Jak Zmieniła się PRZYRODA Polska Przez 25 Lat?

2021 ж. 27 Жел.
189 327 Рет қаралды

Zwierzęta, które kiedyś były powszechne w Polsce dziś są rzadkie. Z kolei te, które dawniej były rzadkie, albo których nie było w ogóle, dziś stały się powszechne. Zmiany w naturze, choć zachodzą powoli, to jednak z czasem zmieniają otaczający nasz krajobraz przyrodniczy. Na przestrzeni 25-ciu lat widać wyraźne różnice.
👉 Patronite ► patronite.pl/magia_natury
__________
Autor kanału nie rości sobie praw do materiałów wykorzystanych w filmie. Materiały wykorzystane są w ramach prawa dozwolonego użytku w celu zobrazowania, edukowania i lepszego zrozumienia zagadnienia lub pochodzą z serwisów udostępniających darmowe materiały.

Пікірлер
  • Na początku lat 90 gdy mając około 10 lat zawsze zimą chodziliśmy na długie dystanse i na polach liczyliśmy wyskakujące z pomiędzy orek zające ależ to była frajda oć taka zajawka a kiedy przez osiedle od rana przetaczała się kanonada jerzyków to wiedziało się że lato jest w pełni i rzeczywiście dziś się tego nie widzi. Mieszkając na emigracji muszę przyznać że Polska to przepiękny kraj i takiej przyrody na zachodzie się nie obserwuje. Wszystkiego najlepszego w nowym roku kochani 🥳

    @abinuno8976@abinuno89762 жыл бұрын
  • Film świetny . Myślę że z dużym powodzeniem mógłby być on wyświetlany w szkołach . Posiadam wykształcenie przyrodnicze uważam że materiał jest doskonale przygotowany pod względem merytorycznym . Brawo !

    @stasiekb.2030@stasiekb.20302 жыл бұрын
  • Całkiem niedawno,8-10lat temu pod moje okna przychodziły dziki, przylatywały sójki... Dziś jest tutaj strefa ekonomiczna.Czar prysł.Dziękuję Panie mecenasie przyrody za dobry film!

    @piotrkwiecien4969@piotrkwiecien49692 жыл бұрын
  • Świetny film jak zawsze. Podsunę tylko propozycję, że idąc za ciosem możesz zastanowić się (nagrać film hehe) np. nad miejscami w Polsce, które mogłyby się nadawać na tereny PN.

    @mzski5062@mzski50622 жыл бұрын
    • Dzięki, pomyślę :) pozdrawiam

      @magianatury@magianatury2 жыл бұрын
    • @@magianatury Polska ma bardzo słabą gospodarkę coraz slabszą i jest coraz większe bezrobocie

      @kubarakoczy6773@kubarakoczy67732 жыл бұрын
    • @@kubarakoczy6773 to się jakoś odnosi do powyższego komentarza ?

      @gacekp@gacekp2 жыл бұрын
    • @@gacekp do filmu jest wspomniane w filmie o gospodarce

      @kubarakoczy6773@kubarakoczy67732 жыл бұрын
    • @@gacekp ja od dziecka interesuję się zwierzętami i przyrodą

      @kubarakoczy6773@kubarakoczy67732 жыл бұрын
  • Człowieku ja kocham przyrodę bo to dar od Boga i jestem z Ciebie niezwykle zadowolony, że ten film tak pięknie zrobiłeś, dziękuję Ci. Zasięg jest dobry więc władze z ludźmi to zobaczą zapewne i dzięki temu filmowi powstanie więcej parków narodowych. Dobra robota.

    @Rycerz-Maryi@Rycerz-Maryi2 жыл бұрын
  • Pozdrawiam wszystkich którzy kochają Polska nature! Szczęśliwego Nowego Roku!

    @misiekkrzysiek7962@misiekkrzysiek79622 жыл бұрын
    • ? Czy urzędowego zabijania dzieci poczętych (także dziewczynek) domagają się od kobiet, opanowani własnym poaborcyjnym szałem ?

      @jozefkazimierz8740@jozefkazimierz87402 жыл бұрын
  • Osobiście "magię natury" zauważyłem 7 lat temu po przeprowadzce ze śląska na podkarpacie . Do karmnika który mam 50cm od miejsca z którego to teraz piszę, oprócz wróbli i wszelkich odmian sikorek przylatuje dzięcioł (taki z czerwoną czapką na głowie) ;) Dla mieszczucha to jest magia i nawet po 7 latach mnie to nie znudziło :D

    @deltaZabrze@deltaZabrze2 жыл бұрын
  • Miasto Skawina pod Krakowem w latach 90 obfitowało w piękną zieleń,drzewa,krzewy.Masowo wszystko zostało wycięte.Drzewa nie mają korony tylko wystające kikuty. Co roku na wiosnę wycinane są drzewa z gniazdami ptaków czemu to służy nie mam pojęcia.W każdym miasteczku są betonowe rynki i wszystkie bardzo podobne do siebie.W upalne dni nie ma się gdzie schronić.Najbardziej brakuje mi normalnych drzew i śpiewu ptaków.

    @krystynakucaa3690@krystynakucaa36902 жыл бұрын
    • Przecież na rynku w Skawinie jest ponad 30 jak nie 40 drzew nowych i starych a rynek jest dość mały.

      @Paralitor@Paralitor2 жыл бұрын
    • A jakie niby mają być rynki? Rynek to nie park.

      @misiek_xp4886@misiek_xp48862 жыл бұрын
  • Za dzieciaka w okolicznej rzeczce/kanale obserwowalem zwierzeta tam żyjące. Cierniki, piskorze, karasie, raki, traszki. To było w poznych latach 90. Teraz jest tylko smród i choroba skóry jak tam sie włoży ręke.

    @Subhuti.@Subhuti.2 жыл бұрын
  • Świat nie zmierza ku lepszemu wraz z coraz lepszą techniką MYŚLIMY O WSZYSTKIM ALE NIE O NASZYM DOMU

    @bartek8757@bartek87572 жыл бұрын
    • Ku lepszemu? To na jakim Ty świecie żyjesz? Jak sie z nami skontaktowałeś?😉

      @dzika_kuna@dzika_kuna2 жыл бұрын
  • Jestem mieszkańcem Beskidów i z roku na rok widzę nowe domy i drogi coraz to wyżej i wyżej w górach..Pamiętam swój teren sprzed 25 lat - dużo mniejszą antropopresję. Moim zdaniem bez kompleksowej ochrony siedlisk - nowe parki narodowe, rezerwaty, lepsza ochrona w parkach krajobrazowych i obszarach Natura 2000, budowa wielu nowych przejść/korytarzy dla zwierząt - będzie coraz gorzej. Być może przyjdzie czas na radykalne decyzje i zwyczajnie ludzie będą musieli zrezygnować ze swojej obecności na pewnych terenach naszego kraju aby przyroda mogła trwać. Dzięki za ten film. Pozdrawiam!

    @ekhem12@ekhem122 жыл бұрын
    • Tak jest w całej Polsce. Mieszczanie uciekają na wieś(a tak się gada w miastach, jakie to wsie są nieucywilizowane). Jeszcze trochę i zamiast wsi, będą małe miasteczka.

      @tunguska8170@tunguska81702 жыл бұрын
  • 25 lat temu to ja z bratem bawiłam się w liczenie krów, które widzimy, w drodze do dziadków (120 km)Kto naliczył więcej po swojej stronie to wygrywal. Nie było smartfonów, za to były krowy na pastwiskach i tak sobie umilaliśmy podróż.

    @karinade9372@karinade93722 жыл бұрын
    • Jak byłam dzieckiem i pierwszy raz jechałam pociągiem z mamą, to mega mnie cieszył widok krów i koni na łąkach po drodze. Wystarczyło 10-15 lat i już nie widać krów czy koni na łąkach. A dodam że mieszkam na wsi 😔

      @Moim_Zdaniem@Moim_Zdaniem2 жыл бұрын
    • My liczyliśmy mijane furmanki z końmi....

      @lia3133@lia31332 жыл бұрын
    • W 2008 roku tez cos innego niz smartfony trzeba bylo.miec do zajecia sie

      @lechitasowianinpolak8168@lechitasowianinpolak81682 жыл бұрын
  • Oj tak pamiętam czasy z lat 90-2010 w mojej rodzinnej okolicy. Wiele malych gospodarstw kompletnie zmienialo moja oklice na lepsze. Dzisiaj wszystkie 5 stawow wyschlo. Laki zarosly kompletnie. Od lat zauwazam duzo mniejsza roznorodnosc zwierzat w ciagu roku. Dzisiaj jest jakby pusto...

    @tazz4567@tazz45672 жыл бұрын
  • Mieszkam w małym mieście bad rzeką, otoczonym mnóstwem terenów rolniczych, więc na szczęście aż tak bardzo negatywne zmiany nie odbiły się na tutejszej przyrodzie. Wciąż widuję na spacerach zające, sarny, ślady dzików, po 22 zdarza się, że drogę na przedmieściu przebiegnie lis albo kuna. Wróbli i jerzyków też jest u nas pod dostatkiem. Ale można zanotować ogromny spadek liczebności jaskółki oknówki. W czasach mojego dzieciństwa, które przypadało na lata dziewięćdziesiąte i przełom dwutysięcznych, każdy blok miał kilka do kilkunastu gniazdek z błota przy oknach. Tymczasem w ostatnim roku udało mi się naliczyć może cztery gniazda na kilkanaście bloków, w tym jedno na moim oknie. Mało tego, jaskółki biją się o gniazda już wybudowane, ale żadna z nich nie budowała sobie nowego. Domyślam się, dlaczego tak jest - po pierwsze jest teraz o wiele mniej błota niż dawniej, bo wszystko wybetonowane. A po drugie... cóż, ludziom jaskółki przeszkadzają. Wywieszają pod oknami kolorowe reklamówki zamiast po prostu zamontować półeczkę na odchody. A potem narzekają, że komary, że miasto musi coś z tym zrobić i tak dalej. Boję się, że za 10-15 lat tych sympatycznych ptaków już po prostu nie będzie, bo nie będą miały gdzie się gnieździć.

    @mlekoimleko@mlekoimleko2 жыл бұрын
    • u nas jednorazowki ludzie wywieszaja, by na parapecie nie siadaly srajtaki( golebie) istna plaga, roznoszaca brud , sraja gdzie popadnie

      @tosiek4226@tosiek42266 ай бұрын
  • Mimo ,że jest dużo oczyszczalni to i tak wiele gatunków ryb umiera .Dzięki za Film.

    @kornelkaszubowicz5547@kornelkaszubowicz55472 жыл бұрын
  • U mnie na szczęście jest jeszcze dużo wróbli, bardzo wesołe, ruchliwe i pozytywne ptaszki. Sama jednego kiedyś uratowałam jak byłam mała.

    @jadezwamibardzo493@jadezwamibardzo4932 жыл бұрын
  • Wczoraj pisałem, że dawno nie widziałem zająca. A dziś jadąc do pracy o 5:00 spotkałem go obok domu na drodze 🙊 niesamowite. 🙊

    @artur1991pl@artur1991pl2 жыл бұрын
    • Właśnie zajęcy coraz więcej widać :)

      @byczyjelen2024@byczyjelen2024 Жыл бұрын
  • Zdecydowanie lepiej wyglądało nasze otoczenie w 1996. Miałem wtedy zaledwie 4 lata, ale pamiętam jeszcze jak w moim rodzinnym mieście (które było wtedy trochę zapyziałe w porównaniu z dzisiejszym rozwiniętym miastem) szumiały wielkie topole. Do dziś pamiętam ten cudowny, balsamiczny zapach ich żywicy, zwłaszcza po burzy. Dzisiaj nie ma już tych drzew tak dużo bo okropnie wszystkim przeszkadzały i większość z nich wycięto. Wróble też pamiętam. Gdy szukały pokarmu na podłożu to nie biegały a skakały. Albo to ja się starzeję, albo świat zmienia się tak szybko, że trudno mi za nim nadążyć. Ale to wszystko zmienia człowiek. Pytanie tylko: czy na lepsze, czy na gorsze?

    @michalzlb9619@michalzlb96192 жыл бұрын
    • Kuuuurła kiedyś to było

      @kupieckorzenny5093@kupieckorzenny50932 жыл бұрын
    • @Radosław Pierzgalski Ziemia nie jest kulą, tylko elipsą i zostało to już dawno temu udowodnione. Setki sond i satelit wysłano w przestrzeń. Skoro miliony innych planet ma eliptyczne kształty to niby dlaczego Ziemia miałaby wyłamywać się z tego schematu? A co według ciebie z jej ruchem obrotowym, który daje nam dzień i noc? A co z jej ruchem obiegowym, który nam daje pory roku? A co z ruchem precesyjnym, trwającym 26 tysięcy lat, który przesuwa układ widzianych z Ziemi gwiazd? A co z trwającymi od milionów lat ruchami górotwórczymi, które rozerwały superkontynent Pangeę na 7 znanych nam kontynentów? Także wybacz, ale mnie żadne argumenty na płaską Ziemię nie przekonują. Podobno galaktyka jest płaska, to owszem, ale nie Ziemia, ani żadna inna planeta.

      @michalzlb9619@michalzlb96192 жыл бұрын
    • @@kupieckorzenny5093 A było było. Unia i szytostwo zniszczyło wieś.

      @pistofalszywipatrioci@pistofalszywipatrioci2 жыл бұрын
    • Mnie właśnie najbardziej tych topól brakuje.

      @behinskiciornyptok7058@behinskiciornyptok70582 жыл бұрын
    • @@behinskiciornyptok7058 Oj tak 👍

      @michalzlb9619@michalzlb96192 жыл бұрын
  • Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich, jak również dla autora.

    @zedomirzak@zedomirzak2 жыл бұрын
    • Dziękuję, wzajemnie! :)

      @magianatury@magianatury2 жыл бұрын
    • Dopiero teraz zauważyłem że jeszcze 2 dni do Sylwestra. Wzajemnie Szczęśliwego Nowego Roku🍾

      @BretislavPremyslovic@BretislavPremyslovic2 жыл бұрын
    • @@BretislavPremyslovic szybko leci czas to juz jutro

      @zlamarcia2357@zlamarcia23572 жыл бұрын
    • @@zlamarcia2357 no, a niedawno żegnaliśmy rok 2020

      @BretislavPremyslovic@BretislavPremyslovic2 жыл бұрын
    • @@BretislavPremyslovic wlasnie tak jak piszesz

      @zlamarcia2357@zlamarcia23572 жыл бұрын
  • W Jaworznie dziki częściej można spotkać w centrum miasta niż w lesie... Dziękuję za film i rzeczowy komentarz bez psedoekologicznego oszołomstwa...

    @henrykszwajcowski9410@henrykszwajcowski94102 жыл бұрын
    • ? Czy urzędowego zabijania dzieci poczętych (także dziewczynek) domagają się od kobiet, opanowani własnym poaborcyjnym szałem ?

      @jozefkazimierz8740@jozefkazimierz87402 жыл бұрын
    • @@jozefkazimierz8740 Ke?

      @kupieckorzenny5093@kupieckorzenny50932 жыл бұрын
  • W naszych rejonach akurat populacja ludzko się podwoiła, a może nawet i potroiła - z katastrofalnym tego sutkiem dla przyrody, a i dla nas ludzi pewnie z jeszcze gorszym skutkiem. Wspaniałe widoki zastąpił beton. Cudowne powietrze to dziś coraz częściej smog. Wspaniałe koncerty przyrody zamieniły się w wszechobecny hałas. A wspaniała rzeka - gdzie tak cudownie spędzała się upalne dni lata, i w której było niepojęte ilości ryb, to dziś śmierdzący ściek.

    @marcinkonieczny3737@marcinkonieczny37372 жыл бұрын
  • Wróble niezwykle przypominają mi dzieciństwo. Wiem lat ich nie słyszałem a od około dwóch lat zaczęły pojawiać się na moim podwórku. Zawsze cieszę się że je słyszę i oglądam. Są takie pozytywne.

    @grzegorzxxx7952@grzegorzxxx79522 жыл бұрын
    • Zakładaj budki lęgowe i namawiaj wszystkich znajomych żeby to robili to będzie ich więcej.

      @gojlad@gojlad2 жыл бұрын
    • A w jakim mieście mieszkasz?

      @jadezwamibardzo493@jadezwamibardzo4932 жыл бұрын
    • @Heniek z Bagien niefajnie być prawie na końcu łańcucha pokarmowego :v

      @jadezwamibardzo493@jadezwamibardzo4932 жыл бұрын
  • Kiedyś na Pomorzu bocianów były masy, dziś pojedyncze sztuki ale to polowania dla sportu na Malcie są główną przyczyną spadku tych ptaków w Polsce, natomiast dla mnie smutny jest radykalny spadek owadów na łąkach, kiedyś łąki nimi żyły, dziś cisza jak na pogrzebie organisty . Pozdrawiam

    @zenekpipka4594@zenekpipka45942 жыл бұрын
    • Ludzie poszli w chemię i dlatego owadów brak

      @goldest2816@goldest28162 жыл бұрын
  • 9:18 Też kiedyś na to wpadłem że związek ze zniknięciem wróbelków z blokowisk miały masowe ocieplenia. Wróbelki mają się dobrze w dzielnicach z kamienicami jak tzw Wrocławski ,,Trójkąt''. Lubie do Nich pojechać w gościne i poobserwować te piękne ptaszki JAK ZA DAWNYCH LAT.

    @pawelpawel2133@pawelpawel21332 жыл бұрын
  • W Katowicach zajęcy i dzików jest od groma. Zające potrafią się nawet w Centrum miasta na trawnikach za dnia paść, więc można powiedzieć, że zające po prostu przeniosły się ze wsi do miast. Co do wróbli, to fakt, że ich jest mało, kiedyś chmarami latały wszędzie, a teraz człowiek ma szczęście jak spotka 2-3. Ja słyszałem, że to sroki wybijają wróble. Chcemy odcinka o wróblach!

    @lookash3048@lookash30482 жыл бұрын
    • Zajęcy wprawdzie nie widuję w centrum Katowic, a tutaj żyję, ale widywałem je wielokrotnie; jak i bażanty w okol. dzisiejszego Centrum Prześ. Zawodzie. Wróble już niemal zniknęły, czasem widuję kilka na Pl Miarki. Za dużo srok!

      @jerzywilczynski7373@jerzywilczynski73732 жыл бұрын
    • Polecam kanał "Ptasia strefa";)

      @radosawcelmer3164@radosawcelmer31642 жыл бұрын
    • @@jerzywilczynski7373 Widziałem kiedyś zające w dzień przy skwerze na Sokolskiej. Pozdrawiam.

      @lookash3048@lookash30482 жыл бұрын
    • @@jerzywilczynski7373 u mnie na przedmieściach wróbli od groma.

      @michalo946@michalo9462 жыл бұрын
    • @@michalo946 Dobra to wiadomość i znak, że nie wszystko już stracone...

      @jerzywilczynski7373@jerzywilczynski73732 жыл бұрын
  • Ja jeszcze zauważyłem drastyczny spadek populacji sierpówki mimo że to może nie rodzimym gatunek ale jest już tak długo z nami że świetnie wkaponował się w środowisko

    @andrzejandrzej8545@andrzejandrzej85452 жыл бұрын
    • Wood pigeon

      @RalfWildlife@RalfWildlife2 жыл бұрын
    • Poza miastem jest ich w cholere.

      @RalfWildlife@RalfWildlife2 жыл бұрын
    • @@RalfWildlife mieszkam na wsi od dziecka widzę co się dzieje nie jest ich w holera kiedyś było owszem teraz ciężko spotkac

      @andrzejandrzej8545@andrzejandrzej85452 жыл бұрын
    • Od dekady w moim gosp. azyl mają cukrówki,od jednej przypadkowej parki.. na dziś zimuje u mnie kilka par,do jesieni na drzewach zbiera się stado ok 30-40szt.potem gdzieś odlatują a zostaje tych 6-8szt. Dokarmiam, mnóstwo drzew i krzewów na moim terenie, bardzo cieszy mnie ich widok bo wcześniej nie było tych ptaków.

      @lia3133@lia31332 жыл бұрын
    • @@lia3133 zazdroszczę ci bo lubię te ptaki kiedyś w mojej okolicy było ich sporo niestety od jakiegoś czasu nie widzę ich wg ...

      @andrzejandrzej8545@andrzejandrzej85452 жыл бұрын
  • Kolejny świetny film - obejrzany od początku do końca z zaciekawieniem :) Gdyby w ten sposób uczono o przyrodzie dzieci w szkołach, świadomość ekologiczna byłaby znaczenie wyższa.

    @janisiomen@janisiomen2 жыл бұрын
  • Mogę się pochwalić że kiedy jechałem na ryby to w kukurydzy zobaczyłem biegającego Jelenia który był albinosem naprawdę super widok. Super odcinki oby tak dalej

    @dafu7027@dafu70272 жыл бұрын
    • Można widzieć w jakim to było rejonie ?

      @zombozobang2353@zombozobang23532 жыл бұрын
    • @@zombozobang2353 województwo kujawsko pomorskie

      @dafu7027@dafu70272 жыл бұрын
    • @@dafu7027 o kurczaczki to duma mnie rozpiera bo to moje województwo 😁 oby się trzymał i przekazywał dalej takie geny i oby go nie załatwili myśliwi ani kłusownicy taki okaz trzeba szczególnie chronić 👍🏻

      @zombozobang2353@zombozobang23532 жыл бұрын
    • @@zombozobang2353 Taaaaaa tym bardziej że wszystkie "jelenie albinosy" póki co zawsze okazywały się danielami-uciekinierami z hodowli :P Nie bardzo wierzę że normalny jeleń szlachetny w okresie zimowym SAMOTNIE biegałby po kukurydzy, a tym bardziej że to jeleń albinos. Ale kto wie moze w końcu taki się trafi :)

      @choppanszczyzniany8144@choppanszczyzniany81442 жыл бұрын
    • @@choppanszczyzniany8144 że samotnie to akurat mogę uwierzyć bo sam widywałem samotne byki w okresie zimowym ale wydaje mi się że jest to prawdopodobne że to mógł być daniel tym bardziej że biegł a w biegu można się pomylić ale bywały już przypadki białych jeleni w Polsce więc ja nadal wierzę że to jeleń 🦌🦌🦌

      @zombozobang2353@zombozobang23532 жыл бұрын
  • I oto dlaczego chcę mieć Agro turystykę by uczyć ludzi o polskiej przyrodzie i pomagać zwierzętom na mojej agroturystyce oraz mam nadziej że dla zwierząt kture ucierpiały w ubiegłych latach jest jeszcze nadzieja

    @ewaszot1243@ewaszot12432 жыл бұрын
    • które*

      @tosiek4226@tosiek42266 ай бұрын
  • Jestem z 90 roku.i mieszkam na wsi,pamiętam za dziecka jak nie raz na podwórku widywało się szaraka a nie raz na łące blisko stdoły pasły się ładnie.nie wspomnę o jeżach co widywało się codziennie wieczorem w lato,również gniazd jaskółek które były na poddaszu na oborach. teraz tego już nie ma i nie powróci.

    @Wojtek-zu7px@Wojtek-zu7px2 жыл бұрын
    • Poprostu nie wychodzisz na wiejski rejon z ziomkami i już nie przerzucacie gnoju wieczorami jak za małolata.

      @soczieta792@soczieta7922 жыл бұрын
    • @@soczieta792 jeżeli nie znasz mojego stylu życia.to nie czego nie wiesz.

      @Wojtek-zu7px@Wojtek-zu7px2 жыл бұрын
    • Mieszkam na obrzeżach małego miasta. Często widuje zające, latem jeży jest mnóstwo. Co do jaskółek to faktycznie jest ich sporo mniej, również na typowej wsi.

      @igormatusiak3897@igormatusiak38973 ай бұрын
  • Nie ikra tylko skrzek jest u płazów:) Co do zmian w przypadku Naszego woj. Lodzkiego to zaczęło być dostrzegane zjawisko stepowienia, czyli osuszania jest to wina klimatyczna niestety, wiec trend będzie narastał. W kwestii wróbli i jerzykow to podobnie jak w przypadku lisów, rowniez sroki dokaldaja nie mała cegiełkę do kurczenia sie populacji. Podobna sytuacja jest w ogrodach i zagajnikach tylko tu łącza swoje moce sroka z sojka. Potrafią obserwować i jak wypatrzą gdzie dany mały ptak wlatuje po jego wylocie wlatuje na zer, mało tego później rowniez regularnie tam zaglada w kazda dziurę gdzie wcześniej widział ptaka. Myślę, ze zmian to dopiero poczatek, jednych gatunków będzie ubywać innych przybywać. Beneficjentami wzrostu temp. i stepowienia centralnej Polski będzie wzrost liczebności gadów ja u siebie zauważyłem wsrost liczebności zaskrońca, żmij, zwinki. Delikatniejsze zimy, albo krótki czas zimowych mrozów sprawia, ze większość gadów przeżywa zimę. Modliszka to następny gatunek, który będzie miał u Nas „hosse”. Rowniez lis jest beneficjentem delikatniejszych zim. Dużo trudniej jest zdobyć pożywienie w zimie długiej, mroźnej i o wysokim stanie śniegu. Szczęśliwego Nowego Roku

    @adf6098@adf60982 жыл бұрын
    • Zapomniałeś dodać wałęsające się wszędobylskie koty to one są głównym winowajcą spadku populacji małych ptaków spiewających.

      @lesnyduszek1564@lesnyduszek15642 жыл бұрын
    • @@lesnyduszek1564 Na szczęście patodeweloperka waląca poziome blokowiska w promieniu 20km od każdego miasta to żaden problem, a betonoza w miastach to pikuś przy tych gigapredatorach kotach xD Nie mówię, że problemu nie ma, ale pomijanie bezpośrednich działań ludzkich to istna patologia umysłowa. Sama kwestia kotów czy psów i tak nie jest obecnie tak tragiczna jak w latach 90-05 dzięki dużo większej świadomości i sterylizacji. Jeśli można mieć pretensje to głównie do ludzi, w szczególności dziadów z PRLu, którzy wiele zawinili, ale w tym temacie dali ciała koncertowo ;)

      @DesideriusTheSerious@DesideriusTheSerious Жыл бұрын
  • Jedyny kanał na którym można klikać like’a w ciemno przed podglądaniem bo wiadomo ze film na to zasługuje

    @Johny-rz1rp@Johny-rz1rp2 жыл бұрын
  • Super film jak zawsze czekam na więcej polskej przyrody❤😃

    @maciekwejner9535@maciekwejner95352 жыл бұрын
  • Jak zawsze świetny i poruszający film

    @aegir8937@aegir89372 жыл бұрын
    • Dziękuję :) pozdrawiam

      @magianatury@magianatury2 жыл бұрын
  • Świetny pomysł z ochroną środowiska i przyrody 🌿 , ja bardzo bym chciała by moje kiedyś dzieci oglądały i widziały przyrodę taka dziką i tajemniczą 🔍🕵️‍♀️🔭🎥📸🎞️ Uwielbiam przyrodę i chwała Bogu, że są ludzie 👥 który chcą dobra naszego kraju Polski 🇵🇱 i jej dzikiej przyrody 🌿🌳🌲🌳🌲🌳🏞️

    @annawdzieczna3622@annawdzieczna36222 жыл бұрын
    • Polska mowa je gumowa?

      @666cycziom666@666cycziom6662 жыл бұрын
  • W moim przypadku zające żyją na terenie przemysłowym gdzie pomiędzy budynkami i drogami są nieduże tereny z trawą, zwierzęta nie boją się ludzi którzy przechodzą pare metrów obok nich ,nie przeszkadza im ciągły hałas i szum maszyn , zanieczyszczenie powietrza czy jeżdżące pojazdy po prostu kicają sobie nie zwracając uwagi na nic ,oprócz nich na budynkach legną się grzywacze dymówki ,kopciuszki nawet wlatują do środka, przylatuje sporo kawek i gawronów które w sumie chodzą razem z zającami, świetny film jak zawsze :)

    @Red_Sunflower@Red_Sunflower2 жыл бұрын
    • Może to dzikie króliki a nie zające ? One lubia takie tereny, pamietam czasy gdy w Pile na terenie lotniska, gdzie startowały głośne samoloty wojskowe, było dużo dzikich królików.

      @adamlisiecki6119@adamlisiecki61192 жыл бұрын
    • @@adamlisiecki6119 Może tak być :)

      @Red_Sunflower@Red_Sunflower2 жыл бұрын
  • Super materiał, odrazu widać że jesteś w temacie albo dobrze się przygotowałeś. Interesuje się naszą rodzimą przyrodą a w szczególności jej zwierzętami oraz zmianami jakie w niej zachodzą od dziecka. Obserowalem te zmiany w okresie o którym mówisz na własne oczy, naprawdę nie ma się do czego przyczepić.

    @mento16021985@mento160219852 жыл бұрын
  • Przyjemnie się ogląda, słucha i dużo można się dowiedzieć. Bardzo dziękuję za ten kanał

    @marekx1054@marekx10542 жыл бұрын
  • Cudowny, wspaniały film,bardzo dziękuję

    @barbarawolska@barbarawolska2 жыл бұрын
  • Rolnictwo zdrowsze, ale rolnik swoje ambicje miał, a płacić więcej za naprawdę zdrową żywność mało kto chce.

    @mmichal81@mmichal812 жыл бұрын
  • Fajnie byłoby, żeby rozwój kojarzył na się z coraz lepszymi postawami wobec przyrody. Szeroki temat w kraju sosny i kukurydzy.

    @holyteufel@holyteufel2 жыл бұрын
    • oj chyba ten lichwiarsko/bankstersko--globalno-industrialny kapitalizm nas wykończy, zmodyfikuje, usyntetyczni, przerobi na zombie jeśli nie zmienimy swej mentalności, priorytetów, systemu i hierarchii wartości, postaw, podejścia, nastawienia, postrzegania natury jako wartości najwyższej/nadrzędnej/najważniejszej i dalej będziemy stawiać/przedkładać zyski ponad wszystko i wszystkich, na trendy/konsumpcjonizm.ludziom cywilizowanym ponoć/rezkomo "oświeconym" bardzo trudno odejść od wygód, komfortu, są zbyt przyzwyczajeni/uzależnieni/uwarunkowani. poza tym to by im bardzo ubliżyło, obraziło, poniżyło, znieważyło, gdyby mieli poświęcić się dla natury, odmówić sobie ekstraktów. to nie przejdzie. będzie kontynuacja samoouszstwa i brnięcie ku zagładzie. ludzie już nie są zdolni do asertywności, samokonttroli, samoograniczenia. muszą czerpać garściami, bo im się przecież "należy".

      @struspedzisraczka7853@struspedzisraczka78532 жыл бұрын
    • @@struspedzisraczka7853 lepiej bym tego nie ujął 👏👏👏🤝 ja już nie wierzę że ludzie zmienią coś w swoim życiu bo są ślepi, głupi i liczy się tylko dobrobyt. Ziemię uratuje tylko jakiś kataklizm który zniszczy rasę ludzką

      @radekbushcraft@radekbushcraft2 жыл бұрын
    • ​@@radekbushcraft za dużo osadu/szlamu/mułu przyjęliśmy, by móc się od niego wyzwolić/uwolnić.to już są procesy trwałe/nieodwracalne/nieuleczalne. skaza siedzi w tym gatunku/rasie bardzo głęboko. taka kumulacja/nawarstwienie. a interesanci wiadomo będą nas czarować, zaklinać, wypasać, przekonywać do siebie, polecać się, reklamować,autoryzować, bo mają interes, byśmy niczego samodzielnie nie tyle nie robili, ale nawet nie próbowali/nie starali/nie zamierzali. wszystko wtedy staje się zakazane, nielegalne. 300. dalej padamy na twarz przed industrialistami rewolucjonistami przemysłowymi i w ślepo im dziękujemy za wszystko, nie bacząc na cenę koszty. dziękujemy za narzędzia ludobójstwa i masowej zagłady/eksterminacji. to pokazuje jak mamy ukształtowaną i wysterowaną, ukierunkowaną psychikę/mentalność/tożsamość/osobowość/poglądy/przekonania/postrzeganie/zapatrywanie. nie ma mowy/siły byśmy wyszli z tego kultu/czci/wielby. skoro głupich zabobonów/dogmatów/gusłów zwanych wiarą/religią nie możemy odrzucić od 1000 lat, to nie jesteśmy w ogóle zdolni do odrzucenia niczego co zostało nam narzucone siłą/przemocą lub podstępem. żyjemy w skrajnie chorych/upośledzonych warunkach/realiach/organizacji/porządku/stanie i chorobę przekazujemy/dziedziczymy. nie mamy systemu odpornościowo-ostrzegawczo-odrzucająco-oczyszczająco-filtrującego i staliśmy się takimi śmietnikami/osadnikami wszelkiej maści systemowych odpadków. nie mamy szacunku do niczego/nikogo, jedynie do siebie i do układu sił/wpływów rządzących. w nim widzimy wszystko, pokładamy nadzieje, wiążemy, powierzamy, ofiarujemy, poświęcamy. taka elitaryzacja mózgu. ludzie wyrzekli się praw, wpływu i przekazali/powierzyli to siłom/wpływom wyższym. i tak to się musiało skończyć.

      @struspedzisraczka7853@struspedzisraczka78532 жыл бұрын
    • W sumie i tak jak zawsze najlepszym wyjściem jest zajęcie się samym sobą.

      @Lasonauci@Lasonauci2 жыл бұрын
    • ​@@Lasonauci przyjąć szczepionkę i się modlić o łaskę, litość, miłosierdzie dla świata

      @struspedzisraczka7853@struspedzisraczka78532 жыл бұрын
  • Super pomysł na film, jak i realizacja. Udostępniam dalej :)

    @wojtekrybak903@wojtekrybak9032 жыл бұрын
    • Dziękuję bardzo. Pozdrawiam

      @magianatury@magianatury2 жыл бұрын
  • Co do języka i wróbla wystarczy jeden mały zapis w ustawie budowlanej że przy ocieplaniu budynków co ileś metrów ma być zrobiony mały otwór

    @Art-gv8vc@Art-gv8vc2 жыл бұрын
  • Ciach w powiadomienie i oglądamy... Mam nadzieje ze w 2022 nagrasz kolejny spływ kajakowy które świetnie się ogląda ;) Pozdrówki z mojego kanału!

    @BARTASS3@BARTASS32 жыл бұрын
    • Oczywiście, jak tylko zejdzie kra... i woda zrobi się cieplejsza ;) Dziękuję :) pozdrawiam

      @magianatury@magianatury2 жыл бұрын
    • @@magianatury Bardzo się cieszę xD

      @BARTASS3@BARTASS32 жыл бұрын
  • ....... piękna nasza Polska cała....dziękuję za świetny materiał...

    @bulbulinabulbulina6147@bulbulinabulbulina6147 Жыл бұрын
  • We wszystkim trzeba zachować umiar i równowagę! Dbajmy o naszą przyrodę! 🌳💚🌲💥

    @elzbietarycko3525@elzbietarycko3525 Жыл бұрын
  • Bardzo fajny materiał, pozdrawiam :)

    @madryczowiek7733@madryczowiek77332 жыл бұрын
  • Wróble zaczynają wracać w mojej okolicy przez 5 lat nie było ich prawie wcale w tym roku zimują u mnie w pasiece w krzakach gwar aż miło 😃

    @maciekp3646@maciekp36462 жыл бұрын
  • jak zawsze film w najlepszej odsłonie, i prawda bujny rozrost rolnictwa czy budowy miast jest niezwykle niebezpieczny wiele zwierząt traci siedliska co skutkuje ich wymieraniem. pozdrawiam

    @traimer456@traimer4562 жыл бұрын
  • Szkoda, że tak mało czasu poświęciłeś środowisku wodnemu i rybom, a tam, mimo poprawy samej jakości wody (co też jest dyskusyjne), nie dzieje się najlepiej.

    @pawepiotrowski2180@pawepiotrowski21802 жыл бұрын
    • Mów za siebie, ja mam domek nad wodą na mazurach i spędzam tam całe lato, łowie ryby piję wódkę. Śpie po pijaku też nad wodą ostatnio nawet byłem mokry od pasa w dół.

      @Vitek22ful@Vitek22ful2 жыл бұрын
    • @Dzikie rapy Tak ? Kurcze kolejny raz po pijaku pomyliłem filmiki. Obiecuję że jak wytrzeźwieje to postaram się to naprawić.

      @Vitek22ful@Vitek22ful2 жыл бұрын
    • @Dzikie rapy Dziękuję, Tobie rôwnież.

      @Vitek22ful@Vitek22ful2 жыл бұрын
  • U mnie we wsi rolnictwo nadal tak wygląda małe pola miedze nie użytkowane podmokłe łąki małe stawy krowy pasące się na łące. I w takim systemie produkuje żywność zdrową

    @TomaszKowalikhanys@TomaszKowalikhanys2 жыл бұрын
    • Spokojnie tam też politycy i korporacje położą łapy kwestia czasu.

      @mcnwu7795@mcnwu77952 жыл бұрын
  • Jak zwykle super odcinek! jak zawsze łapka w górę!!!

    @fragichip4363@fragichip43632 жыл бұрын
  • Ciekawy film się zapowiada!

    @Oszusk@Oszusk2 жыл бұрын
  • świetny film, jak zawsze 👍

    @lukasso@lukasso2 жыл бұрын
  • Tam gdzie zyją jerzyki ludzie nie mają problemów z komarami. Warto żeby państwo postawiło na małą meliorację: odtworzenie rowów między polami i licznych stawów. To pomoże wielu płazom

    @michalorek3055@michalorek30552 жыл бұрын
    • Przede wszystkim stawów

      @nestorfly3473@nestorfly34732 жыл бұрын
  • Jak zwykle super odcinek gratuluję pomysłu na film więcej takich filmów pozdrawiam serdecznie 😀👍

    @wiesiekpawnuk7692@wiesiekpawnuk76922 жыл бұрын
  • Petarda filmik. Zapisuje i udostępnię gdzie będę mógł. Fajny byłby odcinek w którym by było jak każdy nawet najzwyklejszy człowiek może pomagać zwierzętom oraz całej maturze.

    @radekbushcraft@radekbushcraft2 жыл бұрын
  • Zapraszam do Małopolski. W okręgu ok. 25-30 km od Krakowa jest tyle zajęcy, że głowa mała. A w samym mieście ogromna ilość tak saren jak i zajęcy czy też dzików i saren

    @ZETOR7711RAUL@ZETOR7711RAUL2 жыл бұрын
  • Łapka w górę👍 Świetny film👍

    @2000brzydal@2000brzydal2 жыл бұрын
  • Najbardziej brakuje mi Jeżyków i Wróbli. Aż wściekły jestem jak pomyślę

    @rada9764@rada9764 Жыл бұрын
  • Co do rolnictwa. Rolnictwo ekologiczne ma wiele zalet i wad (dla przykładu mniejsza eksploatacja gleby, ale za to większa energochłonność). Z całą pewnością możemy natomiast stwierdzić że pod względem zdrowotności jest niemalże identyczne do rolnictwa masowego. Jest to drobny błąd w filmie, ale warto to sprostować - bo jest to szkodliwy mit pokutujący w naszym społeczeństwie.

    @piter10p@piter10p2 жыл бұрын
  • Wszystko da się naprawić. Trzeba tylko przestać myśleć o rozwiązaniach "tu i teraz", a skupić się na przemyślanych, wieloletnich zmianach.

    @jacobvhs@jacobvhs2 жыл бұрын
  • Happy New Year to you ! May this year bring more happy animals to your land ! Thank you so much for your videos. It’s time to create new National parks in Poland and help nesting urban birds.

    @MH-tn3pp@MH-tn3pp2 жыл бұрын
  • Bardzo wartościowy i ciekawy film.

    @haniaaugustyniak8709@haniaaugustyniak87092 жыл бұрын
  • Świetny i bardzo wartościowy materiał.

    @yuma7908@yuma79082 жыл бұрын
  • Dawno nie byłem więc z chęcią popatrzyłem co nowego i jak zwykle na poziomie. Tak przy okazji Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 🥳 🥂 🍾

    @zbigniewstadnik4517@zbigniewstadnik45172 жыл бұрын
    • Dziękuję 🙂👍 Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 🥂🍾🎉

      @magianatury@magianatury2 жыл бұрын
    • @@magianatury Co tam nowego u rybek? Chętnie bym zobaczył i pewnie nie tylko ja. Pozdro

      @zbigniewstadnik4517@zbigniewstadnik45172 жыл бұрын
    • @@zbigniewstadnik4517 Bez większych zmian, poza tym, że akwaria trochę pozarastały i nie za bardzo nadają się do filmowania 😉 Wszystkie nadal stoją ale przydałoby się coś zmienić. Może coś nagram jak przyjdzie mi do głowy jakiś pomysł.

      @magianatury@magianatury2 жыл бұрын
  • Świetny film! Ale te zające mnie zaskoczyły, w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego jak i na terenie całego miasta często można je spotkać. W mieście nocą a w okolicznych lasach o każdej porze

    @krzysztofborek7023@krzysztofborek70232 жыл бұрын
  • Uwielbiam oglądać Twój kanał 👍👍 Wielki szacunek za całą robotę, czekam na nowe odcinki i życzę powodzenia, pozdrawiam.

    @jabot3340@jabot3340 Жыл бұрын
  • Bardzo dobry film, super zdjecia i sluszna puenta o tym, ze na tym etapie rozwoju cywilizacyjnego, ktory juz osiagnelismy, nie musimy tak szalenczo gonic Zachodu i warto konserwowac te zasoby przyrody, ktore nam jeszcze zostaly. Maly niedosyt i niepelny obraz przez brak odniesienia do gatunkow inwazyjnych w przyrodzie Polski - np. presja norki amerykanskiej na rodzime gryzonie nornice, karczowniki czy ptaki gniazdujace na ziemi; zolw czerwonolicy; pizmak, gatunki ryb jak amur , sumik amerykanski itp. Moze to material na kolejny odcinek? Pozdr.

    @dzack@dzack2 жыл бұрын
  • Jak zwykle swietna merytoryczna audycja, dziękuję i pozdrawiam

    @januszskuzinski870@januszskuzinski8702 жыл бұрын
  • niedawno wpadlem na kanal i musze powiedziec ze jestem zachwycony::)) super kanał zycze jak najlepszego rowoju. siedze i nadrabiam filmy:)

    @loczek8928@loczek89282 жыл бұрын
  • piękny odcinek , pozdrawiam!

    @Johngalt74b@Johngalt74b2 жыл бұрын
  • Świetny film! Mimo tego stęskniliśmy się za magią akwarystyki ;)

    @mirromarnicco3162@mirromarnicco31622 жыл бұрын
  • Jak ja Cię szanuję za te wszystkie filmy

    @bb31365@bb313652 жыл бұрын
  • Super odcinek cieszący oko i ucho 😃👍🏻

    @DonBotan@DonBotan2 жыл бұрын
  • musiałem sprawdzić w kalendarzu, żeby się upewnić, że dzisiaj nie jest sobota a odcinki Magii Natury zawsze są w soboty fajny odcinek pozdrawiam :) ja widziałem nocą lisa we Wrocławiu koło zoo

    @arkadiuszcybulak5535@arkadiuszcybulak55352 жыл бұрын
  • Jak zwykle niesamowicie ciekawy film. Wnioski trochę inne, niż z obserwacji życia w Krakowie - oprócz wróbli, które faktycznie jeszcze z 10-15 lat temu wesoło hasały z gołębiami, a dziś w zasadzie nie ma ich wcale. Ogólnie co do przyrody w samym Krakowie i bezpośrednich okolicach można powiedzieć wręcz, że jest w ofensywie - i bardzo dobrze. Na blokowiskach i obrzeżach Nowej Huty zające są zupełnie powszechne (grupa chyba na stałe żyje w okolicach os. Szkolnego, jest też zajęcza nora w parku przy os. Tysiąclecia). Przy moim bloku w Mistrzejowicach regularnie rezydują lisy, z czego jeden biedaczysko kuleje - nie dalej jak 2 miesiące temu stał pod moją klatką, niewzruszony moją obecnością. Po godzinie 18 sarny i dziki biegające po drogach to norma, a wieczorem w takich rejonach jak Kliny czy Borek Fałęcki trzeba mieć dużo szczęścia żeby nie natknąć się na dzika. Kilkanaście razy miałem spotkanie z dzikiem nie dalej niż 10 km od Rynku, a rekordy frekwencji biją kilka minut tramwajem od Wawelu na Zakrzówku, o czym może się przekonać każdy imprezowicz po zmroku. W Tyńcu za to żyje prawdopodobnie grupa wilków, bo jadąc tamtędy w nocy samochodem widziałem dwa idące sobie nonszalancko ulicą. Co do bocianów, ogromna ilość gniazd jest na wschodzie miasta i w Niepołomicach, w zasadzie co drugi słup to gniazdo, moja ciotka mieszkająca na krańcach Huty miała przy ogrodzie gniazdo i dwa kolejne u sąsiadów. Nie wiem jak to wygląda w reszcie Polski, ale w Krakowie pomimo patodeweloperki i skażenia powietrza na poziomie Nowego Delhi dzika przyroda kwitnie. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.

    @PawelNowaHuta@PawelNowaHuta2 жыл бұрын
    • Rozczaruję Cię ale to nie zajace ale zapewne dzikie króliki. Zajace nor nie kopią. I nie żyją w grupach. A króliki tak. Teoretycznie królik to niezbyt czesto występujący zwierzak, podobnie teoretycznie żyje na zachodzie a głównie na pn-zach Polski ale yo wszystko chyba tylko teoretycznie. Do tego samo uznanie królika za gatunek w pełni naturalny dla terenu Polski jest nieco naciągane.

      @choppanszczyzniany8144@choppanszczyzniany81442 жыл бұрын
    • @@choppanszczyzniany8144 Witam.Czy to ten sam Chłop od ręcznego kopania stawów?W pełni zgadzam się z tezą o królikach !

      @jacekmacko2320@jacekmacko23202 жыл бұрын
    • @@jacekmacko2320 Nie ręcznego tylko szpadlem :)

      @choppanszczyzniany8144@choppanszczyzniany81442 жыл бұрын
    • @@choppanszczyzniany8144 Witam.Obojetnie czym kopane.Opowieści o zarybianiu stawów i otaczającej przyrodzie wspaniałe.Szczęśliwy Ten co ma dom na wsi.W Iławie 40 lat temu na miękkim tartaku ,też były króliki dzikie.Podobno wyłapali je pracownicy.A dzisiej w Hamburgu w każdym parku i większym trawniku mają swoje nory.W filmie nie wspomiano o dropiu, który już nie gniazduje u nas a tylko zalatuje z obszaru Niemiec. Jestem wędkarzem, a jak trafiłem na Pana filmiki nie pamiętam. Pozdrawiam.

      @jacekmacko2320@jacekmacko23202 жыл бұрын
  • Są miejsca gdzie bocianów jest masa np. : w okolicach Człuchowa jest wioska - Kołowo przez miejscowych nazywana bocianowo że względu na liczebność tych pięknych ptaków.

    @lukiberent1586@lukiberent15862 жыл бұрын
  • Uwielbiam Cię. Nie potrzebujemy nowszych gadżetów, potrzebujemy natury.

    @StrongFreeLovin@StrongFreeLovin2 жыл бұрын
  • Świetne materiały!

    @jfpio98@jfpio982 жыл бұрын
  • Piękny i wiarygodny film 👏👏👏👍💪 ale muszę powiedzieć że w Polsce wszystko idzie w jednym kierunku i uważam iż taki bóbr czy kormoran których u mnie nad Wisłą zima są setki nie mają naturalnego wroga w środowisku i powinien być choć minimalny odstrzał tych gatunków dorzucił bym jeszcze norke amyrykaniska która też wyrządza ogromne szkody w naszym środowisku naturalnym i gospodarczym... gdzie się podziały piżmaki które było widać zima poprzez charakterystyczne kopce na stawach, kurki wodne, łezki i mógł bym tak wymieniać.... dlaczego nikt nad tym się nie zastanowi że ryb w rzekach jest coraz mniej a setki kormoranów zimują nad Wisłą i przelawiaja zimowiska ryb....

    @michazakrzewski2368@michazakrzewski23682 жыл бұрын
    • Ah, i tak ci żal biednych ryb, że chcesz tępić złe kormorany... Nie przejmuj się, niedługo wejdzie cywilizacja, wszystko będzie wybetonowane i po problemie...

      @miceliusbeverus6447@miceliusbeverus64472 жыл бұрын
    • @@miceliusbeverus6447 tak tak a świstak siedzi i zawija w sreberka.... Wisła to będzie kryty basen

      @michazakrzewski2368@michazakrzewski23682 жыл бұрын
    • @@michazakrzewski2368 Raczej wybetonowana rura

      @miceliusbeverus6447@miceliusbeverus64472 жыл бұрын
    • @@miceliusbeverus6447 oby tak się nie stało i żebym tego nie dożył

      @michazakrzewski2368@michazakrzewski23682 жыл бұрын
    • @@michazakrzewski2368 W tym punkcie się zgadzamy :-)

      @miceliusbeverus6447@miceliusbeverus64472 жыл бұрын
  • Subskrybuję was od dłuższego czasu, macie świetny i bardzo przychylny montaż filmów

    @konradrols8383@konradrols8383 Жыл бұрын
  • Kawał dobrej roboty te filmy!

    @kukizet1878@kukizet18782 жыл бұрын
  • W eurokołchozowej rzeczywistości rolnictwo musiało tak skończyć. Centralne planowanie, zwłaszcza w skali kontynentu, skończyło się narzuceniem norm które zarżnęły małe gospodarstwa. O ironio, gęby eurokratów są pełne "zielonej retoryki".

    @flawiuszapcik8008@flawiuszapcik80082 жыл бұрын
  • Odcinek full wypas😃👍 Dziękujemy i pozdrawiamy!

    @atomek7767@atomek77672 жыл бұрын
  • Mieszkam w takim miejscu gdzie nie brakuje bocianów, zajęcy, bobrów, borsuków, żab, bażantów, można spotkać nawet chomika i ostatnio łosia, cieszę się że mam okazję je zobaczyć w naturalnym środowisku 😊

    @calistooo1642@calistooo16422 жыл бұрын
    • gdzie znajduje się to miejsce?

      @Mr-fb5pk@Mr-fb5pk2 жыл бұрын
    • Powiedzmy że gmina Żółkiewka

      @calistooo1642@calistooo16422 жыл бұрын
  • Jeśli chodzi o Żurawie, to w łódzkim olbrzymi wzrost. Kiedyś nawet klangoru nie było słychać. Później pojawiły się, odgłosy, obserwacje z daleka. Nawet przelot musiał omijać pojedyńcze gospodarstwa i domy. Dzisiaj, przynajmniej unie latają nie wysoko, nad budynkami i lądują nie daleko. Byłem nawet światkiem, kiedy stado przepłoszyło sarny na łące. Super materiał, oglądam wszystkie Twoje filmy, pozdrowienia

    @pszczelarskanatura8189@pszczelarskanatura8189 Жыл бұрын
  • "Nauczyliśmy się, że o naturę trzeba dbać" A co z lisami? Niby pomogliśmy im sie odbudować by jednocześnie zniszczyć populacje innych zwierząt. Ja bym tu powiedział raczej, że dbać trzeba ale świadomie😉

    @Glemigobles@Glemigobles2 жыл бұрын
  • Bardzo dobry odcinek!!!!

    @MsAndragora@MsAndragora2 жыл бұрын
    • Dziękuję :) pozdrawiam

      @magianatury@magianatury2 жыл бұрын
  • Fajnie sie oglada ,Jestes wielki Ja widze to troche w ciemniejszych barwach, mam swoje lata i widze co sie zmienilo przez ostatnie 50lat. Za 25 lat znikna te zurawie losie i inne. Wiekszosc zginie pod kolami aut a innym zniszczymy srodowiska i umra z glodu 😢

    @wieslawrusek8945@wieslawrusek89458 ай бұрын
  • 1 procent Parków Narodowych 10 procent we Francji To jakaś Tragedia Świetny odcinek Jak Zawsze Pozdrawiam Serdecznie.

    @carlkinglewis@carlkinglewis2 жыл бұрын
    • Weź pod uwagę że we Francji parkami narodowymi są góry Alpy i Pireneje i ciach masz 9%

      @romualdulanowski8485@romualdulanowski84852 жыл бұрын
    • Nie zapinajmy też, że Francja jest większa od Polski.

      @tunguska8170@tunguska81702 жыл бұрын
    • @@tunguska8170 No tutaj to ma sens i nie bo w procentach działa to trochę inaczej ale ok

      @brens8501@brens85012 жыл бұрын
    • @@tunguska8170 procenty to nie hektary ani kilometry kwadratowe to tyko stosunek do całości pozdro

      @romualdulanowski8485@romualdulanowski84852 жыл бұрын
    • @@romualdulanowski8485 może i tak, ale jakby tak założyć, że Polska będzie jednym parkiem narodowym, to i tak będzie wciąż mniejszy od całej Francji.

      @tunguska8170@tunguska81702 жыл бұрын
  • Twoje materiały odnośnie polskiej przyrody są tak profesjonalne i przystępne w odbiorze, że spokojnie można by je było puszczać małym dzieciom na lekcjach przyrody.

    @pitrus8164@pitrus81642 жыл бұрын
  • U mnie w domu rodzinnym (blok na wsi) jest mnóstwo wróbli i jeżyków, to jest inny świat (na codzien mieszkam w dużym mieście), niestety ocieplają właśnie bloki :(

    @Peter-cw2ef@Peter-cw2ef2 жыл бұрын
  • Bardzo ciekawy materiał dziękuję

    @dymwoczy6488@dymwoczy64882 жыл бұрын
  • Podam przykład dewastacji przyrody na małym obszarze mojej wsi, gdzie jakieś dziwne siły niszczą obszary specjalnej ochrony Grądy Odrzańskie , masowo zasypują wszelkie oczka, stawy, wyginęły całe populacje gadów i płazów stanowiące pokarm dla bocianów. Na obszarze całej gminy przyroda w zastraszającym tempie traci swoje " przyczółki". Rozwijająca się sieć dróg przyczynia się do zagłady jeży, lisów czy borsuków. To bardzo smutne i przytłaczające.

    @jerzygrzebieluch3765@jerzygrzebieluch37652 жыл бұрын
  • Mam wrażenie, że jako kraj za bardzo polecieliśmy w przemysł w zbyt krotkim czasie. Niby inne kraje się nad tym zachwycają, że mimo tragedii jaką przyniosły nam Wojny Światowe, potrafiliśmy się w tak szybkim tempie podnieść. Ale niestety dużym kosztem wobec młodych pokoleń, które żywią się już nie tym czym powinien żywić się człowiek. Jak sam wspomniałeś o przemyśle, ja jakoś dziesięć lat temu chodziłam do sąsiada z bańką na mleko, które było mega pyszne, bo prosto od krowy. A teraz? Sama nie mogę spożywać nabiału, bo inaczej trądzik nie daje mi spokoju. Nafaszerowane to wszystko jest antybiotykami i chormonami 😔 Pamiętam też jak z 10 lat temu na koloni nad morzem, kupiłam pluszaka foki szarej. Bo wtedy dowiedziałam się o tym zagrożonym gatunku. Postanowiłam wesprzeć organizacje i po dziś dzień mam tego pluszaka przy łóżku.

    @tunguska8170@tunguska81702 жыл бұрын
    • Przemysł to się u nas zwija od 30 lat, proszę o tym niezapoominać. Winne są opryski, glifosat i podobne. Chemitrails też robi swoje. Z pretensjami do rządu i ekoterrorystow

      @tomaszs9386@tomaszs93862 жыл бұрын
    • ​@@tomaszs9386 głupi i głupszy ,jedna pisze o przemysle który sie u nas zwinał zamiast rozwijac drugi o foliarskich teoriach siskowych dla ćwierćinteligentów

      @sirtrotodyl5239@sirtrotodyl52392 жыл бұрын
    • @@sirtrotodyl5239 niby kiedy zwinął? On jest u nas po dziś dzień tylko pod obcymi markami.

      @tunguska8170@tunguska81702 жыл бұрын
  • Blisko osiedla na którym mieszkałem w małej miejscowości była łąka na której w lecie aż "buczało" od owadów , były tam żaby i zaskrońce. Dziś stoją tam garaże. Znajdujące się w pobliżu bajorka zostały zasypane pod budowę drogi ...teraz panuje tam hałas silników i smród spalin.

    @NoiseHunter-ux9vm@NoiseHunter-ux9vm2 жыл бұрын
  • fajny film bardzo , umnie zające są dalej i normalnie często je widzę

    @bazejmucha5751@bazejmucha57512 жыл бұрын
    • To masz szescie ja nie widziałem zająca ani kuropatw chyba 10 lat ale u siebie na Śląsku

      @manixskorpion8534@manixskorpion85342 жыл бұрын
  • Dla turystów jest książki o przyrody i zwierzę w Polsce)❤ Dziękuję za wideo!

    @innaassol2864@innaassol28642 жыл бұрын
  • Piękny film kiedyś ludzie marzyli o takiej Polsce jak było wojna a teraz ludzie jeszcze bardziej narzekajom i proponuje film o zwierzećiu gepardzie najszybszy zwierzak londowy

    @mikis3563@mikis35632 жыл бұрын
KZhead