Музей-садиба Лесі Українки у Колодяжному

2021 ж. 23 Ақп.
11 128 Рет қаралды

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у с. Колодяжному Ковельського району Волинської області засновано 1949 року в садибі, в якій авторка прожила дитячі та юнацькі роки.
Із відкритої парокінної коляски вийшла невелика дівчинка 11 років із допитливим поглядом. Вона вже мала ознаки недуги, яка визначить її подальше життя й сформує майбутню Квітку-ломикамінь. Але зараз це була просто Зеїчка, як кликали її в родині, Лариса Косач. Здібна, талановита, відкрита до всього нового дитина. Разом із сім’єю вона переїхала в село Колодяжне на Волині. Тут поступово зростала їхня родинна садиба, а разом із нею серед природи, народних пісень, легенд і переказів і Леся Українка.
Саме цей псевдонім Лариса Косач взяла собі у 13-річному віці, коли друком вийшли її вірші "Конвалія" і "Сафо". У Колодяжному народжувалася перша збірка поетеси "На крилах пісень", що вийшла друком у Львові за дев’ять років.
Саме Колодяжне поетеса називала своєю єдиною домівкою. Це притому, що жити їй доводилося в різних містах і навіть країнах через тридцятирічну боротьбу з хворобою. Але подумки завжди поверталася сюди - в поліське село, де поруч були рідні, а зовсім недалеко - чарівливий ліс з його легендами про мавок. У Колодяжному "милі для мене люди, тут не почуваю себе зайвою на світі".
У стінах маєтку родини Косачів тривала реабілітація Зеїчки після першої операції на руці з видалення вражених туберкульозом кісток. Тут вона приймала те, що більше ніколи не зможе грати на фортепіано, як раніше. І водночас продовжувала вчитися, маючи за педагога наполегливу, владну й освічену маму - письменницю Олену Пчілку.
Між наукою бігла до лісу, який вабив своєю таємничістю. А ще сільські дітлахи так вірили у різних лісовиків, водяників. То чому б і собі не дослідити ті зелені простори, не пофантазувати у лісовому багатоголоссі. Пізніше Леся Українка розповідала, що все її дитинство пройшло у хмарах фантазії.
Удома було затишно. Спочатку в одному спільному з родиною будинку, потім - мала власний - Лесин білий домик. За будь-якого часу доби він світився білими стінами, звідси й назва. Тут Леся працювала й відпочивала - у рожевій кімнаті. Перед вікнами письмовий стіл - щоб була змога відривати погляд від рукописів й дивитися туди, де бовваніють крони дерев. Позаяк стан здоров’я не давав задовго працювати, відпочивала тут таки на ліжку з червоного дерева. Та що там - і працювати іноді тут же доводилося. Поруч - вазочка для квітів, бо прекрасне має ж бути в усьому. А ще різні видання: твори письменників, примірники журналів, праці з історії, філософії. У блакитній кімнаті приймала гостей. Значну її частину займає рояль - сьогодні один із найстаріших в Україні. На даху веранди для Лесі облаштували солярій.
А якими ж теплими були домашні вистави і літературні вечори, що влаштовували в батьківському будинку з сірими вікнами. Сюди навідувалися Іван Франко, Ольга Кобилянська, Михайло Старицький, Галина й Остап Лисенки, Орест Левицький.
Мальовниче поліське село було у житті Лесі Українки 26 років - однак переважно у теплих спогадах. Адже фізично перебувала тут загалом близько восьми з половиною років. Увесь інший час були виїзди до Луцька, Києва, Гадяча, Одеси, Криму, Варшави, Берліна, Петербурга, Тарту, Риги, Мінська, Італії, Швейцарії, на Кавказ і в Єгипет та в інші міста і краї.
«Дуже мені вже хочеться додому, «на тихі води, на ясні зорі», все здається, що там скоріш минеться моя втома. Шкода, що не можна мені поїхати в Колодяжне і побачити усіх в зборі», - писала Леся Українка в листі до матері з Одеси.
Зараз удома - нинішньому Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки - зберігаються особисті речі письменниці та її одяг: корсет; намисто; стрічки; скринька для прикрас; сорочка, оздоблена Оленою Пчілкою; улюблений рояль. А хтозна - може, Леся таки й змогла повернутися в ці стіни. Адже вона наполеглива й самовіддана: «Ні, я хочу крізь сльози сміятись, Серед лиха співати пісні, Без надії таки сподіватись, Жити хочу! Геть думи сумні».

Пікірлер
  • Спасибі Вам велике за прекрасне відео 💛💙

    @marysvit@marysvit8 ай бұрын
  • Дякую за чудову розповідь про Лесю Українку,можливість доторкнутися до безмежного світу великої поетеси. Донецьк

    @user-mc2pt9wq7r@user-mc2pt9wq7r3 жыл бұрын
  • Великий уклін ВАМ і дякую за цю цікаву для кожного українця інформацію про Лесю українки! !!

    @igorkurochka6905@igorkurochka69053 жыл бұрын
  • Слава Україні-Героям Слава ! Дякуємо Всім Захисникам, Вічна Пам'ять Загиблим-Будьмо Гідними Чину Героїв України ! Шановні Добродії, Маріє, Ларисо-Леся Українка ! Слава Нації-..!

    @valentynokhomush724@valentynokhomush724 Жыл бұрын
  • Вас, пані Маріє, хочеться слухать безкінечно про Лесю. Яка велика інфомація і красиво подано на бездоганній мові. Дякую

    @user-bo4hd7ew4d@user-bo4hd7ew4d3 жыл бұрын
  • Прекрасна розповідь!

    @user-jd8kz1wj3q@user-jd8kz1wj3q Жыл бұрын
  • Дякую! Вітаю все українство з Лесиним ювілеєм!

    @blavatkapoljova8042@blavatkapoljova80423 жыл бұрын
    • ВІТАЮ!! Краще Лесі не було і не буде, мабуть.

      @user-hl9cz2jt1s@user-hl9cz2jt1s3 жыл бұрын
  • На одному диханні прослухала Вашу розповідь про родину Косачів,дякую сердечно!!!

    @user-ke6yp9rz5k@user-ke6yp9rz5k3 жыл бұрын
  • Дякую за розповідь!

    @user-jd8kz1wj3q@user-jd8kz1wj3q Жыл бұрын
  • ДЯКУЮ !

    @ihorchupyk9724@ihorchupyk97242 жыл бұрын
  • Безмежно вдячна пані Марії за змістовну розповідь. Так просто і цікаво, на одному подиху, ніхто до Вас не зміг розповісти про Велику Лесю Українку. Честь і хвала!

    @user-df2bb4si3p@user-df2bb4si3p3 жыл бұрын
    • Змістовна,цікава розповідь , дякую.

      @user-ht7ed5ms5h@user-ht7ed5ms5h3 жыл бұрын
  • Дуже цікава розповідь! Дякую!

    @nina6031@nina60313 жыл бұрын
  • Браво

    @user-kd4zf2dy8u@user-kd4zf2dy8u Жыл бұрын
  • Дякую, дуже пізнавальна розповідь!!!

    @user-gv8df1mu7b@user-gv8df1mu7b3 жыл бұрын
  • Дякую. Дуже цікаво. Прекрасна розповідь прекрасно розказана

    @user-rd7vl8fb1s@user-rd7vl8fb1s3 жыл бұрын
  • Спасибо большое !😛🐞🐝🐢😷

    @user-uz6vi9mv4g@user-uz6vi9mv4g3 жыл бұрын
  • Дякую за цікаву доповідь. Вподобайка.

    @user-pq7rv5mz3i@user-pq7rv5mz3i3 жыл бұрын
  • Тарас Шевченко та Леся Українка...

    @user-dn5xz2ff7y@user-dn5xz2ff7y3 жыл бұрын
  • 🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦❤️❤️❤️❤️❤️🙏🙏🙏🙏🙏

    @oksanaukrainets9073@oksanaukrainets9073 Жыл бұрын
  • Так и ходили бы до сх рор в сирякх и спивалы б свои коломыйки.Зачем делвть акценты и так ясно кем бы вы остались под панамы .

    @dianakhrystyuk9498@dianakhrystyuk9498 Жыл бұрын
    • Ви навіть писати грамотно не навчились... Тому не смійте принижувати українців!

      @user-kk1pm2cw5g@user-kk1pm2cw5gАй бұрын
KZhead