"Соловйовий спів"(1889), Олена Пчілка, оповідання. Слухаємо українське!

2023 ж. 29 Сәу.
4 653 Рет қаралды

• "Козачка Олена" (1883)...
• Олена Пчілка (1849-1930).
Твори Олени Пчілки (Драгоманової, Косач) на моєму каналі.
Читає Лілія Мироненко.
"Господу одразу не сподобалися більшовики.
Вони були злостивіші за ос, бундючніші за джмелів та ледачіші за трутнів. Деяких слабких на характер світлих трудівників Він відіслав в еміграцію, деяких - залишив на поталу.
На Олену Пчілку Ісус мав дещо інші плани - Пастир бачив її мужньою войовницею Господньою, котра красою та правдою перемагатиме усіх ворогів України. Йому, із неба, було видніше: за цією непохитною просвітницею можуть піти інші - тисячі, десятки тисяч. З іншого боку, Він ніколи нікого не підштовхував: відчуєш власним серцем - чистішим до Святого Петра ступиш.
Нема чого ремствувати на долю.
Насправді Господь шанс Україні давав.
Коли до влади в Гадячі у грудні 1918 року прийшла Українська Центральна Рада, у повіті влаштували урочисте свято з нагоди присвоєння місцевій чоловічій гімназії імені Михайла Драгоманова. Урочистості відвідала й сивочола письменниця. Олена Пчілка виступила зі спогадами про брата, оповідаючи, як слід дбати про Неньку, коли тебе позбавили батьківщини, вислали на чужину, спробували відібрати любов, друзів, народ. Такі слова молода парость зустрічала бурхливо, гукаючи “Слава!”
Звільнившись нарешті від російського царату, ковтнувши солодкої свободи, неочікувано Україна потрапила під більшовицький чобіт.
Настали часи «…и как один умрем в борьбе за это!» Рідну землю нівечили не снаряди, періщили не кулемети - Неньку плюндрували червоні роти. За що? Ну, «…в борьбе за это!»
Обстоюючи фундаментальні принципи національного самоусвідомлення, а з ним - і самовизначення, нічого з собою Олена Пчілка не могла подіяти, до останку залишаючись безстрашною берегинею нації, а не партії. У березні 1920 р., під час святкування дня народження Т.Г. Шевченка у Гадяцькій повітовій гімназії, якій було надано ім’я її старшого брата, Ольга Петрівна Косач обгорнула погруддя Великого Кобзаря не червоним кумачем із півночі, а рідним синьо-жовтим стягом України.
Непокору зросійщена безбатьківщина кілька років терпіла, але у 1920 році за антибільшовицькі виступи невгамовну просвітницю народу в Гадячі заґратили. Тож не варто дивуватися, що саме вона за 37 років привела в українську літературу новий тип жінки-героїні...Олена Пчілка сповила нову плеяду - вольові, героїчні, сміливі образи дівчат-патріоток".
Ні Перша світова війна, ні Жовтневий заколот не витиснули Олену Пчілку на чужину. Вона залишилася вдома, в Україні, наче нічого не сталося. Хіба що формат нового - тепер більшою мірою громадсько-політичного - видання дещо змінився і… помітно звузився.
Відтоді найважливішою патріотичною рисою українства вона вважала служіння через мистецтво національній Ідеї. І більше не мало значення, то діється через загальнонаціональний альманах чи повітову газету. Бо ж українці - скрізь українці". О.Рудяченко.

Пікірлер
  • 🌻📚🌿"Горди́ня - неналежне почуття власної вищості, кращості за інших; завищена самооцінка, пиха, бундючність"(зі словника).“Соловйовий спів” - психологічне оповідання з елементами детективу. В основу його сюжету покладено дійсну подію, про яку розповів авторці київський слідчий Борецький "За різноманітністю літературних та наукових інтересів, жанрів та видів інтелектуальної праці Пчілка значенням для нашої культури може зрівнятися з єдиним велетнем - Іваном Франком... Активний громадський діяч, поборник освіти народної, "скорботна матір української культури", котра на схилі літ бачила, як у більшовицько-російських лещатах задихнулася молода держава УНР, самобутній поет, прозаїк, драматург, перекладач, видавець, котра створювала та видавала лише ті твори, які до неї ще не з’явилися, бо фізично не могли з’явитися в українському письменстві, вдумливий і беручкий до інтелектуальної роботи науковець, фольклорист та етнограф, публіцист і деякою мірою навіть теоретик мистецтва, котра ступала в ті інтелектуальні землі, куди більш заслужені попередники навіть ступати не намагалися або ж боязко плуталися". О.Рудяченко.

    @audiobooks.l.m3910@audiobooks.l.m3910 Жыл бұрын
    • Сумно.

      @user-vl9eu8di2h@user-vl9eu8di2h Жыл бұрын
  • Яка образна мова. Люблю твори Олени Пчілки. Трагічна і прекрасна в своєму фаталізмі історія

    @user-kk6xs7qd4s@user-kk6xs7qd4sАй бұрын
  • Дуже дякую!

    @user-gs8sb4bo3t@user-gs8sb4bo3tАй бұрын
  • Щиро дякую за чудове читання такого гарного оповідання!!

    @user-nb7mf5yt2j@user-nb7mf5yt2j Жыл бұрын
  • Дякую за працю! Як Чудово прочитано!

    @user-gm3zr5wy4g@user-gm3zr5wy4g Жыл бұрын
  • Як зараз!!! Все вкрито бiльше цвiтом,нiж листом!!!🥰🤗☺️Велика подяка!!!

    @user-uu2zw3mf2n@user-uu2zw3mf2n Жыл бұрын
  • Дякую.

    @user-mv5dr3ty6k@user-mv5dr3ty6k Жыл бұрын
  • Красно дякую за читанку! Подумки буду повертатися до вчинку ГГ.

    @user-ep2ts5rf9f@user-ep2ts5rf9f Жыл бұрын
  • Той випадок , коли добрими намірами вистелена дорога в пекло.Дуже повчальна історія.

    @user-zt8xk6gr8f@user-zt8xk6gr8f Жыл бұрын
    • Тобто ви вважаєте, що молодий юрист вчинив негідно? А може все ж таки вбивство є вбивство? У першому випадку маємо життя "по понятіях", у другому - по закону. Перший характерний для русскава міра, другий для Європи. Цей твір цікавий, як свідчення епохи й він хіба що пояснює ідеї народовольців, не більше.

      @user-eu2zt6gz5i@user-eu2zt6gz5i Жыл бұрын
    • @@user-eu2zt6gz5i з точки зору юриспруденції молодий правник вчинив звичайно правильно і по закону.Але пекло він створив насамперед для свого сумління і своєї душі бо є та моральна грань , яка не виправдовується жодним правосуддям. В трагедії цієї сім' ї усі події мають причинно - наслідкову природу , і що вище людське життя , чи сліпе верховенство юридичних норм - ще те питання.

      @user-zt8xk6gr8f@user-zt8xk6gr8f Жыл бұрын
    • @@user-zt8xk6gr8f Овва! Вам вдалося мене здивувати! З цього оповідання ми можемо винести не правдиву загальнолюдську мораль, а лише чиїсь тогочасні уявлення про соціальну справедливість. Авторка невміло зіграла на почуттях читачів, обігравши соціальне протистояння в тогочасному суспільстві та ще й заради драматизму ввела в оповідь, як тригер, спів солов'я - це жодним чином не варте захоплення. В літературі часом стрічаємо твори, актуальність яких з часом геть втрачається. Цей - саме з таких. Він дуже нагадує пізніший соцреалізм, що так безжадьно спохабив національну літературу від Бажана до Гончара з Маликом. От саме тому, що українці, вражені російською псевдоідеєю "жизні по понятіях", котру культивували в нас понад три століття, ми й не можемо збудувати в себе нормальну державу. Нам ще й досі отака справедливість по Олені Пчілці ближча, ніж непохитність римського права: "Хай згине світ, проте закон восторжествує!" Згадайте недавній брексіт у Великій Британії: ідея вийти з ЄС була підтримана 52% виборців при явці в 72%, тобто менше, ніж тридцятьма сімома відсотками всіх виборців. Британці схаменулися, готові були все переграти, але держава не дозволила відійти від процедури, бо закон є закон! Суспільство від брексіту втратило дуже багато, втім справу було доведено до логічного кінця. А ми готові чинити самосуд над олігархами та корупціонерами, проте змовчимо, коли побачимо чи почуємо про якесь порушення закону - якщо воно не надто чіпляє наші, на той момент, інтереси. Це подвійні стандарти. Олена Пчілка, сама того не бажаючи, яскраво це показала в почутому тут оповіданні. Повчальна історія. Так, має сенс його читати, слухати і навіть вивчати - але з однією метою: показати людям, учням різницю між уявною справедливістю та законом.

      @user-ek1ds3xn1e@user-ek1ds3xn1e Жыл бұрын
  • Якщо є можливість і бажання допомогти каналу. Буду дуже вдячна! Картка Приват 4149 4378 7016 4041

    @audiobooks.l.m3910@audiobooks.l.m3910 Жыл бұрын
  • Перше ніж щось зробити подумай Дякую

    @user-ni1wg6oi5b@user-ni1wg6oi5b3 ай бұрын
KZhead