрын
    • hmmmmm gołąbki z czarną materią

      @Adr1an511@Adr1an5116 ай бұрын
  • Po 10min filmu stwierdzam, że pojawiła się nowa definicja chaosu. Otóż chaosem jest tłumaczenie przez naszych ulubieńców różnić między napięciem stałym, zmiennym i przemiennym...😀

    @rafaawrynowicz5991@rafaawrynowicz59916 ай бұрын
    • Przepraszam nie chcę obrażać Piotra, ale jest min plebsem, jak nie debilem.

      @micham6923@micham69236 ай бұрын
    • Szczególnie zamiennie napięcie z prądem 😉

      @mwhitebox@mwhitebox5 ай бұрын
    • Niestety po 20 minutach stwierdzam, że Panowie z elektryczności mają "malutkie" pojęcie 😢, praktycznie wprowadzają w błąd

      @mwhitebox@mwhitebox5 ай бұрын
  • Prądem stałym bezpośrednio można zasilic tylko silniki komutatorowe w samochodach są silniki prądu przemiennego zasilane z falowników które są zasilane z baterii

    @szymonroszak6748@szymonroszak67486 ай бұрын
    • Bez szczotkowe też można zasilać prądem stałym

      @m44g5@m44g56 ай бұрын
    • ​@@m44g5bezszczotkowe to sa też silniki synchroniczne wielofazowe(najczęściej trójfazowe) posiadajace elektroniczny komutator będący oczywiście rodzajem falownika.

      @cati0n@cati0n6 ай бұрын
    • Da się zbudować silnik bez komutatora, zasilany prądem stałym i będzie się kręcić. Słabo, bo słabo ale będzie. Było "modne" robienie takich silniczków z baterii, magnesu i kawałka przewodu.

      @krzysztofrudnik4745@krzysztofrudnik47456 ай бұрын
    • ​@@krzysztofrudnik4745 a silnik bez szczotkowy od pralki jest na prąd stały czy zmienny?

      @m44g5@m44g56 ай бұрын
    • @@m44g5 Trudno powiedzieć, bo pewnie nie zadziała ani na prąd stały, ani na taki z gniazdka. W mojej pralce jest szczotkowy - na początku roku zrobił się bezszczotkowy, więc musiałem założyć nowe szczotki. W pralce jest zasilany AC, ale po założeniu nowych szczotek chciałem go trochę dotrzeć i podłaczyłem do 24V DC i zadziałał. Dośc wolno, ale się kręcił. Działał prawie bezgłośnie, zostawiłem tak podłączony na całą noc, a potem wmontowałem do pralki. W starej pralce Wiatka silnik był indukcyjny - klatkowy. Miał dwa uzwojenia - jedno dla obrotów wolnych, drugie dla szybkich (wirowanie). Ten silnik był zasilany bezpośrenio z sieci (dodatkowo był wielki kondensator)

      @krzysztofrudnik4745@krzysztofrudnik47456 ай бұрын
  • Świetny to przypadek połączenia Was w naszym ziemskim świecie. Wspaniale się dopełniacie. Miło posluchać ludzi inteligentnych. Dziękuję😊❤

    @barbaragorbaczow5331@barbaragorbaczow53316 ай бұрын
  • Nikogo nie zniszczono, po prostu tak się potoczyło jego życie! Gdzieś wyczytałem, że był nieco pyszny i dumny wiec to tez mogło wpłynąć na brak sukcesu jakiego oczekiwał. Jeśli faktycznie chciał działać na rzecz ludzkości to powinien popuścić ego…, w jednym miejscu trzeba odpuścić żeby w innym miejscu zyskać! 😊 ale ludzkie ego jest silniejsze czasami niż poczucie misji dane przez Najwyższego.

    @prostakalkulacja9710@prostakalkulacja97106 ай бұрын
    • Coooo ty gadasz. Weź poczytaj jak na nim pasożytowano, a później przyjdzie czas na kazania z ambony o najwyższym, lub skądś indziej niż z ambony, jak tacy jesteśmy ezoterycznie postępowi. Polecam kudzu

      @JJSvilleguardian@JJSvilleguardian6 ай бұрын
    • @@JJSvilleguardian. Weź poczytaj jak on pasożytował na innych wyłudzając niezłe pieniądze na bezsensowne eksperymenty

      @olasek7972@olasek79726 ай бұрын
    • Skąd masz prawo do oceniania, jakie eksperymenty były sensowne? Hejtujesz czy POmagasz Tesli?@@olasek7972

      @JJSvilleguardian@JJSvilleguardian6 ай бұрын
  • o maj got :P strasznie mieszacie z prądem/napięciem ale z sympatii wybaczam Wam :)

    @EMariooo@EMariooo6 ай бұрын
  • Jeśli chodzi o o gry komputerowe, to motyw Tesli pojawia się w grze Arcanum (chyba 2001 rok). Oczywiście można tam było znaleźc/kupić cewkę tesli a potem wytworzyć pręt tesli oraz tesla gun, który miał największy dmg w grze :)

    @mrgugusz@mrgugusz6 ай бұрын
  • Uwielbiam ten duet 😊

    @Kamil12321@Kamil123216 ай бұрын
  • Kapitalny temat! Nareszcie geniusz doczekał sie waszej rozmowy.

    @armbi4202@armbi42026 ай бұрын
  • Wszystko wskazuje na to, że Tesla był autystyczny co by wiele tłumaczyło. Zespół sawanta jest hiperbolizowany przez media ale prawdą jest, że jeśli da się autystykom szansę to mogą stać się geniuszami w konkretnej dziedzinie. Myślę, że Tesli spodobałoby się to, że społeczeństwo powoli zaczyna wspierać ludzi bez względu na ich neurologię, płeć itp Proszę więcej o nim

    @kinashy8863@kinashy88636 ай бұрын
  • 13:00 Tutaj chyba był za duży skrót myślowy, opór/rezystancja przewodnika jest taki sam niezależnie czy napięcie jest stałe czy przemienne, zwłaszcza jeśli mówimy o sieci energetycznej 50Hz. Mam wrażenie, że autor miał na myśli, że prąd przemienny można łatwo transformować do wysokich napięć co niweluje skutki oporności. I to największa zaleta napięcia przemiennego i dlaczego jest stosowany do przesyłu energii na całym świecie. Bo łatwo można podnosić i obniżać napięcie. Przy napięciu stałym jest już to bardziej skomplikowane.

    @Cyklonus@Cyklonus6 ай бұрын
    • Właśnie co do tego skrótu myślowego z elektronami to nie jestem pewny czy o to chodziło 😀

      @anonim9609@anonim96096 ай бұрын
    • Po prostu Pan Leszek nie za bardzo ogarnia temat.

      @gerwazyglobotard8655@gerwazyglobotard86556 ай бұрын
    • @@anonim9609 ze niby elektrony drgaja i stukaja o siebie?

      @kubamiszczz@kubamiszczz6 ай бұрын
    • @@kubamiszczz chodzi o teorie Leszka, jakoby przez to, że w prądzie stałym elektrony sobie biegną cały czas w jedną strone to napotykają większy opór niż gdy robią to elektrony w prądzie przemiennym..

      @anonim9609@anonim96096 ай бұрын
  • Tesla to też czechosłowacka fabryka kondensatorów i chyba innych elementów elektronicznych....? to tak abstrahując

    @waldekz05@waldekz056 ай бұрын
  • 13:00 Hmm ogólnie to raczej nie ma takiej zasady, aby prąd stały powodował większe straty (energii). Właściwie to prąd przemienny powoduje większe straty, gdzie poza rezystancją mamy jeszcze reaktancje

    @anonim9609@anonim96096 ай бұрын
    • ... a przy dużych cząstotliwościach pojawia się jeszcze efekt prądu powierzchniowego

      @blow-fx3qs@blow-fx3qs6 ай бұрын
  • Ja się kładę do wyrka, najedzony, napojony i zmęczony co idealnie składa się na odbiór odcineczka od moich ulubionych dyskutantów 😎

    @psizna@psizna6 ай бұрын
    • Nie zapomnij puknąć!

      @piotrgabriel7282@piotrgabriel72826 ай бұрын
    • @@piotrgabriel7282 i pryknąć...., bo to jak pół puknięcia 🤣

      @robertkopacz1971@robertkopacz19716 ай бұрын
    • @@robertkopacz1971 otóż to!

      @piotrgabriel7282@piotrgabriel72826 ай бұрын
    • @psizna "odcineczka" ? wyrażasz się jak zniewieściały pedryl, zdrowy psichicznie facet powiedziałby, odcinka

      @krisjonson242@krisjonson2426 ай бұрын
    • @@krisjonson242 Haha rzeczywiście, człowiek zmęczony był proszę wybaczyć mi ten nietakt 😁

      @psizna@psizna6 ай бұрын
  • Śmieszny żart na początku aż się na głos uśmiałem xD Mimka Piotrka później wygląda jakby faktycznie doszło do pomyłki, chociaż brakuje słowa "kurczę" by było to chyba bardziej rzeczywiste. Ale i tak mózg ma nie mały problem. Tylko tyle co logika mówi że do takiej pomyłki nie mogło dojść, ameryka i europa dogadali się już dawno w sprawie miar więc wy na pewno też macie już ogarniętą komunikację. :D Propsy za ten żart. xD

    @PiotrSzulcUD@PiotrSzulcUD6 ай бұрын
    • dogadali się w sprawie miar??

      @olasek7972@olasek79726 ай бұрын
    • @@olasek7972 no teraz na pewno nie zachodzą pomyłki w stylu że plany z europy przychodzą w centymetrach a interpretują w calach, więc jest to forma dogadania się.

      @PiotrSzulcUD@PiotrSzulcUD6 ай бұрын
  • 14:17 no nie można tak powiedzieć. W samochodach EV siedzą silniki prądu przemiennego.

    @andr27@andr276 ай бұрын
  • Tesla był jednym z największych geniuszów i należy zrobić odcinek o jego wynalazkach... w dniu Tesli :)

    @LuigiElettrico@LuigiElettrico6 ай бұрын
  • Odcinek z opisem wynalazków był by dobrym pomysłem.

    @radoslawr525@radoslawr5256 ай бұрын
    • Dobra propozycja, można by zobaczyć na ile były to faktycznie przełomowe sprawy, a na ile "prostokąty z zaokrąglonymi rogami".

      @krzysztofrudnik4745@krzysztofrudnik47456 ай бұрын
  • Szacun dla was panowie, oprócz wiedzy o kosmosie macie bardzo obszerną wiedzę na temat tego co się teraz dzieje w technice i nie można się do niczego przyczepić, bo nie udajecie, że wiecie. tylko tak jest. Uwielbiam was słuchać, to jest właśnie to co mnie interesuje najbardziej. Dziękuje za waszą pracę i życze 1, a potem 10mln subów.

    @zabique@zabique6 ай бұрын
  • Proszę o odcinek o wynalazkach Tesli😁👍🙂

    @agnes.007@agnes.0076 ай бұрын
  • Ciekawe, inspirujące i fajnie podane. Niby wiem i dalej cieszy, Panowie, dobra robota.

    @rafalzajac383@rafalzajac3836 ай бұрын
  • Dzienna zalecana dawka ruchu (10 000 kroków) wzięła się z tego, że twórcy aplikacji do smartfonów tyle przyjęli bo to fajna liczba. To nie ma nic wspólnego z zaleceniami zdrowotnymi.

    @cosiodmykamien@cosiodmykamien6 ай бұрын
  • Leszek przez pomyłem zafundował nam ciekawszy odcinek :D

    @bartekbogdziewicz3594@bartekbogdziewicz35946 ай бұрын
  • Z tego co pamiętam to w AC2 mamy genialnego artystę i wynalazce Leonardo Da Vinci i akcja dzieje sie w XV wieku :). Mała pomyłeczka

    @czesteryo8334@czesteryo83346 ай бұрын
  • Wiedzę panowie mają i to szeroką, nie do końca może przy prądzie, ale to program dla ogółu i ciekawie Was się słucha, Dzięki.

    @kazimierzkrawczyk2117@kazimierzkrawczyk21172 ай бұрын
  • Drodzy Panowie, macie obaj wielką wiedzę i niewątpliwy dar opowiadania. Ale poruszajcie się w obszarach, które są Wam bliższe, bo w temacie prądu elektrycznego merytorycznie jest klapa. Proponuję też nie brać się za motoryzację, bo w tych tematach więcej tu było Pop niż Science. Inni już wytłumaczyli dlaczego - nie będę kopał leżącego. Mimo to w charakterze luźnej pogadanki odcinek przyjemny jak zawsze.

    6 ай бұрын
  • Oczywiście, że można testować modele w głowie. Kiedy pewien polski naukowiec, którego znam trudził się latami tworzeniem pewnych modeli w dziedzinie chemii kwantowej, spotkał się z innym naukowcem z Bostonu. Ten słysząc o pomyśle przrmyślał go chwilę i odpalił, że to nie ma sensu, bo atomy będą rozchodzić się "o tak" i pokazał rękami jak. Po kolejnych miesiącach wielu obliczeń z użyciem superkomputerów okazało się, że dokładnie tak się rozchodziły.

    @chmuragan@chmuragan6 ай бұрын
  • Jeśli chodzi o wynalazki - programuje się umysł na pracę w czasie snu i obserwuje się różne wersje rozwiązań, po czy wybiera się najciekawszą, którą po przebudzeniu przelewa się na papier, choć nie jest to konieczne. Sam tak mam i mam w swojej głowie idee, wzory i wynalazki mogące pchnąć cywilizację w przyszłość, ale niestety świat nie jest na to gotowy, więc należy jeszcze poczekać, a nawet wziąć to ze sobą na przyszłe wcielenie, gdyż przekazanie tego komunistom lub eurokołchozowym lewackim kapitalistom to czysta utopia. Np mechaniczny akumulator rozwiązuje na dzień dzisiejszy większość problemów energetycznych na świecie, gdyż ma monstrualną pojemność i gęstość energetyczna, nie traci energii w czasie, sam się nie psuje, nie gubi pojemności, zimy mu nie straszne, ale czuję, że celowo nad nim się unikać pracy, gdyż może przyczynić się do wolności jakiej ludzie pragnęli od zawsze, ale sztucznie im się to ogranicza.

    @juliuszweiss1930@juliuszweiss19309 күн бұрын
  • No w końcu o Tesli. On podobno wszystkie swoje wynalazki stworzył z przekazu informacji z jakiegoś źródła w trakcie snu.

    @tomaszrafako8364@tomaszrafako83646 ай бұрын
    • Tych źródeł jest sporo różnych. Myślę że to poprostu ktoś kto sie inkarnował na ziemi jakieś starseed

      @sethahr248@sethahr2485 ай бұрын
  • W jakiej Tesli jest silnik prądu stałego? Chyba silnik od wycieraczek :). Tesla ma silniki trójfazowe prądu przemiennego - a energia zgromadzona w baterii w postaci prądu stałego jest przekształcana na prąd przemienny przez falowniki.

    @AdiAdi-dd9vj@AdiAdi-dd9vj6 ай бұрын
  • Tajemnicze złote miasta. Zaraz sobie włączę.

    @rafamicoko4459@rafamicoko44596 ай бұрын
  • 1:27:32 to nie była jakaś wystawa techniczna, tylko coś jak World Expo… Columbian Expo z 1893 (choć miała nawiązywać do Kolumba i jego 400 lecia I wyprawy z 1492). Chicago. Tam Modrzejewska wystąpiła w sztuce (chyba Shakespeare), a jej syn Rudolf Modrzejewski wystartował z firmą (do dziś istnieje jako Modjeski&Masters) budująca i naprawiająca mosty.

    @bogdankwiatek1469@bogdankwiatek14696 ай бұрын
    • Check: wiki - World's Columbian Exposition

      @bogdankwiatek1469@bogdankwiatek14696 ай бұрын
    • Bardzo ciekawy i pożyteczny wielorako podcast. Dzięki! Kamień milowy cywilizacji zachodniej.

      @bogdankwiatek1469@bogdankwiatek14696 ай бұрын
  • Odcinek o wynalazkach Tesli TAK

    @pawemadej6505@pawemadej65056 ай бұрын
  • Dobry materiał, kiedyś kolega opowiedział mi jak stosunkowo delikatny element odpowiada za zatrzymanie całej masy na P, w satrej Omedze zawsze od tej pory robiłem zatrzymanie roboczym, reczny, N, odpuszczenie roboczym, roboczy, P, stop silnika. Dziś w Mazdzie 6 '17 dość współczesnym aucie dalej to robie dokładnie to samo i myślę, że ma to sens 😅

    @kornstat@kornstat6 ай бұрын
  • Panowie, z tym prądem chyba się porwaliście na temat, który Was przerasta. Ja jestem tylko po technikum elektronicznym i politechnice z całkiem innym kierunkiem i mam ubaw po pachy słuchając Was😂

    @rafaawrynowicz5991@rafaawrynowicz59916 ай бұрын
    • Większość ludzi tego nie rozumie i słucha jak objawienie. A tak na poważnie to przemienny prąd to dzieło wielu ludzi ale dwa nazwiska są kluczowe, to Westinghouse i Doliwo Dobrowolski. A Tesla ze swoją cewką robił duże wrażenie ale niczego kluczowego nie wniósł do sprawy przesyłu prądu.

      @kawu3373@kawu337316 күн бұрын
  • Świetny odcinek. Mogę oglądać bez końca ❤ Dziękuję

    @alexandramacedonska9617@alexandramacedonska96176 ай бұрын
  • Siarczyste ogniste...wyłapane 😁 Genialny odcinek. Robicie robotę 😊

    @tomekjachimek2938@tomekjachimek29386 ай бұрын
  • Strzała Wodzom... leżę i oglądam. Dzięki.⚡️🔥⚡️

    @Szabas777@Szabas7776 ай бұрын
  • 17:40 link od odpowiedniego momentu dla inżyniera elektrotechniki. Czepiam się wszystkiego po kolei od 12:00 minuty ( ciśnienie mi podskoczyło przy 12:00 a zawał dostałem przy 13:08.) Więc Piszę: Jest coś takiego jak opór właściwy i znając przekrój oraz długość przewodu można wyliczyć jego rezystancję zastępczą. Prąd przemienny jest ( był ) łatwiejszy do przetworzenia na inne napięcia. Dlatego że na ogromne odległości można energię przesyłać przy podwyższonym napięciu możemy przesyłać mniejszy prąd. Moc wydzielająca się na przewodzie zależy od kwadratu przepływającego prądu. Współcześnie istnieją instalacje HVDC. Instalacje HVDC sa stosowane tam gdzie są dwa niezależne SEE (system Energo energetyczny szukać) . Wróćmy do tego nieszczęsnego prądu przemiennego Niestety ale w sieci obecnie jest ogromna ilość urządzeń które obciążają siec nie symetrycznie, lub same z siebie wprowadzają harmoniczne (same zasilacze współczesne dają mniejsze zniekształcenia) THD . Przecież dla prądu przemiennego cewki i kondensatory nie są obojętne. W skutek błędnego dopasowania elementów sieci może powstać zawada albo zwora a to wszystko przez rezonans. Taki rezonans powoduje przepływ prądów czyli dodatkowe straty rezystancyj-ne. Jeszcze raz OPÓR WŁAŚCIWY PRZEWODÓW JEST TEN SAM. Współczesne przetwornice DC/DC mogą podnosić napięcie i obniżać w dowoli więc współcześnie można by przerobić sieć całkowicie na DC ( PS mam w domu dwie sieci jedną tradycyjną oraz drugą 12V ( Akumulator siarkowy z panelem słonecznym zasilają mi oświetlenie i drobna elektronikę )) Wracając do aut to hybrydy są ciekawszym rozwiązaniem, Ponieważ podczas stopniowego hamowania następuje zamiana energii mechanicznej w elektryczną czyli prąd przemienny ( musi tam występować ) ( w współczesnych technicznie elektrykach te rozwiązania też występują. Alternatory w samochodach są to silniki prądu przemiennego. Nawet maluszek na prąd ( na ogniwach kwasowych ) jest zbudowany na silnikach prądu przyokiennego. Ale mogą być tez stosowane silniki BLDC ze względu na bez szczotkową pracę. No i Hamowanie można dokonać gwałtowne (chciałem napisać że się nie da odzyskiwać energii a da się przy powolnym wyhamowywaniu ) 14:37 W młynkach do kawy znaleźć można silnik prądu stałego tak samo jak w wiertarce. Jak to sprawdzić ? Jak jest prądu stałego to powinna się wiertarka zakręć chociaż trochę jak podłączymy do akumulatora. ( zmiana kierunku podłączenia nie zmieni kierunku pracy ponieważ są to silniki bez szczotkowe). Chodzi o to że wytwarzający się strumień magnetyczny jest powyginany powodując obrót w konkretnym kierunku. Dobrze silniki z komutatorowym przełączeniem kierunku obrotu będą pracowały zależnie od polaryzacji jeśli nie mają uzwojenia stojana Czyli mają magnes( y) . 15:42 Jeśli mówimy o silnikach komutatorowych ( bez lub z uzwojeniem stojana) ale silniki BLDC to działają inaczej. Zgadzam się że wentylatorki w PC to typowy wywrócony na drugą stronę silnik BLDC ale w środku tego silniczka tuż przy osi jest tam sterownik który ma swój układ timera ale i czujnik halotronowy. Silnik stacjii dyskietek 3,5" też jest silnikiem BLDC swoją drogą sam jako dzieciak napięciem przemiennym sinusoidalnie podobnym zasilałem dwie przypadkowe cewki takiego silniczka dyskietek. Powodowało to na początku pracę " nie zdecydowanego kierunku obrotu " ale jak się pokręciło to całość zaczynała się potem dalej kręcić zgodnie z zadanym kierunkiem. ( Ale sie wkręciłem w rolę Profesora ) 16:40 Pominę. (Prof Leszek jest bliżej prawdy niż do tej pory, dostrzegam błąd ale "na studiach to odczarują" ( cytuję inny odcinek z gościem pisarzem i go cytuję ) 17:00 Szczyt czyli Amlituda i Tak w połowie dla idealnego sinusa . ( A musiałem to sprawdzić .. ( Dwa palce do gniazdka i werdykt ok to się zgadza ) ) Tak żeby sobie taką pierdołę policzyć trzeba umieć całkować. Jak jest prąd z wieloma Harmonicznymi to nie ma jednej harmonicznej to przebieg bardziej się zniekształca. więc jak mówimy o prądzie w którym występują jedynie Harmoniczne zgodne to wartość ta będzie dokładnie w połowie czasu między chwilową wartością wynosząca zero a wartością amplitudy. PS Słyszeliście o nowych licznikach ? Ja słyszałem taka plotkę że maja wprowadzić w nich pomiar zniekształceń harmonicznych.

    @trotyl84@trotyl846 ай бұрын
  • Silniki napędzające samochody marki Tesla, to silniki prądu zmiennego. Każdy silnik jest połączony z własnym falownikiem który zmienia prąd stały z baterii na prąd przemienny którym zasila silnik. Pracowałem na linii montażu falowników w Tesli.

    @kerostat@kerostat6 ай бұрын
    • W Berlinie?

      @falubazikzielonogorski7242@falubazikzielonogorski72426 ай бұрын
    • Tak. Dokładnie pod Berlinem. Gigafactory.

      @kerostat@kerostat6 ай бұрын
  • Ja też tak mam. W ogóle nie tyje i nie szczupleje. Niezależnie od tego co jem. To po prostu styl życia. Spacerowanie od 8 do 10 minut. Spacer normalnym tempem jest dosyć wolny. Znacznie wolniejszy niż jogging czy bieganie. 10 minut spaceru to nie wyjdzie 13-15 kilometrów tylko kilka. Sam chodzę co jakiś czas na spacery, niestety zbyt rzadko i chodzę od godziny do półtorej godziny. Swoim tempem a szybko chodzę przejdę w tym czasie jakieś 6-8 kilometrów.

    @NocnaGlizda@NocnaGlizda5 ай бұрын
  • Panowie bardzo proszę więcej o tesli i jego wynalazkach

    @kalabarakuda9301@kalabarakuda93016 ай бұрын
  • @astrofaza kiedy dodasz najnowsze odcinki PopScience na Spotify? Bo konczą mi się do słuchania, a robie to często w pracy.

    @WojtasTpT@WojtasTpT6 ай бұрын
  • Generalnie różnica między prądem zmiennym a przemiennym jest taka, że przy prądzie zmiennym zmieniają się wartości napięcia w czasie ale w jednym zakresie(napięcie nie staje się ujemne bądź dodatnie), natomiast prąd przemienny jest raz taki raz taki bo prąd przemienny nie musi być "ładny i stały w swej zmienności"

    @antoniuszwielogorski6150@antoniuszwielogorski61505 ай бұрын
  • Chętnie obejrzę odcinek o wynalazkach Tesli. Btw. dotrwałam do ostatniej minuty odcinka. ;)

    @Kate_Onion@Kate_Onion6 ай бұрын
  • A jaj jeden drugiemu se dogryza 😊ten ma jaśniejsze oczy bo umysłowy a ten że na mądrej głowie włos nie rośnie :)

    @norbertfifaczffa6998@norbertfifaczffa69986 ай бұрын
  • Miło się dowiedzieć ze słów Pana Leszka, że się i umysł działa podobnie do Tesli. Działa sobie jako silnik w głowie, w którym wizualizują się rzeczy i to jak działają i są dopracowywane, by móc je potem w praktyce opracować.

    @Nitroamek@Nitroamek5 ай бұрын
  • Około 2 minuty 30 sekundy i już błąd. Prąd trójfazowy to chyba zasługa Michała Doliwo-Dobrowolskiego a nie Tesli ?

    @marcinflees4543@marcinflees45436 ай бұрын
    • Jak najbardziej tak samo jak trójfazowy silnik klatkowy, transformator trójfazowy i parametr cosφ

      @dugiejoness5197@dugiejoness51976 ай бұрын
    • Prąd trójfazowy to zasługa około 6 wynalazców (według światowej literatury), nie wymienia się jednego ale uważa się ze tych sześciu dokonało wynalazku niezależnie od siebie.

      @olasek7972@olasek79726 ай бұрын
  • wynalazki tesli odcinek - chcemy!

    @omeleq@omeleq6 ай бұрын
    • jeszcze ciekawsza byłaby lista wynalazków które myślał że zrobił albo że kiedyś zrobi

      @olasek7972@olasek79726 ай бұрын
  • Astrofaza i NaukowoTV - najlepszy kanał na KZhead według mnie. Zaczepiste!

    @dawidburdelak@dawidburdelak6 ай бұрын
    • jeszcze smartgasm oraz naukowy bełkot xD

      @usz1444@usz14446 ай бұрын
    • 13:00 Opór jest taki sam dla prądu przemiennego i stałego. Straty energii osiągane są poprzez podnoszenie napięcia, co przy tej samej mocy oznacza zmniejszenie prądu. Moc strat to iloczyn oporu i kwadratu prądu. W czasach Tesli podnoszenie i obnizanie napiecia do przesyłu było prostsze dla napiecia przemiennego (transformatory), niż dla prądu stałego. Dziś jest odwrotnie. To obniżona wartość prądu (a nie przemienność) przyczynia się do mniejszych strat w liniach przesyłowych.

      @blow-fx3qs@blow-fx3qs6 ай бұрын
  • Z zawodu elektrykiem jestem, odcinek trzyma w napięciu ale oglądałem bez oporu. Alegoria do prąd zmienny, prąd przemienny: mnie drażni używanie tych terminów zamiennie do opisania jednej charakterystyki prądu. Dalej nie będę się wymądrzał bo za cienki jestem :D

    @norbi7842@norbi78426 ай бұрын
  • Fajnie było by skorzystać z opcji astrafaza na Spotify 😏

    @marcinsypniewski583@marcinsypniewski5836 ай бұрын
  • Jestem zaskoczony, bo myslalem ze wszyscy najpierw sobie cos wymyslaja, wyobrazaja jak to bedzie dzialalo, wygladalo, jeszcze raz nad tym sie zastanawiaja i dopiero to robią? Nie chcialo by mi sie 10 razy robic to samo zanim by zadziałało, bez sensu 😅

    @embe6135@embe61356 ай бұрын
  • Tesla po prostu rozumiał rzeczywistość, której my nie rozumiemy 😆dla niego było to proste i działało za pierwszym razem

    @hubert808@hubert8086 ай бұрын
  • 14:35 Młynek do kawy najcześciej ma silnik prądu stałego (z komutatorem). Silnik ten można zasilać również prądem przemiennym. Jednofazowy silnik prądu przemiennego (z kondensatorem) ma za mały moment siły w czasie rozruchu.

    @blow-fx3qs@blow-fx3qs6 ай бұрын
  • Uwielbiam WAS ! :)

    @JAmonOfficial@JAmonOfficial6 ай бұрын
  • Jak rozmawialiście o walkmanach to przypomniało mi się że przewijało się kasety na ołówku żeby baterię oszczędzać😅

    @Hopkins38@Hopkins386 ай бұрын
    • Niektóre długopisy te sześciokątne też pasowały. Tak, zakładało się kasetę na ołówek i kręciło się kasetą a nie ołówkiem. Pozdrawiam.

      @zwierzun8224@zwierzun82246 ай бұрын
  • Dzięki za ten materiał. Kiedyś prosiłem o niego w komentarzu

    @pawelrzepecki8057@pawelrzepecki80576 ай бұрын
  • Wielki człowiek, geniusz, samotnik. Już nawet nie patrząc na to czy tesla rzeczywiście stworzył promień śmierci i czy rzeczywiście potrafił pobierać energię z atmosfery to i tak ten geniusz jest niedoceniony do tej pory patrząc na to jak mało informacji o nim zawierają podręczniki do historii tym bardziej że każdy w naszych czasach nosi w kieszeni urządzenia które opierają się na co najmniej kilku jego patentach.

    @JamJestPrezes@JamJestPrezes6 ай бұрын
  • Jest taki serial sf, Warehouse 13 (Magazyn 13) i tam jest dużo nawiązań do różnych wynalazków i postaci z historii nauki. swoją drogą polecam fanom sf, bo jeden z najlepszych seriali jakie oglądałem. Szkoda, że tak nagle się skończył :(

    @BartekZbien@BartekZbien6 ай бұрын
  • Brawo panie Leszku za Mortal Coil z rewelacyjnym głosem wokalistki Elizabeth Fraser. Brawo za informację o wytwórni 4AD. Do panteonu zespołów które wypromował oprócz Mortal Coil oraz Clan of Xymox dołożę jeszcze Dead can Dance z moją ulubioną Lizą Gerard oraz Cocteau Twins.

    @ArturArthurus@ArturArthurus6 ай бұрын
    • dokładnie

      @cavendischw5885@cavendischw58856 ай бұрын
    • Romantycy Muzyki Rockowej. T Beksiński. Pamiętamy!

      @MariuszCzubaj@MariuszCzubaj6 ай бұрын
  • Panowie, prąd przemienny przede wszystkim zmienia kierunek, amplitudę też może zmieniać jak i częstotliwość

    @kazimierzkrawczyk2117@kazimierzkrawczyk21172 ай бұрын
  • Super, dzięki!

    @mikekoval2182@mikekoval21826 ай бұрын
  • 5:04 - 5:38 dawno sie tak nie uśmiałem :D:D:D

    @Dolar25@Dolar256 ай бұрын
  • Pamiętam też świetną płytę "Tesla" zespołu Silver Rocket. Concept album osnuty na jego biografii.

    @sawmody@sawmody6 ай бұрын
  • W przenośni, "coil" może oznaczać też zamęt lub niepokój, jak w wyrażeniu "mortal coil" (śmiertelny niepokój), które bywa używane w literaturze.

    @Bartosh.S@Bartosh.S6 ай бұрын
  • W "Total Recall" z 2012r też coś takiego z autem było a utwór odtwarzany ma cewkach w Uczniu czarnoksiężnika

    @wojtanRce@wojtanRce6 ай бұрын
  • Żart prowadzącego dobry na początku. 😂😂 Trochę Strasburgerem zaleciało 😊

    @bisustyle@bisustyle6 ай бұрын
  • 14:02 Panowie, silniki w samochodach elektrycznych są na prąd przemienny. Silniki na prąd stały wymagają komutator, w którym szczotki dość szybko sie zużywają. Obecnie bardo szeroko stosuje sie inne technologie jak silniki BLDC E dronach

    @mtsz3522@mtsz35226 ай бұрын
  • Hej, będą nowe odciniki na spotify? Ostatni wrzucony odcinek to #53.

    @zipeks4730@zipeks47306 ай бұрын
  • Tesla widział przyszłość, ale trochę rozmytą i dlatego zamiast zbudować lamkę plazmową dostępną za grosze - budował coraz większe wieże. To właśnie te małe 3,5 calowe lampki w bliskiej przyszłości wrzegobią boreliozę w zupełny niebyt, czyli chorobę łatwo uleczalną i oczywiście wiele innych.

    @juliuszweiss1930@juliuszweiss19308 күн бұрын
  • Dziękuję 👍

    @dorotawitkowska840@dorotawitkowska8406 ай бұрын
  • Ciekawostka- polski zespół Silver Rocket, zainspirowany życiem Nikola Tesli w 2008 roku wydał album pt "Tesla". Polecam

    @enterprise7511@enterprise75116 ай бұрын
  • Oj aktorów to z was nie będzie 😂 Dobry odcinek, Nikola Tesla zapomniany i niedoceniony

    @com64able@com64able6 ай бұрын
  • 57:08 Honor Harington jest to cykl bezczelnie zerżnięty z Horatio Hornblowera, różnica polega tylko na tym że w jednum są okrety kosmiczne a w drugim żaglowe

    @mindeclipse1607@mindeclipse16076 ай бұрын
  • Panowie nie mieszajmy napięcia z prądem. Proszę odpowiedzieć na pytanie, co mamy najpierw w gniazdku sieciowym, które mamy w mieszkaniu napięcie czy prąd? Kiedyś uczono minie, że suma napięć w napięciu zmiennym równa się zero. W innych wypadkach mówimy o napięciu zmiennym.

    @andreaspoltorak4438@andreaspoltorak44386 ай бұрын
  • Szacuneczek za samo przedstawianie nauki Sugeruje jednak zapoznać się z faktami i nie opowiadać "niedokładnych informacji" np. ta temat silników w pojazdach TESLA bo czy silnik synchroniczny, czy jeszcze nowszy typ BLDC nie do końca zasilane są prądem stałym. Pozdrawiam

    @jfyjfyandco8294@jfyjfyandco8294Ай бұрын
  • Pamiętam tą bajke, uwielbiałam ją❤

    @alexandramacedonska9617@alexandramacedonska96176 ай бұрын
  • No to ogladamy :D

    @KonradKrawczuk@KonradKrawczuk6 ай бұрын
  • Sztos. Pracowałem w tartaku zarobiłem jeszcze mi trochę zostało. Do dziś ci zostało?

    @jacekbart4902@jacekbart49026 ай бұрын
  • Pozdrowienia dla Panów. Bardzo lubię Was słuchać w tym formacie i stąd moje pytanie. Czy macie w planach udostępniać jeszcze Wasze materiały na Spotify? Bo od dłuższego czasu nowe odcinki są tylko na YT, a przyznam, że lubię posłuchać Was w formie podcastu.

    @sebastianbykowski7023@sebastianbykowski70236 ай бұрын
    • Firefox, ublock origin I oglądasz bez przerw na wyłączonm ekranie

      @marcinsobczak2485@marcinsobczak24856 ай бұрын
  • Ciekawy program. A tak przy okazji, elektryczne kołyski już są od dawna na rynku. Pozdrawiam

    @Czarkotka@Czarkotka6 ай бұрын
  • Natężenie fal elektromagnetycznych jest już tak duże, że już były pomysły ładowarek "bezprądowych",a nawet ładowania telefonów z wbudowaną ładowarką.Pomysł upadł ,bo jak można mieć coś za darmo.Kiedyś można było odbierać i słuchać radia na tzw. kryształkach bez baterii.Będąc w armii na radiostacji po przez zmianę cewek mogłem odbi erać jedynkę i dwójkę polskiego radia na słuchawkach podłączonych do anteny.Od 70 lat ilość natężenia fal elrktromagnetycznych wzrosła znacznie-doszły sieci telefoniczne i inne.

    @krasnalduzy4278@krasnalduzy42786 ай бұрын
    • pomysł upadł bo guzik a nie ładowanie byś z tego dostał

      @olasek7972@olasek79726 ай бұрын
  • Silniki Tesli są prądu przemiennego :D A w młynku do kawy nic się nie przełączą (komutator jest prądu stałego) :/ tam kierunek wirowania wymusza kondensatorek.

    @mjrFPV@mjrFPV6 ай бұрын
  • Super temat. Tesla był niezwykły. PS. Wkurza mnie to dzielenie twoich subskrybentów na tych lepszych i gorszych. Zapominasz chyba, że to dzięki wszystkim, a nie tylko tym płacącym, twój kanał jest tak popularny.

    @3dhYT@3dhYT6 ай бұрын
  • są ludzie, którzy potrafią analizować dane sytuacje i przewidzieć to co się wydarzy, wiec myślę, że tesla mógł robić takie analizy swoich eksperymentów w głowie :)

    @sowquns@sowquns3 ай бұрын
  • Ja tam sądze, że cewka Tesli była w tesli od jego narodzin ;D

    @mastablasta9765@mastablasta97656 ай бұрын
  • Szacun za This Mortal Coil 👌👌👌

    @bartosh22@bartosh2222 күн бұрын
  • Polska też miała "głównego" elektryka,lecz on miał plusy dodatnie i plusy ujemne

    @krasnalduzy4278@krasnalduzy42786 ай бұрын
  • Ja bym stawiał, że Tesla pochodził rzeczywiście z Wenus (albo z jeszcze innej planety z podobną grawitacją), tak jak to zostało zasugerowane w odtajnionych aktach FBI. Grawitacja na Wenus to 8,8 m/s2; na Ziemi zaś 9,8. Na mój chłopski rozum, teoretycznie mieszkający tam ludzie powinni więc być wyżsi od nas (oczywiście jeśli są z nami spokrewnieni, a wiele na to wskazuje), bo ich wzrost napotkałby mniejszy opór grawitacji. Taki Wenusjanin przybywszy na naszą Ziemię i dorastający na niej latami ,na pewno by odczuł tę znaczącą różnicę grawitacji. Jego ciało próbując sobie poradzić z tym faktem, pewnie musiałoby obniżyć znacznie swoją masę, tak aby to większe ciążenie planety było mniej dla niego dotkliwe. No więc pewnie dlatego Tesla był również tak nieproporcjonalnie szczupły.

    @adrian12131415@adrian121314156 ай бұрын
  • Postać Nikoli Tesli przewija się w książce retro s-f Jacka Dukaja ,,Lód" ,którą to pozycję polecam do przeczytania.

    @terminatorsiewie3905@terminatorsiewie39056 ай бұрын
  • 14:05 Panie Leszku samochód marki Tesla ma silniki na prąd przemienny (synchroniczny z tyłu i asynchroniczny z przodu) sterowane falownikiem VFD.

    @gstraszak@gstraszak4 ай бұрын
KZhead