Піроплазмідози у корів -діагностика, лікування, профілактика

2018 ж. 27 Қар.
5 786 Рет қаралды

Лікарі ветеринарної медицини Вадим Прядко і Анатолій Петрук розказують про причини виникнення піроплазмідозів у корів, їх діагностику, профілактику та лікування.

✅ СИМПТОМИ ТА ДІАГНОСТИКА

Існує багато одноклітинних паразитів, які викликають важкі захворювання, уражаючи еритроцити крові. Найнебезпечніші - це бабезії, трипаносоми й тейлерії.

Бабезії, або піроплазми, потрапляють у кров тварини під час укусів іксодових кліщів і через 12-14 днів (інкубаційний період) руйнують від 8 до 40% еритроцитів. Це призводить до зростання температури тіла до 40-42 °С, пришвидшення серцебиття до 100-120 ударів та дихання до 70-80 рухів на хвилину.

Корови виглядають пригніченими, швидко втрачають молоко та апетит. Слизові оболонки спочатку бліднуть, а згодом жовтіють.

Така клінічна картина супроводжує й інші кровопаразитарні хвороби, наприклад тейлеріоз. Він частіше зустрічається у країнах з більш теплим кліматом, але це не означає, що наші тварини повністю захищені від нього.

За відсутності або при несвоєчасному лікуванні хворі тварини швидко слабшають, майже весь час лежать, вуха та спина стають холодними, температура тіла падає до 36 і навіть 35 °С, з'являються судоми, розвивається серцева слабкість і тварина гине. Це може статися на 4-8-й день захворювання, а іноді смерть настає раптово на 3-й день через розрив селезінки.

❗️Пік виникнення піроплазмідозів - пізня весна та початок літа, а також вересень та жовтень.
Під час встановлення діагнозу необхідно врахувати епізоотологічні дані, клінічні ознаки, лабораторні дослідження крові (її беруть з вушної вени корови).

✅ ЛІКУВАННЯ

Оскільки паразити уражають декілька внутрішніх органів та систем організму і суттєво змінюють гомеостаз, лікування має бути комплексним і спрямованим на знищення паразитів у крові, виведення інтоксикації, відновлення кровотворної системи і роботи всіх пошкоджених органів.

1️⃣ Для знищення паразитів застосовують АЗИДИН-ВЕТ - комплексний препарат, який змінює процеси аеробного гліколізу та синтезу ДНК у найпростіших, що призводить до ix загибелі. Засіб має протиалергійні та жарознижуючі властивості і зменшує проникність судин.

Перед застосуванням препарату готують розчин 7%: у флакон з порошком 2,4 г додають 12,5 мл води для ін’єкцій. Розчин вводять внутрішньом'язово або підшкірно. Терапевтична доза для ВРХ, овець, кіз та коней становить 1 мл на 20 кг маси тіла.

Якщо після першого введення стан тварини не покращився, через 24-З0 годин препарат вводять повторно у тій самій дозі. При слабко вираженій терапевтичній дії препарату можливе збільшення дози у 1,5-2 рази, але за умови, що діагноз бабезіоз встановлено точно і сумарна доза для однієї дорослої тварини не перевищує 60 мл.

❗️При виявленні хворої тварини у гурті (стаді) препарат у профілактичній дозі (1 мл на 40 кг маси тіла) вводять усьому поголів’ю.

2️⃣ Якщо після застосування препарату температура тіла тварини не падає до фізіологічної норми протягом доби, додатково застосовують КЕФЕН. Його вводять внутрішньом’язово в дозі 3 мл на 100 кг маси тіла, курс - 1-3 дні. У деяких випадках, якщо тварина не тільна, використовують кортикостероїди, наприклад дексаметазон.

3️⃣ Далі застосовують ФОС-БЕВІТ - стимулюючий та тонізуючий засіб для відновлення обміну речовин, процесів кровотворення та роботи печінки. Препарат вводять внутрішньом’язово, доза становить 0,3 мл на 10 кг маси тіла, курс - 5 днів. Якщо корова залишається слабкою 2 тижні, курс повторюють.

4️⃣ У важких випадках вдаються до переливання крові та інфузійної терапії.
За 15-20 хвилин до інфузії підшкірно вводять 15-25 мл РОЗЧИНУ КОФЕЇНУ. Для внутрішньовенного вливання використовують РОЗЧИН ХЛОРИДУ КАЛЬЦІЮ або БРОВАГЛЮКІН в дозі 100 мл на 100 кг маси тіла, РОЗЧИН ГЛЮКОЗИ 40% в дозі 300-400 мл.

5️⃣ Для відновлення роботи печінки застосовують гепатопротектор КАРСИЛІН у дозі 1 мл на 10 кг маси тіла, курс - 7-10 днів.

❗️ Виявлення піроплазмідозів при перших симптомах захворювання та своєчасне комплексне лікування дозволяє швидко відновити тварину, а також попередити розповсюдження захворювання на все поголів’я.

☝🏻 Будьте уважні до ваших тварин, особливо у сезони, коли ризик виникнення кровопаразитарних захворювань надто високий!


ПАМ'ЯТАЙТЕ: ЗДОРОВ'Я ТВАРИН - ТУРБОТА ПРО ЛЮДЕЙ!

⚠️ Для застосування у ветеринарній медицині

🌐 Детальніше про препарати brovafarma.com.ua/

➡ За консультацією та придбанням препаратів звертайтеся:
044 599-32-24, 050 446-93-12, 067 402-37-88, 093 170-30-96
➡ або до дистриб'юторів bit.ly/2uAKB1x

Дивіться відео на каналі Dr. Vadim Pryadko
/ vadimpryadkodvm

Підписуйтесь на канал «БРОВАФАРМА Украина»
/ @brovapharma

Сподобалося відео?
Тисніть 👍 і поділіться з друзями і колегами!
Діліться досвідом, пишіть питання

БРОВАФАРМА на Facebook
/ brovapharma
#бровафарма #brovafarma #brovapharma #азидин-вет #кефен #фос-бевіт #карсилін

Пікірлер
  • Дякую за дуже змістовні відео. ви супер! шкода лише, що не українською

    @user-vs9hg8yw4e@user-vs9hg8yw4e3 жыл бұрын
  • Oqen xoposho

    @fermetzelaj3379@fermetzelaj33796 ай бұрын
KZhead